Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Tomaszek89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 kwie 2018, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Dobry :)
Tak w skrócie. Kaktusy to dla mnie czarna magia, jeżeli chodzi o praktykę. Właśnie zaczynam przygodę z sucholubami. Teoretycznie wygląda to już trochę lepiej. Na kaktusy trafiłem zupełnie przypadkowo. W podobnych okolicznościach stałem się posiadaczem pojedynczych Lithops i Pleiospillos nelii, ale to one były strzałką w podchodach prowadząca na forum i ogólnie w kierunku cierni.

Kilka następstw nieszczęśliwych wypadków, trochę głupoty, dwie operacje i pół roku zwolnienia lekarskiego - to były wbrew pozorom dobre warunki do wielogodzinnego studiowania poszczególnych zagadnień na forum oraz w innych zakamarkach sieci. Choć było to niemal pewne od początku, przyszło samo z czasem. Teoria przestała wystarczać.

Żeby było romantyczniej na pierwszych randkach z kłujakami, posunąłem się nawet do pierwszego wyrzeczenia. Jako że moje zarobki są mało okazałe, zbudowanie jakiejkolwiek kolekcji zajęło by mi sporo czasu. Postanowiłem więc właśnie rzucić palenie, a zaoszczędzone pieniążki będę inwestował w kolejne ciernie. Postanowienie jest jeszcze gorące. Zobaczymy na ile uda się rozbudować kolekcję :)

Temat zakładam głównie dla siebie. Ma mnie motywować i służyć jako swego rodzaju elektroniczny kajecik, pozwalający porównać rośliny w kolejnych sezonach, czy też zauważyć ewentualny progres. Nie szukam przyjaciół na siłę, ani nie liczę na oklaski. Po prostu oglądając wasze wątki, stwierdzam że jeszcze bardzo długo nie będę miał czym wam zaimponować. O ile kiedykolwiek będę miał czym. Pierwsze wysiewy za mną, ale coś leniwe te wschody.

To na start kilka zdjęć, żebym od razu nie pokazał całego dobytku, bo nie będzie nic na później, a to początek sezonu przecież ;:306

Od tego się zaczęło..
Obrazek

Obrazek

Niżej kierunek jaki obieram

Gymnocalycium piltziorum LF 26
Obrazek

Gymnocalycium piltziorum JL 60
Obrazek

Gymnocalycium berchtii TOM 07-148/1
Obrazek

Gymnocalycium pseudomalacocarpus VJ 02
Obrazek

Gymnocalycium aff. kuehhasii Tom 09-497/1
Ten jakiś nieśmiały, było już polane, a nie wygląda na upojonego
Obrazek

Gymnocalycium guanchinense P 79a
Obrazek

Gymnocalycium rhodantherum STO 511
Obrazek

Gymnocalycium chiquitanum HTH 124
Obrazek

Gymnocalycium sp. San Pedro
Obrazek

Gymnocalycium kiesslingii f. nova P 383
Obrazek

Gymnocalycium esperanzae TOM 09-436/1
Obrazek
Regulamin
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Witamy na forum, dobrze że założyłeś swój własny temat, bo będę jego stałym bywalcem. U mnie również gymnocalycium na pierwszym miejscu :D
Wyrzeczenie bardzo mądre, zdecydowanie lepiej wydawać na rośliny niż na papierosy ;:138

Pokazane przez Ciebie gymnocalycium bardzo ładne, piltziorum bardzo lubię i mam ich kilka, podobnie jak esperanzae :) Na kieslingi sam miałem ochotę, ale jakoś tak wyszło.... :D
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

;:63 Może to była z twojej strony kokieteria, a może jesteś człowiekiem o dużych wymaganiach od samego siebie. Ale oklaski ode mnie już masz. ;:303
1. Jak na żółtodzioba w kaktusiarstwie to te twoje roślinki wyjątkowo zadbane.
2. Zaczyna od teorii i wiedzy, a nie pytania "Jak się nazywa ten kaktus?" :wink:
3. Najpierw poczyta, a potem praktykuje.
4. Dawno nie widziałam takiego delikwenta co to kupi sobie Lithops, posadzi w dobre podłoże i tak się od razu opiekuje, że nie ukatrupił już po paru tygodniach; zamiast kupić - podlać - ukatrupić, kupić następnego - posadzić z sukulentami, bo to takie ładne - ukatrupić .... itd.
5. Jeśli wybór w kolekcji kaktusów pada m.in. na gymnocalycium ;:108 to dopełnia uzasadnienia
że należą ci się WIELKIE brawa ;:138 ;:138 ;:138

Bardzo piękne gymnole, naprawdę bardzo ciekawe egzemplarze.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Jak widać kaktusy mają wyłącznie dobre strony i tego się trzymajmy. ;:215
Ale z tym ostatnim punktem DAK (p.5), to ja się nie do końca zgodzę i mam nadzieję, że kolekcja nie pójdzie wyłącznie z w stronę gymniaków 8-)

Cześć 'nowy' ;:109
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Lucy, ale ja tam wyraźnie napisałam, m.in..
To zapewne początek.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Witamy serdecznie ;:4
Wpisuję się do Twojego "kajeciku" i będę podglądał jak rosną Ci gymnole :)
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

DAK pisze:Lucy, ale ja tam wyraźnie napisałam, m.in..
To zapewne początek.
Tak, dlatego ja napisałam, że nie do końca, a jak znam życie to go zaraz będziecie bałamucić :wink:
Chociaż właściwie w jakim kierunku by nie poszedł, to najważniejsze, że już wszedł na właściwą drogę ;:306

No i chciał sobie człowiek założyć pamiętnik, a tu mu się baby nawpisywały ;:306
Lepiej to zatrzymaj, Tomaszku - a najlepiej to zrobisz, pokazując co tam jeszcze masz 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

:wit Świetna inwestycja, bardzo ładne okazy ;:215 Ja na pewno będę często zaglądać żeby śledzić rozwój kolekcji i to jak zmieniają się z roku na rok Twoi podopieczni :D
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Widzę Tomaszu że 'choroba kaktusowa' dopadła Cię już na dobre.
Początek bardzo obiecujący.Czekam na dalszy rozwój kolekcji.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

ja napiszę krótko, że zapowiada się ciekawie :idea:
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Dzieńdobry, świetna decyzja z przerzuceniem wydatków, a już zwłaszcza na Gymnocalycium :) Dobry wybór gatunków. Bardzo ciekawe i ładne osobniki, wszystkie mi się podobają. Niech pięknieją.
Z wielkością kolekcji nie ma co zawstydzać, byle by dobrze dbać o to, co się ma. 8-)
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Kaktusy nie moja "bajka", ale z ogromną przyjemnością podglądam te wspaniałe rośliny u Forumowiczów, a tym samym podpisuję "listę obecności" w tym ciekawie zapowiadającym się wątku.
Tomaszek89 pisze:Postanowiłem więc właśnie rzucić palenie,
- wielkie ;:180 ;:180 ;:180 za podjętą decyzję, witam w klubie niepalących ;:138 i życzę wytrwania w podjętej decyzji i :wit nie uleganiu pokusom.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Tomaszek89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 kwie 2018, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nie licz na oklaski, Tomaszku.

Post »

Serdeczne podziękowania za przywitanie. Jak czytam całość, to wyszło trochę w stylu "urzekła mnie Twoja historia" :D Tyle dobrych słów od osób mających wieloletnie doświadczenie i masę wiedzy w tym hobby, już nie wspominając o książkowych wręcz egzemplarzach we wcale niemałych kolekcjach, to dla mnie niesamowity zastrzyk motywacyjny. Zrobię wszystko, aby nikt się na mnie nie zawiódł w ostatecznym rozrachunku. W razie popełnianych błędów, liczę na konstruktywną krytykę. Dostałem kredyt zaufania, więc trzeba będzie spłacić dług :)
D-avi-D pisze:Na kieslingi sam miałem ochotę, ale jakoś tak wyszło....
Wiedziałem, że prędzej, czy później spotkam osobę, której się wciąłem między wódkę, a zakąskę. Wybacz :)
DAK pisze:Jak na żółtodzioba w kaktusiarstwie to te twoje roślinki wyjątkowo zadbane
Można by tak rzec, gdyby nie jeden huncwot, ale o tym za chwilkę.
onectica pisze: No i chciał sobie człowiek założyć pamiętnik, a tu mu się baby nawpisywały
Lepiej to zatrzymaj, Tomaszku
Kobieta to żywioł. Ciężko zatrzymać. Nawet nie próbowałem z tym nigdy walczyć :)
onectica pisze:a jak znam życie to go zaraz będziecie bałamucić
Nikt nie musi mnie bałamucić. Póki nie odczuję monotonii, można się spodziewać raczej gymnaków, nie licząc pojedynczych wybryków nabytych przypadkiem.
maryjan13 pisze:Widzę Tomaszu że 'choroba kaktusowa' dopadła Cię już na dobre.
To jest fakt niezaprzeczalny. Jak na skromną ilość roślin, dużo czasu spędzam ze wzrokiem wbitym w ciernie i korpusy. Nawet potrafię pić przy kaktusach kawę przed pracą tj. około 05:30.

Wrzucę jakieś zdjęcia, żeby nie było surowego posta. Niebawem pokażę więcej.

Były pochwały, czas na nagany.
Gymnocalycium denudatum cv. Suba - reszcie roślin odpowiadał czas, przez jaki były cieniowane, ale nie jemu. Zrobił się istny raczek. Eh, jakieś szczególne zalecenia w tym przypadku?
Obrazek

Czyżby Gymnocalycium rhodantherum STO 511, chciał zająć szczególne miejsce w sercu mym, jako ten pierwszy?
Obrazek

Postanowiłem dać szansę czterem odrostom babcinego Echinopsis. Prawdopodobnie zdegenerowana roślina, której ciężko będzie kwitnąć, ale zasłużyła na szansę. Za te wszystkie lata od wiosennych do jesiennych przymrozków, na wietrze, deszczu, czasem deszczu ze śniegiem i w wiecznie wilgotnym 100% humusie.
Obrazek

Obrazek

Euphorbia suzannae x bupleurifolia po zmianie podłoża na odpowiednie też poczuła prawdziwą podkarpacką wiosnę. Roślina, która wyjątkowo cieszy moje oko.
Obrazek
Regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”