Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Dziękuję za odwiedziny w wątku i bardzo miłe wpisy na temat moich roślin ;:180 .

... z upływem czasu, najstarsze kwiaty pod wpływem czynników atmosferycznych, pozbywają się swojego pierwotnego uroku - płatki kwiatowe tracą swoją intensywną barwę, ich obrzeża obumierają, brązowieją ... Balkon na którym stoją obecnie moje Adenium w bardzo gorące, słoneczne dni mimo, że dość intensywnie staram się wymieniać nagrzane gorące powietrze, wydaje mi się, że nie jest zbyt idealnym miejscem dla moich Adenium, ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która często przekracza +40 st C.

Obrazek

"Najmłodszy" rozkwitnięty kwiat, jest bardzo intensywnie wybarwiony, ale nie wszystkie jego płatki, są już w pełni rozłożone ...

Obrazek

... rozkwita pierwszy pąk kwiatowy, na zrazie Adenium obesum, zaszczepionym na podkładce Adenium Thai socotranum.

Obrazek

Obrazek

Do rozkwitnięcia szykują się również następne pąki kwiatowe na kolejnych zrazach, zaszczepionych na tym Adenium:

Obrazek

Obrazek

... pierwsza moja próba szczepienia, nie należy do zbyt udanych, jest troche, może nawet troche więcej niż troche, nieudolna :oops: , tz. miejsce szczepienia niezbyt "elegancko" się prezentuje - potrzebna z mojej strony spora korekta postępowania przy następnych szczepieniach, natomiast efekt, jak dla mnie bardzo zadowalający, mimo niezbyt wizualnego efektu, następne próby szczepienia, będą bardziej "estetyczne" ...

Obrazek

... mój błąd przy szczepieniu polegał na tym, że po umieszczeniu zraza w podkładce, nie zastosowałem, nie obwiązałem miejsca połączenia, podkładki ze zrazem, taśmą foliową. Nie przypuszczałem, że na "ranie" - szczepieniu, powstanie taka "wyrazista" blizna. Trudno, na popełnianych błędach, najlepiej się uczy :wink: .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Najważniejsze, że szczepienie się udało. Opanowałeś technikę i trafiłeś w wiązki przewodzące, a drobne niedociągnięcia skorygujesz przy najbliższej okazji. Obwiązywanie folią (taśmy foliowe, folia śniadaniowa cięta w paski, taśma czy sznurek polipropylenowy itp.) pomaga w lepszym zrośnięciu się zraza z podkładką i zapobiega rozwarstwianiu się tkanek zewnętrznych i ich obsychaniu.
Z czasem dojdziesz do większej wprawy i wypracujesz własne metody szybkiego i efektywnego szczepienia. Wszelkie postępy oczywiście dokumentuj w wątku, żeby innym zainteresowanym uprawą Adenium było łatwiej.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Tomek - bardzo dziękuję za odwiedziny w wątku i bardzo miły wpis.
Wcześniej robiłem szczepienie drzewek na działce, ale nie miałem żadnej wprawy w szczepieniu tak miękkich, niezdrewniałych tkanek, stąd mój nie w 100% udany zabieg, następne ( bo takie planuję), będą znacznie lepsze.

Pogoda, brak "czystych" promieni słonecznych niezbyt sprzyjająca wegetacji roślin, jednak wolniej z opóźnieniem, rozkwitają kolejne pąki kwiatowe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- do pokazania swoich kwiatów, szykują się następne Adenium, powinny być w innej kolorystyce i budowie, ale na zobaczenie i pokazanie tych kwiatów, muszę jeszcze troszkę poczekać.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Podobne w tonacji ale każdy inny w odcieniu kwiaty. Bardzo ładne, tylko je pokazywać i pokazywać... ;:138
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Zawsze zaglądam do ciebie, bo masz tak cudne okazy, że oczu nie można oderwać. Podziwiam też ich kondycję - tryskają zdrowiem i urodą.
A przekwitające kwiaty są zawsze takim smutnym widokiem, bo przemijanie urody jest takie nieuchronne. :(
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

hen_s pisze:Podobne w tonacji ale każdy inny w odcieniu kwiaty.
- Henryku, nasiona kupowałem na naszym największym portalu aukcyjnym. Wysiewałem nasiona z których miały wyrosnąć (wg sprzedawcy) rośliny kwitnące kwiatami o różnej kolorystyce, niestety nie wszystko przebiega - jest zgodne z opisem, dość zgodny jest kształt płatków, są różne w kształcie.
DAK - dziękuję, miło że rośliny pod moją opieką. podobają się nie tylko mnie.

Dzisiaj roślina, której kwiaty są bardzo, bardzo trudne do uwiecznienia na fotce i zachować, jako wspomnienie lata. Roślina niezbyt dużych rozmiarów, ale lubiąca się "czepiać i kręcić". Prawdopodobnie, trochę ją źle prowadzę - kształtuję, tz. nie dałem jej typowej podpory - drabinki, żeby mogła w naturalny dla siebie sposób, układać swoje pędy. W najbliższym czasie - dniach, muszę wyeliminować, usunąć ten mój błąd.

Obrazek

Obrazek

Bardziej ustabilizowany - ułożony wzrost pędów, pozwoli na wcześniejsze zauważenie mikroskopijnej wielkości pąków kwiatowych, które są dość liczne, ale ich wielkość (~1 mm) sprawia, że są bardzo trudne do zauważenia w gęstwinie liści, na pędach. Podpowiedź znajomego Forumowicza doprowadziła do tego, że i ja na moim Kedrostis africana (Bryonia africana), mogę oglądać pąki kwiatowe:

Obrazek

Obrazek

... i miniaturowe kwiatuszki, które dla lepszego ukrycia się, przybierają "maskującą" barwę otaczających ich liści:

Obrazek

Obrazek

- liście, pąki kwiatowe i kwiat są w bardzo dużym powiększeniu, średnica kwiatuszka ~3 - 4 mm.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Bardzo ładny kedrostis. ;:333
Mam sentyment do tej rośliny bo przez lata u mnie kilka sztuk różnych gatunków rosło.
Ten już wyrośnięty, do tego z kwiatami - no, kwiatuszkami! ;:138
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Miniaturowe kwiatuszki bardzo oryginalne. I wcale się nie dziwię, że można je przeoczyć ;:204
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Gaga1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1134
Od: 18 sie 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Masz bardzo ładne Adenium.......tyle kwiatów ;:oj a ja się głupia cieszyłam z jednego jedynego na moim.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Kedrostis africana pięknie rozczochrany, tak prowadzone pędy też mają swój urok. A kwiatuszki choć maleńkie, to bardzo urocze ;:oj .
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Gaga1960 pisze:/ ... / cieszyłam z jednego jedynego na moim.
- napiszę tak, jak zobaczyłem pierwszy rosnący pąk kwiatowy na moim Adenium z mojego wysiewu, byłem bardzo, bardzo uradowany, że udało się, mimo dużych przeciwności, doprowadzić - sprowokować egzotyczną roślinę, do wydania kwiatów w warunkach dla niej niezbyt odpowiednich. Każdy, nawet ten pierwszy, może niezbyt prawidłowo wykształcony, bardzo cieszy.
:wit głowa do góry, kwiatów będzie coraz więcej, jak roślina będzie rozrastać się.

... rozkwitł, na następnym zrazie Adenium obesum, zaszczepionym na Adenium Thai socotranum, pąk kwiatowy. Kolor kwiatu jest bardzo intensywny - wyrazisty i ładniej uformowanych płatkach. Zrazy do szczepienia, pobierałem z różnych moich Adenium obesum z mojego wysiewu nasion (dla porównania różnic, wstawiłem obecnie rozkwitnięte kwiaty):

Obrazek

Obrazek

... na rozkwitnięcie drugiego pąka kwiatowego, na Adenium obesum, pokazanym niżej, dość długo i z pewną dozą niecierpliwości wyczekiwałem. Roślina zaatakowana była przez przędziorki, które mimo bardzo wczesnego "rozpoznania" ich inwazji, zdołały poczynić "pewne" zamieszanie w prawidłowym rozwoju wzrastających pąków kwiatowych. Opryski środkami zwalczającymi intruzów, również miały ujemny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój pąków kwiatowych. Obecnie rozkwitający pąk kwiatowy, został prawdopodobniej w mniejszym stopniu uszkodzony, niż jego poprzednik. Płatki kwiatowe kolorystycznie i swoim kształtem, bardzo zbliżone do kwiatów, jakimi już to Adenium kwitło ...

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Śliczne kwiaty. Ich różne barwy zachwycające. ;:138

Doskonały pokaz - oby jak najwięcej takich bo przecież sezon w pełni. ;:333
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Kolory kwiatów Twoich Adenium Mieczysławie przepiękne,
a w szczególności te na ostatnich dwóch zdjęciach - i kształt,i kolr.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”