W mojej oranżerii-AnaKa

Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Ach...jak pięknie na kończenie roku...

Anako- samych, cudnych kwitnień w przyszłym roku :D
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Piękny okaz z tej philadelphi , wszystkiego dobrego w Nowym 2011 Roku
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Storczykowa, Justus, Kasiu, cudownych storczykowych kwitnień w 2011 Wam życzę ;:167
Zapraszam
Moje wątki
Alusia61
200p
200p
Posty: 386
Od: 11 paź 2009, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Aniu wszystkiego najlepszego w nowym 2011 roku. ;:196
Phal. Philadelphia pięknie wybarwiona.
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Aniu wszystkiego najlepszego w nowym roku ;:196
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Witaj Aniu!
Dzisiaj po raz pierwszy odwiedziłam Twoje wątki (szczególnie storczykowe) i jestem pod ogromnym wrażeniem. Podziwiam Twoją pasję. Moja kolekcja składa się w większości z hybryd sklepowych choć pomału doceniam botaniki.
W Twojej kolekcji zainteresowały mnie dwa storczyki,o których chciałam się więcej dowiedzieć:
Bulbophyllum rotschildianum - mogłam go ostatnio kupić ale wycofałam się bo doczytałam coś o zapachu ( tylko nie jestem pewna czy dobrze czytany teks zrozumiałam :oops: ); czy mogłabyć coś na ten temat więcej napisać?
Phal. deliciosa ( czy dobrze zrozumiałam,że synonimem jest kingidium deliciosa :?: ). Mam malutką sadzonkę, w sumie jest to niedawno wyciągnięta z agaru siewka. Rośnie mi w akwarium na parapecie i chyba ma się dobrze gdyż puszcza korzonek. Moje pytanie raczej dotyczy wielkości dorosłej rośliny. Na zdjęciu zauważyłam,że raczej należy do miniatur :?:

Inne pytanie dotyczy odrchidarium. Jestem na etapie tworzenia go a raczej projekowania by go zbudować. Niestety wielu zdjęć w Twoich dawniejszych wątkach już nie ma a niektóre chyba mi się nie otworzyły ( mam zmniejszenie prędkości) i dlatego miałabym taką serdeczną prośbę o kilka ujęć Twoich orchidariów i ewentuane ich wymiary. Czy sama je projektowałaś czy zamówiłaś gotowe? Chciałabym coś wykorzystać w budowie mojego - jeśli oczywiście nie masz nic przeciwko temu. Rzadko zdarza się ktoś mający tak duże doświadczenie w tego typu obiektach. Nie pytam o oranżerię - na razie jest to temat na wyrost choć może kiedyś i ten temat będzie na tapecie...

Jeszcze raz dziękuję za piękne przedstawianie cudownych kwiatów i za każdą odpowiedź. ;:167

Ps. Już skorzystałam z Twojej wiedzy i skopiowiałam listę roślinek, które polecałaś komuś do szklanych pojemników - należą Ci się dodatkowe ;:180 ;:180
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Merghen, dziękuję za miłe słowa. Na pewno małymi kroczkami dojdziesz do wymarzonej kolekcji. Nie rób niczego pośpiesznie. Najpierw trzeba nabrać doświadczenia i wiedzy,żeby porywać się na rzadkie storczyki.

Bulb. rotschildianum nie pachnie wcale nieprzyjemnie. Nie jest to zapach kwiatowy, ale raczej ,chemiczny' .Mnie jednak interesuje bardziej hodowla rośliny, doprowadzenie jej do kwitnienia, niż zapach.

King. deliciosa jest miniaturą.Kwiatuszki są malutkie.Ale liście mojej maja ok 10 cm długości. Jednak jest to ,wiekowa' już roślina.

Jeżeli chodzi o orchidaria to oba były kupione. większe w firmie specjalizującej się w ich budowie - Z Kielc, ale firma niestety już nie istnieje. Drugie kupiłam z oprzyrządowaniem w OBI.
Poza tym ja mam oranżerię, wiec moje storczyki rosły w innych warunkach niż parapetowe. Teraz część przeniosłam na parapety,bo mieszkam też w W-wie.Ale zmiana im nie zaszkodziła, bo te ostatnio pokazywane są właśnie z parapetów. :wit
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Dziękuję za odpowiedź ;:196 ;:196 i teraz troszkę żałuję,że nie kupiłam bulb. rotschildianum.

Z orchidarium plany idą na prawdę małymi kroczkami więc za bardzo się nie spieszę. Czy w swoich miałaś może dodatkowe oświetlenie, podgrzewanie i nawilżacz. Moje mam możliwość umieścić z boku dużych drzwi balkonowych o wystawie południowej ale z niszą balkonową więc w lecie słońce nie ma możliwości silnego operowania jedynie zimą gdy jest niziutko zagląda do okien. W mieszkaniu mam temperaturę 23 st.C w dzień o 20 w nocy. Wielkość orchidarium ma mieć wymiary 60x40 cm podstawa (co najmniej) a wys. 80-100 cm. Całość byłaby umieszczona na platfomie na kółkach więc byłaby możliwość przesuwania jej bliżej okna zimą, dalej w latem. Co o tym sądzisz? Będę wdzięczna za jakieś dodatkowe rady, nie chciałabym potem żałować, że czegoś nie wzięłam pod uwagę...

Nie kupuję też jeszcze żadnych roślinek do póki nie powstanie orchidarium. Te które mam mieszkają na parapecie w małym akwarium zamienionym na przedszkole.

I bardzo się cieszę,że phal.deliciosa to miniaturka, zakochałam się ostatnio w maluszkach choć olbrzymy też goszczą w mojej kolekcji.
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Małgorzato, bulb. rotschildianum będziesz miała okazję jeszcze kupić.
Natomiast dodatkowe oświetlenie i nawilżanie jest konieczne. Temperatura jest o.k. I ja bym latem nie osuwała go od okien,skoro słońce nie bardzo tam zagląda i w dodatku nisko.
Lampy można kupić gotowe dla roślin na takim panelu,nawilżacz nieduży wystarczy.Konieczny jest wiatraczek,żeby był ruch powietrza. Wiatraczek jest dobry taki komputerowy.
I dobrze,że niekupujeasz storczyków, póki nie masz orchidarium.Najpierw trzeba je urządzić, a dopiero potem dobierać rośliny. ;:7
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
agnieszka__
500p
500p
Posty: 657
Od: 22 paź 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: słoneczne południe

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

O rety philadelphia moja zachciewajka ,gratuluje pięknie kwitnie.
zielone jest piekne
pozdrawiam Agnieszka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 18&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Dziękuję Aniu,że poświęcasz mi czas. Z tego wynika,że muszę szukać specjalnej lampy na panelu oraz nawilżacza - czy to jest jakiś specjalistyczny czy taki do pomieszczeń. Na razie w temacie nawilżacza jestem całkowicie zielona :oops: O wiatraczku już myślałam choć mogę też zamontować takie specjalne metalowe panele z otworami (na dole i na górze) by wymusić obieg powietrza. Co o tym sądzisz?
Anaka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3892
Od: 21 maja 2009, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

Agnieszko, dziękuję ;:7

Merghen,nawilżacz mały wystarczy.Wstawia się go do pojemnika z wodą i działa !Co do otworów,to nie wiem,jak się u Ciebie sprawdzą.Ja nie miałam otworów,tylko wiatraczki. Natomiast moja Koleżanka zrobiła otwory,ale się nie sprawdziły.Wchodziła pleśń.
Na początku jest wszystko o.k.,ale jak pojemnik będzie się zapełniał roślinami, to zdecydowany ruch powietrza,jaki daje wiatraczek /lub dwa/lepiej zdaje egzamin. Można też mieć i otwory i wiatraczek.Wszystko wyjdzie w praktyce :D
Zapraszam
Moje wątki
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: W mojej oranżerii-AnaKa

Post »

To już mam jakiś zarys sytuacji. Na początek - jak będzie mało roślin wystarczą dziury a potem dodam wiatraczki - tylko od razu przygotuję na nie i miejsce i otwory w orchidarium. Teraz muszę tylko pooglądać sobie jak te urządzenia wyglądają by to nanieść na plan...
Bardzo,bardzo dziękuję ;:196
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”