Pustynni strażnicy - Spy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Pustynni strażnicy - Spy

Post »

Witam serdecznie.
W tym roku zacząłem jakoś szczególnie interesować się kaktusami i sukulentami.
Nie ukrywam, że te forum miało w tym dosyć spory wkład (wliczając wsparcie przy identyfikacji swoich nabytków). To, co dotychczas wydawało się być jedynie czymś kłującym, stojącym sobie na parapecie, teraz nabrało zupełnie innej, ciekawszej formy. Może nie jest to jeszcze fascynacja lecz z pewnością spore zainteresowanie..

Na początek zestawienie prawej oraz lewej części okna, a następnie prezentacja każdego rodzaju "kłujoka" z osobna. Mam nadzieję, że się spodoba.

Obrazek

Obrazek

1. Echinopsis Multplex- dawno temu skaleczony dla sprawdzenia teorii o
tym, że w kaktusach jest woda. Teoria obalona, kaktus na szczęście nie.

Obrazek Obrazek

2. Gymnocalycium Mihanovichii- mam go już dwa lata. Od jakiegoś czasu odrosty przestały rosnąć. Przy przesadzaniu zauważyłem, że podkładka jest lekko podgnita w podstawie. Wątpię czy odżyje na bardziej suchym podłożu, ale zobaczymy. Może zaszczepię zraz na którymś echinopsie..

Obrazek

3. Aloe Juvenna- cóż, rośnie w górę i puszcza boczne przyrosty, mimo że ma troszkę pozwijane liście (szczególnie te u dołu, które dodatkowo nabrały filetowatego koloru). Aloes został niedawno przesadzony do bardziej przepuszczalnej ziemi. Czas pokaże efekty.
Poniżej: Po tegorocznym, walentynkowym zakupie oraz obecnie:

Obrazek Obrazek

4. Euphorbia Trigona- Roślina dość szybko przyjęła się do nowej ziemi i pnie się w górę (ok. 2cm/m-c). Tego niby-kaktusa mam od końca kwietnia '09. Obecnie ma 1,4m, nie licząc donicy. Zauważyłem, że odrosty lubią czasem zmieniać się z trójżebrowych na dwużebrowe. Nie wiem od czego to zależy i czy to normalne.
Poniżej: Na drugim zdjęciu widać, że zaczął dostawać u mnie więcej słońca:

Obrazek Obrazek

5. Gymnocalycium Pflanzii- Dwucentymetrowe maleństwo, ale rośnie ładnie. Szczególnie widać to po nowych cierniach. Czuję w kościach, że na jednym gymno nie poprzestanę.
Poniżej: Po zakupie(połowa czerwca '09) oraz obecnie:
Obrazek Obrazek

6. Opuntia Phaeacantha- Mrozak nabyty w Lubiechowskiej/Wałbrzyskiej palmiarni. Z początku uszy miał obrośnięte zielonymi dyngsami, które po pewnym czasie uschły. W ich miejsce zaczynają wyrastać nowe ciernie i glochidy.
Poniżej: Po zakupie( koniec maja '09) oraz obecnie:

Obrazek Obrazek

7. Polaskia Chichipe- cóż o nim. Ośmiocentymetrowy kłujok świeżo nabyty w OBI. Chciałem mieć kolumniaka, to mam. Podobają mi się jego ciemniejsze, szczytowe ciernie i areole.

Obrazek Obrazek

To by było na tyle. Póki co jest porządek, który wnet może zostać zaburzony, jeśli nabiorę
rozpędu, jak większość tutejszych kolekcjonerów. Nie jest mi spieszno, zatem mocno liczę na
powolny przebieg choroby =] Niebawem więcej ciekawszych zdjęć.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Witaj!!! w troche kującym wątku heh :)
Kaktusiki bardzo ładne i widze chyba przewagę echinopsisów albo mi się tylko wydaje :) a kwitły Ci już??
Na gymno też choruje mam nadzieje że kiedys zasili mój skromny zbiór.
Życzę powodzenia w uprawie i powiekszaniu hodowli :) a odwiedzając to forum na pewno zacznie się powiększać :)

Pozdrawiam
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Post »

Hej. No echinopsy rządzą na parapecie. Łącznie sztuk osiem. Cóż poradzić. Mnożą się skubane. Niebawem kilku pewnie się pozbędę, jeśli przypadkiem znajdzie się chętna osoba ;>
Nigdy żaden nie kwitł, gdyż nie zimowały. Tym razem mam nadzieję, że się to zmieni.
Dziękuję za dobre słowo.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Witaj wśród zakręconych kaktusowo!

Ładną masz kolekcję, bardzo mi się spodobał aloes (jeszcze takiego nie mam:)).

Chmara ma rację- obecność na forum grozi natychmiastowym powiększeniem kolekcji! Znam to z autopsji, od kiedy tu jestem kaktusów jest u mnie coraz więcej(niestety coraz mniej miejsca)!

Zauważyłam u Ciebie bardzo ciekawe fiszki, powiedz z czego są zrobione czy takie można kupić?

Pokazuj co tam jeszcze chowasz! My tu wszyscy bardzo lubimy oglądać fotki :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Echinopsis multiplex pochodzi z ciepły rejonów Brazylii i by zakwitnąć nie potrzebuje chłodu zimą. Brak kwiatów może być spowodowany niewystarczającą ilością światła lub zdegenerowanym genotypem roślinki, która jeśli jest od wielu lat rozmnażana przez odrosty to "zapominiała" po co się kwitnie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witamy witamy. :wink:

Mi za to podoba się Gymno i Opuncja:P Echinopsisy tez niczego sobie.
Sam się przekonałem jak Euphorbia szybko rośnie. :P

Muszę odwiedzić tą palmiarnie. Już 2x byłem w Zamku Książ, ale jakoś nie miałem okazji iść do palmiarnii. Trzeba nadrobić. W tym zamku mógłbym być 10x i nadal mi się nie znudzi. ;)
No i fajne uczucie jak się wchodzi głównym wejściem i mówi się: a mówili, że ten zamek taki duży.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Post »

Cześć Kamilo. Co do powiększania się kolekcji, to nie mogę nie przyznać racji. Wolny parapet + dostęp do sieci + zajrzenie na te forum i obejrzenie( co by daleko nie szukać) Twojej wdzięcznej kolekcji = zielony koktajl Mołotowa podawany na gorąco na parapecie. ;-)
Odnośnie fiszek. Są mojej produkcji. Nie widziałem takich w sklepach. W osobnym wątku napiszę jak je wykonałem. Chociaż nic w tym szczególnego, może się komuś przydać.
Zjem obiadek i można liczyć na 2-3 nowe fotki :)
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2331
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

no no nieżła kolekcja wierz mi będziesz miał nowe kaktusy będziesz miał...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To czekamy ;D
Sam jestem ciekawy sposobu wykonania. :wink:
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Krzysiu, dziękuję za miłe słowa odnośnie moich kaktusków.
Trzymam Cię za słowo i czekam na opis wykonania fiszek. U mnie też przydałoby się opisać roślinki, wkrótce chyba zacznę się gubić, a stworzenie dokumentu w kompie zawierającego opis wszystkich roślinek zabierze mnóstwo czasu. Na razie przymierzam się, by taki zrobić.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Post »

Witaj Tomku. Echinops zapewne nie pokazuje kwiatów z obu powodów. Światła nie ma zbyt dużo, gdyż znajduje się na wschodnim parapecie, gdzie -przykładowo teraz- słonka dostaje od ok. 5.30-11.30. Skoro nie potrzebuje chłodu, to zapewne samo zaprzestanie podlewania od października do marca może mu pomóc. Zazwyczaj był podlewany na okrągło. Dzięki za info.

Hej luczek95. Dzięki.

Cześć Bartku. Cieszę się, że Ci się podoba moja skromna kolekcja. Masz za to coś dla oka, tylko powiększ, gdyż fota jest całkiem duża.
Z zamkiem Książ to masz rację hehe ;) Ogródek przyzamkowy też jest ładny.
Do odwiedzenia palmiarni zachęcę fotkami w odpowiednim wątku. Bardzo tam jest ładnie i.. ogromnie. Szybkie porównanie daktylowca do człowieka(kropka) ---> '''Y'''.

Obrazek

Dla Kamili również coś extra. Dokładniejsze zdjątka aloesa.

Obrazek Obrazek Obrazek

EDIT: Wklejam zdjęcie opuncji innym sposobem. Wyżej nie powiększa tak jak powinno.
Na stronie fotosika, kliknąć jeszcze raz na zdjęcie dla pełnego powiększenia.

Obrazek
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
Adrenalina
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 sty 2009, o 01:29
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Ach...Pierwsze zdjęcie urzekło mnie atmosferą... Słońce przy horyzoncie, "kłujoki" na parapecie i świetny widok z okna :)
Żyć nie umierać! :wink:
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Post »

Nie ma to jak porządny zastrzyk Adrenaliny! Dzięki.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”