Waldemar-moja kolekcja.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

No szybko się zapełnił :D Już musisz myśleć o budowie nowego inspektu :lol:
To jak będziesz miał chwilę to porób jakieś fotki i przedstaw nam nowości :wink:
W ogóle to z miłą chęcią przejrzałbym każdego kaktusa z osobna :D
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Nie nie nie jeden mi wystarczy drugi jest w planach ale na to co podrośnie :wink:
Co do zakupów to głównie feraki glanduli i echinoki kilka gymnoli spegazzinni armatum cardenasianum i kilka wielko kwiatowych echinocereusów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Gratuluję udanej wycieczki i wielkich zakupów. ;:333 100sztuk nowych, dużych roślin... robi wrażenie nawet ze względu na ilość. ;:oj
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

:shock: ;:224 kroi się ciekawa kolekcja echinkokaktusów, ferokaktusów , muszę przyznać się, że zazdroszczę takich okazów, niestety nie mam miejsca na więcej roślin, w tych zakupach widać jakąś myśl przewodnią co do profilu kolekcji
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Ładne rośliny, widoki bardzo przyjemne dla oka (zbioróweczka palce lizać), kolorowe cierniowisko ;:333 Ładne Echinocactusy.
Co to za Lobivia, ta większa, u góry po lewej stronie, pod Eriocactusem?
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Tomek o które zdjęcie ci chodzi?
W Oświęcimiu lampa totalna po 15-tej nakryłem firaną
To zostało na balkonie boję się na ful słonko młode gymnole ale chyba pojadą
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Już nie pamiętam Waldku, a obrazków Ci nie wyświetlają.

Ja się z gymnolami nie pieszczę, bo to pospolite i niewymagające rośliny, jak zresztą większość kaktusów. I chyba nie narzekają zbytnio na takie słoneczne traktowanie (rzuć okiem do mojego wątku za chwilę).

Mam jeszcze jedno doświadczenie, które większość wprawnych kaktusiarzy z pewnością już zna - KAŻDĄ ROŚLINĘ osłabioną lub nową (zwłaszcza taką spod tfu... folii lub co gorzej poliwęglanu) trzeba BARDZO WOLNO do chmurki przyzwyczajać, niektóre zakolegują się ze słoneczkiem już po 2 miesiącach, dla innych i rok to mało. I dużą rolę grają tu promienie UV, których w naturze nasze rośliny mają znacznie więcej, niż na naszych parapetach, w naszych inspektach, szklarniach i foliakach.
Klucha 64
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2018, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Tomek ja wszystkie swoje kaktusy trzymałem na oszklonym balkonie wystawiłem je pod koniec kwietnia na dach na pełne słonko i żadnych oznak poparzenia a z tych co zakupiłem tylko jeden ferak bieleje ale to cieniuje go pojedynczo większość zakupów robiłem u Dubena a on ma zacieniowane foliaki zielonymi sieciami jest w nich gorąco parno i duszno ale słońca niewiele.
Pytanie do moderatora gdzie są moje fotki :oops:
Na dachu od początku stoją 3 G.ferociory zadnych niepokojących oznak poza tym że wydają grube ciernie i kwitną namiętnie.
Wczoraj u nas był armagedon wszystko trwało ze 20 minut zaraz jadę na działkę pozamiatać :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Klucha 64 pisze: Pytanie do moderatora gdzie są moje fotki :oops:
Wystarczy zajrzeć do działu Pytania do ekipy moderującej, tam jest specjalnie wydzielony wątek:

viewtopic.php?f=14&t=106097&start=0
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

tom_ek pisze: (zwłaszcza taką spod tfu... folii lub co gorzej poliwęglanu) (...)
A coś bardziej szczegółowo w temacie tego 'co gorzej'? 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

Lucy, już się tłumaczę. Rzecz w tym, że jako inspektowy neofita z obowiązku niejako źle się muszę wyrażać o szklarniach i tunelach :wink:
A na poważnie - jedne i drugie mają oczywiście wady i zalety. Ja, ze względu na to, że w kaktusach cenię najbardziej je same, a nie ich kwiatki, wolę uprawę inspektową. A moje doświadczenia wskazują na to, że rośliny wystawione bezpośrednio z tunelu lub szklarni na otwarte słońce nie najlepiej radzą sobie z większym promieniowaniem UV, sporo się przypala, dlatego radzę adaptację do nowych warunków. No ale Waldek ma inne doświadczenia, więc niekoniecznie jest to reguła.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

I nie tylko Waldek ma inne doświadczenia. Ja mam poliwęglanowe osłony, które służą mi od marca do maja, a potem od września do listopada. Wiosną chronią przed UV i nie potrzebuję cieniowania po zimie (poliwęglan i szkło bardziej obcina UV niż folia, dlatego będąc przez cały sezon pod nimi nie doczekamy się porządnych cierni). Jesienią osłony chronią przed deszczem i zamoczeniem w okresie, w którym już się nie podlewa. Ale bez obaw zdejmuję poliwęglan w maju i nie trzeba ich do niczego przyzwyczajać - pod poliwęglanem są już przez 2 miesiące wystarczająco przywykłe do światła.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Waldemar-moja kolekcja.

Post »

DAK, no tak, ale Twoje najgorętszą część sezonu spędzają bez poliwęglanu, bezpośrednio pod słońcem, dlatego już są do niego przyzwyczajone. Ja natomiast piszę o roślinach, które całe życie (od siewki) spędziły w szklarni i nigdy nie miały kontaktu z bezpośrednim nasłonecznieniem, a nagle wystawia się je bez żadnych osłon pod słońce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”