Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
x-U-ie
 Tytuł: Trudne kolczaste początki
PostNapisane: 7 paź 2009, o 09:10 
---

0 szt.
Na początku miałam jakieś biedronkowe, jakiś aloesik skądś wysępiony i coś co mi pozostało jakimś cudem na parapecie. Potem wyjazd do Rumii......... dokonał rewolucji. A że nie mam warunków by trzymać je w osobnych doniczkach a i pani w kaktusiarni zdradziła mi dość łatwy sposób na trzymanie ich w 1 pojemniku więc kupiłam na a.. kuwety, następnie keramzyt, folię, ziemię do kaktusów i posadziłam robiąc kompozycję bardziej przypadkową niż celową, za wyjątkiem pogrupowania na gatunki o zbliżonych wymaganiach i kształtach. Dojdzie jeszcze trochę żwirku na wierzch i kamyczków.
Poznany sposób jest fantastyczny szczególnie na blokowe warunki. Naprawdę starczy je podlewać raz na tydzień. Bo niestety chłodnego stanowiska im zapewnić nie zdołam. Jedynie co, będą mam nadzieję niebawem miały specjalną konstrukcję by mogły stać blisko okna balkonowego ale daleko od kaloryfera.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeszcze to trochę biednie wygląda:D:D

DAK
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 10:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Witaj Ulu, jak rozrosną się to kompozycje pokryją większą powierzchnię. :lol:
Mam tylko pytanie o co chdzi z tą folią? Czy keramzyt jest po folią, a w niej są dziurki, by tam spływał nadmiar wody?
Powiem szczerze, że zawsze boję się braku przepływu powietrza, by w takim wilgotnym środowisku nie zagnieździły się jakieś świństwa.
Druga uwaga jest do ziemi - nie wiem czy dobrze widzę, ale mam wrażenie, że posadzone są w "ziemi do kaktusów", a tylko przysypane z wierzchu piaskiem? Bo jeśli tak, to ta ziemia wymagałaby i w środku żwirku i piasku.
I jeszcze jedno - dobór egzemplarzy w kuwecie. Ogólnie zasada kaktusy oddzielnie, a sukulenty oddzielnie w zasadzie w większości zachowana, ale w trzeciej kuwecie chyba nie do końca.

Spy
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 11:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj.
Taka metoda jest dobra, gdy ma się dostęp do słonecznego miejsca przez dłuższy czas. Znaczy dobre okno, by woda nie zalegała i mogła odparować. Jeśli tak nie masz, to możesz się spodziewać "niespodzewajek". Co do ziemi, to mam podobne jak DAK spostrzeżenie.
Poza tym, to ciekawa kolekcja. Różnorodna bardzo. Ta dzika opuncja molestą się zwie i to nie bez powodu ;) Bardzo fajny nabytek.
Różowa główka Ci obumiera, gdyż podkładce- hylocereusowi- wyrósł odrost, który "pożera" zapotrzebowanie na wodę dla szczepionki. Takie coś trzeba zawsze czym prędzej oderwać.

PS. Widzicie? Oto przykład, czego należy się spodziewać po powrocie z Rumii! :twisted:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Delete
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 13:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ładnie tak wyglądają nawet bez żwirku. ;)

U siebie w mieście mam świra na punkcie kaktusów i conajmniej raz na 2 tygodnie odwiedzam każdą czy coś nowego jest. Nie mogę se wyobrazić co w Rumi by było :lol:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-U-ie
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 14:55 
---

0 szt.
Teraz małe wyjaśnienie co do wątpliwości.
Poczyniłam dokładnie wg wskazówek z Rumii (zresztą miałam okazję widzieć kuwetę w trakcie szykowania. Na dnie jest co najmniej 2 cm keramzyty, potem gęsto podziurawiona folia. dopiero na niej ziemia katusowa - nie mieszałam z niczym bo jako kupna była z dodatkiem i piasku i drobnych kamyczków plus wiadomo kuleczki styropianowe czy jakieś tam. No a i samej ziemi jest może 3 gdzieniegdzie ciut więcej cm. Posypane piaskiem na gorze - piasek rożni się tylko kolorem by było to jaśniejsze. zaraz wstawię fotki aktualniejsze, już z żwirkiem i kamyczkami. Na razie część roślin ginie w tle ze względu na wielkość. Ale ja już stanę na głowie by dopasować im warunki. ZAPOMNIAŁAM O NAJWAŻNIEJSZYM. W jednym rogu jest rurka, ucięta ze zwykłego węża ogrodniczego. Tylko tą rurką mam podlewać rośliny i tylko w określonej ilości. Oczywiście wynikami tej metody się podzielę w odpowiednim czasie.
Z kompozycją 3 kuwety się zgadzam, z prostej przyczyny tak je posadziłam: mam obecnie ich za mało, by rozdzielać odmianami. Jak mi coś dojdzie to te mniej pasujące pójdą do osobnej kuwety. Na razie szkoda zakładać pojemnik na 3 roślinki. Poza tym bardziej się przychylam do kaktusowatych. No i oczywiście w 3 kuwecie to coś na dole to nie bluszcz:D:D Choć Wy hodowcy z dłuższym stażem pewnie go rozpoznaliście.
!! Dzięki za rade co do podkładki. Jak tylko skończę pisanie, usunę odnóżkę. Może uda mi się ją wykorzystać jeśli się ukorzeni do eksperymentów szczepieniowych.

x-U-ie
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 16:58 
---

0 szt.
Jakby co, zmieniłam fotki na te wykończone żwirkiem. Oczywiście przez jakiś czas będa nieco sztucznie wyglądać, jak to na świeżo. Ale po jakimś czasie sie to ładnie połączy no i mam nadzieję roślinki podrosną. Już odłamałam to co powinnam, ale na szczęście (zdjęcie 2) różowy kaktusik jest przekłamany, po posypywaniu piaskiem mocno go zabrudziłam i nie zmiotłam piasku.

DAK
 Tytuł:
PostNapisane: 7 paź 2009, o 22:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kamyki i żwirek wspaniale dodają uroku kompozycjom.
Bardzo fajnie to teraz wygląda.
Dzięki za wyjaśnienie, co z tą folią. Dziel się z nami potem jak to będzie działać. :lol:

x-U-ie
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 21:29 
---

0 szt.
Jestem chora nieuleczalnie! Dziś poszłam do LM poszukać prezentu dla mamy i brata. Znalazłam dla mamy, kwitnącą gerberę w doniczce. Kwiat - tym razem się rozgrzeszam. Potrzebowałam na dziś a szukałam obrusików i nie było. Bratu kupiłam dopiero całkiem co inne niż zamierzałam w innym markecie. Ale w LM - nie wyszłam stamtąd bez 3 kolejnych kolczastych łbów..........
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tu moje eksperymenty!! udało się:D:D szczepka żyje :D:D:D

DAK
 Tytuł:
PostNapisane: 10 paź 2009, o 22:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
:lol: Tak, tak Ulu - to nieuleczalna choroba - każda wizyta w sklepie kończy się odwiedzinami, by chociaż tylko popatrzeć i nie wiadomo kiedy cierniste cudeńka lądują w koszyku. Tylko dziś, gdy musiałam je wprowadzić do domu, to kłopot wielki - gdzie je wszystkie powstawiać? :cry:
Kupując maluchy wkładałam je do ogródków, ale większość już po sezonie lub dwóch tak się rozrastały, że musiały się wyprowadzić na własne lokum. I teraz to już się tego miejsca zrobiło troszeczkę sporo.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Arash37 i 16 gości