Storczyki na poddaszu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Nieeeeeee no żartujesz!!!!!
Sprzedałaś swoje rośliny ;:124 chyba zamknę się w sobie po tym wszystkim ;:223
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dobrze Cię znowu widzieć Olciu Szkoda tych wcześniejszych zdjęć... Ale na szczęście masz chyba jedne z tych najładniejszych tutaj ;:167

Kleopatra, stuartiana, białasek i cała reszta? piękne Ale ja najbardziej zakochana jestem w Malibu Madonnie i białej katlejce :wink:

Może to taki czas, na coś innego, na inne pasje o których piszesz. A storczyki cichutko gdzieś tam przetrwają u Ciebie, żeby potem znowu się ujawinić i wybuchnąć...
Zostawienie u siebie tych z którymi jesteś najbardziej związane jest najlepszym pomysłem, bo nie wyobrażam sobie żebyś była tak gotowa wszystkiego się pozbyć :lol: Coś jednak miedzy Wami zawsze będzie...
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dziś piękne słonko więc cyknęłam kilka swoich skromnych w tym roku kwitnień. Poza tym była to idealna okazja do przetestowania mojego nowego aparatu ;:167

Taka maziajowata hybrydka mi zakwitła. Kupiona przez internet jakieś 2 lata temu. Długo musiałam czekać aż się zaklimatyzuje. Ale postanowiła się ze mną zaprzyjaźnić. Chociaż strasznie nieokiełznana i nieuporządkowana. Nawet kwiaty jej bokiem rosną :;230

Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Moje basal keiki na Liodoro zakwitło. Na zdjęciu widać co prawda tylko 2 kwiaty, ale jest jeszcze drugi pędzik który ciągle rośnie..Noi jeden dodatkowy sie wykluwa z rośliny matki. Chyba basalka tak zostawię i nie będę rozdzielać póki dobrze sobie obydwa radzą. Mam przynajmniej szanse na obfitsze kwitnienia ;:108 Z tego co zdążyłam zauważyć, im więcej słońca tym jego kwiaty mają więcej różowego. U basala dominują żółcie i pomarańcze.. Zmieniłam mu stanowisko na bardziej nasłonecznione i zobaczymy jakie będą kolejne kwiaty. Sama jestem ciekawa

ObrazekObrazek

Białas a'la Sogo Yukidian trzyma kwiaty już 5 miesięcy i ciągle wygląda majestatycznie ;:167

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Tej pani nie muszę chyba przedstawiać :uszy Biała dama będzię kwitła. Już niedługo. 2 kwiaty co prawda tylko, no bo nie nawoziłam ale dobre i to :tan Przesadziłam ją w zeszłym roku. Przyjęła się idealnie. Tak się rozrosła nierównomiernie w doniczce, że podzieliłam ją na 2 części. Ale nie mogłam się w końcu z nią rozstać więc z powrotem posadziłam obydwie razem ;:306 ;:306 Okazuje się że rozdzielenie jej było dobrym pomysłem bo nawypuszczała pełno nowych przyrostów. Póki co dojrzał tylko 1.

ObrazekObrazek

Noi wybaczcie ten 1 malutki wpisik nie na temat, ale strasznie długo przymierzałam się do tego zakupu i w końcu pękłam.. Monstera Deliciosa. Jedna jedyna roślina w moim domu nie będąca storczykiem. Ukatrupiłam wprawdzie już 3 zamioculcasy więc prawie się pogodziłam że ręki do innych roślin nie mam. No ale może z nią pójdzie mi lepiej? W końcu epifit. Upolowałam ją w całkiem niezłej cenie w jednym z marketów budowlanych. Młoda roślina sądząc po liściach bez pęknięć ale jak pięknie rozrośnięta ;:167 Myślę że całkiem nieźle rokuje. Oczywiście przesadziłam zaraz po zakupie. Święci pańscy czego ja tam w tej doniczce nie znalazłam ;:202 ;:202 Na szczęscie korzenie ładne. 1 liść z pęknięciami jest niestety uszkodzony mechanicznie. Ale drugi już prawie się rozwinął i chyba ładnie będzie "rozszczelniony" ( czy jak to właściwie się nazywa)? Zaopatrzyłam się też w miernik ogrodniczy którym zamierzam sprawdzać poziom nasłonecznienia przy tym moim zachodnim oknie. Wiem że to warunek konieczny na pęknięte liście. A wbrew pozorom okna dachowe od zachodniej strony wcale dużo światła nie dają. Albo praży strasznie bezpośrednio, albo nie ma go w ogóle. No zobaczymy. Trzymajcie kciuki ;:215 Stojak na dwie dodatkowe rośliny już czeka na zapełnienie :;230

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

W kolejce do kwitnienia czeka jeszcze Dtps Abed Nego Penny. 2 nowe pędy ma. Choć kwiaty trzyma krótko więc mogą się nie utrzymać wszystkie razem. Oprócz tego 2 inne hybrydy: żółtka kojarzycie, i 1 niespodziankowa hybryda którą dostałam chyba od męża i szczerze mówiąc nawet jej nie pamiętam.. No na śmierć zapomniałam co to i jak kwitnie.. Ale chyba kolejny białas.. Noi Cattleya Monte Elegante zawsze kwitnie na wrzesień. To by się zgadzało bo widzę już 1 nowy przyrost więc może się uda...
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Witaj Olu :wit

Piękne i ciepłe powitanie po długiej nieobecności ;:215

Hybrydka muśnięta fioletem bardzo ciekawa i ładnie kwitnie.
Phal. liodoro faktycznie ma kwiaty bardziej w odcieniu żółtym niż w różu, ale tez mi sie podoba. Mój ma keiki, ale muszę je oddzielić,
bo obiecałam Sandrze. Twój jeszcze pokwitnie trochę , bo zapączkowany ;:63

Biały Phal. - sama elegancja, a w dodatku tyyyle miesięcy kwitnie - bardzo wdzięczne te nasz hybrydy :)

Czekam Olu na zapowiedziane kolejne kwitnienia. A Monstera Deliciosa - musi Ci sprawiać dużo radości, więc super, ze zakup się udał !

Zrób mi proszę zdjęcie tego miernika ogrodniczego do sprawdzania poziomu nasłonecznienia - ciekawa jestem ja wygląda i jak działa ?

Twój nowy aparat sprawdził się ;:333
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Masz fuksa, że coś ze storczyków Ci zostało ;:14

Jak to Ci się udało, że ubiłaś zamioculcasy ;:oj

Monstere kiedyś jakąś miałam, ale tak się rozrosła, że musiałam jej się pozbyć delikatnie mówiąc :?
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Kasiu fajnie, że znów jesteś i pokazujesz Nam swoje storczyki. I to jeszcze teraz z nowym aparatem cudownie je prezentujesz :)

Maziajkowata hybrydka jest ładniutka :wink: Ma wyjątkowy kolor i wyjatkowe ułożenie kwiatów :lol:

Klimatyzowała się długo, ale wydaję mi się, że była i jest warta cierpliwości... No i przecież to jest obfite kwitnienie :D

Świetnie zrobiłaś, że zostawiłaś keiki Liodoro z mamą. Skoro dobrze się czują razem to nie ma po co ich rozdzielać. Kiedy zakwitną razem to dopiero będzie kolorowo 8-)
Ciekawe to Twoje spostrzeżenie odnośnie kwiatów i słońca... Jestem tak samo ciekawa jak Ty. Koniecznie napisz, jak zobaczysz jakieś zmiany :wink: Swojego zrobiłabym właśnie z większą ilością różu na płatkach.

Biała klasyka zawsze będzie piękna ;:167 I do tego jest nieprzemijającą klasyką... prawie pół roku z kwiatami

Czekam na kwitnienie białej damy. Moja ostatnio coś długo śpi i nie zamierza wstawać.

Monstera bardzo ładnie Ci rośnie :) Jak tak dalej pójdzie to za niedługo rozrośnie się na dwa metry w górę i wszerz. Moja tak mi zrobiła i musiałam ją oddać sąsiadce.

Wrócę tu, jak kolejka zacznie się posuwać, a Ty znów pokażesz śliczne zdjęcia. A na razie ;:196
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Zakwitła Biała Dama. Niestety w przeciwieństwie do moich phalaenopsisów kwiaty utrzymują się dość krótko. 2 tygodnie i po kwitnieniu :cry:
Ale kolejny nowy przyrost już prawie osiągnął dojrzałość więc niedługo powtórka ;:108
Obrazek Obrazek Obrazek

Co do Liodoro to chyba miałam rację. Po przeniesieniu w bardziej jasne miejsce kwiaty się zaróżowiły ;:3

Obrazek Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Asiu - tak wygląda miernik ogrodniczy który kupiłam

Obrazek

Nawet bezpośrednio po podlaniu mówi że roślina średnio nawodniona, a kwestii światła rozproszonego to w ogóle nie kuma. Pokazuje że światło wysokie tylko gdy postawi się go bezpośrednio w słońcu. Kupiłam go żeby mi pomógł troszkę w pielęgnacji monstery ale widzę że moje oczy i ręce robią lepszą robotę ;:108

Marta - A co do monstery - już rozumiem czemu tak się nazywa. To prawdziwy potwór. Półtora miesiąca po przyniesieniu do domu i przesadzeniu do większej doniczki już mi korzenie z dołu wychodzą i puszcza już 4ty nowy przyrost ! Nie dziwię się czemu musiałaś ją oddać. Chociaż ja bym serca nie miała żeby się z nią rozstać. Nic mi w życiu tak pięknie i wdzięcznie w domu nie rosło ;:167 To pewnie zasługa mojej własnej kombinatorskiej mieszanki podłoża i postępowaniu zgodnie z własnym wyczuciem a nie z tym co mi wciskała pani ekspedientka w sklepie. Póki co szybko rośnie, szybko się ukorzenia i liście też fajnie porozszczelniane ;:180 Czego chcieć więcej? Chyba tylko większej ilości miejsca ;:306 Noi czaję się na inną odmianę teraz. Monstera variegata var alba ;:167 Cudo !

Monia - dziękuję za odwiedziny i miłe słowa. Jeśli chodzi o Liodoro - to czy to dziwne że wolę go w bardziej żółtej wersji? Ta żółć taka intensywna była. Żarówiasta wręcz ;:215 A ten róż taki bardzo delikatny.. Chyba za bardzo jak dla mnie. Z żółcią widać było fajniejszy kontrast ;:224 ;:224
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Dziękuję Olu za zdj.miernika i za opinię na jego temat. Czyli warto polegać bardziej na własnych obserwacjach...

Biała katleja wspaniała ;:215
Wiesz, ze mam słabość do katlejek. Ta ma taką nieskazitelną biel i śliczne pofalowane płatki.
Liodoro za to ciekawe w każdej wersji. Tak je lubię, że mi się nie jest w stanie znudzić.
No i zdjęcia jak zwykle piękne ;:224
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Bo to są tanie gadżety, znając życie to jeszcze chińskie. ;:306

Nic nie zastąpi własnego doświadczenia.
Co do Monstery to w sumie jest bardzo łatwa w uprawie i będąc epifitem jak storczyki nie toleruje przelania.
Podłoże musi być mocno przepuszczalne, polecam mieszankę ziemi, podłoża do storczyków oraz żwirku w proporcji około 3:1:1. Podlewasz wtedy kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
A co do światła, to w zależności od wystawy, na południu poza obręb promieni słonecznych, a przy północnej jak najbliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Norbert - dzięki za wskazówki odnośnie monstery. Ale nie studź mojego entuzjazmu :lol: ja tu sie chwalę jaka to zdolna jestem a ty tak publicznie wszystkim ze monstera łatwa jest :;230 daj się trochę nacieszyć :;230

A tak już poważnie, jeśli chodzi o podłoże, to użyłam ziemi torfowej do palm, zmieszałam z Drobnoziarnistym pumeksem ogrodniczym ( nie mialam perlitu, a wyglądają tak samo) i dodałam trochę kory. Noi zwariowała totalnie z tymi korzeniami :tan

Obawiam sie tylko o nasłonecznienie bo przy moich oknach poddaszowych ciężko o dużą ilość światła rozproszonego. Raczej bezpośrednie albo wcale. Więc radzę sobie tak że po prostu stawiam ją pod tym oknem i rozsuwam jej rolety po Poludniu zeby sie nie poparzyla. Okno od zachodu. Ale jak słonce zelży to juz myśle ze spokojnie w tym oknie może siedzieć
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Patrzcie co mój białas nawywijał :wit

Wybaczcie jakość zdjęcia bo robione telefonem na szybko... No ale jest moc ;:167

Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki na poddaszu

Post »

Śliczny i ile kwiatów. ;:215
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”