Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta kaktusiarni

Post »

Dużo tego. :)

A widzę, że po rozpikowaniu będzie więcej. I różne rośliny - pomimo deklaracji... :wink:
Potencjał jest bo warunki do hodowli doskonałe!
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mediolobiwki i reszta kaktusiarni

Post »

No Czarny,bardzo ładnie to wygląda,masz gdzie poszaleć z kujakamy ;:138
poz.Leszek
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mediolobiwki i reszta kaktusiarni

Post »

Warto rozpikować stłoczone siewki. Jeśli będą rosły nadal razem to po pierwsze zaczną się niepotrzebnie wyciągać a po drugie spowolnią wzrost.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta kaktusiarni

Post »

Generalnie mam 2 stanowiska (plus mrozaki i epifity), jedno z mediolobiwkami, czyli to co najważniejsze i drugie z chwastami (same medio by było po prostu nudno), które straktowane są po macoszemu. W poprzednim roku np. ciepłoluby potraktowałem, jak medio. Wypadło kilka feraków i melak, ale co ciekawe, reszta kuwety przeżyła :] Siewki stoją pod stołem z miniszklarenką medio, rzeczywiście w akwarium na boku - z uwagi na grasujące sroki (narobiły już dziur w poliwęglanie, zniszczyły/uszkodziły parę kaktusów [M. plumosa to ich ulubienica] , wybrały ze skalniaka ukorzeniające się opuncje [!]). Siewki na własny użytek, jak będą nadwyżki, to pewnie materialistycznie, będę chciał zrefundować jakiś grosz zainwestowany w nasiona, bo żona mnie krzyczy :]

Rozpikować trzeba by, ale już nie chcę się bawić w kuwetki, tylko do piąteczek. I tak btw. lepiej rosną, jak są luźno w piąteczkach, niż w kuwetach, więc to, że lepiej rosną konkurując ze sobą mi na jakiś mit wygląda. No tylko trzeba zrobić prawdziwe stanowisko pod medio, bo po rozpikowaniu będzie tego więcej niż dwa razy więcej niż jest obecnie w miniszklarence. Miejsca na ogrodzie faktycznie mam pełno, obecnie myślę nad stanowiskiem i oglądam cienie, bo wydaje mi się, że najlepiej by było, żeby medio stały tam, gdzie słońce prawie od świtu, od 14-15 by łapały cień od gałęzi drzew. Problem tylko, że na stałe to ja muszę mieć ten inspekt ładny i estetyczny i wciąż myślę, jak go zrobić, no i nie wiem czy starczy czasu, bo niedługo startujemy z kapitalnym remontem domu. W każdym bądź razie przewiewny inspekt o powierzchni 2m kwadratowych na najbliższe 5 lat powienien mi starczyć. Może kiedyś w przyszłości stanie coś na kształt większej szklarni.

I tak w ogóle z kaktusami zacząłem się bawić w 2007 roku. Na mediolobiwki padło rok później, teraz jest to co jest. Te w miniszklarence w większości to też własny wysiew, choć nie wzbraniam się przed zakupami. Strach jedynie będzie, jak za parę lat te małe kaktusiki podrosną i się pokrzewią :]
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta kaktusiarni

Post »

Sezon kwiatowy powitała samotnie roślinka z okolic Cana Cruz w Boliwii.

ObrazekObrazek
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

przewiewny inspekt o powierzchni 2m kwadratowych na najbliższe 5 lat powienien mi starczyć
Dawno się tak nie uśmiałem! :;230 :;230

Patrząc na to co masz i czytając o planach na przyszłość powyższy plan to istne SF. :lol:
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

Spoko spoko. Inspekt łądny byłby tylko dla medio, nie dla chwastów. Na takich 2 metrach zmieściło by się ok. 800 piąteczek, a zakładając, że przynajmniej do 5 roku życia zmieszczą się 3 roślinki w jednej piątce (roślin nie pędzę nawozami), to nie będzie problemu.

No i powolutku liczba kwiatów się zwiększa.

Obrazek
WR 642 Mediolobivia haagei var. canacruzensis

ObrazekObrazek
WR 645 Mediolobivia haagei var. pallida

ObrazekObrazek
sobie 109 Mediolobivia haagei var. violascens f. odehnalii
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
phoebs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 20 wrz 2008, o 01:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radawiec k. Lublina

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

:shock: :shock: :shock:
takie maleństwa i tak cudnie kwitną ;:138
najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz, one przyjdą same...
Moja kolekcja kaktusów
pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

czarny pisze:... a zakładając, że przynajmniej do 5 roku życia zmieszczą się 3 roślinki w jednej piątce (roślin nie pędzę nawozami), to nie będzie problemu.
Z tymi 3 roślinkami w wieku 5 lat w jednej doniczce 5x5cm to ja bym się nie zgodził. Moje kurduple w tym wieku mają już pierwsze odrosty i wołają, by posadzić je co najmniej w doniczki 6x6cm. O ile mnie pamięć nie myli takie medio starsze niż 5 lat to sadzi się po 3-5 sztuk do doniczek 8x8cm. W dużych kolekcjach wygląda to tak:

ObrazekObrazekObrazek
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

czarny pisze:Spoko spoko. Inspekt łądny byłby tylko dla medio, nie dla chwastów. Na takich 2 metrach zmieściło by się ok. 800 piąteczek, a zakładając, że przynajmniej do 5 roku życia zmieszczą się 3 roślinki w jednej piątce (roślin nie pędzę nawozami), to nie będzie problemu.
Myślę że to troche pobożne życzenia z 'upychaniem' tych roślin. Ja w tym roku byłem zmuszony poprzesadzać moje 3 letnie Mediolobivie.
Teraz są w doniczkach 8x8 (na zdjęciu już po przesadzeniu) i też ich nie pędzę nawozami.

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

Potwierdzam - Markowe duże są! Sam widziałem... :D
A jakie ładne...

W każdym razie życzę aby rośliny rosły dobrze i nie mieściły się w doniczkach. Wtedy pogadamy. :lol:
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

No, no bez żartów. Albo mgr_ Twoje medio nie są 3-letnie, albo są nawożone mocno, albo rosły w mocno próchniczym substracie. Fakt, że niektóre roślinki rosną szybciej, niektóre wolniej, ale bez przesady. Na moich zdjęciach powyżej są ok. 3-letnie pallidki, 3 w jednej piąteczce i mniej więcej tak wyglądają ogólnie moje 3-letnie siewki. Mój substrat to 10-15% próchnicy, reszta jest mineralna i nawożę ze 2-3 razy do roku. Może i mogły by być trochę większe, może są niedożywione moje medio ;) Ale skoro kwitną, znaczy że tragedii nie mają. Wszystko dlatego, że lubię duuuuuże, pachnące rzepy! Co ciekawe, jak mi się zdarzyło 3 razy z Niemiec kupić rośliny, to stamtąd zawsze przychodziły totalne ogóry i pierwszy rok u mnie to nie rosły, a się kurczyły :]. Generalnie każdy robi po swojemu, ale w to że na tej fotce w ósemkach są 3-letnie rośliny, które nie miały dużo żarcia, to nie uwierzę - nawet łamany kołem ;) A btw widzę diersianki, colorejki, ritteri, christanae (?) - a masz tam jeszcze coś ciekawego? :]

No i ja właśnie się obawiam tego co będzie za te parę ładnych lat, jak te roślinki co blabla fotki wkleiłeś. Jasne, że wiecznie medio w piąteczkach się nie będą mieścić. Ale... do tego czasu jeszcze dużo czasu. Ten inspekcik myślę zbić tak, żeby łatwo dało się kolejny metr dołączyć, więc nie będę panikował, jak moje obliczenia wezmą w łeb. A za jakiś czas, jak skończymy ładować kasę w remont domu, to i jak pisałem może będzie jakaś ładna szklarenka.

Wczoraj oglądałem swoje rośliny i już jestem pewnien, że wcześniej podejrzana rosalbiflorka i amblypetalka, to są canacruzensis (Czechy :/), więc kolejne rośliny dołączają do mojego want'u.

A jak się komuś kwiatki podobają, to dziś pewno będzie coś i więcej :]
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów

Post »

Aczkolwiek szału nie ma, tylko iscayachensis się wybiła, a tak to tylko lepiej się pootwierały te wczorajsze.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


ObrazekObrazek
WR 335b Mediolobivia pygmaea var. iscayachensis
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”