Moje kaktusy - Taccanivea

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Moim zdaniem jest to wielkanocnik, czyli Hatoira lub Ripsalidopsis. Schlumbergera (Zygokaktus) ma człony z charakterystycznymi ostrymi wypustkami,natomiast człony wielkanocnika są lekko karbowane bez ostrych końcówek.Najłatwiej jednak rozróżnić ja po kwiatach.Kwiaty grudnika są bardziej złożone i dłuższe od wielkanocnika.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Awatar użytkownika
Alima2
1000p
1000p
Posty: 1498
Od: 16 sie 2009, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Grzdyl pisze:Moim zdaniem jest to wielkanocnik, czyli Hatoira lub Ripsalidopsis. Schlumbergera (Zygokaktus) ma człony z charakterystycznymi ostrymi wypustkami,natomiast człony wielkanocnika są lekko karbowane bez ostrych końcówek.Najłatwiej jednak rozróżnić ja po kwiatach.Kwiaty grudnika są bardziej złożone i dłuższe od wielkanocnika.
No to kicha...lecę zobaczyć co mam :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Taccanivea pisze:Świeżutki wielkanocnik, szczepiony ze starego babcinego

Obrazek
Roślinka z fotki to rodzaj Schlumbergera czyli wg nazwy zwyczajowej grudnik. Dawna nazwa tej roślinki to Zygocactus truncatus. Jednak nie mam penwości, że roślinka ze zdjęcia to czysty gatunek. Raczej mieszaniec, czyli Schlumbergera sp.
Kaktus wielkanocny czyli Rhipsalidopsis to co innego. Typowa Hatiora czyli H.salicornioides to nie jest ani grudni ani kaktus wielkanocny.
Zasadnicza różnica między Schlumbergera (Zygocactus) a Rhipsalidopsis to kształt kwiatów a nie członów. Te pierwsze mają kwiaty zygomorficzne, czyli tylko z jedną płaszczyzną symetrii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
kinia22
500p
500p
Posty: 553
Od: 31 sty 2009, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zakliczyn n/D

Post »

Masz śliczne kaktuski :D
Ja dopiero zaczynam swoją przygode z nimi.
Moje roślinki-Kinia
Poszukuje różne gatunki fikusów
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Władku, Tomku - serdecznie dziękuję za odwiedziny i opinię :D Nie wiem sama co to jest i chyba wypada poczekać na kwiaty :wink: Jak już pisałam, jest to roślinka, którą zaszczepiłam z kwiatu babci.. U niej rósł od 30 lat, oczywiście był odmładzany.. Kwitnie różowo i o ile dobrze pamiętam kwiaty miał raczej proste... Babcia nie zyje od 16 lat i pomóc radą nie pomoże...
Alinko, to samo wyczytałam i wiele mi to nie pomogło... Chyba od teraz będę go podlewała mniej, a od października znów częściej... I zobaczymy jakie będą efekty.... Gdzieś przeczytałam, że te "cosie" lubią mieć ok 6 tyg. spoczynku - mniejsza ilość wody...
Kiniu, dziękuję za komplemenciki :D z kaktusami to jest tak, że jak się już zacznie to nigdy się nie kończy :wink:

Ewo, wrzucam tego niezidentyfikowanego kaktusa adoptowanego przez mojego męża :D (jakby inne były zidentyfikowane przez mnie ;:112 )
Obrazek
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Roślinka ze zdjęcia to nie kaktus. Wygląda to na rodzaj Haworthia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Tomku, dziękuję :D Jesteś nieoceniony :D Musze poczytać jak o nią dbać, żeby jej się u mnie krzywda nie działa
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

Piekna doniczka z haworthiami :) . Wg mnie wygląda na haworthia retusa, ale nie dam sobie ręki uciąć.
Roślina nie jest wymagająca. W sezonie podlewanie skromne, trzeba poczekać, aż ziemia troche przeschnie,w zimie też czasem trzeba podlać. Podłoże przepuszczalne, z piaskiem, żwirem itp.
Też mam u siebie sporo haworhii, jak byś była chętna na wymianę, to zapraszam :) .
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ewo dziękuję :D Zajrzę do Ciebie za chwilkę :D
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Marylko odwiedziłem Twoje kaktusiki.
Imponująca kolekcja.
Ja swoją wysłałem już do PL :?
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Bardzo mi miło Mirku :D I jak ? Wiadomo już w jakim stanie doszły? Czy jeszcze nie doszły? Może nic im się nie stanie...
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Epipremnum i filodendron dojechały w bardzo dobrym stanie,kilka listków tylko się złamało.
Kaktusy i troszkę kolekcji wysłałem w poniedziałek ,w domciu będą dopiero w piątek.
Myślę,że będzie OK. :D
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

To trzeba być dobrej myśli Mirku :D Jak tamte w miarę bezpiecznie dotarły, to reszta też może przyjedzie w miarę w nienaruszonym stanie :D Mocno trzymam kciuki ;:215
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”