Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Chwilę nie zaglądałem a tu dyskusja mocno się rozwinęła. I poszła nie w tym kierunku co trzeba. :wink:
Bo wszystkie kaktusy są ładne, tylko nie wszystkie się wszystkim jednakowo podobają. I tego się trzymajmy, nie przekonując się wzajemnie na siłę.
Mnie tam się podobają i mediolobivie, i gymnokalicja, i parodie, i sulkorebutie, i echinopsisy i co tam jeszcze... I proszę mi tu nie napisać, że dziwak ze mnie. ;:306
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Osobie "niewtajemniczonej", to najbardziej podobają się te z doklejanymi kwiatkami. ;:223
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

O wreszcie zgoda, gruson rzondzi - również u mnie ;:333
piasek pustyni pisze:...ale jakbym tak ładnie poprosiła, byś jeszcze tak polatał do tej piwnicy ze dwa razy, to bym była wdzięczna... ;:7
Ok, ale nie dziś, bo dysputa o wyższości mediolobiwek nad wszystkim co żywe zajęła zbyt dużo czasu ;)
leszek2 pisze:Marko,ale musisz przyznać,że w tej większej doniczce jest trochę lepszy efekt niż w piąteczkach oczywiście chodzi o kwiaty,
wiem ,że to maluszki i muszą być w małych doniczkach,aby się lepiej prezentowały zanim się rozrosną ;:108
Tyle, że ja już mam +1000 roślin (nie licząc zeszłorocznych siewek i tego co skiełkuje w tym roku), a docelowo będzie z 1500 medio i 500 ajlo (a może więcej?) to gdzie to trzymać przy dużych misach...
nolina pisze:może uda mi się nabyć jeszcze kilka odrostów, które sobie upatrzyłam ;:oj
A jakie np.?
Martada pisze:Po takich zdjęciach to pierwsza myśl- pal sześć korpusy(podobne czy inne :roll: ) i tak ich nie widać :D
Za to pięknieee kwitną ;:138

Marku Twoja wiedza w tym temacie... wprost onieśmiela ale... nie dam się i postaram przyswoić ;:108 skoro już te kilka sztuk mam mieć to durnowato byłoby nic nie wiedzieć :roll:
O to tak, przychodzi maj i jest szaleństwo kolorowe ;) A coś tam wiem, ale żeby wiedzieć (prawie) wszystko to trza by dołączyć do Tomka i innych obieżyświatów. Ale to może kiedyś... Na razie pozostaje studiowanie netu, guglemap no i godziny spędzone na krzesełeczku przy stołach z badylakami :]
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Marku ja tych nazw nie jestem wstanie ogarnąć :oops: :oops: :oops:
Ale odróżniam je po kolorach kwiatków ;:306 ...bardzo podobają mi się o pomarańczowych kwiatkach i widziałam jeszcze na 49 str.takie różowe ...Robert też chyba ma takie.Tylko czy na zachodnim balkonie dadzą rade :wink: chociaż te kila które mam to nawet ładnie kwitną.
Awatar użytkownika
Martada
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1390
Od: 17 mar 2013, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

czarny pisze:A coś tam wiem, ale żeby wiedzieć (prawie) wszystko to trza by dołączyć do Tomka i innych obieżyświatów. Ale to może kiedyś... Na razie pozostaje studiowanie netu, guglemap no i godziny spędzone na krzesełeczku przy stołach z badylakami :]
Za skromnie stanowczo o sobie piszesz! ;:108
Ale jeśli sobie tych wypraw koniecznie do szczęścia życzysz to i ja za to kciuki potrzymam
by Ci się spełniło ;:136

A o wyższości (Świąt Bożego Narodzenia nad ... :wink: )...to chyba co jakiś czas na forum wybucha ;:162 u mnie też się kiedyś przewinęło ;:224 ... i przecież tak naprawdę nic to nie zmienia...bo od tego kaktusy nam nie ładnieją ani nie brzydną... na szczęście :D
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Nolina, ale pomarańcz bardziej żółty, czy bliżej czerwonego ;) Na 49 stronie różowa jest Aylostera narvaecensis, na razie tylko jedna i beznumerkowa niestety. Generalnie jak coś to krzycz. Mogę powiedzieć, że najchętniej się po prostu wymieniam, a jeśli nie da się wymienić to beznumerkowce oddaje za raczej symboliczne grosze, co innego z numerkowcami, tutaj już raczej się cenie i staram odzyskiwać zainwestowane pieniążki =]

Dla mnie medio są bardzo różnorodne pod każdym względem. Ciekawe jest to, że niektóre Aylostera na pierwszy rzut oka bardziej Mediolobivia przypominają. I tu taki przykład ajlosterek i mediolobiwek z gatunku atrovirens (choć niestety nie mam żadnej atrovirens wielkości, jak te ajlosterki, więc wielkość i odrosty moga trochę mylić).
ObrazekObrazek
Aylostera brunescens Rausch początkowo uznał za mediolobiwkę, dopiero później się z tego wycofał, a do dziś niektórzy zaliczają ją do medio. Ja WR 480 ciąłem kwiatek, żeby zobaczyć anatomiczne różnice i mogę stwierdzić, że to z pewnością Aylostera. Aylostera tarvitaensis też zresztą trąci atrovirens, w szczególności huasiensis, ale tej akurat mam tylko młodziutkie siewki i nie da się porównać. Generalnie kształt korpusu i cierni tych dwóch ajlosterek jest bardzo zbliżony do atrovirensek. Różnicę natomiast robi budowa kwiatu i nasionek.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Właśnie takie aylostery i mnie się podobają. Stąd u mnie kilka(naście) stoi. :)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

No, a ja dlatego właśnie teraz robię zamach na Aylostera - bo często ciężko powiedzieć co już jest Aylostera, a co jeszcze Mediolobivia i na odwrót. Człowiek chce wszystko szufladkować, a natura się nie daje. I taka roślinka korpus ma z cechami jednego, a kwiat drugiego. Zresztą, jak był ten projekt badawczy http://ssk-kaktus.org/en/projekt2009.php (skrótowo po polsku http://www.kaktusy-sukulenty.pl/ayloste ... gartia.htm ) to udowodniono, że medio i aylo bardzo ze sobą zbliżone genetycznie i tworzą jeden klad ze wspólnym przodkiem. A klasyczne rebucje to już całkiem co innego (choć też niektórzy, acz nie wiedzieć czemu, Rebutia padcayensis/margarethae i Rebutia fabrisii wrzucają do ajlo).
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Marku,bardzo dobry artykuł o rebucjowatych,ten w j.Polskim,jak masz jeszcze inne linki w tym temacie to napisz,
może taki jak porównać kwiaty,bo w tym artykule nie chce mi się otworzyć ling o porównywaniu wszystkich
rebucjowatych
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Coraz więcej takich ciekawostek z badanami genetycznymi się pokazuje, ale to generalnie w języku angielskim. Co do kwiatów to już wklejałem fotkę, nie moją, gdzie są kwiaty od lewej Mediolobivia (słupek nie zrośnięty z szyjką kwiatową), Rebutia (te kwiaty swoją drogą mają bardzo charakterystyczne płatki) i Aylostera (zrośnięty słupek z szyjką i ogólnie zazwyczaj wydłużona, chuda szyjka kwiatowa). Generalnie bez rozcinania da się rozróżnić.
Obrazek
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Bardzo interesujący temat zaczęliście- chętnie poczytam artykuł ;:108
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Marku,teraz po kwiatach widać jak rozróżnić rebucjowate,teraz będę musiał wyrywać kwiatki i problem będzie rozwiązany, ;:108
tak myślę ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobiwki i reszta chwastów - czarny

Post »

Chciałbym aby to było takie proste. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”