Echinopsis i kolczaki - chmara3

Awatar użytkownika
basia57
500p
500p
Posty: 675
Od: 4 cze 2010, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chełmno

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

:wit Aga, przejrzałam Twój cały wątek i jestem pod wielkim wrażeniem ;:138
Zacznę od początku,masz ładną rodzinka Echinopsis ;:224 kaktus bożonarodzeniowy bardzo ładnie rozrośnięty. Rebutia zachwyciła mnie pięknym kolorem kwiatów. Gymnolki mają cudne kwiatki w pięknej palecie kolorów ;:180 Czekam na fotki Echino ;:196
ana777
200p
200p
Posty: 334
Od: 1 kwie 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k. Wrocławia

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Echino cudnie sie prezentują, zwłaszcza te wiekowe!!! Jak zakwitną - to będzie na co popatrzeć!!! Mrrr... czekamy na zdjęcia!!
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Mój jedyny kwitnący Echinopsis:
ObrazekObrazekObrazek

Wygląda jak multiplex, ale ze względu na wiek i niepewne źródło nie ma co strzelać. Kiedyś miałem jeszcze kilka innych (1,2,3,4) ale niestety zimą, pewnej nocy prognoza pogody się wybitnie nie sprawdziła i to w złą stronę :( .
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Ten czerwony jest piękny inny niż wszystkie :D
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Dokładnie, niestety nie jest tylko był :( . "Zamiennik" ma ok. 5cm średnicy i zakwitnie dopiero za kilka lat...
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Witam wiem wiem z tymi fotkami to mi troche zeszło no ale cóż lepiej późno niż wcale hehe,
Ci co czekali to się doczekali :)
phantom piekne masz okazy i jak obficie Ci zakwitł mi w tym roku kwitną na raty po kilka kwiatów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Fantastyczny widok. Echinopsis ma jedne z najbardziej urzekających kwiatów, wg mnie :)
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

To prawda Kasiu .Ja też czekam na jednego :D ,ale nie wiem czy się rozwinie na razie jest malutki ,a pogoda teraz nie sprzyja pada i pada . :cry:
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Nie bój się, kilka dni przetrzyma, od czwartku ma być ładniej i nie powinno być problemu z kwitnięciem.
chmara3 pisze: phantom piekne masz okazy i jak obficie Ci zakwitł mi w tym roku kwitną na raty po kilka kwiatów.
Okaz został mi się niestety jeden :cry: I też kwitł na raty: 1-6-1 :wink: Teraz chyba nie ma dość bo po kilkudniowej przerwie pojawiają się kolejne "puszki"...

PS. A ja ostatnio sprawiłem sobie hybrydę, niezbyt tanio (ponad 5?, ale i spora roślina), ale pięknie kwitnącą: (fotka sprzedawcy)
Obrazek

Patrząc na liczbę potencjalnych pąków mam nadzieję, że i u mnie niedługo zakwitnie :heja (oby przesadzanie mu nie zaszkodziło)
Obrazek
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Kasiu przyznaje rację urzekające mają kwiaty ale i pachnące mmmm cudownie tylko szkoda, że tak krótko kwitną :(

nolina ja nawet nie przypuszczałam, że w taką deszczową pogodę rozkwitnie mi echinopsis subdenudata jest niewielki mam go od zeszłego roku i własnie w taką brzydką pogodę postanowił się rozkwitnąć :)

phantom piękny egzemplarz zakupiłeś śliczny kolor marzenie mam nadzieję, że szybko zaszczyci Cie swoimi kwiatami.
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Zrobiłam sobie dzisuaj spacer po Twojej kaktusiarni, gymnolki śliczne nr 1 na mojej liście, a reszta dotrzymuje kroku. Super Ci kwitną, a jakie kolorki ;:106
tymi74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lis 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Witam Wszystkich. :wit
Pozwoliłem sobie inauguracyjnie zacząć swoją obecność na forum w tym właśnie wątku. Odkąd w wieku 15lat stałem się posiadaczem potężnej, kłującej rośliny - jak się okazało był to E. eyresii - moja sympatia do tego rodzaju trwa po dzisiaj, dzieląc dobre i złe chwile mojej kolekcji. Ale do sedna moi drodzy. Niewątpliwie, nie ma poważnego forum kaktusowego bez obecności kolegi Blabla. Witaj Tomasz. Proszę, żebyś - bazując oczywiście na swoich doświadczeniach- wypowiedział się na temat zasadności utrzymywania w autonomi rodzaju echinopsis. Czy nie uważasz, że temat wymaga uporządkowania dla dobra chociażby nowych adeptów kaktusowej profesji. Jaka przyszłość czeka grupę lobivia/echinopsis/trichcereus/wiginsia w systematycznych rozgrywkach. Sam przyznasz, że wyszczególnienie jakiego na kartach tego wątku dokonałeś a'propos echinopsisów ze Swojej kolekcji znacznie wykracza poza najpopularniejsze ich cechy: długi, trąbkowy, nocny, pachnący, biały kwiat, sama roślina o potężnych żebrach i uciernieniu łączącym skrajności, od krótkich u chociażby wspomniany E. eyresii czy E. subdenudatum po długie i mocarne[np. E.ayopayana]. Ciekaw jestem co Ty na to. A może uporządkujesz temat podobnie jak w postąpiłeś z lobivkami. Twoja monografia ze strony gdańskiego Ptmk to niemalże relikwiarz-gotowiec. Dla wielu naszych kolegów najlepszy bilet do świata tych roślin. Nieważne, że odtwórczo-i tak się dużo nauczą przy okazji. Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie ;:65 na odpowiedź.
pozdrawiam
Bogdan
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Echinopsis i kolczaki

Post »

Rozumiem, że chodzi o całą grupę roślin zaliczanych obecnie do Echinopsis? Czyli dawne rodzaje Acanthocalycium, Soehrensia, Trichocereus, Lobivia i Echinopsis. Trudno mi wyrokować, co będzie się z nimi działo w przyszłości. Na dzień dzisiejszy w systematyce jest tendencja do scalania rodzajów i tworzenia w ramach rodzaju grup bliżej ze sobą spokrewnionych gatunków, czasem uzyskujących rangę podrodzaju. Tak np. w tej chwili stało się z rodzajem Eriosyce. Tak i w tej chwili wygląda sytuacja rodzaju Echinopsis. W tej chwili dzieli się on na cztery podrodzaje: czyli Echinopsis sensu stricto, Trichocereus i Lobivia. Do podrodzaju Lobivia włącza się obecnie rodzaje Acanthocaclyium i Soehrensia (ta ostatnia czasem ląduje w rodzaju Trichocereus, ale raczej w tej chwili od tego się już odchodzi).

Jeśli chodzi o rodzaj Echinopsis sensu stricto to ja za bardzo się na nim nie znam. Jest spory w nim bałagan, ale też nie ma w nim jakiejś strasznej ilości gatunków. Osobiście kojarzę takie:
E.obrepanda - występuje na rozległym terenie i tworzy wiele form, także przejściowych do innych gatunków
E.mamillosa - bardzo charakterystyczny, występuje również na ogromnym obszarze, ma sporo odmian ale za bardzo to się z innymi echinopsami nie miesza
E.leucantha - najbardziej na południe wysunięty przedstawiciel tego rodzaju, dość zmienny ale charakterystyczny, nie do pomylenia.
E.huotti/bridgesii - grupa gatunków/odmian/form które występują od Cochabamba na południe i wschód; bardzo popularne w naturze, zmienne i wymagają jeszcze wiele pracy, by dokładnie je poznać i właściwie skasyfikować
E.ancistrophra - bardzo ładny, rosnący w Argentynie miniaturowy gatunek; zmienny; często dołącza się do niego inne populacje z Boliwii (np. L.cardensiansa czy nawet E.subdenudata); jeśli uznać, że również boliwijskie populacje należą do tego gatunku to wymaga to sporej pracy od systematyków, by to jakoś poukładać; nie byłem w Boliwii w rejonach, gdzie te roślinki występują i raczej nie będę tam jeździł, więc za bardzo na ten temat nie mogę się wypowiadać
E.silvestrii/albispinosa - grupa argentyńskich echinopsów z rejonów Salty i Tucuman - charakterystyczne i tworzące zwartą grupę
E.eyriersii/multiplex/oxygona - roślinki z nizin Brazyli i sąsiednich krajów o których nie mam pojęcia
E.rhodotricha/chacoana - to też nizinna grupa roślin, których na oczy nie widziałem, zdaje się że występują na nizinach Argentyny i Boliwii.
E.pamparuizii/rojasii i inne - to takie roślinki, których w tej chwili już nie zalicza się do gatunku E.obrepanda i trochę nie wiadomo co z nimi zrobić; wiele z nich widziałem w Zudanez, Tarabuco i Presto; ale rosną one także bardziej na wschód i południe, na niższych wysokościach i w bardziej wilgotnym klimacie; jest to grupa z poziomem bałaganu podobnym jak w przypadku E.huotti/bridgesii; tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia dla odkrywców i systematyków.
E.mirabilis - dawny rodzaj Setiechinopsis, wg mnie zasługuje na wyróżnienie do oddzielnego podrodzaju jak Lobivia czy Trichocereus, do Echinopsis sensu stricto kompletnie nie pasuje.
To, co wymieniłem powyżej to chyba wszystkie wiodące gatunki z tego rodzaju. Zatem jak widać nie jest tego jakoś strasznie dużo. A że roślinki są zmienne to już inna para kaloszy. Oczywiście brakuje entuzjastów tego rodzaju i stąd cały czas spory bałagan ale także duże polo do popisu. Bo można temat uporządkować i także opisać wiele nowych gatunków, odmian czy form, jest mnóstwo danych o nowych lokalizacjach tych roślin a nikt nawet nie kwapi się przyporządkować gatunku dla tych populacji. Występują one później jako E.spec. (choćby sławne L 400).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”