Moja kolekcja - Nilfgaard

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Jeśli dotychczas te falenopsisy były już w keramzycie i je trzymałeś w wodzie to wg mnie nie ma już potrzeby namaczać. Natomiast jeśli dopiero teraz wrzuciłeś do hydro, to tak pisałem wcześniej przez dwa pierwsze tygodnie namaczał, a potem już nie. Jaki kolor mają korzenie, zielony czy srebrno szary?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

One są w hydro już od 2 lat, jednak prawdopodobnie rok temu spaliłem korzenie z powodu nadmiernej ilości nawozu, bo nie miałem wtedy miernika TDS. Nie mam za bardzo jak sprawdzić koloru, ponieważ doniczki nie są przezroczyste.

Początkowo bardzo ładnie rozwijały się w semi hydro, potem jednak po nawożeniu latem ich kondycja zaczęła się pogarszać i do tej pory walczę o wyjście na prostą.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Czyli w takiej sytuacji kierował bym się kolorem korzeni. Jeśli są zielone to bym nie namaczał, jeśli srebrno szare to tak, jak wyżej napisałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Namoczyłem je na razie. Mam również pewien pomysł na wakacje - chciałbym połączyć obie metody, aby rośliny adaptowały się szybciej do semi hydro. Najpierw byłyby prowadzone w keramzycie z użyciem knota, potem dodawałbym stopniowo coraz więcej wody.
Pozdrawiam, Michał
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Wróciłem na parę dni do domu. Oto okazy tam obecne.

1) jest to Phalaenopsis, którego mogliście zobaczyć już pod koniec 2015 roku. Od połowy 2017 prowadzony jest podsiąkowo i obecnie zamierza się odwdzięczyć kwitnieniem.

Obrazek

2) nie wiem co to za roślina - wyrosła z jednego liścia i od początku dobrze radzi sobie w S/H

Obrazek

3) sępolia fiołkowa - również wyrosła z jednego liścia i od początku prowadzona jest w keramzycie

Obrazek

4) Phalaenopsis z żółtymi kwiatami - miał swoje problemy, nie chciał również zaadaptować się do S/H. Teraz jednak dobrze sobie w nim radzi, korzenie zaczynają przerastać doniczkę.

Obrazek

5) Phalaenopsisy, o których wcześniej wspominałem - kwitną nieprzerwanie od ponad półtorej roku/dwóch lat - nie pamiętam w sumie, bo nie straciły kwiatów po przesadzeniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Takie pytanie, czy te rolety są opuszczone do zrobienia zdjęć czy masz je długo opuszczone w przeciągu dnia?
I drugie, czy np ten z pierwszego zdjęcia w przeciągu tych trzech lat wypuścił jakieś nowe liście? W ogóle jak Ci rosną storczyki w część zieloną?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Rolety były opuszczone na krótko, bo mam okna na wystawę południową i bardzo świeciło Słońce. Pierwszy puszczał nowe liście, ale w międzyczasie zaliczył spadek z okna, dlatego jest trochę połamany. Poszedł za to intensywnie w korzenie.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Zdrowe korzenie to podstawa dobrej kondycji rośliny, im więcej tym lepiej. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Przeanalizowałem błędy, jakie mogłem popełnić przenosząc kwiaty do keramzytu. Podejrzewam, że nie został on aż tak dokładnie wypłukany oraz zakwaszony. Dodatkowo zimą nie zmniejszyłem porcji wody oraz przesadziłem latem z nawozami. W wakacje wielkie przesadzanie i czyszczenie keramzytu wraz z jego zakwaszeniem do pH ok. 5,5 oraz jak najmniejszą ilością ppm w wodzie po płukaniu.Dodatkowo dostaną matę dogrzewającą. Zaobserwowałem również różnice między różnymi rodzajami keramzytu co do poboru wody. Tam, gdzie jest zwykły ogrodniczy woda nie dochodzi do szczytu - tam, gdzie jest E.P (to nie lokowanie produktu) górne korzenie ładnie pobierają wodę i są zielone.

P.S. Czy można bezpiecznie podzielić dendrobium na dwie osobne rośliny?
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Masz fajne istnie laboratoryjne podejście do tego hydro ;:333 a może kluczem do sukcesu jest słowo "wyluzuj". Ja fakt płukam keramzyt, ale na tym cyrk się kończy. Biorę storczyka wrzucam w kamyki, podozuje mu wody i rośnie. Z 50 szt już tak rośnie i ma się super.

A Dendrobium możesz podzielić, tylko musi być co dzielić. Tzn m.in 3-4 Psb w różnym "wieku".
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Marta dobrze Ci radzi, jest w końcu jedną ze specjalistek w naszym skromnym storczykowym towarzystwie. :wink:
A wracając do keramzytu, nie wiem ile masz w sumie storczyków, ale nie lepiej jakbyś kupił nowy, jego wypłukał z zanieczyszczeń i w nim posadził?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

W lipcu wymienię keramzyt na E.P. Obecnie mam 9 storczyków do zmiany podłoża. Ten zwykły wykorzystam do roślin doniczkowych w domu oraz do gazonów.
Pozdrawiam, Michał
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Dzień dobry. Nadszedł czas na opisanie zmian, które nastąpiły w przeciągu ostatniego miesiąca. Wszystkim roślinom wymieniłem podłoże na świeże. Obecnie nawożone są dolistnie roztworem 50-100 ppm nawozu do roślin zielonych. Co miesiąc otrzymują pożywkę z Ca2+, Mg2+ i K+ o stężeniu maks. 150 ppm. Dodatkowo dogrzewane są od spodu matą. Wprowadzam również numerację roślin, ponieważ trochę ich się zebrało

#1 Sansewieria
Roślina prowadzona od samego początku w keramzycie. Od razu dobrze zareagowała na to podłoże. Obecnie puszcza całe mnóstwo korzeni. Prawdopodobnie za 2 lub 3 lata będzie można ją rozdzielić lub przesadzić do większej doniczki.

Obrazek

#2 Phalaenopsis Art Hall Hackneau (?)
Zakupiona w maju. Charakteryzuje się bardzo dużymi, białymi kwiatami z żółtą warżką. Jest dość problematyczna - z powodu dużych liści pojawiły się poparzenia słoneczne i od maty. Nie są one jednak duże. 10 lipca została umieszczona w keramzycie. Wczoraj zajrzałem do korzeni i usunąłem zgniłe oraz wygotowałem keramzyt. Obecnie puszcza parę korzeni. W tym miejscu wspomnę również, że testuję dna butelek jako doniczki. W każdym z nich znajdują się 2 lub 3 wypalone otwory tworzące rezerwę wody.

Obrazek

#3 i #4 Phal. Cradle Song x Phal. aphrodite (?)
Ten kwiat został rozdzielony. Dwa lata temu ze stożka wzrostu wyrosła jednocześnie para liści, następnie obie rośliny rozwijały się jakoby osobno. Oddzieliłem je od siebie przecinając trzon. Czekam na rezultaty. Nie chciały zbytnio współpracować z keramzytem. Okazało się, że przyczyną może być zbyt płytkie posadzenie.

Obrazek

#5 Phal. no ID
Mała roślinka, która również miała problemy po przesadzeniu do keramzytu. Obecnie puszcza 3 nowe korzenie i nowy liść. Kwiaty tej rośliny mają białe płatki oraz fuksjową warżkę. Obecnie nic nie gnije ani nie ma grzyba.

Obrazek

#6 Phal. no ID
Phalaenopsis całkiem sporych rozmiarów, który zaadaptował się do keramzytu i puszcza liczne korzenie. Pojawiło się trochę zgniłych, usunąłem również resztki uschniętych liści. Płatki są woskowe, natomiast warżka różowawa.
Obrazek

#7 Phalaenopsis nieoznaczony
Roślina, którą prowadziłem w sposób podsiąkowy. Wadą tej metody jest fakt, że doprowadza ona do szybkiego gnicia podłoża i blokowania dopływu powietrza do korzeni. Przesadzona do keramzytu 10 lipca, straciła wszystkie korzenie. Obecnie wypuszcza trzy nowe. Kwiaty są fioletowe.

Obrazek

#8 Dendrobium nobile
Rozdzielone na dwie części w lipcu. Dobrze sobie radzi w keramzycie. Prawdopodobnie wystąpił niedobór Mg2+, rezultatem tego było prawdopodobnie czernienie końcówek liści. Wszystkie rośliny w kolekcji dostają koktajl jonowy, aby uzupełnił ewentualne niedobory. Dendrobium ma biało-fioletowe, pachnące kwiaty.

Obrazek

Część druga jutro.


Kolor zielony jest zarezerwowany wyłącznie dla administracji - regulamin, drugi raz poprawiam. Mod.
Pozdrawiam, Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”