Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Zablokowany
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu u mnie stoi na wschodnim parapecie, cały rok. Nie chłodzę a czy ma chłodno hmm, nie wiem pod parapetem nie ma kaloryfera, więc zimą ma na pewno troche chłodniej. Latem podlewany co tydzień, zima co 1,5 - 2 tygodnie. Rośnie w korze. Nawożony jak mi się przypomni.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Dzięki Mirko za bardzo pocieszające zdanie - wg Twoich powojników JUŻ WIOSNA :heja
Pewnie dlatego, ze śniegu nie ma i plusowe temperatury czują swoim zielonym nosem :wink:

Teraz odp. na pytania.
Angraecum sesquipedale prowadzę praktycznie jak katleje. Latem weranduję w półcieniu na balkonie.
Może nawet byłoby zadowolone z pełnego słońca, ale boję się poparzeń. Zimą stoi z katlejami na najjaśniejszym
stanowisku w domu. Mam tylko jeden taki parapet, więc jest tam niemiłosierny tłok.
Nie wymaga żadnego okresu spoczynku i przechłodzenia. Dla mnie łatwe w uprawie.
Widzę, że to młodziutkie chyba sie u Ciebie pozbierało ;:138 Jeśli zamierzasz kupić doroślejsze, to prędzej będzie szansa na kwiaty :)
Przestrzegam, że wieczorem i nocą bardzo mocno pachnie (bo wtedy wabi te ćmy, które pokazałam na filmiku).
Zapach nawet ładny, ale przez intensywność trochę duszący.

Lycaste aromatica, zimą - kiedy odpoczywa - odrobinę ją podlewam (pojemnością kilku łyżek wody)
tak żeby nie zasuszyć ją na amen, średnio raz na miesiąc. A normalnie, gdy na wiosnę u podnóża psb pojawiają sie
pączki (bo ich łebki wyglądają zza osłonki pierwsze :) )

Co do Paphiopedilum, moje dwie hybrydy nie miały żadnych fiszek i tylko z forum wiem, ze posiadacze tak je nazywają.
U mnie ta pokazana kilka lat drzemała, pomimo ładnego stanu i wielkości liści.
Teraz nagle się obudziła i zakwitła drugi raz w jednym roku ku mojemu ogromnemu zdumieniu.
Podobnie druga mniejsza i słabsza. Też ma już pąk ;:oj A chciałam ją komuś oddać :D
Bardzo im służy północno - wschodnie stanowisko. Dosyć chłodne i wcale nie za jasne.

Kasiu, dziękuję Ci za info o Phal. pulchra. U tej mojej, co pokazałam na zdjęciu, te dwanajmłodsze liście wyrosły już u mnie.
Stoi na tym samym oknie północno - wschodnim co sabotki. Nie przesadzałam po zakupie, a jest w dosyć miałkim i zbitym podłożu,
które bardzo wolno przesycha. Widzę jednak, ze korzenie są ładne i zdrowe. Dlatego nie chcę jej rozgrzebywać.
A jakie podłoże ma u Ciebie ?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Mirko, jeszcze znalazłam dla Ciebie zdjęcia na zobrazowanie tego co napisałam o Lycaste aromatica

Zaczynam podlewać gdy pokazuje się taki widok (sprawiający mi za każdym razem wielką frajdę :D ):

Obrazek

Potem jest tak:

Obrazek

A następnie można już rozróżnić pąki i młodziutki przyrost (czyli kwiatuszki na następny rok :) )

Obrazek

U mojej obecnie było już tyle psb, ze 3 najstarsze oddzieliłam i posadziłam oddzielnie.
Ciekawa jestem, czy na wiosnę coś się pokaże, czy ten kawałek wyląduje w śmietniku ??
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

O kurcze Lycaste aromatyczne bardzo ciekawy widok. Ja nie ogarniam innych storczyków poza Phalaenopsis, dendrobium Nobile i Dendrobium Phalaenopsis, ale widzę, że dużo ciekawych rzeczy mnie omija... No ale nie wszystko na raz no nie :;230
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu ;:196 dziękuję za obrazkowe pokazanie lycaste , do mnie taki opis najlepiej trafia tym bardziej jestem Ci wdzięczna.
Chyba w tym roku jeszcze ie doczekam się kwiatków zaglądałam i cisza ale moja jest młodziutka więc poczekam .
Oświeć mnie jeszcze czy jak już są pączusie to nadal podlewasz? bo po smutnym doświadczeniu z moja l. lasioglossa i zrzucaniu pąków po podlaniu wolę zapytać na zaś ;:102

Ale masz fajnie znowu wystawa , wybierasz się ?

U mnie w ogrodzie serio wiosna , jedną noc miałam tej zimy minusowa (raz a porządnie - 7,7) poza tym cały czas upały ;:124 w Sylwestra +10 , to jakieś anomalia. A na słowo deszcz to mi się słabo robi. Śniegu nie widziałam od ub zimy.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Art pisze: Angraecum sesquipedale
Przestrzegam, że wieczorem i nocą bardzo mocno pachnie (bo wtedy wabi te ćmy, które pokazałam na filmiku).
Zapach nawet ładny, ale przez intensywność trochę duszący.
Asiu odnośnie w/w wpisu, ja mam salon-kuchnia-jadalnia o wysokości 3,80 i łącznej powierzchni cirka 50 m więc żadne zapachy (oprócz kuchennych) nie są mi straszne , w wielu przypadkach jak czytam ,że całe pomieszczenie pachnie, to nie u mnie ;:108
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Joasiu moja Stuartiana jeszcze się nie rozwinęła. Nie posiadałam nigdy storczyka który aż tak wolno rozwija pęd. Wypuścił go we wrześniu. Mamy środek stycznia a do rozwinięcia pąków ciągle daleko. Niestety jednego już zasuszył więc ogólnie słabiutko się zapowiada..

Moje ostatnie podejście do zagadki: Phalaenopsis Celebensis? :) Jak nie to się poddaję. Oszczędź mi cierpień i powiedz co to jest bo strasznie ciekawa jestem :)
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Mireczko, z PW wiesz już, ze odpowiem w niedzielę :D

A Olci muszę odpowiedzieć natychmiast bo mi tu na zawał jeszcze zejdzie ;:145

OLCIU ;:138 ;:138 ;:138 ZWYCIĘSTWO !!!

Tak, to Phalaenopsis Celebensis

Już Ci chciałam podpowiedzieć, że wystarczy wpisać w wyszukiwarce 'Phalaenopsis botaniczne' i na sto % ją wywąchasz.
Ze 'Stuartianą' bądź cierpliwa. One tak mają, a może byc też, że zimowa pora jeszcze (choć u Mirki już wiosna ;:197 )
i biedna czeka na więcej słońca... Widzisz, moja to sobie bazę buduje teraz.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Niemożliwe! Ale mam nosa ;:306

Czekam na burze kwiatów w takim razie ;:215
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Gratuluję Ci serdecznie tego NOSA ;:215

Za życzenia kwitnieniowe dzięki, ale roślinka jest tak maleńka i słaba jeszcze, ze teraz myślę o tym żeby przeżyła.
Kwiatki to za jakieś 100 lat :roll:
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

MirkaS pisze:Asiu ;:196 dziękuję za obrazkowe pokazanie lycaste , do mnie taki opis najlepiej trafia tym bardziej jestem Ci wdzięczna.
Chyba w tym roku jeszcze ie doczekam się kwiatków zaglądałam i cisza ale moja jest młodziutka więc poczekam .
Oświeć mnie jeszcze czy jak już są pączusie to nadal podlewasz? bo po smutnym doświadczeniu z moja l. lasioglossa i zrzucaniu pąków po podlaniu wolę zapytać na zaś ;:102
Ale masz fajnie znowu wystawa , wybierasz się ?
Mirko, moja Lycaste aromatica kwitnie zawsze w okolicy świąt Wielkanocnych. I akurat te zdjęcia, które pokazałam
są z okresu gdy mój storczyk też był młodziutki. Nie pamiętam dokładnie, ale może miał wtedy ze 3-4 psb.
Dlatego Twój może również zakwitnąć na wiosnę. Wypatruj pączków w okolicy marca.
Ja w ub. roku pierwszy raz straciłam u mojej L.a. (chyba 2) pąki. Jestem przekonana, że to z powodu podlewania,
gdyż za długo ją namaczałam. Wystarczy chyba delikatnie przelać podłoże jak przeschnie - czyli lepiej mniej niż za dużo :roll:

Kiermasz i zarazem wystawa w Sosnowcu co najmniej do marca u mnie nierealna ;:222

Marto
, dzięki za odwiedziny :) Co innych storczyków niż posiadasz - wszystko jeszcze przed Tobą ;:108
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Mam wielkie zaległości w czytaniu Waszych wątków, ale powoli to nadrobię :)

Dziś małe moje aktualności, bo w sumie, to większość z moich storczyków buduje bazę i na żadne nowe kwitnienia się nie zanosi
poza Lycaste aromatica, którą ostatnio prezentowałam dla naszej MirkiS :)
Tak Mireczko, wspomniane wyżej pąki pojawiły się w tym roku pod koniec stycznia, czym mnie trochę zaskoczyły.
Ponieważ odcięłam jesienią 3 najstarsze pomarszczone mocno pseudobulwy, obawiałam się, że osłabiona roślina może nie zakwitnąć.
Jest mniej pączków niż zwykle, ale SĄ :D

Obrazek

Obrazek

Zakwitł kolejny, bardzo podobny do poprzedniego Sabotek. Szczerze mówiąc zamierzałam go ofiarować znajomej, ale chyba to wyczuł
i pokazał pąk :roll:
Tak więc kwitną obydwie hybrydy na raz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugie kwitnienie u mnie katlei o ogromnych kwiatach wielkości dłoni i pachnących pieknie:

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

I na koniec chciałam pokazać jak stopniowo zanika choroba u hybrydy Phalaenopsis, którą trzymam trochę
w ramach eksperymentu. Poza tym, że ma liście z wżerami, które stopniowo z kazdym nowym liściem zanikają,
kwitnie regularnie i sprawia wrażenie silnego 'osobnika'.
Gdy przyszłam dziś zrobić fotkę, zastałam taki widok (oczy kolorem pasujące do liścia ;:218 )

Obrazek

Obrazek

A tu wszelkie dziurki i draśnięcia, to dzieło mojej szkodniczki np. na miniaturce i obok 'liodoro' :/
Na szczęście im to nie zaszkodziło i ładnie rosną.

Obrazek
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Ulubione storczyki Art :) cz. 3

Post »

Asiu piękne kwitnienie się zapowiada chociaż jak mówisz skromniejsze u lycaste , moja śpi po cichutku liczę ,że może chociaż jednym kwiatkiem mnie obdarzy.
Piękne kwiatki paphio , jak wiesz ja mam jedno ale słabo rośnie ja już kiedyś się z ta odmiana mierzyłam ale przegrałam coś mi się zdaje ze i z tym tak będzie no cóż.... chyba ,że go postraszę może ,żeby bardziej się przestraszył to mu powiem ,że go sprzedam bo oddać to w dobre ręce (może się nie przestraszyć) ;:306

Cattleya cudnej urody piękna kontrastowa warżka ach cudeńko, ale jeszcze muszę się zachwycić zielonooką (czy to on bo jakoś jak spojrzałam to mi się pomyślało ona :D ) wiesz ,że kocham koty. Mój ostatnio ma ,,świra" i mi włazi w doniczki, często w nocy słyszę jak się kamienie sypia ,,myślę sobie wtedy ,,no gnida wlazła mi w szkodę znowu" o kurcze a mówiłam ,że kocham koty ...... ;:306 Stawiam więc barykadę z poduszki i krzesła i póki co jest ok.

A na tym phalu to były szkodniki czy inne dziadostwo , najważniejsze ,że zwalczone , a tak na marginesie listki piękne i zdrowe moje muszę odkurzyć, obym zdążyła do lata :heja

Musiałam edytować Kupiłam A. sesquipedale (dorosłe) :heja
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”