Moja kolekcja - Nilfgaard

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Ja mam tego jednego inaczej. Wody w osłonce ma cały czas (nie wylewam) do poziomu około 1/4 wysokości doniczki (na tym poziomie mam zrobione dookoła dwa rzędy otworów o średnicy około 1 cm - ułatwia to parowanie wody). Poziom wody nigdy nie spada poniżej dna doniczki. Czyli to takie pół hydro, ale zdaje egzamin. Spróbuj takiego połowicznego rozwiązania.
Aha, ważne średnica osłonki jest większa od średnicy doniczki. Doniczka stoi na kamyku, a osłonka jest również przeźroczysta jak u Marty.
I powtórzę to jeszcze raz, nie patrz że gdzieś indziej rosną a u Ciebie nie. Inne warunki uprawy, inne hybrydy, inne egzemplarze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

No ja teraz też tak już mam Norbercie jak Ty tylko może jednak nie 1/4 doniczki a max 2-4 cm w zależności od wielkości doniczki. Mój opis dotyczy okresu przejściowego pomiędzy korą a hydro, bo później to już nogi w wodzie cały czas ;:215
A z średnicą osłonki u mnie równie. W większość większą, ale mam też parę dopasowanych i nic im to nie szkodzi...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

U mnie nie było okresu przejściowego. Po prostu to była z początku reanimacja, bo posadziłem w zbyt grubą korę i korzenie, które rosły w bardzo drobnym wcześniej podłożu doznały szoku i zaczęły wysychać. Ostał się tylko jeden. I z takim jednym wsadziłem do keramzytu. I tutaj ciekawostka, wszędzie zalecają pomarańczowy, ja posadziłem do najzwyklejszego tego brązowego keramzytu. I udało się. Na samym początku wody nalałem tylko do wysokości dna doniczki. Było to gdzieś w okresie tygodnia, dwóch. W tym czasie z dwa razy wyjąłem doniczkę z osłonki i normalnie namoczyłem na kilkanaście minut. Po kolejnym tygodniu poziom wody podniosłem do poziomu pierwszego rzędu otworów, czyli gdzieś z ok. 2,5 cm. I po następnym tygodniu, albo półtora ciut powyżej drugiego rzędu, czyli gdzieś około 5cm od dna doniczki. I od tego momentu już nie muszę wyciągać i namaczać, po prostu jak poziom spada gdzieś do pierwszego rzędu to wtedy przelewam i uzupełniam poziom. Jeden ten najstarszy korzeń jest cały czas zielony, nie gnije, a od trzonu zauważyłem wrastające w keramzyt kilka nowych korzeni. I najlepsze zostawiłem na koniec, storczyk postanowił się odwdzięczyć i ze starego pędu kwiatowego wypuścił nowy pęd. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

No to mi się też tak zdarzało robić. Moim zdaniem wszystko trzeba dopasować do rośliny. Działać intuicyjnie o z wyczuciem. Nie ma tak naprawdę jednego schematu.
Właśnie jak korzeni brak to też robię tak jak Norbercie teraz pisałeś. Jak ma piękne korzenie i mi ich żal to kombinuje jak wcześniej napisałam.

PS pomarańczowy keramzyt? Pierwsze słyszę. :D ja z początku wsadziłam do budowlanego a teraz do tego brązowego okrągłego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Faceci nie rozróżniają specjalnie kolorów. :wink: :D
Chodziło mi o taki:
https://www.google.pl/search?q=keramzyt ... SO5Gx3y5pM :
Z tego co widzę i czytałem ma nieco inną strukturę, bardziej gładszą zewnętrzną powierzchnię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

;:306 ok nie wzięłam tego pod uwagę co wg Ciebie jest pomarańczowe ;:306 ok to ja mam ten pomarańczowy :lol:
Obrazek
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Z tego wynika, że po prostu za szybko próbowałem przestawić rośliny i się zbuntowały. Przejrzałem korzenie i nie ma dramatu oprócz paru zgniłych. Daję 3 miesiące na adaptację.
Pozdrawiam, Michał
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Do kolekcji dołączyły dwa okazy - biały z kwiatami o rozmiarze XXL oraz fioletowy o drobnym okwiacie. Wymieniłem im podłoże, bo było bardzo drobne oraz założyłem knot do podsiąku. Dodatkowo od poniedziałku rozpocząłem nawożenie dolistne roztworem ok. 80 ppm (NPK 8-3-5)


Obrazek


Obrazek

W ramach adaptacji roślin w hydro przez miesiąc dolewam wody do poziomu 1/3 na wskaźniku oraz zamierzam co tydzień namaczać doniczki. Oby w końcu się udało.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Hmmm a ta 1/3 na wskaźniki? O co z tym chodzi, bo troszkę nie łapię...

A ten kont to jak to wygląda? Coś takiego co stosuje się w semi hydro?
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Knot stosuję w Phalaenopsisach w korze - jest to zwykły sznurek lub sznurówka, która dobrze przenosi wodę. Oplatam go wokół doniczki i rozprowadza on wodę znajdującą się w zbiorniku niżej położonym. W storczykach w keramzycie przy doniczce znajduje się pływak wskazujący ilość wody.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Ok z kontem już kumam.
A rozumiem, że do hydro masz profesjonalne doniczki. Rozumiem, że ta 1/3 to taki poziom zamacza keramzyt czy nie? Nie mam takich, stąd pytanie.
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Poziom 1/3 na pływaku oznacza, że keramzyt jest zanurzony na 1,5-2 cm.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Hmmm to jeśli chcesz cały czas utrzymywać tą 1/3 to ja już bym nie namaczała.... No ale każdy toruje swoją własną drogę... Zostaje mi trzymać kciuki ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”