Korpusy i ciernie - aga_zgaga

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

To taki teraz kaktusowy czas, że "wisimy" nad doniczkami i wypatrujemy "czerwonych kropek" i dziwimy się (ja się dziwię :;230), dlaczego tak wszystko powoli się dzieje :) . Gymnolek odwdzięcza się za wyjęcie szpilek z głowy.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Wrócę do moich wysiewów: Oroya peruviana f. acollana DR246 i Neoporteria senilis GM1120 prawie miesięczne.
Oroya wzeszła w 75% a neoporteria w 50%.

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Gratuluję i trzymam kciuki za dalsze powodzenie akcji. ;:333
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Trzymanie kciuków bardzo się przyda (dziękuję :D ) bo pojawiły się pierwsze problemy. Co prawda na grządce z mammillariami i gymnokaktusem: glony na jednym kamyku (wywaliłam), pleśniejące pojedyncze siewki (wywaliłam, wypryskałam), ziemiórka (utłukłam), jakiś robalek - długi czarny i superszybki (liczę, że to drapieżnik żywiący się larwami ziemiórki - i tak mi uciekł :? ). No i wietrzę. Wysiewy to czysta przygoda ;:oj

Śliczne groszki a właściwie łebki od szpilek, czyli M.nejapensis:
Obrazek

Klęska urodzaju. Jak podrosną, to będę musiała co drugą przepikować. Już tak zrobiłam z gymnokaktusami i koryfantą.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Marka geny mocne... ;:108 ;:204
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:Wysiewy to czysta przygoda ;:oj
Zgodzę się :D Wysiewy to super sprawa. Jest o wiele więcej roboty niż przy dorosłych kaktusach ale to i tak jest fajna zabawa :D
Mammillarka wspaniale Ci wykiełkowała ;:138
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

W wysiewach przynajmniej coś się dzieje :D Widać różnicę nawet po nocy.

Dzisiaj Monster of the Week :D
Monvilea spegazzinii, niestety forma monstruosa. Nietety, bo bym wolała zwykłe wężowidło, które ładnie kwitnie. Nie wiem czy monstruosy kwitną. Na forum jest tylko jedno zdjęcie innej odmiany monvilei. Ludziska nie mają, nie pokazują? Jakby ktoś miał, to może wstawić.
U mnie jest to kaktus, który najczęściej się przewraca i wypada z doniczki, dlatego dostał kamienie na stopy. Ale zaczął rosnąć. Ma ładny stalowy kolor.

Obrazek
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:Klęska urodzaju. Jak podrosną, to będę musiała co drugą przepikować.
To nie lepiej grochówkę ugotować.... dorzuć marchewki , pietruszki, selera i wędzonego boczusia i zupka warzywna jak "ugotował " ;:306

a jak się mają te włoskie dania co zamawiałaś ze świata ?
Swoją drogą to miałem zbierać nasiona z tegorocznych owoców ale zastanawiam się ..... chyba chętnych nie będzie i tylko się narobię.
To już lepiej dżemu albo konfitury na warzę to na kaktusiadzie podczas integracji ktoś zje.
W tym roku na kaktusiadę wiozę dżemik z Mammillaria bertholdii i hermosana.
hen_s pisze:Marka geny mocne... ;:108 ;:204
ma się to nasienie ;:306
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Marek L pisze:
aga_zgaga pisze:Klęska urodzaju. Jak podrosną, to będę musiała co drugą przepikować.
To nie lepiej grochówkę ugotować.... dorzuć marchewki , pietruszki, selera i wędzonego boczusia i zupka warzywna jak "ugotował " ;:306
Czyli przerwać jak buraczki....
Marek L pisze: a jak się mają te włoskie dania co zamawiałaś ze świata ?
Słabo. Z frailejek wykiełkowały 2szt, jedna nawet normalna, druga chyba się skaleczyła o ten wermikulit i ma takie dwie plamy, ale nierosnące, sama też nierosnąca choć żyjąca jest. Tylko, że fraileje to gigantami wzrostu chyba nie są. No trzymam je z karwiskianą, może się nauczą jak ciernie puszczać :D
Z kolei włoski notocactus nie skiełkował w ogóle ale notki z innych żródeł też nie skiełkowały, więc może za zimno miały. Wysuszyłam i spróbuję raz jeszcze. Napisałam do Włocha jakie fraileje wchodzą w skład jego mixa, to mi odpisał, że możliwości mogą być setki - jak setki, kiedy frailej jest ok 40 gatunków. Więc albo hybrydy albo włoska ściema :?
Marek L pisze: Swoją drogą to miałem zbierać nasiona z tegorocznych owoców ale zastanawiam się ..... chyba chętnych nie będzie i tylko się narobię.
To już lepiej dżemu albo konfitury na warzę to na kaktusiadzie podczas integracji ktoś zje.
W tym roku na kaktusiadę wiozę dżemik z Mammillaria bertholdii i hermosana.
Może Ty na eBayu powinieneś zaszaleć, skoro Włoch może.... :D
No i jakbyś miał nasiona dodatkowych parapetów, najlepiej południowo-wschodnich to biorę w ciemno :D
A z tymi dźemami to na serio? To jadalne jest?

Marek L pisze:
hen_s pisze:Marka geny mocne... ;:108 ;:204
ma się to nasienie ;:306
Ja polecam. Wysiałam i większość wzeszła jak buraczki. Nie wzeszła tylko M.spherica a M.eichlamii jest jedna. Jak dorosłości dożyje po 1-2szt, które chcę zostawić to i tak daje ponad 30 doniczek ;:oj ;:oj ;:oj
A przecież miały być jeszcze notki :shock:
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Tak, przerywać jak buraczki :D i potem pikować jak buraczki ... bo większe rosną

Nasion parapetów nie mam ... ale może je podlewać dobrym nawozem , co drugi trzeci dzień poląć wodą z nawozem to na pewno urosną ;:306

Faktycznie te włoskie nasiona to porażka , frailee super kiełkują ale gdy są bardzo świeże nasiona, już po roku kiełkowalność dramatycznie spada.
Notusie to raczej bezproblemowo kiełkują. Może faktycznie coś z warunkami było nie tak. Jak by co to na koniec sezonu u mnie kilka gatunków notusiów będzie.
Zeszłoroczne nasiona już powywalałem bo wisiały takie buce na roślinach.
Przetwory to można robić ale tylko z gatunków które maja owoce typu jagoda. Niektóre mammillarki to maja tego co nie miara i są lepsze niż takie wiśnie.....
są bardziej fit ..... dietetyczne znaczy .... bez robaków ;:306

M.spherica i u mnie nie wyszła za to m.eichlamii to miała kiełkowalność na poziomie 30%
Ta ostatnia jest mocno ciepłolubna(stanowisko Guatemala) i gdy ma światełko pięknie wytwarza wełnę w aksilach - koloru cytrynowo żółtego
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Wczoraj radość, bo ponownie podlany substrat z nasionkami N. turecekianus ożył i już są 3 sieweczki ;:138

Dzisiaj dla równowagi - tragedia! Chciałam siewki wywietrzyć bo sobie glony sprowadziłam podlewając deszczówką surową ;:223 i mój pies goniąc ptaka centralnie łapskami w te siewki :evil:

Obrazek

Popijam herbatę. Pikuję co się da. Jedna wielka mammillaria mix ;:145
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

No tak... Takich zrządzeń losu wyjątkowo nie lubię. :roll:
Dążąc do jakiejś tam perfekcji lubię mieć wszystkie rośliny podpisane - i to w miarę dobrze podpisane.

Niestety jak to w życiu bywa - wszystkiego nie da się przewidzieć. ;:218
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

To są uroki zwierzaka przy siewkach. Mnie Portos dwukrotnie zrzucił siewki tak, że tylko szufelka zmiotka i do kosza. Obecne siewki wyniosłam do sąsiadki - tam zwierzaka nie ma.
Dobrze cię rozumiem. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”