Kłujący dylemat

Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Kłujący dylemat

Post »

Witam wszystkich :)
Zgłaszam się do Was z pewnym pytaniem-wiem,że jest tutaj wiele osób,które znają się na "kłujakach" ;) Długo się nad tym zastanawiałam,ale doszłam do wniosku,że taki problem może mieć więcej osób... Do rzeczy: wiadomo nie od dziś,że nie zawsze zapewnia się odpowiednie stanowisko roślinkom-wszystko metodą prób i błędów. Mam mammillarię,która strasznie mi się wyciągnęła i zastanawiam się,czy można w jakiś sposób ją odmłodzić, np uciąć w połowie i wsadzić do ziemi? Przyznam się,że tak właśnie zrobiłam z inną mammillarią i jak na razie rośnie...Tamta,to mammillaria gracilis, tej ,którą pokażę niestety nie znam...
Obrazek

Czy mogę to traktować jako mój przyszły wątek kaktusowy?
Pozdrówka dla Wszystkich :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja na twoim miejscu tej bym nie ciął, bo nie zwęża się do góry i wygląda z daleka jak kaktus kolumnowy.
Prawie... :shock:

A jak już chesz bardzo ciąć to myślę, że jeśli tamta się przyjęła, to z tą nie będzie problemu. Roślina wypuści nowy/e stożek/i wzrostu.
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Dziękuję za szybką reakcję :)
A to nie dziwne jak na mammillarię?? W tej chwili stoi jeszcze na parapecie na zewnątrz i chciałam ją odmłodzić,bo mi się przewraca :( Trochę dziwnie wyglądałaby z "rusztowaniem".. Dodatkowo przyznam się (moja wina-biję się w pierś ;)),że przy czyszczeniu pozbawiłam ją niewielkiej ilości igieł u dołu i dlatego się nad tym zastanawiam..
Mam rozumieć,że ta pozostałość w doniczce utworzy nowe przyrosty? A co z tą drugą częścią? Czy to dobra pora na ukorzenianie,czy lepiej zaczekać do wiosny?
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ta część z korzeniem powinna utworzyć przyrosty. Albo pójdą od korzenia, alebo od cięcia. A co do ukorzenienia drugiej części, to pora faktycznie niezbyt dobra, ale jak się ma w domu ciepło, to wszystkiego mozna dokonać, jendak ja dalej byłbym za tym, aby roślinę zostawić w spokoju.

Jakto przewraca? Chyba nie rośnie dalej w doniczce o srednicy 5cm?
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Nie. Rośnie w tej dużej donicy. Jutro postaram się zrobić nowe zdjęcie.. Może rzeczywiście szkoda ;:24 ,bo ma już około 20 cm wysokości...
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

To bodajże mammillaria zeilmanniana jest. Szczerze mówiąc nie wiem jak zachowuja się kaktusy tego gatunku po ucięciu stożka wzrostu. Mam jeden tragicznie wyglądający egzemplarz, więc spróbuję i dam znać. Ostatnio jedna z moich wypuściła pięć nowych na górze, w miejscu cięcia, ale był to gatunek mocno krzewiący się.
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

nie wiem dokładnie ale wydaje mi się, że to m. backebergiana. Ty chcesz ja uciąć??? :(. Nie rób biedulce tego, ona taka już jest, nie wyciągnęła sie, to jej urok, mi się podoba. mam takich 4 sztuki posadzone razem. jedna ma ciernie bialutkie, druga białe z minimalnym dodatkiem czerwonych cierni, trzecia pół na pół biały i czerwony, a czwarta ma krwistoczerwone ciernie i też rośnie kolumnowo, a trzymam je w inspekcie gdzie mają max światła. ona po prostu taka jest. mi sie bardzo podoba, nie rób jej krzywdy.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Kurcze, teraz mam problem... Dzisiaj ją pooglądalam i naprawdę nieciekawie wygląda.Głupio było zrobić zdjęcie temu kaktusikowi. Darku, ona dół ma prawie pozbawiony kolców i dlatego między innymi chciałam ją uciąć w miejscu,gdzie jest zdrowa.. A poza tym-jak pisałam wcześniej-przewraca się...
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Zrób jak zechcesz, to Twój kaktusik. No ale ja osobiście niezrobiłbym tego, żebym ją obciął. szkoda.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Jak już będziesz ciąć, to dla pewności radze zaopatrzeć się w bardzo przepuszczalny i lekki substrat, lekko wilgotny i ukorzeniacz. Ja ostatnio ucięłem bardzo wyciągnietego Trichocereusa Spachianusa i wygląda o niebo lepiej. Teraz zabiorę się za cięcie Mammillarii.
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Dziękuję za rady :) Zobaczymy,co mi z tego wyjdzie..
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Dzień dobry :)
Minął miesiąc i jak obiecywałam,postanowiłam podzielić się z Wami moją "wiedzą" nt. cięcia i ukorzeniania kaktusa :D:D
Poczytałam na ten temat trochę i przystąpiłam do zadania ;)
02.10 obcięłam mamm. i zostawiłam na parapecie w pozycji leżącej na dwa dni do przeschnięcia (nie smarowałam niczym,bo przeczytałam,że nie jest to konieczne)
04.10 włożyłam kaktusika do plastikowego kubeczka,na dno którego położyłam kilka kamyczków,żeby nie dotykał dna.
Obrazek
W międzyczasie kaktus wypuścił pąki kwiatowe ;) (drugi raz w tym roku)
ObrazekObrazek Obrazek
Jeśli przyjrzycie się uważnie,to przez plastik widać korzonki ;)-to było pod koniec października..
04.11 sprawdziłam jak wygląda sytuacja ;)
ObrazekObrazek
A to zdjęcia z dnia dzisiejszego(też trochę niewyraźne,ale lepiej się nie dało :( )

ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Jak Wam się podoba moja mini-foto-relacja? ;)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Perfekcyjnie przeprowadzona akcja ukorzeniania kaktusa. Trochę pora nieodpowiednia, bo takie rzeczy najlepiej robić wiosną i wczesnym latem. Jesienią jest znacznie większe prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji grzybowej. I jeszcze uwaga co do zdjęć. One są nieostre. Może warto by je robić z większej odległości i później wycinać tylko fragment z kaktusem (tak chyba jest na ostatniej fotce). Lepsze jest mniejsze zdjęcie ostre, niż duże, na którym wszystko jest kompletnie rozmazane. A może po prostu zapomniałeś włączyć funkcji macro w aparacie?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”