Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Bardzo dziękuje za zaglądanie :D

Kaktusy już się uspokajają. Pąki są ale pozamykane i rzeczywiście jak przyjdzie ciepły front ze słonecznym dniem to próbują je otworzyć.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Parodia, Notocactus i Weingartia najfajniejsze ;:215
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dzięki :)
No to szybki podgląd. Na początek zajrzymy na balkon. Parę fotek z pierwszego tygodnia pażdziernika :D



Obrazek
Gymnocalycium eurypleurum



Obrazek
Mammillaria perbella



Obrazek
Lobivia arachnacantha var. sulphurea


Obrazek
Lobivia arachnacantha var. sulphurea


A teraz czas na rodzaj który powiększa się u mnie w kolekcji wypierając tym samym niektóre kaktusy z kolekcji. Mowa oczywiście o Gymnocalycium :D

Zacznę od najmłodszych przedstawicieli tego rodzaju u mnie.
15 gatunków. Zdjęcia ułożone w kolejności alfabetycznej. Nasionka wysiane 19.05.2018
I jak zawsze pierwsza nazwa, jest to nazwa akceptowana przeze mnie i część badaczy, a nazwa w nawiasie akceptowana przez inną grupę.
I tak na przykład Gymnocalycium o numerze VoS 05-189 u Piltza możemy kupić jako Gymnocalycium striglianum ssp. aeneum a u Schädlicha jako Gymnocalycium borthii ssp. nogolense.

Zdjęcia mniejsze niż zwykle bo pięcio miesięczne siewki wyglądają bardzo podobnie :)


Obrazek
Gymnocalycium amerhauseri STO 88-229 Sierra Chica, Asconchinga before Pass, above Tres Cascadas, Cordoba, Argentina, 1450-1600m


Obrazek
Gymnocalycium anisitsii ssp. volkeri VoS 03-039 San Jose de Chiquitos, south, Santa Cruz, Bolivia, 374 m


Obrazek
Gymnocalycium berchtii JS 153 Los Chanares, San Luis, Argentina


Obrazek
Gymnocalycium bodenbenderianum f. platygonum LB 1161 Ramblones, Catamarca, Argentina, 400m (Gymnocalycium riojense ssp. paucispinum v. platygonum LB 1161, Gymnocalycium platygonum LB 1161)


Obrazek
Gymnocalycium cardenasianum JO 605 North of Carrizal, Tarija, Bolivia 2550m


Obrazek
Gymnocalycium carolinense LB 1399 Intihuasi, Gruta near crossroads Route 10 / Route 39, San Luis, Argentina, 1540m (Gymnocalycium andreae ssp. carolinense LB 1399)


Obrazek
Gymnocalycium coloradense JN 1040 Sierra de los Colorada, La Rioja, Argentina, 564m


Obrazek
Gymnocalycium denudatum LB 811 Pedras Altas, Rio Grande do Sul, Brazil


Obrazek
Gymnocalycium gertii STO 92-521 Loma Bola, Cordoba, Argentina, 1050m (Gymnocalycium papschii STO 92-521)


Obrazek
Gymnocalycium glaucum ssp. ferrarii P 136 Estanzia Mazan, La Rioja, Argentina, 1000m (Gymnocalycium mucidum ssp. ferrarii P 136, Gymnocalycium ferrarii P 136)


Obrazek
Gymnocalycium hyptiacanthum ssp. uruguayense var. roseiflorum LB 651 Arroio Tres Cruces, Artigas, Uruguay (Gymnocalycium uruguayense var. roseiflorum LB 651)


Obrazek
Gymnocalycium parvulum var. amoenum LB 995 Las Palmas, 1km North of crossroads, Cordoba, Argentina, 1020m


Obrazek
Gymnocalycium schickendantzii ssp. delaetii P 55 Quebrada de Cafayate, Salta, Argentina, 1400m (Gymnocalycium delaetii P 55)


Obrazek
Gymnocalycium striglianum ssp. aeneum VoS 05-189 south-east of La Calera, after leaving Ruta 147, San Luis, Argentina, 714 m (Gymnocalycium borthii ssp. nogolense VoS 05-189)


Obrazek
Gymnocalycium sutterianum ssp. dolezalii P 192 Berrotaran, Cordoba, Argentina, 700m (Gymnocalycium poeschlii ssp. dolezalii P 192, Gymnocalycium lepidum P 192)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

PiotrAPD pisze:Gymnocalycium hyptiacanthum ssp. uruguayense var. roseiflorum LB 651 Arroio Tres Cruces, Artigas, Uruguay
Poszukuję G. hyp. uruguayense, które by kwitło na żółto, a rozumiem że ten var. na czerwono ?
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

kolor kwiatka może być od białego po lekki róż
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Gymnocalycium eurypleurum oraz Lobivia arachnacantha var. sulphurea to piękne, reprezentacyjne rośliny. ;:333

Natomiast to co mi się podoba szczególnie to mnogość maluchów gymnokalicium - będzie wspaniała kolekcja i to już niedługo. ;:173
Co do nazw... Preferuję te które podajesz w nawiasach. Nie tylko ja, dużo częściej właśnie je się spotyka w kolekcjach i katalogach. ;:204
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dlatego je dodaję aby wiedzieć o jakie dokładnie gatunki chodzi. Czasem są to stare, błędne nazwy ale mocno zakorzenione w kolekcjach. A czasami badacze po prostu nie mogą się porozumieć co do ostatecznej nazwy :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Piękne bąbelki ;:138 Gymnocalycium hyptiacanthum ssp. uruguayense mam w planach wysiewowych.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Nasiona fajne, bardzo duże to nie powinno być problemu z wyhodowaniem kaktusików. Tylko aby ich kiełkowalność była duża ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Wysiewy to "kropka nad i " dopełnia atrakcyjne kwitnienia ;:215
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Zielone bąble wyglądają bardzo dobrze, brawo ;:138 wypatrzyłam kilka gatunków, które chętnie widziałabym u siebie np. Gymnocalycium striglianum ssp. aeneum VoS 05-189 south-east of La Calera, after leaving Ruta 147, San Luis, Argentina, 714 m (Gymnocalycium borthii ssp. nogolense VoS 05-189), zapowiada się ciekawie :D ;:215
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Piękna armia maluchów .Mammillaria perbella cudna :)
Awatar użytkownika
Pio1986
500p
500p
Posty: 747
Od: 21 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Urszulin/Lublin

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dużo maluszków, ale najpiękniejsze M.perbella doskonała. Były kiedyś na A... w dużej ilości i dobrej cenie, ale nie zdążyłem:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”