Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
PannaB
 Tytuł: Storczyki PannyB.
PostNapisane: 29 lip 2013, o 22:11 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Już od jakiś kilku lat podziwiałam piękno storczyków. Sama, z mamą lub inną osobą, z którą akurat dany okaz widziałam. ;) Jednego nawet przez jakiś czas w domu miałam (prezent urodzinowy dla mojej mamy), ale nigdy jakoś nie skupiłam się na jego pielęgnacji. Ostatnio jednak coraz częściej miałam ochotę sobie jakiegoś sprawić, żeby mieć coś bardziej kolorowego w pokoju niż kaktusy. ;) Będąc w OBI trafiłam na stojak z wyprzedażą i tak zaczęła się moja przygoda. Przepadłam. ;)

Niestety jedyne co wiem o moich storczykach to to, że są z rodzaju Phalaenopsis - więc jeśli ktoś z was rozpozna w moich storczykach jakiś konkretny gatunek to byłabym wdzięczna za informację. :)

Zapraszam do oglądania. :)

Mój pierwszy storczyk kupiony za 9,99zł. Miał jeden przywiędnięty listek i wysuszone korzenie, ale po podlaniu i przesadzeniu do większej doniczki trzyma się dobrze i rośnie mu kolejny kwiat.
Obrazek
Obrazek

Następny był niebieski. Najpierw oglądaliśmy je w OBI, ale cena 65zł za sztukę nas odstraszyła. Tego upolowaliśmy na wyprzedaży w Castoramie za 20zł. Niestety kwiatki mu już przekwitają.
Obrazek
Obrazek

Przez jakieś dwa dni razem wyglądały tak:
Obrazek

Ale długo z chłopakiem nie wytrzymaliśmy i wybraliśmy się na kolejną wycieczką do OBI. Z wyprzedażowej półki znowu za 9,99zł wynieśliśmy to:
Obrazek
Obrazek
Miał 3 umierające kwiatki, które już zdążyły mu odpaść. Był też nieźle wysuszony, ale po 40 minutach wodnej kąpieli jego korzenie zdecydowanie wyglądały lepiej.

Kolejne dwa nabytki są już z Castoramy. Kupione w normalnej ofercie, pierwszy za 17,99zł drugi za 16,99zł.
Obrazek
Obrazek
Niestety na zdjęciu średnio to widać, ale ma on lekko zielone kwiaty.

Obrazek
Obrazek

I dzisiejszy zakup, którego żal było nie wziąć. Trochę żałuję, że nie wzięłam od razu i drugiego, który był w niezłym stanie, ale uspokajam się faktem, że i tak już sporo ich mam. Storczyk kosztował mnie 2,79zł.
Obrazek

Zauważyłam, że z boku ma jakby odrost:
Obrazek
Czy dobrze zakładam, że jest to drugi pęd kwiatowy?

Obrazek

A tak wyglądały rano prawie w komplecie:
Obrazek

Teraz się tylko śmieję, że robię sobie zakaz wstępu do sklepów w tym miesiącu. ;p Oprócz storczyków przyniosłam jeszcze dwie róże z wyprzedaży. ;)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Callanthe
 Tytuł: Re: Storczyki PannyB.
PostNapisane: 29 lip 2013, o 23:47 
1000p
1000p

1 szt.
Bardzo ciekawie zapowiada się Twoja kolekcja :wit Jednak muszę Cię zmartwić, że niebieski storczyk w następnym kwitnieniu będzie biały... Niestety są one sztucznie barwione i ten nietypowy kolor jest jednorazowy. Ale jednego białego już masz więc będziesz mieć dwa :D

PannaB
PostNapisane: 30 lip 2013, o 00:28 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Właśnie dziś to doczytałam, że przy następnym kwitnieniu będzie biały. Trochę szkoda, ale za to pooglądałam sobie niebieskie Vandy, na które się pewnie kiedyś skuszę. :)

mara
PostNapisane: 30 lip 2013, o 09:28 
200p
200p

1 szt.
No kolekcja powinna być ciekawa na następne kwitnienie.
Ja bym jeszcze zrobiła dziureczki w doniczkach, aby powietrze swobodnie przepływało :D

PannaB
PostNapisane: 30 lip 2013, o 23:29 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Mam nadzieję, że będzie. :)

A dziurki zrobię, tylko chyba najpierw dam im czas na zrzucenie kwiatków, a potem będę kombinować z robieniem dziur.

Dufin
PostNapisane: 30 lip 2013, o 23:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ciekawie zapowiada się Twoja kolekcja ;) Jednak pierwszego storczyka przesadziłabym do przezroczystej doniczki, ułatwia obserwację korzeni a właśnie nimi kierujemy się przy podlewaniu Phalaenopsis :) Nie przesadzałabym ich też do większych doniczek bo one lubią ciasnotę. U mnie, gdy zwiększam rozmiar doniczki, storczyk później dość długo nie kwitnie bo skupia się na wyprodukowaniu korzeni, które zajmą tę dodatkową przestrzeń w doniczce, ale oczywiście to nie jest reguła. Mam niestety jeszcze jedną zła wiadomość.... storczykoholizm jest chorobą nieuleczalną ;:306

Pozdrawiam Ania!

PannaB
PostNapisane: 30 lip 2013, o 23:41 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Właśnie widzę po sobie. Im dłużej przeglądam forum tym wyraźniejsza jest myśl w głowie: jeszcze jeden mi nie zaszkodzi. ;p

Co do pierwszego przesadziłam go właśnie z przezroczystej doniczki, bo już się w niej nie mieścił. A tą jak sprawdzałam w sklepie to wydawała mi się dobra, jednak po wsadzeniu rośliny okazało się, że za nic nie jestem w stanie zobaczyć koloru korzeni, ale za to w którym miejscu jest jakiś większy kawałek kory już tak. ;) Myślę, że przesadzę go za jakiś czas, teraz niech sobie spokojnie siedzi zwłaszcza, że zaczął wypuszczać nowy pąk.

Za to taka mała ciekawostka: weszłam dziś do delikatesów, z których wyniosłam wczoraj mojego mini storczyka. Stali dwaj jego koledzy o ładnych pomarańczowych kwiatkach (niestety stan ogólny roślinek nie zachwyca), ale już nie za 2,79zł a 5,69zł. ;)

Dufin
PostNapisane: 30 lip 2013, o 23:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Przezroczyste doniczki, większe od standardowej możesz kupić na allegro ;) ułatwiają sprawę a i otworki po bokach łatwiej zrobić niż w takiej grubej kolorowanej.. Co do ceny storczyków, nie dziwi mnie to. Ja w tesco kupiłam mini ze świeżej dostawy za 14,99 a za jakieś 3 tygodnie gdy znów przyszłam do marketu, były same resztki, poprzewracane, powyciągane, z opadającymi już kwiatami, ogólnie widok nędzy i rozpaczy za... 19,99 ;:224

Pozdrawiam Ania!

Callanthe
PostNapisane: 30 lip 2013, o 23:56 
1000p
1000p

1 szt.
osłonki przeźroczyste do kwiatków ja kupuję w LM :uszy

Karnova
PostNapisane: 31 lip 2013, o 08:30 
1000p
1000p

1 szt.
Fajnie zapowiada się Twoja kolekcja :wink: Jak to Dufin ładnie ujęła ta choroba jest nieuleczalna :;230

kahim
PostNapisane: 31 lip 2013, o 08:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Uuuuuu... Kolejna ofiara storczykozy :twisted:
Bardzo podoba mi się ten żółty z różowymi cieniami ;:333

Trzymam kciuki za dalszy postęp uzależnienia :;230

Dufin
PostNapisane: 31 lip 2013, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Callanthe napisał(a):
osłonki przeźroczyste do kwiatków ja kupuję w LM :uszy
nie wiem jaki tam jest wybór ale w castoramie sa tylko 12 cm i 15 cm ;:222 a zazwyczaj podczas przesadzania przydałoby się coś pośredniego..

Pozdrawiam Ania!

ajania
PostNapisane: 31 lip 2013, o 10:25 
1000p
1000p

1 szt.
Witaj,
fajnie zapowiada się kolekcja a twoja choroba już postępuje ;:306 . Nie chcę Cię martwić ale storczykoza jest nieuleczalna, zdarzają się jedynie okresy remisji, choć i to też rzadko :;230 .
Bardzo fajna jet mini, którą kupiłaś okzazyjnie, śliczna, taka "equestrisowa" ;:215 .

Dufin
PostNapisane: 31 lip 2013, o 10:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
ajania napisał(a):
Bardzo fajna jet mini, którą kupiłaś okzazyjnie, śliczna, taka "equestrisowa" ;:215 .
i piękny ma kolor! ;:167

Pozdrawiam Ania!

PannaB
PostNapisane: 31 lip 2013, o 18:17 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Dziękuję za miłe słowa. :)

Malucha dziś postanowiłam dokładniej obejrzeć i wyjąć mu trochę niepotrzebnego podłoża. Korzonki wyglądały mu tak (na części miał jeszcze przyczepione podłoże, które było strasznie mokre. Musieli mu w sklepie nie żałować wody):
Obrazek

Obrazek

Czy widzicie tu jeszcze coś co powinnam obciąć? Usunęłam mu już kilka czarnych (martwych?) korzeni plus 3 które zaczęły gnić. Mam nadzieję, że teraz będzie mu lepiej. Dodatkowo zrobiłam mu też dziurki w bocznych ściankach plastiku, w którym siedzi.

Co do choroby - zdecydowanie postępuje. :oops:
Aktualnie wykazuje się siłą woli i zaprzestałam wycieczek do OBI i Castoramy, wypad do LM odkładam w czasie. ;) Mimo to moja kolekcja powiększyła się dziś o woodstockowego storczyka. :) Mój chłopak, któremu w ostatnich kilku dniach zdążyłam wspomnieć o promocji w Brico (wyczytanej na forum) na storczyki chyba z 10 razy obiecał, że jak będzie w domu to pójdzie do sklepu. Poszedł. Brico zawiodło (same duże Phalaenopsisy), ale Netto nie. I oto jest mój storczyk z Woodstocku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I taka mała prośba: moglibyście spojrzeć na jego listki i korzenie? Korzenie wyglądają dla mnie w porządku chodź są trochę ściśnięte:

Obrazek

Za to na listkach ma jakieś plamki i przebarwienia, które nie wiem czy zostawić jak są czy trzeba je czymś spryskać:

Obrazek

Plus chyba jakiś ułamany pęd:

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc, kwiatek będzie u mnie dopiero w poniedziałek (a przynajmniej tak zakładam), ale w międzyczasie można by mu jakoś pomóc - mój chłopak ma większe zdolności ogrodnicze niż ja :oops:, więc sobie poradzi. :)

Dufin
PostNapisane: 31 lip 2013, o 18:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
na listkach nie widzę nic niepokojącego, są jakieś stare mechaniczne zadrapania i osad ze zraszania twardą wodą :) Korzonki są ściśnięte bo w sklepach wkładają do doniczek zdecydowanie za dużo mchu. Gdy storczyk będzie już u Ciebie radzę przesadzić go w świeże sphagnum i włożyć go o połowę mniej ;)

Pozdrawiam Ania!

PannaB
PostNapisane: 31 lip 2013, o 19:16 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Dzięki. :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 55 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości