Storczyki dzikiej

Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Dzięki za odpowiedź. Jakiś czas temu dostałam tego "Phantoma" od mamy, bo bardzo ją zachwycił w sklepie. Teraz doczekałam się własnego pędu. Ciekawa jestem kwitnienia, bo on mimo, że ciekawy to burzy kwiatów raczej nie daje, prawda?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Aniu, zasypałaś nas wspaniałymi kwitnieniami, pomimo, że wspominasz ze ich mało teraz...
Niejeden chciałby mieć w domu 'takie mało' :wink:
Bardzo podoba mi się zdjęcie duetu fiolet - bordo. Można powiedzieć, że to jak brat i siostra :D

Phalaenopsis hieroglyphica jednak pozostaje na tronie - jak na pierwsze kwitnienie - PIERWSZA KLASA ;:215
Śliczna, delikatna, ulotna ;:224
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Od pewnego dnia poluję na takie ciemne cudo. Jest piękny pod każdym względem :kolor, kształt płatków... Gdzie można coś takiego znaleźć dzika?

Obrazek

i zastanawiam się czy ten Sogo Relax jest w takim czerwonym kolorze czy raczej takim jak na poprzednich zdjęciach (burgundowy)?

Sogo Relex pięknie pachnie ;:173
Obrazek

Noi oczywiście jak zawsze - piękne kwitnienia! Zazdro! :twisted: :twisted: :twisted:
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

:wit

Zabkamarta, pisząc o czekoladowej hybrydzie masz na myśli Chiada Stacy "Chocolate Drop"? Jeśli tak, to mnie też bardzo spodobała się pewnego dnia. Akurat potrzebowałam nabyć sznurek do pokrowca na stół stojący na tarasie i tak jakoś przeszłam w markecie obok stoiska z kwiatami, zupełnie przypadkiem.... Stała tam sobie zupełnie samotna w tłumie białych i żółtych phalaenopsis. Dalej to już się domyślasz. Na szczęście sznurek też kupiłam. :D
Dziękuję Ci za cały komentarz. ;:196

RichardK dziękuję za podpowiedzenie nazw. ;:196 Miałam podejrzenie, że to jakby te storczyki, ale nie starczyło mi dotąd czasu, żeby dokładnie sprawdzić.
A jak tam Twój Sogo Relex? U mnie pierwsze kwiaty właśnie przekwitają, ale oba pędy storczyk przedłuża i ma cztery nowe pąki. Pachnie pięknie do końca kwitnienia. Widziałam w necie dość obficie kwitnące egzemplarze i mam nadzieję, że i mój też się postara.

Asia7084, olcia84 ta bordowa phalaenopsis z żółtą obwódką zakwita bardzo obficie. Teraz wypuszcza u mnie dwa pędy, każdy z jednym rozgałęzieniem. Kupiłam ją zupełnie przypadkiem w pobliskiej kwiaciarni. Akurat byłam tam w innej sprawie, a ona stała sobie przekwitająca gdzieś w samym tyle półki ze storczykami. Powiedziałam sprzedawczyni, że ją kupię jeśli obniży cenę. Obniżyła. :D Prawdopodobnie to phalaenopsis Taisuco Kobold.

Sogo Relex początkowo jest buraczkowy, bardzo ciemny. Później trochę jaśnieje. Ostanie zdjęcie zrobione jest w świetle.

*Kasiu obecny Phantom to moja druga roślina. Poprzednia kwitła mi całkiem przyzwoicie, ale wypuściła pęd ze stożka wzrostu i zaczęły dziwnie karłowacieć jej liście z jednej strony. Nowa roślina dopiera raz zakwitła mi na własnym pędzie. Trudno mi zatem ocenić możliwości tej hybrydy.

Art hieroglyphica bardzo mnie zaskoczyła. Miała jeszcze czwarty pęd, ale przestał się rozwijać. Czekałam na te kwiaty cztery lata. Mam ją od maleńkiej sadzonki.

Marry3022 witaj w moim wątku :wit
Moja 14-letnia phalaenopsis ostatnio zakwitła tak:

Obrazek

Obecnie wypuszcza nowy pęd. To jest storczyk jeszcze ze "starej epoki", kiedy phalaenopsis nie były tak wyselekcjonowane pod względem najbardziej pożądanych cech. Mimo tego uważam, że jest całkiem ładna :D

Obrazek

To, jak długo ją mam, pokazuje, że te kwiaty są długowieczne i warto je posiadać.


Teraz kilka aktualności:
Dwie nowości:
Phalaenopsis Montreux
Obrazek

Kolor ma dokładnie taki jak na powyższym zdjęciu. Burak, a warżka prawie czarna.

Obrazek

Obrazek

Płatki kwiatów są bardzo grube, grubsze niż u woskowców.

Phalaenopsis Romance

Obrazek

Obrazek

Z obecnie wypuszczających pędy pokażę jedną phalaenopsis.
Graz
Obrazek

Zapowiada się burza kwiatów.

I trochę wspomnień:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Aniu, pokazana 14-latka kwitnie imponująco ;:224 Naliczyła z 20 kwiatów (a może więcej ich jest ?)
Czy odmładzałaś jej kiedyś system korzeniowy ? Ja tak musiałam kiedyś zrobić u mojej staruszki, ale i tak
nie dożyła tak pięknego wieku.

U nowo zdobytych, każda czymś czaruje - to kolorem, to śliczną warżką... ;:215
Za to rozkrzewione pędy wyglądają bardzo obiecująco. Uwielbiam takie widoczki :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Marry3022 - odpowiem Ci kiedyś w moim wątku.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Tak Dzika właśnie o tego mi chodzi - szukam cały czas takiego, ale jeszcze nie miałam szczęścia. Może też pojadę do marketu po sznurek?

Phalaenopsis Montreux kurcze chyba też takiego mam muszę się mu przyjrzeć, ale bardzo podobny do Twojeg.

Czekam na kwitnienie Phal Graz oraz serce mi mocniej bije na widok Dtps - moje marzenie ;:333
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Montreux kiedyś miałam i to był mój najlepszy storczyk wszechczasów. Nie przestawał kwitnąć i robił to bardzo obficie. W chwili zakupu miał 15 kwiatków a potem zawsze nie mniej niż 35 ! Niestety nie udało mi się jego odmłodzenie. Jako jedyny z wielu wtedy mi się nie ukorzenił :?

Życzę Ci, żeby Twój egzemplarz też się tak spisywał :uszy (z tym kwitnieniem ma się rozumieć).

I też tak jak Art interesuje mnie czy odmładzasz jakoś swoje storczyki. Oraz czy je spryskujesz?
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Pięknie kwitnie Twoja sędziwa Phalaenopsis, takie okazy są w moim odczuciu najcenniejsze...
Podziwiam świetną kondycję Twoich roślin, moje z braku czasu nieco zaniedbane, chyba muszę się poprawić :oops: .
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Aniu.
nena20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 sty 2018, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Witam,
jestem tutaj nowa, czasem przeglądam piękne kwitnienia storczyków.

Zakochałam się w phalaenopsis piccolo red, gdzie mogę kupić tego storczyka. Będę wdzięczna Dzika za informację bo wiem, że posiadasz w swojej pięknej kolekcji.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

:wit

Art mojej 14-latki nie odmładzałam. Ona bardzo powoli rośnie. Wręcz, powiedziałabym, niezauważalnie. Kiedy zacznie jej rosnąć nowy liść, to rośnie, rośnie i rośnie. To samo korzenie. Po przeprowadzce ze starego domu przestała rosnąć w ogóle i zakwitała marnie. Dopiero od 3 lat zakwita obficiej. To pokazane powyżej kwitnienie było jak dotąd najokazalsze. W tym roku też się dobrze zapowiada. Ma też zaletę. Jak już kwitnie, to kwitnie. Kwiaty, bez przedłużania pędu, utrzymują się 6-9 miesięcy.

Odmładzanie starych phalaenopsis może być ryzykowne. Też to robię, choć nie zawsze się udaje. Teraz odmładzam dwie sztuki. Jednej idzie świetnie, nawet wypuszcza nowy pęd. Druga wygląda, jakby chciała pożegnać się z życiem. Myślę, że to odmładzanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, już pod koniec lutego. Wtedy jest największa szansa na sukces.

Zabkamarta, małe sprostowanie. Chiada Stacy 'Chocolade Drop' nabyłam szukając lampy. :D
Wraz ze sznurkiem przywiozłam do domu inną phalaenopsis.
Już mi się miesza, co kiedy przypadkiem nabyłam. Ale takich "przy okazji" kupionych storczyków mam w domu większość.

Montreux kwitnie nadal. Widać, że to będzie długodystansowiec.

Kasiu, phalaenopsis nie spryskuję. Czasami odmładzam, ale jak już wyżej napisałam, nie zawsze z powodzeniem.

Ajaniu, brak czasu to też moja największa bolączka. Czasami storczyki muszą czekać na kolejne podlanie 3-4 tyg, latem zdecydowanie za długo. Ich zalanie, a później odlanie, zajmuje mi kilka godzin.
Nie wspominam już o wchodzeniu na forum.....
Dziękuję za życzenia i również życzę Ci wszystkiego dobrego w 2018R, zwłaszcza więcej czasu na przyjemności :D :D :D

Nena20 witaj :wit
Dziękuję, że do mnie wpadłaś. :D
Piccolo Red niestety nie jest dostępne w sprzedaży od tak. Nie spotkałam jej jeszcze w żadnej kwiaciarni, ani markecie. Nielicznym szczęściarzom to się udało. Ja swoją nabyłam na all 6 lat temu i raczej tam najszybciej ją znajdziesz. A warto ją mieć. To, jak dotąd, jedyny storczyk z faktycznie czerwonym kolorem kwiatów.


A u mnie powoli, powoli coś zaczyna się dziać, choć jak zawsze o tej porze roku sporo pączków opadło.
Na początek białaski:

Sogo Yukidian
Obrazek

Może kiedyś doczekam tego ponad metrowego pędu usianego masą ogromnych kwiatów....

Obrazek

Kyoto
Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze dwa białe, jeden to "My Way", drugi NN z odzysku. Na razie nie kwitną.

Wreszcie mogę pochwalić się kwiatami Schilleriany:
Obrazek

Niestety większość tych pączków jej uschnie.... To bardzo wrażliwa na brak światła odmiana, a zakwita głównie zimą.

Obrazek

Obrazek

Zbyt dużo słońca też nie toleruje, bo może przypalić jej liście. Z moich doświadczeń wynika, że to odmiana dość wymagająca, ale też waleczna.
Kupiłam ją kilka lat temu z dwoma pędami. Kwiatów na nich nie doczekałam. Nie dość, że przyszła z połamanymi korzeniami, które szybko padły, to jeszcze z obumierającym stożkiem wzrostu. Liści nie udało się uratować. Byłam taka zła. To co z rośliny zostało, czyli sam trzon i dwa małe korzenie przesadziłam do nowego podłoża i pielęgnowałam. Po 8 miesiącach z tego czegoś zaczęły wyrastać 3 nowe roślinki :D :D :D Jedna z nich to prezentowana powyżej sztuka. Druga ma dwa listki i jest jeszcze tycia. Też walczy dzielnie, bo musiałam ją oddzielić, kiedy miała tylko jeden korzeń. Trzecia przestała rosnąć i uschnęła jeszcze na roślinie macierzystej.
Prezentowana powyżej zakwitła mi już trzeci raz, ale jakoś nie zdążałam zrobić jej zdjęć.

Goldstaff
Obrazek

Obrazek

Grecja
Obrazek

Copper Buddha
Obrazek

Obrazek

Cleopatra
Obrazek

Mandy Grace
Obrazek

Obrazek

Little Zebra
Obrazek

Keiki phal. Graz
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Philadelphia i jej zawinięty 1,5m pęd:
Obrazek

Musiałam go zawinąć, bo nie mam tak dużej podpórki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo wdzięczna modelka.

NN nazywany przeze mnie Słoneczkiem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Optimistic Fantasy, jedna z moich ulubienic.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Yellow Pepper zwana również Pomarańczową Warżką
Obrazek

Obrazek

NN pseudo Maczek
Obrazek

Obrazek

Tropical Dream
Obrazek

Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

Obrazek

Manhattan
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chiada Stacy 'Chocolade Drop'
Obrazek

Obrazek

Golden Beauty
Obrazek

Tzu Chiang Balm
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bronze Maiden
Obrazek

Obrazek

Taisuco Kobold
Obrazek

Miniaturki:
Cranberry Cha Cha
Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

Obrazek

Liczba storczyków w moim domu osiągnęła już stan KRYTYCZNY.
Miałam już plan rozstania się z tymi, które odmawiają współpracy i nie kwitną. Głównie dotyczy to bulwiaków, z którymi jakoś mi nie wychodzi i sabotków. Powód podobny. I co? I to:

Brassia Rex
Obrazek

Paphiopedilum King Arthur
Obrazek

Zdecydowały się po kilku latach zakwitnąć. Jednak szantaż to skuteczna metoda :wink:

Na koniec mój sukces :D
W 2014 nabyłam sadzonki phalaenopsis w tzw. słoiku. Sogo Yukidian x Golden Peoker
Musiałam szybko wyciągnąć maluchy z agaru, to pojawił się grzyb. Z czterech sztuk udało się uratować trzy:
Obrazek

Dzisiaj :D
Nr 1
Obrazek

Obrazek

Nr 2
Obrazek

Obrazek

Nr 3 na razie nie zakwitła. Roślinka różni się od rodzeństwa. Ma dużo mniejsze liście i bardziej zwartą budowę. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę jej kwiaty.
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Gratuluję cierpliwości, jak chodzi o te maleństwa z agaru ;:138 .

Napisałaś, że sporo pączków usycha Ci w okresie zimowym. Ciekawa jestem jak z wilgotnością powietrza w Twoim domu. Odkąd mam elektroniczne nawilżacze powietrza ten problem u mnie nie występuje. Uważam, że za niska wilgotność powietrza w większej mierze przyczynia się do zasuszania pąków niż zbyt mała ilość słońca. Takie mam obserwacje. Choć oczywiście trzeba przyznać, że zdarzają się wśród Phalaenopsis takie egzemplarze, którym nie straszne żadne przeciwności - nawet suche powietrze. Nie rzucają pączkami i już.

"Słoneczko" ;:167
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Osz kurczaki!!! Dzika pojawisz się raz na długi czas, ale jak już jesteś to jednym postem zabijasz nas wszystkich ;:163 kurcze no kolejna przez którą zaniemówiłam i muszę obejrzeć to wszystko jeszcze z 10 razy, żeby odzyskać mowę i coś sensownego napisać !!!!! Bo na tą chwilę jestem w takim szoku, że sam bełkot mi wyjdzie ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”