Korpusy i ciernie - aga_zgaga

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

A które jeszcze echinopsisy byś docenił za ciernie? Przewrotnie spytam specjalistę od pięknych kwiatów :D
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Pytanie zdecydowanie do Tomka. On ma rozeznanie, widział te rośliny w naturalnych warunkach. Większość moich roślin jest od niego, może napisze co sądzi w tym temacie - chętnie poczytam. :)
Natomiast ja napiszę tak: z mojej perspektywy hodowcy któremu zawsze i wciąż brakuje miejsca na rośliny echinopsisy i lobivie o dużych, mocnych cierniach to tylko utrapienie i... w znakomitej większości one już u mnie nie rosną. :roll:
Echinopsis sp. Lau 400 ma tą zaletę że rośnie nieduży i wraz z licznymi odrostami pozostaje kompaktowy. Niestety u mnie bardzo niechętnie kwitnie.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

U ecjinopsów fajne ciernie to raczej rzadkość. Tak na szybko, z pamięci to ładne koluchy mają niektóre formy Echinopsis leucantha. Niezły jest także pod tym kątem Echinopsis chacoana. Wydaje mi się, że ciekawy jest też nieopisany Echinopsis z rejonu Icla w Boliwii. Poniżej jego fotka. Na szczęście mam sporo jego siewek w kolekcji. Może kiedyś uda mi się go opisać, bo wg mnie jest to nowy gatunek.

Obrazek
TB0531.3 Echinopsis spec.
Icla, Chuquisaca, Bolivia, 2237m

Nie mniej ciernie to bardzo często cecha tylko danej populacji lub nawet pojedynczych osobników. Niech przykładem będzie choćby Echinopsis subdenudata. Te, co widziałem w naturze były zmienne. Niektóre miały ciernie, inne były łyse. Na razie siewki w kolekcji wszystkie mają jakieś ciernie. Może z wiekiem część z nich je straci.

Edit: tak jeszcze mi się przypomniało: ładne ciernie mają formy Echinopsis obrepanda z Culpina w Boliwii oraz Echinopsis mamillosa z rejonu Iruya w Argentynie, znany jako E.mamillosa v.flexilis. Mam obie te roślinki w kolekcji :)
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:Piotr, a jak w tym wszystkim umiejscowić wg Ciebie G.stenopleurum? Tzn względem G.friedrichii i mihanovichii.
Kolejny zagmatwany gatunek. Niektórzy autorzy uważają, że G. fredrichii, ze względu na zbyt małe różnice jest synonimem G. stenopleurum. Dają pierwszeństwo w nazewnictwie temu drugiemu tylko ze względu, że nazwa została szybciej użyta przy pierwszych opisach. W artykule o G. friedrichii który Ci przesłałem, w ogóle nie zgadza się z tym V. Schadlich. On uważa G. friedrichii jako ważny gatunek a G. stenopleurum jako jego podgatunek. I opisuje nam różnice. Najważniejsze to, że jego występowanie ogranicza się tylko do obszaru Cerro Leon. Rośliny są wyższe. Nawet do 30cm a najwyższe areole są gęsto pokryte wełną. G. fredrichii rosną w piasku a G. stenopleurum w gliniastej glebie z kwarcowymi skałkami. Chcąc mieć G. stenopleurum trzeba zaopatrywać się u pewnych sprzedawców i najlepiej z numerami polowymi. Np. G. friedrichii spp. stenopleurum VoS 01-022a, VoS 06-249 lub VoS 12-1227
blabla pisze:Wydaje mi się, że ciekawy jest też nieopisany Echinopsis z rejonu Icla w Boliwii. Poniżej jego fotka. Na szczęście mam sporo jego siewek w kolekcji. Może kiedyś uda mi się go opisać, bo wg mnie jest to nowy gatunek.
Bardzo ładny ;:oj Tomku bardzo Ci kibicuję aby kiedyś Twoje nazwisko widniało przy jakiejś nazwie kaktusa ;:333 Tylko trzeba się śpieszyć bo inni badacze lubią podpatrywać i mogą pojechać w te okolice. By to ichnazwisko znalazło się przy nazwie. Piękny ten echinopsis :D
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

A czy ktoś weryfikował te gymnaki w naturze: czy np. są lokalizacje, gdzie rosną one razem i nie krzyżują się że sobą czy temat zawsze dotyczy oddzielnych populacji i jest tylko dylemat jak je zaszeregować? Ja miałem taki dylemat z Echinopsis obrepanda i Lobivia aquilari do momentu aż trafiłem na miejsce gdzie oba te taksony rosną razem i nie krzyżują się. To koronny dowód, że są to dwa oddzielne gatunki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

PiotrAPD pisze:Tomku bardzo Ci kibicuję aby kiedyś Twoje nazwisko widniało przy jakiejś nazwie kaktusa ;:333 :D
Tak, Lobivia blablai, też trzymam za nią kciuki :D
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Mnie by się bardziej podobała L. blablaiana (trochę jak jajoiana) ;).
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Blablaiana świetny pomysł :)
blabla pisze: Tak na szybko, z pamięci to ładne koluchy mają niektóre formy Echinopsis leucantha.
Tak, mnie się podobają. I jeszcze z krótkociernistych Echinopsis frankii i toralapana. Przypominają Wigginsia sellowii, ale kwiat z innej bajki, pięknej bajki.

I tylko miejsca brak :(
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Kaktusy już w domu, oglądają mroźny poranek przez okno.
Teraz czas epifitycznego Brazylijczyka czyli mój muślinowy grudnik :D

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Troszkę się pospieszył... Ładny! ;:333
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

O jaki ładny :) Ale, rzeczywiście szybko ;:173
Dopiero co skończył się bardzo długi sezon a u Ciebie już grudnik :)
Piękne są te kwiaty ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Ładne kwiaty, "wyczuły" kiedy mają pokazać, a w zasadzie obwieścić, że nadchodzą "grudniowe klimaty" - strzał w przysłowiową 10 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Moja koleżanka ma parapet cały w grudnikach i jej grudniki zaczęły szaleć już dwa tygodnie temu. Nie wiem czym kierują się te rośliny, decydując o terminie kwitnienia - długością dnia, temperaturą? I jej i mój stoją na wschodnim półcienistym parapecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”