Korpusy i ciernie - aga_zgaga

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Marek L pisze:
aga_zgaga pisze:Klęska urodzaju. Jak podrosną, to będę musiała co drugą przepikować.
To nie lepiej grochówkę ugotować.... dorzuć marchewki , pietruszki, selera i wędzonego boczusia i zupka warzywna jak "ugotował " ;:306
Czyli przerwać jak buraczki....
Marek L pisze: a jak się mają te włoskie dania co zamawiałaś ze świata ?
Słabo. Z frailejek wykiełkowały 2szt, jedna nawet normalna, druga chyba się skaleczyła o ten wermikulit i ma takie dwie plamy, ale nierosnące, sama też nierosnąca choć żyjąca jest. Tylko, że fraileje to gigantami wzrostu chyba nie są. No trzymam je z karwiskianą, może się nauczą jak ciernie puszczać :D
Z kolei włoski notocactus nie skiełkował w ogóle ale notki z innych żródeł też nie skiełkowały, więc może za zimno miały. Wysuszyłam i spróbuję raz jeszcze. Napisałam do Włocha jakie fraileje wchodzą w skład jego mixa, to mi odpisał, że możliwości mogą być setki - jak setki, kiedy frailej jest ok 40 gatunków. Więc albo hybrydy albo włoska ściema :?
Marek L pisze: Swoją drogą to miałem zbierać nasiona z tegorocznych owoców ale zastanawiam się ..... chyba chętnych nie będzie i tylko się narobię.
To już lepiej dżemu albo konfitury na warzę to na kaktusiadzie podczas integracji ktoś zje.
W tym roku na kaktusiadę wiozę dżemik z Mammillaria bertholdii i hermosana.
Może Ty na eBayu powinieneś zaszaleć, skoro Włoch może.... :D
No i jakbyś miał nasiona dodatkowych parapetów, najlepiej południowo-wschodnich to biorę w ciemno :D
A z tymi dźemami to na serio? To jadalne jest?

Marek L pisze:
hen_s pisze:Marka geny mocne... ;:108 ;:204
ma się to nasienie ;:306
Ja polecam. Wysiałam i większość wzeszła jak buraczki. Nie wzeszła tylko M.spherica a M.eichlamii jest jedna. Jak dorosłości dożyje po 1-2szt, które chcę zostawić to i tak daje ponad 30 doniczek ;:oj ;:oj ;:oj
A przecież miały być jeszcze notki :shock:
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Tak, przerywać jak buraczki :D i potem pikować jak buraczki ... bo większe rosną

Nasion parapetów nie mam ... ale może je podlewać dobrym nawozem , co drugi trzeci dzień poląć wodą z nawozem to na pewno urosną ;:306

Faktycznie te włoskie nasiona to porażka , frailee super kiełkują ale gdy są bardzo świeże nasiona, już po roku kiełkowalność dramatycznie spada.
Notusie to raczej bezproblemowo kiełkują. Może faktycznie coś z warunkami było nie tak. Jak by co to na koniec sezonu u mnie kilka gatunków notusiów będzie.
Zeszłoroczne nasiona już powywalałem bo wisiały takie buce na roślinach.
Przetwory to można robić ale tylko z gatunków które maja owoce typu jagoda. Niektóre mammillarki to maja tego co nie miara i są lepsze niż takie wiśnie.....
są bardziej fit ..... dietetyczne znaczy .... bez robaków ;:306

M.spherica i u mnie nie wyszła za to m.eichlamii to miała kiełkowalność na poziomie 30%
Ta ostatnia jest mocno ciepłolubna(stanowisko Guatemala) i gdy ma światełko pięknie wytwarza wełnę w aksilach - koloru cytrynowo żółtego
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Wczoraj radość, bo ponownie podlany substrat z nasionkami N. turecekianus ożył i już są 3 sieweczki ;:138

Dzisiaj dla równowagi - tragedia! Chciałam siewki wywietrzyć bo sobie glony sprowadziłam podlewając deszczówką surową ;:223 i mój pies goniąc ptaka centralnie łapskami w te siewki :evil:

Obrazek

Popijam herbatę. Pikuję co się da. Jedna wielka mammillaria mix ;:145
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

No tak... Takich zrządzeń losu wyjątkowo nie lubię. :roll:
Dążąc do jakiejś tam perfekcji lubię mieć wszystkie rośliny podpisane - i to w miarę dobrze podpisane.

Niestety jak to w życiu bywa - wszystkiego nie da się przewidzieć. ;:218
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

To są uroki zwierzaka przy siewkach. Mnie Portos dwukrotnie zrzucił siewki tak, że tylko szufelka zmiotka i do kosza. Obecne siewki wyniosłam do sąsiadki - tam zwierzaka nie ma.
Dobrze cię rozumiem. :(
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Jak urosną, to pewnie da się je zidentyfikować, bo wiem co siałam. Martwi mnie tylko, że te na które się szczególnie cieszyłam, czyli 2 rodzaje M. huitzilopochtli to mogłam ich nie wygrzebać z tego żwirku, bo miały po pół milimetra.

I ciąg dalszy nieszczęść. Jedna z ulubienic - M.pilcayensis, piękny futrzak chyba się nie wykaraska. Najpierw się zgięła (lewe zdjęcie). Marek L pomógł mi to zdiagnozować jako suchą zgniliznę. A dziś widzę, że po drugiej stronie wylazła wielka beżowa plama ;:145

Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze: Chciałam siewki wywietrzyć bo sobie glony sprowadziłam podlewając deszczówką surową
Siewki, szczególnie jeśli są świeże, lepiej podlewać wodą przegotowaną odstaną, deszczówka ma w sobie całe "zoo" mikrostworów - glony, grzyby, bakterie i inne , po co to wprowadzać do wysiewów :idea:
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

ejacek pisze:Siewki, szczególnie jeśli są świeże, lepiej podlewać wodą przegotowaną odstaną, deszczówka ma w sobie całe "zoo" mikrostworów - glony, grzyby, bakterie i inne , po co to wprowadzać do wysiewów :idea:
Taaak Jacku, no styki nie styknęły między szarymi komórkami moimi ;:223 , bo po co sterylizować podłoże, żeby potem je podlać fauną i florą z deszczówki ;:oj
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

U M. pilcayensis trzeba stanowczo wkroczyć do akcji i ustalić czy to sucha zgnilizna poszła jej tylko po "skórze", czy jest i głębiej. Jeśli zaczęła się przechylać może nie mieć z tego boku ani tkanki ani wiązek przewodzących. Bez wykopania rośliny tego się nie dowiemy. Trzeba sprawdzić stan korzeni, szyjki korzeniowej i tego co jest pod plamą. Może skończyć się na strachu i malowaniu grzybobójem, a możliwe, że trzeba będzie roślinkę ponownie ukorzeniać albo szczepić ratunkowo.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Wkroczyłam do akcji. Kaktusiarzy o słabych nerwach proszę o zamknięcie oczu ;:202

Pilcayensis poszła w plasterki. Na ostatnim zdjęciu z prawej to co zostało. No chyba nie będę ukorzeniała tego plasterka.

Obrazek

To moja druga marketówka, która nagle zachorowała. W zimę straciłam M.carmenae, przez jej futerko nic nie było widać, więc w spokoju wyschła na wiór, zostało tylko puste opakowanie z aureoli i cierni.
Może były chore wcześniej, a może czyszcząc korzonki przed przesadzeniem do mojego substratu coś uszkodziłam?

Żeby nie było tylko o smutnych sprawach, to trochę aktualności kaktusowych - niektóre pączki i ciernie:

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

O mammillarce trzeba jak najszybciej zapomnieć.
Za to kolejnymi zdjęciami to już trzeba się cieszyć :D Kaktusy z pąkami. Piękne nowe ciernie. Oj dzieje się bardzo pozytywnie ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Oj dzieje się..... tylko jak to u kaktusów - powoli :D
M.matudae (tak myślę, że to ta) przyprawiła mnie dziś o radosną palpitację serca, bo spod koronki jej cierni prześwitują pąki ;:63 cały wianek ;:oj
Nie umiem tego sfotografować, bo widać pod światło. Ale ona sama w sobie jest piękna:

Obrazek

Łyżka dziegciu - trąciłam doniczkę i się wyturlała z niej moja jedyna rebucja, jakaś hybryda marketowa. Straciła w zimie korzenie i nie chce się ukorzenić do dziś,uparciucha. Za to ma sporo pączków. Nie wiem jak ją traktować. Do tej pory była z resztą kaktusów na tarasie. Zabrałam ją teraz do domu. Zwilżyłam żwirek, położyłam i leży. Coś jeszcze mogę zrobić?


Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Ja bym od niej oddzieliła jeden kawałek tak na wszelki wypadek 8)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”