Korpusy i ciernie - aga_zgaga

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:
PiotrAPD pisze:Jeszcze taka mała wzmianka. Kaktus którego kupiłaś jako G. mihanovichii to tak naprawdę Gymnocalycium friedrichii ;:108
Kupiłam od hodowcy i tak byl podpisany. Jak je Piotrze różnicujesz?
To bardzo proste Gymnocalycium mihanovichii posiada tylko i wyłącznie kwiaty w kolorze oliwkowo-zielonym. Także wszelkie odmiany typu G. mihanovichii v. chlorostrictum, filadelfiense czy stenogonum taki kolor kwiatów muszą posiadać.

Sprzedawcy często podpisują albo z niewiedzy albo z chęci zysków. Bo nazwa mihanovichii dobrze się sprzedaje.
Dawniej, szczególnie Czesi, błędnie przypisywali te kaktusy (jaki Ty masz) jako odmiany G. mihanovichii tworząc G. mihanovichii var. friedrichii itp.
Dziś tego już się nie robi. A wszelkie michasio-podobne o kolorze kwiatów od białego po róż po prostu michasiami nazwać nie możemy :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

A to ciekawe. A kto tak ustalił? Nie żebym się czepiała, tylko mnie zaciekawia jak się dochodzi do takich reguł. Była jakaś międzynarodowa konferencja?
Bo jak sama szukałam różnic, to spotkałam się z tezą, że G.friedrichii jest formą przejściową między G.mihanovichii a G.anisitsii, plus mają dużo form pośrednich, więc wszystko jest możliwe :wink:
Ale takie podejście że G.mihanovichii to tylko kwiat oliwkowo-zielony, to nawet upraszcza sprawę, tylko michasiów żal :shock: :wink:

A swoją drogą, to wkurzające z tą systematyką, bo kupiłam G.leeanum (roślinka), G.hyptiacanthum i G.uruguayense (nasionka) i czy ja nie kupiłam tylko G.uruguayense?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Nie wiem jak to jest u gymnaków ale u lobiwek barwa kwiatu to żadna cecha.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

blabla pisze:Nie wiem jak to jest u gymnaków ale u lobiwek barwa kwiatu to żadna cecha.
W tym przypadku, gdzie kaktusy w naturze rosną na tym samym terenie i są do siebie bardzo podobne to dobra cecha, która łatwo pozwala odróżnić jeden od drugiego. Mało tego, kolejną cechą oprócz koloru to taka, że zielonkawe kwiaty G. mihanovichii nigdy w pełni się nie otwierają. Jak to ma miejsce u tych drugich :wink:
aga_zgaga pisze:A to ciekawe. A kto tak ustalił? Nie żebym się czepiała, tylko mnie zaciekawia jak się dochodzi do takich reguł. Była jakaś międzynarodowa konferencja?
To nie jest czepianie się a dociekliwość i bardzo dobrze :D
Są różni autorzy którzy tworzą różne publikacje i w ten sposób dzielą się z innymi swoimi uwagami i spostrzeżeniami. W tym przypadku zrobił to Graham Charles.
aga_zgaga pisze:A swoją drogą, to wkurzające z tą systematyką, bo kupiłam G.leeanum (roślinka), G.hyptiacanthum i G.uruguayense (nasionka) i czy ja nie kupiłam tylko G.uruguayense?
Nie ma co się denerwować po to jest m. in. to forum aby sobie pomagać :wink:

G. leenum to często nic innego jak G. hyptiacanthum ssp. netrelianum
G. hyptiacanthum = G. hyptiacanthum ssp. hyptiacanthum
G. uruguayense = G. hyptiacanthum subs. uruguayense

Dobrze jest też mieć numery polowe aby wiedzieć w której części Urugwaju zostały znalezione.
Napiszę Ci teraz jak można rozróżnić typowych przedstawicieli.

G. hyptiacanthum ssp. hyptiacanthum - Wiele cienkich, elastycznych i nieregularnych cierni. Zwykle więcej jak 11. Przy areolach mogą one mieć zabarwienie czerwonawe. Żółte kwiaty. I możemy je znaleźć na południu Urugwaju.

G. hyptiacanthum ssp. netrelianum - Przeważnie od 7 do 9 cierni czasem 5. Żółte kwiaty. Żółtawe ciernie u podstawy. Rosną na zachodzi i południowym wschodzie Urugwaju.

G. hyptiacanthum subs. uruguayense - Przeważnie 3 do 5 cierni. Żółte, białe lub różowe kwiaty. Rosną w środkowym i północnym Urugwaju.

Wstawię jeszcze mapkę dla lepszego zobrazowania występowania danych podgatunków.


Obrazek
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Szacunek - chce się poszukać... ;:333

No, może nie do końca się z tymi informacjami zgadzam...
Ale o tym pisze Jacek niżej.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

PiotrAPD pisze:
aga_zgaga pisze:
PiotrAPD pisze:Jeszcze taka mała wzmianka. Kaktus którego kupiłaś jako G. mihanovichii to tak naprawdę Gymnocalycium friedrichii ;:108
Kupiłam od hodowcy i tak byl podpisany. Jak je Piotrze różnicujesz?
To bardzo proste Gymnocalycium mihanovichii posiada tylko i wyłącznie kwiaty w kolorze oliwkowo-zielonym. Także wszelkie odmiany typu G. mihanovichii v. chlorostrictum, filadelfiense czy stenogonum taki kolor kwiatów muszą posiadać.
Przede wszystkim to dobrze Piotr że takie informacje podajesz, mnie ten rodzaj specjalnie nie interesuje ale po Twoim wpisie spojrzałem na stronę http://www.gymnocalycium.org/gatunki/mihanovichii.html i tam jest napisane " Gymnocalycium mihanovichii .... . Kwiaty zazwyczaj zielone lub zielono-żółtawe, często białe, nie otwierające się do końca przybierają kształt U. " Dalej jest fotka formy z różowym kwiatem. Czyżby tam był błąd ? Z tego co piszesz dalej (nie będe już cytował) wynika, że występują na tym samym terenie wobec tego ryzyko hybrydyzacji istnieje no chyba że już wytworzył się silny mechanizm zapobiegający krzyżówkom ????
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Ja też dziękuję Piotrze, że poświęciłeś czas i opisałeś gymnolki.

To moje nowe G.leeanum od Hintza i w tle piękniś Echinopsis LAU 400
Obrazek

Zamieszanie jak widzę jest, chyba żeby się trzymać jakiegoś systemu.
Ale ... Piotr napisałeś, że "G. leenum to często nic innego jak G. hyptiacanthum ssp. netrelianum" a jak się do tego ma G.leeanum synonim do G.reductum var. leeanum? To wszystko to samo?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

ejacek pisze:
PiotrAPD pisze:
aga_zgaga pisze:
PiotrAPD pisze:Jeszcze taka mała wzmianka. Kaktus którego kupiłaś jako G. mihanovichii to tak naprawdę Gymnocalycium friedrichii ;:108
Kupiłam od hodowcy i tak byl podpisany. Jak je Piotrze różnicujesz?
To bardzo proste Gymnocalycium mihanovichii posiada tylko i wyłącznie kwiaty w kolorze oliwkowo-zielonym. Także wszelkie odmiany typu G. mihanovichii v. chlorostrictum, filadelfiense czy stenogonum taki kolor kwiatów muszą posiadać.
Przede wszystkim to dobrze Piotr że takie informacje podajesz, mnie ten rodzaj specjalnie nie interesuje ale po Twoim wpisie spojrzałem na stronę http://www.gymnocalycium.org/gatunki/mihanovichii.html i tam jest napisane " Gymnocalycium mihanovichii .... . Kwiaty zazwyczaj zielone lub zielono-żółtawe, często białe, nie otwierające się do końca przybierają kształt U. " Dalej jest fotka formy z różowym kwiatem. Czyżby tam był błąd ? Z tego co piszesz dalej (nie będe już cytował) wynika, że występują na tym samym terenie wobec tego ryzyko hybrydyzacji istnieje no chyba że już wytworzył się silny mechanizm zapobiegający krzyżówkom ????
Nie. To nie jest żaden błąd. Tam są po prostu stare opisy. Strona ta nie była od pięciu lat w ogóle aktualizowana. A jak wiadomo coraz to nowsze badania i nowe możliwości od strony technicznej dużo zmieniają. To jest to co już wcześniej pisałem. O tworzeniu różnych odmian Np. G. mihanovichii v. albiflorum.
Polecam dobre artykułu o G. michanovichii tutaj https://www.schuetziana.org/downloads/S ... 2018_1.pdf oraz o G. friedrichii tutaj https://www.schuetziana.org/downloads/S ... 2016_3.pdf
hen_s pisze:Szacunek - chce się poszukać... ;:333

No, może nie do końca się z tymi informacjami zgadzam...
Ale o tym pisze Jacek niżej.
Oczywiście, że nie trzeba się zgadzać i nikomu nie narzucam aby to robił. Po prostu dzielę się z Wami swoją wiedzą. Każdy może ocenić, zweryfikować i zdecydować czy ma to sens.
aga_zgaga pisze:To moje nowe G.leeanum od Hintza
Zdecydowanie to jest kaktus który w naturze rośnie w Urugwaju.
aga_zgaga pisze:Piotr napisałeś, że "G. leenum to często nic innego jak G. hyptiacanthum ssp. netrelianum" a jak się do tego ma G.leeanum synonim do G.reductum var. leeanum? To wszystko to samo?
Zdecydowanie nie. Tu to dopiero jest zamieszanie :D Tu trzeba by było cofnąć się do samego początku. Do pierwszych opisów. Gdzie kaktus ten związany jest z G. reductum i G. schatzlianum czyli gymnolami z Argentyny z prowincji Buenos Aires. I raczej tam jest ten właściwy G. leeanum. Dokładnie nie pamiętam gdzie o tym czytałem i nie chcę wprowadzać w błąd. Ale z tego co mi świta to było też coś związane z kwiatami. Były blado żółte i powiązano te kaktusy z tymi z Urugwaju. W każdym razie to są dwa całkiem inne kaktusy z całkiem innych miejsc.

Obrazek
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Piotr, a jak w tym wszystkim umiejscowić wg Ciebie G.stenopleurum? Tzn względem G.friedrichii i mihanovichii.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:i w tle piękniś Echinopsis LAU 400
Ależ ma ciernie :shock:
Mój kupiony dawnymi czasy (jeszcze jako Pseudolobivia) nawet w połowie takich nie ma :oops:
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Mam nadzieję, że z tych pięknych cierni nie wyrośnie :D A nawet, że je rozbuduje. Gdzieś w necie widziałam grupkę tych echinopsisów całych w loczkach. Ekstra widok. Tym bardziej, że kwitnie to krótko i w nocy :D Nie wiedziałam, że to były pseudolobiwie, choć czytałam, że im bliżej do lobiwek niż do echino.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

U mnie to rośnie jako Echinopsis sp. Lau 400 (E. tortispina?) Entire Rios, Bolivia. :wink:
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Henryku, Twój też ma takie piękne ciernie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”