... a to też są storczyki.

x-K-m
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 mar 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Dobrze, że zostałem zrozumiany tak, jak chciałem ;)

Sam posiadam w swojej kolekcji okazy takie jak np. Laeliocattleya, Angreacum, Ceologyne czy Vanda, ale przy nich mam również te "marketowe" hybrydy, które są bardzo wdzięcznymi storczykami.

Na tym forum czy innych jest wiele wątków ludzi, którzy mają w swojej kolekcji cudowne, rzadko spotykane okazy.

Nie powinnyśmy więc sądzić po ogólnopowszechnej opinii, czyż nie ?


Kończąc ten temat, muszę bardzo pochwalić storczyki pokazane na zdjęciach, widać u Ciebie bardzo kolorowo ;:224
Może opiszesz swoją uprawę ?
Pozdrawiam,
Adam.
qla2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 maja 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Na wszystkie Wasze zapytania i sugestie odpisze jak znajdę troszkę czasu.
Na razie jestem mocno zabiegany - trójka kochanych dzieciaków ;:167 , nie daje nic zrobić w podgrupie :( .
Tomek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Ładne rarytasiki ;:215
Dobra uwaga, że jednak pomimo przewagi phal. wiemy że istnieją inne storczyki.. ale cóż nie każdego stać na botaniczne, bo nie ma się co okłamywać czasem trzeba zapłacić niezłą sumkę. :wink:
Też nie posiadam samych phal. ale za razem nie są to aż takie rzadkości (Cymbidium, Beallara, Brassia, Encyclia, czy Dendrobium), zwykle kupuję i łapię okazje właśnie w marketach i na wystawach ;)

Oczywiście że się podobają, czekamy na więcej! :uszy
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

qla2 pisze:Na wszystkie Wasze zapytania i sugestie odpisze jak znajdę troszkę czasu.
Na razie jestem mocno zabiegany - trójka kochanych dzieciaków ;:167 , nie daje nic zrobić w podgrupie :( .
Tomku, tym większe uznanie dla Twojej "podgrupy".
Poczekamy cierpliwie, bo pewnie ciekawe rzeczy nam opowiesz :)
qla2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 maja 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Odpowiadając na Wasze pytania co do warunków w jakich rosną to:
1. "Maluchy" jest ich 15 szt. rosną na podkładkach z kory przyczepione do płytek (glazury) na ścianie w kuchni. Pod nimi znajduje się otwarte akwarium 75x25x25 w stylu Amano. Nad storczykami jak i akwa do szafek wiszących w kuchni przyczepione jest oświetlenie DIY 2x24W T5 965 barwa 6500K. Czas świecenia to 12 godzin (10-22). Spryskuje (zraszam) całościowo je codziennie rano obficie wodą RO z dodatkiem nawozu.
2. "Duże" rosną sobie na południowy długim parapecie. Podlewane jak mi się przypomni wodą RO z nawozem.
Storczyki kupuję od znajomego zapaleńca w sklepach internetowych tak polskich jak i niemieckich.
Wybieram naprawdę nie drogie gatunki, nie droższe niż marketowe w standardowych cenach.
Nie stosuję żadnych oprysków, jak coś rośnie to super, jak usycha to do kosza.
Generalnie nie poświęcam moim storczykom za dużo uwagi - nie mam na to czasu - mam jeszcze wiele innych zainteresowań :) Storczyki rosną i co najważniejsze kwitną.
Nie mam za dużo miejsca na storczyki - dzieciaki wszędzie sięgną :) ale mam oczywiście i Phalaenopsisy
Oto kilka z nich:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później więcej fotek
Tomek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Peloric niezły :uszy
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Dzięki za 'przybliżenie' swojej pasji ;:58 Mimo, że nie masz za wiele czasu, to efekty są piękne :)
Napisz jeszcze od kiedy tworzysz kolekcję i jak to się zaczęło ?
Wśród tych różnorodnych zainteresowań o których wspominasz jest pewnie również fotografia (nie wiem, czy zgadłam ?),
bo kolejne zdjęcia potwierdzają jakością, że robisz to znakomicie ;:333
qla2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 maja 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Tak naprawdę to nie pamiętam, kiedy zaczęło się to wszystko. Pierwsza była jakaś hybryda Cattleya.
Tak na "poważnie" to 3 lata temu po jakiejś wystawie w Warszawie.
Moje pasje pojawiają się na kilka lat, potem przechodzą fazę uśpienia, aby znów po lat kilku obudzić się do życia.

Tak było i jest z akwarium morskim

Obrazek
Jak i akwa z mchami

Obrazek

Fotografia pociągała mnie zawsze. Miło słyszeć, że fotki się podobają.
Tu zdjęcia storczyka, którego mało kto ma.
To Flickingeria insularis

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pseudobulwy wielkości 3cm i średnicy ok. 1cm zakończone pojedyńcym liściem o długości 5cm i szerokości 2cm.
Kwiat wyrasta z pseudobulwy u podstawy liścia, kwitnie niestety tylko jeden dzień, lecz wielokrotnie na jednej pb.
Tomek
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Nooo,piękna kolekcja.Faktycznie,nie tylko hybrydy marketowe można mieć w warunkach domowych :wink: .Przyjemna odmiana do oglądania.Choć jak napisano, na tym forum wiele osób pokazuje ciekawe zbiory storczyków,to jednak nie jest łatwo trafić tak od razu do ich wątków.Warto jednak poszukać i zobaczyć ciekawe okazy.Cieszę się,że dołączyłeś do grona tych,którzy dzielą się swoim doświadczeniem.
W swoich zbiorach masz kilka tzw."katlejastych".Z tego co wiem są to storczyki wymagające więcej światła,niektóre bez tego nie kwitną wcale.Mam pytanie,czy storczyki na parapecie także doświetlasz,szczególnie w zimie by wydłużyć im dzień i zainicjować kwitnienie?
Martika
qla2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 maja 2012, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Rośliny na parapecie nie są doświetlane w zimie jak i chronione przed promieniami w lecie.
Brassocattleya Binosa, Star Ruby (teraz rośnie 5 :!: nowych pseudobulwy) jak i hybrydy z rodzaju Cattleya stoją właśnie na tym parapecie - rosną i kwitną :D
Tomek
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Jak należy się zabrać za Cycnoches peruviana? Mężowi się podoba, ale nie wiem jak miałabym o niego dbać...
Darka89

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Witam i ja!

Piękną i wyjątkową masz kolekcję!
niespotykane okazy ;:180 gratuluję ;:215
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: ... a to też są storczyki.

Post »

Bardzo miło, że ktoś posiadający tak piękne storczyki, chciał się tu nimi podzielić. Popieram jednak przedmówców, na forum znajdziesz dużo innych wątków z ciekawymi botanicznymi odmianami. Czy mógłbyś pokazać nam zdjęcie ze swoimi "maluchami" na podkładkach?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”