Kaktusy Namixa

Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Kaktusy Namixa

Post »

Hejka ! Od ponad 10 lat mieszkam w UK. Kaktusami na serio zająłem się 2 lata temu. Zawsze miałem jakieś kłujaczki ale może ze 2 czy trzy i to też nie takie typical tylko też grudniki czy wilczomlecze. Bardziej mnie kręciło grzebanie w iglakach w ogrodzie. Ale klimat w Anglii jest jaki jest i radochy w ogródku jest raptem może 3 miesiące bo ostatnio ciepło to się robi pod koniec Maja a w Październiku to już prawdziwa loteria. Tutaj tak jak w Polsce kaktusy są popularne, nawet ostatnio chyba bardziej. Ale może to przez covida ? W sezonie można kupić kaktusy w wielu miejscach oprócz marketów. Np na pchlich targach zwanych tutaj car bootami. Czy na Market Place.
Lobby kaktusowe stoi na przyzwoitym poziomie chociaż szału nie ma. W internecie wręcz słabo. Mało stron o tematyce , prędzej shopy on-line.
Moja kolekcja to ok. 80 gatunków kaktusów, pare euphorbii, trochę sukulentów (Aloe, haworthii, agawy i rockeries).
Jeśli chodzi o kaktusy to najbardziej mnie kręcą kolumnowce. Ale jest też sporo opuncji, trochę krzaczków, beczki .
Ale tworzenie kolekcji już zakończyłem bo miejsca mam na tyle. Na przyszłą jesień część przeniosę do komórki bo na szczęście mam dwie wolnostojące z oknami a na wiosnę do ogrodu.
Kolekcja składa się głównie z młodych roślin dlatego też muszę je czasem podlać bo niestety już były ofiary twardego zimowania. Pokój w którym trzymam ma okna na płd-zachód, temperatura przy wyłączonych grzejnikach i tak przekracza 15 ° . Tak że niestety ale nie mogę odpuścić podlania raz na m-c. Gleba to mieszanka żwirku, piasku i ziemi do kaktusów położona warstwami , dwie warstwy żwirku,dwie piasku i jedna ziemi. I chyba zdaje to egzamin bo roślinki nie rosną , nie wyciągają się, nie gniją. Zgnił jeden lithop a dwie sadzonki w zeszłą zimę się ususzyły .

Ps. Czasem będę wtrącał jakieś angielskie słowa bo nieraz wychodzą jakieś dziwne bohomazy z polskich wyrazów chociaż klawiaturę mam ustawioną na domyślny polski. Ale jest też opcja domyślnego podpowiadania i pewnie dlatego. Postaram się niebawem wkleić fotki moich podopiecznych. Na razie są jakieś problemy techniczne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Ehh ;:185 jutro zrobię lepsze zdjęcia w ciągu dnia

Te z braku miejsca rezydują w salonie . Ostatnia fotka to poprawka

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Witaj w kaktusiarni :wink:
Całkiem nieźle się zapowiada.
To fakt, najtrudniej o dobre zimowisko.

Anglia jakoś kojarzy mi się z małą ilością słońca,
ale ostatnio i u nas dni prawie bez słońca.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Witaj wśród kaktusowych wariatów.
Fajny zaczątek kolekcji, widzę ze postawiłeś na estetykę kolekcji, podobne donice i estetycznie rozmieszczone rośliny-
na krótki okres czasu to fajna opcja lecz na dłużej to raczej się nie sprawdzi.
Kłopoty z zimowaniem to prawie każdy kaktusiarz ma problemy ....a to za ciepło albo za zimno,
niektóre gatunki jak nie przemarzną nie zakwitną a inne zabije temperatura poniżej + 10 st C
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: Kaktusy Namixa

Post »

jokaer
Zdarzają się dni że grzeje mocno, nawet tygodnie. Ale podobnie jak w Polsce klimat się zmienia.
Tutaj nie ma zimy. Jest jesień od października do maja. Dla kaktusów klimat morderczy że względu na wilgotność. Dla ludzi mocno depresyjny z wyjątkiem lata.




Marek L
Hehe, to są zwykłe doniczki z funciaka ;:138 . Na wiosnę czeka mnie reorganizacja i przegrupowanie roślinek. Właśnie pod względem wymagań ale też i gabarytów . Zwłaszcza że np. kolumnowe na wiosnę mogą poszaleć z " hormonami". A i jest parę kurdupli które takimi zostaną więc na chwilę obecną miejsca mają niepotrzebnie dużo.
Pozdrawiam

Umknął mi jeden kolumniaczek żyjący solo między storczykami żony.Łącznie jest kolumniaczków 18.
Neoraimondia herzogiana.
Obrazek
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Witam serdecznie nowego kaktusiarza ;:136 Kolekcja robi wrażenie :) Jestem ciekaw jak ten wątek będzie się dalej rozwijał. Na pewno będę śledził :)
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Kaktusy Namixa

Post »

No właśnie kompozycje bardzo ładne : )) Ale też pierwsze co pomyślałam, że ciężko je w takim zgrupowaniu utrzymać przez dłuższy czas - wiem po sobie. Teraz mam tylko jedną doniczkę ,w której nadal trzymam 3 okazy, ale to taka wersja eksperymentalna i póki co ma się dobrze.

Śliczni Twoi podopieczni ;:333 Ja niestety idealnego zimowiska nie mam. Aktualnie przechodzę żałobę bo pada mi mój kaktus, którego mam jeszcze z podstawówki. Spróbuję go ciachnąć i górę ukorzenić.

Trzymam kciuki aby rosły pięknie i zdrowo : ))
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: Kaktusy Namixa

Post »

"Nuami"
Dzięki. Ja wiem że to tylko do czasu. Powodzenia z Twoim pupilkiem



Dzięki, dużo pracy przede mną bo zdaję sobie sprawę że trzeba trochę pozmieniać.
Awatar użytkownika
Rafal44
500p
500p
Posty: 517
Od: 15 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Witam widzę pierwsze kroki są, każdy podobnie zaczynał. Byle do wiosny ;:3 będą kwiaty będzie satysfakcja ;:333
Pozdrawiam Rafał
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Rafał, akurat dla mnie kwiaty nie są najważniejsze. Są istotne o tyle że są symptomem zdrowia rośliny. Ale w przypadku np. kolumnowców na żadne bajery nie oczekuję. Czekam aż moje Brazylyjczyki zrobią się niebieskie bo teraz są pół na pół. Na opuncjach też nie ma cudów o euphorbiach nie wspomnę.

No ale już niedługo. Jeszcze ze dwa miesiące i przeprowadzka do gardenu :D
Zima w tym roku w UK bardzo łagodna i słoneczna.
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Nowy lokator
Ritterocereus Pruinosus
Obrazek

A tutaj Echinopsis Chiloensis
Obrazek
Stetsonia Coryne
Obrazek
Pilosocereus Pachycladus junior
Obrazek
Rok temu to wyglądało jak pachycladus, później myślałem że może to Browningia Hertlingiana a teraz to nie wiem
Obrazek
kolumniaki.-przedszkolaki
Obrazek
Pachycereus Marginatus
Obrazek
po lewej Carnegiea gigantea Saguaro :D po prawej Stenocereus thurberi
Obrazek
Polaskia Chichipe
Obrazek

Kolumniaczków cd.....

Vatricania Guentheri
Obrazek
Oreocereus celsjanus. Jeden z moich pupili. Kupiłem go na wyprzedaży w jednym z marketów. Ledwo zipał . Jego towarzysze z doniczki nie dali rady. On przeżył i ... Doniczka
Obrazek

Obrazek

Cleistocactus Strausii
Obrazek

Obrazek
Myrtillocactus geomtrizans
Obrazek
Kulka po lewej Oreocereus Celsjanus
Obrazek
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: Kaktusy Namixa

Post »

W przyszłym tygodniu mają przyjść :
Pachycereus pecten aborignum i Echinopsis pachanoi.
Do kolekcji potrzebuję:
Pachycereus pringlei , Cereus Aethiops, Browningia Hertlingiana, Cereus repandus i Neoraimondia arequipensis.
U stałego sprzedawcy na eBayu zamówione na wiosnę
Parę duplikatów pójdzie na wiosnę do innych domów to akurat miejsce się zwolni .
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy Namixa

Post »

Nie jestem zwolennikiem kompozycji kaktusowych.
Będąc uczniem "starej szkoły" kaktusiarskiej gdzie uczyli że każdy rodzaj kaktusów a często nawet w obrębie rodzaju poszczególne gatunki mają zwykle nawet diametralnie inne wymagania co do gleby czy podlewania uważam, że powinny one rosnąć pojedynczo.
Nie żebym ganił, absolutnie - nie moja to rola - ale widziałem w kolekcjach jak formuła rosnących grupowo roślin się nie sprawdzała. Może warto to przemyśleć? Rozumiem - jest ładnie ale... :wink:

Natomiast same rośliny masz OK, ładne i ciekawe. Jak podrosną będzie z nich pociecha! ;:333

Zimowanie to zmora hodowców, niestety aby doczekać się prawidłowo wyglądających roślin i ich kwiatów trzeba roślinom zapewnić poza sezonem chłód.

Trzymam kciuki za powodzenie w uprawie, życzę aby Ci nasze piękne hobby dawało dużo radości! ;:173
Namix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 4 sty 2022, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire

Re: hen_s

Post »

Dziękuję. Na pewno nie jest to układ docelowy.Zwłaszcza że znaczna część mojej kolekcji to duże gatunki.
Poza tym mają różne wymagania. Wiosna i lato będzie czasem na obserwację i roszady. Na razie nie zmieniam nic.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”