Moja kolekcja - Nilfgaard

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

No ja teraz też tak już mam Norbercie jak Ty tylko może jednak nie 1/4 doniczki a max 2-4 cm w zależności od wielkości doniczki. Mój opis dotyczy okresu przejściowego pomiędzy korą a hydro, bo później to już nogi w wodzie cały czas ;:215
A z średnicą osłonki u mnie równie. W większość większą, ale mam też parę dopasowanych i nic im to nie szkodzi...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

U mnie nie było okresu przejściowego. Po prostu to była z początku reanimacja, bo posadziłem w zbyt grubą korę i korzenie, które rosły w bardzo drobnym wcześniej podłożu doznały szoku i zaczęły wysychać. Ostał się tylko jeden. I z takim jednym wsadziłem do keramzytu. I tutaj ciekawostka, wszędzie zalecają pomarańczowy, ja posadziłem do najzwyklejszego tego brązowego keramzytu. I udało się. Na samym początku wody nalałem tylko do wysokości dna doniczki. Było to gdzieś w okresie tygodnia, dwóch. W tym czasie z dwa razy wyjąłem doniczkę z osłonki i normalnie namoczyłem na kilkanaście minut. Po kolejnym tygodniu poziom wody podniosłem do poziomu pierwszego rzędu otworów, czyli gdzieś z ok. 2,5 cm. I po następnym tygodniu, albo półtora ciut powyżej drugiego rzędu, czyli gdzieś około 5cm od dna doniczki. I od tego momentu już nie muszę wyciągać i namaczać, po prostu jak poziom spada gdzieś do pierwszego rzędu to wtedy przelewam i uzupełniam poziom. Jeden ten najstarszy korzeń jest cały czas zielony, nie gnije, a od trzonu zauważyłem wrastające w keramzyt kilka nowych korzeni. I najlepsze zostawiłem na koniec, storczyk postanowił się odwdzięczyć i ze starego pędu kwiatowego wypuścił nowy pęd. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

No to mi się też tak zdarzało robić. Moim zdaniem wszystko trzeba dopasować do rośliny. Działać intuicyjnie o z wyczuciem. Nie ma tak naprawdę jednego schematu.
Właśnie jak korzeni brak to też robię tak jak Norbercie teraz pisałeś. Jak ma piękne korzenie i mi ich żal to kombinuje jak wcześniej napisałam.

PS pomarańczowy keramzyt? Pierwsze słyszę. :D ja z początku wsadziłam do budowlanego a teraz do tego brązowego okrągłego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Faceci nie rozróżniają specjalnie kolorów. :wink: :D
Chodziło mi o taki:
https://www.google.pl/search?q=keramzyt ... SO5Gx3y5pM :
Z tego co widzę i czytałem ma nieco inną strukturę, bardziej gładszą zewnętrzną powierzchnię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

;:306 ok nie wzięłam tego pod uwagę co wg Ciebie jest pomarańczowe ;:306 ok to ja mam ten pomarańczowy :lol:
Obrazek
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Z tego wynika, że po prostu za szybko próbowałem przestawić rośliny i się zbuntowały. Przejrzałem korzenie i nie ma dramatu oprócz paru zgniłych. Daję 3 miesiące na adaptację.
Pozdrawiam, Michał
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Do kolekcji dołączyły dwa okazy - biały z kwiatami o rozmiarze XXL oraz fioletowy o drobnym okwiacie. Wymieniłem im podłoże, bo było bardzo drobne oraz założyłem knot do podsiąku. Dodatkowo od poniedziałku rozpocząłem nawożenie dolistne roztworem ok. 80 ppm (NPK 8-3-5)


Obrazek


Obrazek

W ramach adaptacji roślin w hydro przez miesiąc dolewam wody do poziomu 1/3 na wskaźniku oraz zamierzam co tydzień namaczać doniczki. Oby w końcu się udało.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Hmmm a ta 1/3 na wskaźniki? O co z tym chodzi, bo troszkę nie łapię...

A ten kont to jak to wygląda? Coś takiego co stosuje się w semi hydro?
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Knot stosuję w Phalaenopsisach w korze - jest to zwykły sznurek lub sznurówka, która dobrze przenosi wodę. Oplatam go wokół doniczki i rozprowadza on wodę znajdującą się w zbiorniku niżej położonym. W storczykach w keramzycie przy doniczce znajduje się pływak wskazujący ilość wody.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Ok z kontem już kumam.
A rozumiem, że do hydro masz profesjonalne doniczki. Rozumiem, że ta 1/3 to taki poziom zamacza keramzyt czy nie? Nie mam takich, stąd pytanie.
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Poziom 1/3 na pływaku oznacza, że keramzyt jest zanurzony na 1,5-2 cm.
Pozdrawiam, Michał
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Hmmm to jeśli chcesz cały czas utrzymywać tą 1/3 to ja już bym nie namaczała.... No ale każdy toruje swoją własną drogę... Zostaje mi trzymać kciuki ;:333
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja kolekcja - Nilfgaard

Post »

Nie wiem właśnie co robić - czy namoczyć, czy jednak nie.
Pozdrawiam, Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”