Korpusy i ciernie - aga_zgaga

ODPOWIEDZ
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Na pewno to piękne rośliny godne uwagi ;:108 szkoda trochę , że zazwyczaj nie da się określić gatunku bo są to po prostu mieszańce. Trzeba by siać nasiona z pewnego źródła żeby mieć kolekcję czystą gatunkowo. Mimo wszystko uważam że warto mieć kilka u siebie właśnie ze względu na te żebra oraz cudne szable jakie potrafią wytworzyć, co widzimy na zdjęciach ;:215
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Dziękuję wszystkim za odwiedziny, polecam się na przyszłość :D

Stenokaktusy mają duży bałagan w nazewnictwie, do tego dokładają się handlowcy usiłujący sprofesjonalizować ofertę, np. ponoć S.longispinus to twór handlowy. Mają też stenokaktusy swój urok, dla którego wiele osób porzuca ambicje identyfikacji danego osobnika. Mają niestety też pewną wadę - otóż dosyć nieładnie się starzeją, tzn wiele starszych egzemplarzy, które widziałam w necie ma duże skorkowacenia na dole. Ale kto każe patrzeć na nie od dołu :D Ja poluję teraz na takiego ofutrzonego :D i marzę o kwiatach na wiosnę.

Ostatnie małe porównanie. Zwyklaczek N.submammulosus, przez 4 mce troszkę urósł i ładnie wykształcił nowe ciernie:

Obrazek

A tu nowinki ostatnie: Oreocereus trollii, Wigginsia erinacea, Thelocactus bicolor:
Obrazek

Niestety kaktusioza dręczyła mnie cały sezon, choroba się pogłębia więc teraz kaktusowa abstynencja i zobaczę, czy wystąpią objawy odstawienne :twisted:
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:Niestety kaktusioza dręczyła mnie cały sezon, choroba się pogłębia więc teraz kaktusowa abstynencja i zobaczę, czy wystąpią objawy odstawienne :twisted:
Jedynym objawem będzie tęsknota i wyczekiwanie za następnym sezonem :D

Notek dostał pięknych cierni :) A z nowości to najbardziej zainteresowała mnie Wigginsia erinacea ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Mają niestety też pewną wadę - otóż dosyć nieładnie się starzeją, tzn wiele starszych egzemplarzy, które widziałam w necie ma duże skorkowacenia na dole.
Ja tam uważam że każdy kaktus czym starszy tym piękniejszy i wzbudza większy podziw, nawet jak posiada jakieś blizny po poparzeniach czy skorkowacenie, nawet takie bardziej mi się podobają niż takie wymuskane jakby sztuczne bez skazy.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Jacku może masz rację, w sumie ja też nie lubię szczególnie wymuskanych kaktusów, ale lubię młode, żeby swoją historię pisały u mnie :D choć do przypaleń się nie przekonam - ostatnio przypaliłam mojego nowego N.pseudoherterii :twisted: bo to był chyba kaktus ze szklarni, a ja go siup na pełne słońce ;:223

Dzisiaj jestem pod wielkim wrażeniem fotorelacji z wyprawy do Meksyku, którą można obejrzeć tu:
http://www.kaktus-mila.cz/pl/zdjecia-z- ... il/mexiko/

Stenokaktusy, mammillarie, ariokarpusy, telokaktusy, gymnokaktusy i inne w naturze. No, wyglądają inaczej niż te picusie z kolekcji :D Korpusy szare, ledwie to wystaje nad ziemię, za to ciernie wyborne. A. kotschoubeyanus wygląda jak gwiazdka, która spadła z nieba i rozplaskała się na skałach :D
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Blizny znaczą wojownika :wink: :D

Ale fakt, jakkolwiek podziwiam stare, to też wolę patrzeć jak dorastają ;)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Ja preferuję tylko od malucha u mnie. Owszem starsze egzemplarze pięknieją z wiekiem, ale dla mnie są one piękne tylko, gdy u mnie tak piękniały, znam wtedy niemal każdy cierń, widać słabsze i lepsze warunki, przypalenia i blizny też są do akceptowania, gdy powstały u mnie. Starszego obcego mogę podziwiać, ale brak w tym uczucia. Nigdy nie kupiłabym starszego egzemplarza. Owszem, czasem zaopiekuję się jakimś staruszkiem z podrzutu, ale nie mam mimo to takiego rodzinnego stosunku do niego, a raczej jak troskliwa opiekunka w domu opieki.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Hi, hi - ubawiłaś mnie Danusiu tą opiekunką w domu starości ;:306

A propos "od malucha u mnie", na koniec weekendu obrazek z życia szalonej siewki ( a może już powinnam używać liczby mnogiej :D ):
Obrazek

Bardzo jestem ciekawa co z niej wyrośnie.... jeśli przeżyje zimę ;:oj
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Nie śmiej się ze mnie - podrzutki mam co roku. W te wakacje przybyła mi 1,5 metrowa Palma Madagaskarska. Gdy zajrzałam latem do sali stał ogołocony kikut - dodałam podłoża, przestawiłam bliżej światła i było mi bardzo miło jak po wakacjach zastałam ją już z małą czupryną. ;)

Trzeci rok zajmuję się podrzutkiem dużego Grusona - co najmniej dwa tygodnie oglądałam go ze wszystkich stron i nie mogłam w tej kolumnie zidentyfikować - co to za kaktus??? Od tamtej pory znacznie pogrubiał i już coraz mniej przypomina kolumnowca.
Obrazek

A te maluszki są cudowne - jakie zadziorne. ;:306
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Listopadowe kaktusy. Moje jeszcze na tarasie. Meksyk na sucho od września, notokaktusy i ich paragwajsko-urugwajscy kompani podlani pod koniec października, wyschli w domu i powrócili na taras. W nocy i w wilgotne dni przykrywam towarzystwo foliowym tunelem. Zobaczymy jak to im posłuży. W domu stoją ciepłoluby i osobniki ukorzeniające się. Oraz siewki.
Jesienna M.decipiens z ostatnim kwiatuszkiem
Obrazek

Gymnocalycium mihanovichii wysmażyło w końcu bukiecik ale cóż kiedy go nie widzę rozwiniętego :?
Ciekawe co będzie z jego owocem.....
Obrazek

i w gratisie jesienne kolory bezkwiatkowców :D
Opuntia monacantha f.monstruosa variegata i Monvillea spegazzinii
Obrazek
Czy ta opuncja powinna być płaska jak naleśnik?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Brawa dla kwitnących o tej porze ;:333 choć kwiatki całkowicie otwierać się nie chcą. Niestety to już koniec sezonu i najlepiej by wszystko poszło ;:19
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

Miłe widoki na zakończenie sezonu ;:333 Dłuuugiegooo sezonu :)

Jeszcze taka mała wzmianka. Kaktus którego kupiłaś jako G. mihanovichii to tak naprawdę Gymnocalycium friedrichii ;:108
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Korpusy i ciernie - aga_zgaga

Post »

aga_zgaga pisze:Ciekawe co będzie z jego owocem.....
... kwiaty są piękne, natomiast "owoc" w tej fazie wzrostu, "znacznie odbiega" od uroku kwiatów, za przyczyną których powstał - wyrósł.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”