Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

To tylko tak się wydaje strasznie dużo. Raptem czerwiec, lipiec. W sierpniu już właściwie nie. Ze 3 razy PW. To naprawdę nie wydaje mi się dużo. Jednak nie namawiam nikogo. Jak na razie po raz pierwszy portlacaria nie zrzuciła liści. Tak samo jak Cr.orbiculata, która w ub.r była zimą w gorszej kondycji.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Nie był to u mnie najlepszy rok na kwiaty, mimo to kilkadziesiąt fotek zgromadziłem i będę je sukcesywnie pokazywał aby nieco ubarwić mocno zastałe forum. :wink:
Najwięcej mam oczywiście hybryd, stąd dziś kolejne dwie. :)

Echinopsis hybr. Marathon
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Echinopsis hybr. Morgenzauber
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rynio2
500p
500p
Posty: 701
Od: 11 cze 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Masz rację Henryku forum chyba śpi ;:19 , albo przerażone pandemią. Dorze że Ty pokazujesz swoje piękne rośliny ;:303
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Wspaniałe kaktusowe kwitnienia ;:138 . Takie kwiaty zawsze wprowadzają mnie w dobry nastrój :) , świetnie, że masz zapas na zimę :) .
mocno zastałe forum
- całkowicie się z Tobą zgadzam, co niektórzy zapadli już chyba w sen zimowy.
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Kwiaty piękne jak zawsze, szczególnie mnie urzekły Galaxy i Marathon. Bardzo mi się podobają takie dwukolorowe kwiaty :D Ciekawe kiedy mój maluszek Galaxy uraczy mnie kwiatami :)
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Henryku, przepiękne są te kwiaty. Powiedz mi jak z nasionami?
Czy one się zapylają i co z nich wyrasta?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Dziękuję. :)
carabus1 napisał(a):
Ciekawe kiedy mój maluszek Galaxy uraczy mnie kwiatami
Akurat ta hybryda kwitnie naprawdę wcześnie. Myślę, że nie będziesz długo czekał. :wink:
jokaer napisał(a):
Powiedz mi jak z nasionami?
Czy one się zapylają i co z nich wyrasta?
Kwiaty oczywiście się zapylają. Nasiona jak w standardzie czyli sporo. :wink:

Gorzej z odpowiedzią na pytanie co z nich wyrośnie...
Otóż z każdego nasiona wyrośnie coś innego, najprawdopodobniej inaczej wyglądająca roślina z innym żebrami, cierniami, kolorem epidermy. Z innym kwiatem - innego kształtu, koloru, odcienia... Niestety nie sposób odgadnąć czy dana roślina jest warta hodowli i dalszego rozpowszechniania czy też z kilku powodów podobna do wielu więc np. z mało kolorowym kwiatem lub zbyt cylindrycznym korpusem jest mniej wartościowa.
Oczywiście znani hybrydyzerzy zapylają rośliny nie przypadkowe ale dobrane tak aby rokowały doskonale na potomstwo - o pięknych, dużych, kolorowych kwiatach, jest więc szansa spora ale przecież nie tak znów duża. Jak czytam na stronach tychże hodowców jedna na kilkadziesiąt roślin jest zostawiana do dalszej hodowli i ewentualnego rozpowszechniania a na prawdziwy rarytas czeka się długo i wybiera z tysięcy. Tak doczytałem...
Dlatego w tej całej zabawie tak naprawdę liczy się tylko rozpowszechnianie wegetatywne czyli przez oddzielanie odrostów. Wtedy na 100% roślinka przejmuje geny rośliny matecznej więc otrzymujemy gotową roślinę taką jak na zdjęciu - o takim korpusie i z takim kwiatem jak w genotypie.
Tu może trzeba napisać że znani hybrydyzerzy mają swoje linie hodowlane, zarejestrowane hybrydy pod nazwami zarezerwowanymi tylko dla nich... Te są najbardziej cenne, oczywiście. No i niestety najdroższe - bo hybrydy echinopsisów nie są absolutnie tanie a trichocereusów to już potrafią się wznosić na wyżyny dla nas, żyjących w Polsce niedostępne - i to za małe, 2-4cm odrosty! No i jeszcze dochodzą mini hybrydy lobivii które osiągają zawrotne ceny na zachodzie Europy ale też hodowane są w Tajlandii czy Japonii... To już kosmos. :|
Może napisać też wypada że dzisiejsze hybrydy to właściwie multihybrydy czyli mieszańce między rodzajowe. To naprawdę wyższa szkoła jazdy. :!:

Reasumując: podczas kiedy w hodowli kaktusów wysiewanie nasion jest najlepszą i najbardziej pożądaną formą ich rozpowszechniania bo otrzymujemy przecież najlepsze, najbardziej poszukiwane i czyste potomstwo to wysiewanie nasion hybryd jest wielką niewiadomą. Bo przecież na wynik trzeba czekać latami a nie każdy ma miejsce i czas na te eksperymenty. Dlatego ja wysiewałem tylko 2x nasiona i zniechęcony teraz zaopatruję się jedynie w rośliny (odrosty) nazwane po których wiem czego się spodziewać i jakie wydadzą kwiaty. Nie lubię loterii, ot i co. :D

Mam nadzieję że chociaż tak na szybko i nie za długo nieco udało mi się temat wyjaśnić.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Bardzo dobrze to opisałeś Heniu,też o tym czytałem ;:303 ;:138
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Henryku, bardzo dobrze napisałeś. Oczywiście mam pojęcie jak to jest z tymi nasionami,
jednak tak zakładając optymistycznie :) zastanawiałam się jak jest z powtarzaniem cech.
Niektóre rośliny nie mają z tym wielkich problemów i siewki rosną bardzo ładne i ładnie kwitną.
No, ale to kaktusy, inna para kaloszy. :wink:

Myślę, że dobrą drogę obrałeś, aczkolwiek kosztowną ;:173 :lol:

Jeszcze muszę uzupełnić temat nawożenia. Otóż nie nawożę ani kristalonem, ani jakimś do pelargonii nawozem.
Mam nawóz / firmy nie zdradzę/ ogólny, dedykowany roślinom z małymi zapotrzebowaniami azotowymi.
Jest on dobry zarówno dla kwiatków w fazie kwitnienia jak i dla winorośli i dla storczyków ;:173
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Są koszty, są i efekty. Jakoś nigdy nie słyszałem że jakiekolwiek hobby jest dochodowe... Tzn. prawdziwe hobby, nie połączone z zawodem. :wink:

Z rozpędu, aby temat podtrzymać kolejne dwie z moich hybryd. :)

Echinopsis hybr. Carneval Rheigold 281
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Echinopsis hybr. Infinity Schick 572-8
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym razem aby zobrazować tekst powyżej obok zdjęcia rośliny podałem nazwisko hybrydyzera czyli hodowcy który ją stworzył. :idea:
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Ale czerwień Infinity! Pięknie grzeje w szary dzień.
A co to za żółtek rozwija się na pierwszym zdjęciu w 2 planie?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Co tam stało w sezonie nie pamiętam... Ot, Mistrz drugiego planu. :lol:
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Bardzo fajne kolorki ma ten tęczowy :) Echinopsis hybr. Carneval, godny pożądania. Chociaż czerwień Infiniti bardzo energizująca.
"Uciekło" mi tegoroczne lato, z tęsknotą już myślę o nowym sezonie i kwitnących echinopsisach.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”