Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Świetne maluchy, wspaniale będzie obserwować jak się zmieniają ;:138 jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch gatunków z tej grupki - Gymnocalycium campestre KP 330 i Gymnocalycium esperanzae Ch 1417, warto na pewno wzbogacić swoją kolekcję o pozostałe ;:215
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Przyszłość, przyszłość idzie! ;:204

Ładne, ciekawe rośliny z gatunków które to nawet małe muszą się podobać. Brawo. ;:138
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

aga_zgaga pisze:To grupka z własnych wysiewów
Nie. Kupiłem je z klubu kaktusowego Hradec Kralove :wink:
aga_zgaga pisze:Czy nasiona gymno dobrze znoszą przechowywanie? Bo właśnie zakupiłam i leżą w lodówce. Czy one wolą być siane na świeżo?
Dobre pytanie ale nie znam na nie dokładnej odpowiedzi. Jedynie mogę Ci napisać, że Volker Schädlich z własnego doświadczenia zauważył, że nasiona takich gatunków jak mihanovichii, megatae i hamatum należy przechowywać przez pewien czas bo świeże nie kiełkują. Gatunki podgatunku Muscosemineum (m. in. anisitsii, eurypleurum, marsoneri, mihanovichii, schickendantzii) lepiej kiełkują, gdy wysiewamy je w nieznacznie wyższych temperaturach.
Aileen pisze:jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch gatunków z tej grupki - Gymnocalycium campestre KP 330 i Gymnocalycium esperanzae Ch 1417
Będziemy obserwować zarówno u mnie jak i u Ciebie jak te maluchy dorastają :D
hen_s pisze:Przyszłość, przyszłość idzie! ;:204

Ładne, ciekawe rośliny z gatunków które to nawet małe muszą się podobać. Brawo. ;:138
Dzięki :D Nawet tak małe, mi się bardzo podobają :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Idziesz ostro w gymnolowym kierunku ;:224
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Fajne maluszki. Poczytałam o tej nowince Gymnocalycium esperanzae - ciekawe co z tego malucha wyrośnie, lubię gymnole o ciemnej skórce. Na podstawie analiz filogenetycznych blisko spokrewnione z G. bodenbenderianum i quehlianum oraz G. castellanosii. Dla mnie takie odróżnianie jest bardziej miarodajne po badaniach genetycznych, bo ja swoich egzemplarzy G. bodenbenderianum i quehlianum nie odróżniam póki nie spojrzę na etykietę (no chyba, że postawię tuż tuż obok siebie. A przy klasyfikacji gymnoli po nasionach to już tylko muszę zawierzyć znawcom. ;)
Dlaczego Gymnocalycium carolinense jest taką kolumną. Dalej też pójdzie w kolumienkę?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

ejacek pisze:Idziesz ostro w gymnolowym kierunku ;:224
Zgadza się Jacku :D Takie piękności są pokazywane tu na forum, że i mnie one skradły serce :lol:
DAK pisze:Fajne maluszki. Poczytałam o tej nowince Gymnocalycium esperanzae
Tutaj podaję linka do artykułu o tym kaktusie https://www.schuetziana.org/downloads/S ... 2011_3.pdf
Znaleziony dopiero w 2009 roku. Zobaczymy co z niego wyrośnie w moich nie najlepszych przecież warunkach :)
DAK pisze:Dlaczego Gymnocalycium carolinense jest taką kolumną. Dalej też pójdzie w kolumienkę?
Za młodu tak ma. Zachowuje się jak niektóre G. andreae. Może dlatego na początku został opisany jako jego podgatunek. Później powinien zrobić się szerszy. Zobaczymy czy i kiedy to nastąpi :)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Dziękuję za link. Bardzo mi się podoba dorosła forma tego Gymnocalycium esperanzae.
Jeśli korzeń jest aż taki okazały i długi, to czy trzeba by go mieć w wyższej doniczce? Zastanawiam się też, czy przy następnym przesadzaniu nie dodać trochę gliny do podrodzaju Muscosemineum i Trichomosemineum?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

DAK pisze:Jeśli korzeń jest aż taki okazały i długi, to czy trzeba by go mieć w wyższej doniczce?
Ja będę trzymał w swoich tradycyjnych. Później, podczas przesadzania będę obserwował korzeń i decydował o rozmiarze doniczki.
DAK pisze: Zastanawiam się też, czy przy następnym przesadzaniu nie dodać trochę gliny do podrodzaju Muscosemineum i Trichomosemineum?
Niestety tu Ci nie pomogę. Może ktoś inny by się wypowiedział.
Mam swoją sprawdzoną mieszankę w której nie stosuję gliny. Roślinki rosną, korzenie nie gniją czyli jest OK :)

Przy okazji wstawię kolejne maluszki ale najpierw ostatni w tym sezonie kwiat :D Zdjęcie z 16.11.2018


Obrazek
Mammillaria zeilmanniana



Obrazek
Gymnocalycium parvulum ssp. huettneri JO 1025.1 San Pedro Norte, Cordoba, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium ragonesei VS 136 Salinas Grandes, Catamarca, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium reductum WP 89-22/25 Sierra Bravard, Cerro Barancoso, Buenos Aires, Argentina, 700m



Obrazek
Gymnocalycium sp. MT 07-093 (forma przejściowa G. sanluisense - G. berchtii) San Pablo Norte, 15 km NW, Sierra San Luis, San Luis, Argentyna, 818m



Obrazek
Gymnocalycium uebelmannianum WR 141 Sierra Velasco, La Rioja, Argentina



Obrazek
Gymnocalycium pflanzii ssp. zegarrae STO 94-967 W of Tomina, Chuquisaca, Bolivia (G. zegarrae var. tominense STO 94-967)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Może to jeszcze nie ostatni kwiatuszek, może któryś z rosnących pąków kwiatowych ma na tyle determinacji, że jeszcze rozkwitnie.
"Przedszkole" z Gymnocalycium ... okazałe, ale do opieki nad tymi maluszkami trzeba mieć zegarmistrzowską precyzję i delikatny "uścisk".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Ciekawe maluchy, szczególnie Gymnocalycium uebelmannianum WR 141. ;:333
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Urocze maluszki. Będę z chęcią kibicować Gymnocalycium uebelmannianum, ciekawe jaki będzie miał kwiat. Fajnie zapowiada się też G. ragonesei.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Mnie zauroczyły czuprynki Gymnocalycium pflanzii ssp. zegarrae STO 94-967 W of Tomina, Chuquisaca, Bolivia (G. zegarrae var. tominense STO 94-967).
Ja będę siała G.pflanzii v. paraguayense. Też mam nadzieję na ładną czuprynkę :)
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Przeurocze kaktusy - PiotrAPD część 2

Post »

Kolejne urocze maluchy ;:138 wszystkie zapowiadają się doskonale, np. nieuczesane Gymnocalycium parvulum ssp. huettneri JO 1025.1, intrygujące Gymnocalycium sp. MT 07-093 (forma przejściowa G. sanluisense - G. berchtii) i Gymnocalycium uebelmannianum WR 141, kolejny gymnolek do wspólnej obserwacji (moje Gymnocalycium uebelmannianum w podobnym wieku) :D
Specjalne brawa dla Mammillaria zeilmanniana ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”