Storczyki Marty :)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki Marty :)

Post »

Witam wszystkich Storczykomaniaków! :) Od kilku miesięcy jestem stałą bywalczynią forum i zachwycam się Waszymi pięknymi kolekcjami. Korzystając z długiego majowego weekendu i odrobiny wolnego czasu, chciałabym przedstawić Wam moją skromną kolekcję phalaenopsisów.
Moja przygoda ze storczykami rozpoczęła się trzy lata temu od 1-pędowego białego, klasycznego phalaenopsisa, który był prezentem urodzinowym. Jest bardzo wdzięczny, kwitnie nawet dwa razy do roku, a ubiegłej jesieni obdarzył mnie keiki. Na dzień dzisiejszy wyglada tak:


Obrazek

A oto jego maluch:

Obrazek

Kolejnego storczyka kupiłam pół roku później. Zachwycił mnie swoimi różowymi piegami, malinową warżką i przepięknym zapachem. Gdy go kupiłam miał tylko jeden pędzik, kolejne kwitnienie było na dwóch pędzikach:
Obrazek

Na dzień dzisiejszy ma cztery pędziki i szykuje się do kolejnego kwitnienia:

Obrazek

Ubiegłej wiosny moja storczykowa kolekcja powiększyła się o dwa nowe nabytki:

Różowy peloric:

Obrazek

W międzyczasie wypuścił drugi pędzik i posiada liczne pączki:

Obrazek

i nakrapiany phalaenopsis, który miał w doniczce fiszkę z nazwą "elegant harlequin":

Obrazek

Tegoroczne kwitnienie było niestety znacznie uboższe :(

Obrazek

Kolejnego storczyka dostałam od koleżanki, trafił do mnie tylko z jednym kwiatkiem i ze słabymi korzonkami. Po przesadzeniu odwdzięczył się pięknym kwitnieniem:

Obrazek

W mojej kolekcji mam jeszcze storczyka kupionego z przeceny za 0,50 ? :!: z nakrapianymi listkami, kolor kwiatków pozostaje na razie zagadką :)

Obrazek

Oprócz tego zostałam obdarowana dwoma keiki.

Ten ma mieć fioletowe kwiatki. Właśnie wypuszcza listek, niestety od kilku tygodni pędzik przestał się rozwijać :(

Obrazek

Z kolei ten keiki to prawdziwy ewenement... Jest jednym z dwóch keiki roślinki macierzystej, został odseparowany zbyt wcześnie, gdy miał zaledwie 1 korzonek, tylko z tego względu, że roślina macierzysta zaczynała marnieć. Jest u mnie od pół roku, nowych korzonków brak, ale za to wypuszcza nowy listek i ... kolejne keiki :shock:

Obrazek

Na tym kończy się moja kolekcja, choć za sprawą tego forum, pewnie niebawem się powiększy :) Mam nadzieję, że miło Wam się oglądało :D
Pozdrawiam,
Marta
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Witam Cie Marto bardzo serdecznie :D .Bardzo milo mi sie ogladalo ;:138 .Mam takiego samego Pelorica ,mowie o nim cukierkowy :D .Elegant Harlekin jest boski.będę zagladac do Ciebie bo na pewno kolekcja szybko sie powiekszy
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Witam na forum Marto. ;:196
Jak już sama napisałaś twoja kolekcja baaardzo się rozrośnie pod wpływem forum oraz oglądania kolekcji innych. :) Nakrapiany i peloric przykuły moją uwagę.. ;:333
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marty :)

Post »

wow! Dziwię się, ze nie ujawniłaś się tu znacznie wcześniej, bo jesteś już bardzo zarażona storczykomanią ;:306 Masz bardzo ładne storczyki, a co ważniejsze, bardzo zadbane :) Kolory bardzo ciekawe, nie są takie typowe.. Te nakrapiane zwłaszcza mi się podobają :) Ostatnie keiki jakiś cudak :D Jestem ciekawa czy da radę wypuścić to basal keiki czy jednak się podda :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Actus, Mariusz3357 i Dufin - dziękuję za odwiedziny i miłe słowa! :D ;:196

Actus - ja mojego pelorica nazywam "iryskiem", kształt kwiatków kojarzy mi się z irysami. Kolekcja na pewno się szybko powiększy, szkoda tylko, że parapety nie mogą się rozciągnąć :wink: W przyszłym tygodniu ma zamieszkać u mnie nowa roślinka :tan

Mariusz3357 - cieszę się, że nakrapiany i peloric przykuły Twoją uwagę. Twoja kolekcja jest prześliczna, tym bardziej się cieszę, że coś Ci się u mnie spodobało :)

Dufin - Dziękuję za miłe słowa!! :D Moja storczykomania postępuje w zawrotnym temnie, szczególnie gdy naoglądam się na forum takich okazów jak Wasze ;:173 Później muszę się na prawdę hamować w sklepie, żeby nie ulec pokusie. Nie mam niestety zbyt wiele miejsca na moich parapetach, ale to chyba wspólny problem wszystkich forumowiczów :wink: Też się zastanawiam, czy coś będzie z tego basal keiki. Z dnia na dzień robi się coraz większy, a korzonek zaczął rosnąć... :D Martwi mnie jednak to pierwsze keiki i ten pędzik, który przestał rosnać... :roll:
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Marto często a przesadzałaś może storczyka w trakcie wypuszczania pędu, albo zmieniłaś mu stanowisko? Często jest tak, że pęd się zatrzymuje a po jakimś czasie kontynuuje rozwój. Może ma za mało światełka? Z doświadczenia wiem, ze tam gdzie mam go więcej (okno południowe) pędy bardzo ładnie rosną :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Dufin, nie przesadzałam go, ale zmieniłam mu nieznacznie stanowisko. :oops: Oddaliłam go trochę od okna... Czasem na pewno brakowało mu światła, wiadomo jaka była pogoda... Jeden ze storczyków (ten różowy z żyłkami) zrzucił mi 3 pąki - przypuszczam, że właśnie z tego samego powodu. Mam wszystkie okna południowe, za Twoją radą przestawiłam go dzisiaj na parapet w drugim pokoju, więc zobaczymy, czy przyniesie to jakiś efekt :) Keiki wypuszcza listek, więc może później ruszy z pędzikiem...
W związku z tym, że wszystkie storczyki będą kwitły, nawożę je co tydzień, myślisz, żeby na razie wstrzymać się z nawożeniem tego keiki?
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Marto ale z oknami południowymi tez musisz uważać ;) najlepiej gdyby cieniowała je jakaś roleta w lecie.. ja sama mam południowe i zawsze po zimie ściągam je z parapetu na półkę koło okna, bo choć mam rolety jasne, które chronią kwiaty przed bezpośrednim promieniowaniem to jednak szyba w lecie i parapet bardzo się nagrzewają.

Co do keiki ciężko mi coś powiedzieć, bo sama nigdy takowego się nie dochowałam a tym samym nie mam doświadczenia w opiece nad nimi :D ale jeśli ma już swoje korzonki to na pewno przyda mu się trochę treściwego pokarmu od czasu do czasu :) ja mam takie maluchy od Actus a nawet jeden malutki kupiony jako siewka i czasami przelewam je wodą z nawozem naturalnym guano. Wszystko zależy od tego jaki masz nawóz i jaką wodę :) Nawozem chemicznym chyba bym się bała je potraktować dlatego najlepiej zakupić guano albo biohumus, są to nawozy naturalne i na pewno lepiej się sprawdza w przypadku tak młodej rośliny. Jeśli podlewam wodą przegotowaną i odstaną, albo przefiltrowaną to nawóz stosuję bardzo rzadko, natomiast jeśli używam wody destylowanej to niewielka jego dawkę daję do każdego moczenia, bo taka woda sama w sobie nic nie ma :) W okresie wypuszczania pędów natomiast lub kwitnienia, też nawożę je trochę częściej, bo wówczas rośliny mają większe zapotrzebowanie na tego typu składniki odżywcze aniżeli w okresie spoczynku :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Dzięki, za wskazówki, Dufin :) Z oknami południowymi bardzo uważam, mam takie drewniane żaluzje, które świetnie się sparwdzają i nigdy nie pada na roślinki bezpośrednie słońce :D Dobrze, że zwróciłaś moją uwagę na inne nawozy, bo do tej pory stosowałam tylko jeden rodzaj dla wszystkich - nawóz dla storczyków "mineral żel". Jestem z niego zadowolona, dawałam jednak mniejszą dawkę niż zalecał producent i rozcieńczałam z przegotowaną i odstaną wodą. Mam w domu biohumusa, więc wypróbuje go na moich keiki, choć ten keiki z basal keiki może nie być zadowolony, po tym żelu mineralnym rośnie jak opętany ;:306
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki Marty :)

Post »

a to skoro mu służy to nie musisz zmieniać nawozu :D Możesz stosować oba zamiennie, na pewno różnią się składem i w ten sposób storczykowi niczego nie będzie brakować :) W każdym razie przy nawozie naturalnym nie ma ryzyka poparzenia korzeni ani zasolenia podłoża, więc jakoś jestem im bardziej przychylna. Może dlatego, ze gdy stosowałam te chemiczne, moje storczyki szły tylko w liście a po guano wszystkie poszły w pędy lub rozgałęzienia :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Aniu a gdzie wy ten Guano kupujecie?
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Hmm, chyba kupię jednak to guano :) U mnie po normalnym nawozie dla storczyków, idą w liście i w pędy. Jak skończy mi się buteleczka, wypróbuje guano, tym bardziej, że widziałam ostatnio u supermarkecie guano z serii ZD za ok. 6 zł (250 ml, ma wystarczyć na 40 l roztworu do podlewania).
Pozdrawiam,
Marta
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczyki Marty :)

Post »

Ja tez chce.Anka kup mi! :;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”