Storczykowe love

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Storczykowe love

Post »

Witam! Ja również jestem szczęśliwą posiadaczką 4 orchidei :) Przygoda rozpoczęła się, gdy miałam 14 lat i dostałam pierwszego storczyka na urodziny, niestety zdechł :( Po roku dorobiłam się kolejnego i od tamtej pory uzbierało się ich 4 ;) Niestety dziś podczas przesadzania (wiem, wiem, że troszeczkę późno, ale miałam w tym roku matury i nie miałam tyle czasu, aby bawić się w przesadzanie, a musiałam wszystkie 4 przesadzić) ułamałam niechcący 3 pędy, były tam już kwiaty i pęki, jak również młode pączki, wiem jestem na siebie strasznie zła, z tego wszystkiego, aż mi smutno, bo wiem ile się czeka na takie oblepienie, ale moje storczyki w tym roku zwariowały i kwitną jak szalone :D Może to dzięki odzywkom, które kupiłam. Mam natomiast pytanie, czy te ułamane gałązki da się jakoś odratować, czy nadają się jedynie do wazoniku na jakiś czas? Myślałam, żeby umazać je ukorzeniaczem i wsadzić do doniczki, ale pomyślałam, że może są inne sposoby, lepsze, bo jak wiadomo orchidea to jeden z trudniejszych kwiatków, ale jakże pięknych :) :) Jeżeli któraś z pań mogłaby mi doradzić, byłabym ogromnie wdzięczna! Jak tylko zrobię zdjęcia moim kwiatuszkom to wrzucę i się nimi pochwalę ;) Mam jeszcze pytanko, czy wy też wstawiacie raz w tygodniu swoje doniczki do miski z wodą i odżywką w płynie? Jak często? Jakie okresy pomijacie? Czy do pielęgnacji liści są jakieś sprawdzone domowe sposoby? Wszystkie inne kwiatki w moim domu czyszczę skórką od banana, wtedy pięknie się błyszczą i są takie żywsze, ale boję się to samo zrobić storczykom ...
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Witam Pabianiczankę :lol: .

Z ułamanymi pędami niestety nic nie da się zrobić. Można włożyć do wazonu, ale pąki się nie rozwiną.

Częstotliwość podlewania w głównej mierze zależy od tego, w jakim podłożu są storczyki. Storczyki w podłożu np. firmy Substral podlewa się dużo rzadziej niż np. w podłożu z Orchidsklepiku. W każdym przypadku trzeba obserwować korzenie. Jeśli nie są zielone, a mają szary, srebrny kolor można podlać.

Ja mam większość storczyków w bardzo grubym podłożu z w/w OS z dodatkiem skały wulkanicznej (to takie duże białe kamienie). I w tym podłożu podlewanie wypada mi raz w tygodniu, zimą raz na ok. 10 dni. Używam odżywkę Substral a raz w miesiącu podlewam samą wodą. Nawozy dobrze jest zmieniać. Wybór jest obecnie dość duży.

Liście można przecierać wodą destylowaną z kilkoma kroplami cytryny a raz na jakiś czas piwem (nierozcieńczonym).
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Dzięki Kasiu za porady na pewno skorzystam. No niestety gałązki ładnie wyglądają już tylko w wazoniku :( Ale mam nadzieję, że już wkrótce wypuści nowe, bo coś tam widać :) ;:65 A Ty masz swój wątek? Chętnie pooglądałabym Twoje roślinki, jak oglądam innych zdjęcia to od razu się rozpływam, to są cudowne kwiatuszki :D Najchętniej kupiłabym wszystkie gatunki !! ;:108
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Obrazek

a tu moje ułamane maleństwa :(
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczykowe love

Post »

WItaj wśród Storczykomaniaków ;)

Nie Martw się złamanymi pędzikami i doświadczonym to się zdarza ;:224 Jak tu Dotarłaś, to już na pewno będą kolejne storczyki i...kolejne kwitnienia. Choroba storczykowa "pochłania" kolejne Ofiary...
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Oj wciągnęło mnie strasznie, podoba mi się to, planuję w weekend jechać do leroy merlin i kupić jakiegoś nowego koleżkę, z doświadczenia wiem, że kwiaty stamtąd są zazwyczaj zdrowe, ładne i nie zdychają jak niektóre z supermarketów. A pod spodem kilka zdjęć moich storczyków :D Obrazek Cezar, najmłodszy, kupiony raptem dwa miesiące temu :)
Obrazek tutaj Maria, najstarsza, największa, ma 3 lata, albo i 4 :) Niestety dziś uszkodziłam ją, ale rosną dwa nowe pędy i widać na niej dużo nowych kuleczek ;:65
Obrazek Rozalia, moja biała orchidea, ma tyle nowych gałązek, że szok, cieszę się bardzo :heja
Obrazek i ostatni 3 letni Alejandro :) ukochany wielkoludzik, może na zdjęciu nie widać, ale nie jest mały :D Niestety dziś się pozbył dwóch gałązek, z nie byle małymi pędami ;(
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Storczykowe love

Post »

Witaj na forum. :wit

Zapowiada się obfite kwitnienie u niektórych. ;:224
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Joane zajrzałam do Twojego wątku i powiem Ci, że przecudowne masz te storczyki, aż się oczka cieszą ;:138
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
sama
500p
500p
Posty: 877
Od: 28 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Storczykowe love

Post »

:wit witaj :)
Ładne masz kwiatuszki :D Kolekcja pewnie szybko się rozrośnie :)
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Już w ten weekendzik planuję kupić nowe :D Jejciu jak to forum wkręca ;:224
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
Sylwianna
50p
50p
Posty: 64
Od: 24 maja 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice, woj. łódzkie

Re: Storczykowe love

Post »

Dziś zobaczyłam coś niedobrego na moim kwiatuszku, przeźroczysty jakby kleik taki, lepi się w palcach, jak myślicie co, to może być ? :(

A oto zdjęcie, może ktoś to dojrzy ...
Obrazek
Pozdrawiam Sylwia
Zapraszam do moich wątków -> http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=43961
Awatar użytkownika
sama
500p
500p
Posty: 877
Od: 28 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Storczykowe love

Post »

To gutacja - naturalna rzecz. Ale możesz te kropelki wycierać, żeby się jacyś lokatorzy nie wprowadzili :)
Migrenqa
500p
500p
Posty: 517
Od: 2 lut 2010, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Storczykowe love

Post »

Warto sprawdzić też czy już jakichś "kolegów" nie ma; "kolegów", którzy wysysają soczki z kwiatka.
Pozdrawiam Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”