Storczyki Mirki

Zablokowany
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Aż tak dużo tego kwitnącego nie ma , chyba nadrabiam ilością zdjęć dlatego może wydawać się ,że jest ich wiele.
Gdzie spojrzę tam zielone lub jak mawia M zielsko :)

Reniu dziękuję za miłe słowa.

Kasiu nasze eMy podobne narzekają a kupują i czasem namawiają :)
Z catleyi to się niesamowicie cieszyłam po pierwsze że nie wiedziałam jak zakwitnie bo kupiona z int. bez zdjęć a po drugie ,że to już 3 rok czekania, ale było warto.
Phal Malibu nie mówię ,że mi się nie podoba tylko spodziewałam się innej kolorystyki a tu takie nieciapane nie żebym nie lubiła plamek tylko coś nie do końca do mnie przemawia ;:174

Martapolecam Ci na kolejne zakupy kurczaka i R. Mildred jak widzisz bardzo im pasuje w hydro a Ty masz zielone łapki więc zobaczysz jak pięknie Ci będą kwitły.
Gdyby tak kiedyś chciała połowa zakwitnąć w jednym czasie to dopiero byłaby różnorodność.
Może za rok się ziści ogród zimowy a wtedy kto wie ;:215

Justynko dziękuję za odwiedziny.
Wszystkie przedstawione nowości teoretycznie są zdolne do kwitnienia nawet ten maluszek czyli Amesiella .
Czas pokaże czy się zadomowią i kiedy faktycznie zakwitną .
Hybrydek mam już ledwie kilka szt ,porozdawałam w ubiegłym roku kilkanaście bo brakowało miejsca a nowych nie kupuję .

Mam w planie kolejne storczyki do zakupu ale to chyba odłożę do wiosny.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mireczko i ja tu wreszcie dotarłam. A było warto :heja
Tyyyle cudowności pokazałaś, że uśmiecham się tu zadowolona.

Uśmiałam się z tego osobistego anioła stróża, co to niby ma Cię upilnować do wiosny... No, no, zobaczymy,
czy bardzo się namęczy z odganianiem pokus ;:118

Kwitnienia piękne i ciekawe. Moje serce skradła oczywiście Queen - Cattleya ;:226
Jest prześliczna, pastelowa z kontrastującą warżką. Szkoda, że ten trzeci kwiat peloric bez warżki.
Ale... nie grymaszę już (bo wiesz, że nie znoszę tej formy).

Phal. Malibu Imp rzeczywiście wygląda jakby był mieszanką wielu, wielu kwiatowych deseni. Chyba rozumiem co czujesz.
Najfajniejsze w nim (dla mnie) te zielonkawe wykończenia płatków i warżka.

Czekam z niecierpliwością na pełny rozkwit Dendrobium Rainbow dance. Ciekawie się zapowiada.

Wielkie brawa dla Ciebie za wszystkie kwitnienia ;:215
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Storczyki Mirki

Post »

Witam Mirko w Twoim wątku :wit
Przepiękny Phal. Malibu Imp.
Cattlejki też pięknie kwitną, bardzo kolorowo i różnorodnie u Ciebie.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki Mirki

Post »

DobryWieczór i ode mnie. Zaznaczam się tu , bo jakże by się nie zaznaczyć w takim wątku cieszącym oko ! :)

Chciałam kilka wymienić, ale zrobiło się tak dużo, że napiszę zbiorczo.. cudowne ;:167
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko kiedyś pisałaś, że mogę Cię pomeczyć jak będę mieć pytania do hydroponiki, więc to wykorzystam :wink:

Ostatni myślę i myślę i zaraz zostanę myśliwym. Przesadziłam co nieco do hydro tylko mam takie wrażenie że niektórym jest za mokro a niektórym za sucho i chyba kluczem jest odpowiednia osłonka do doniczki. Jak masz u siebie, jest jakaś zasada lub klucz do sukcesu.? A konkretnie osłonka w której jest doniczka ze storczykiem w keramzycie ma "kominek". Tam stoi sobie woda i paruje. No i teraz czy ta osłonka jest dopasowana czy nie przez umożliwia to cyrkulację powietrza, ale i bardziej jest sucho? Rozumiem, że lustro wody nie dotyka doniczki, bo wtedy keramzyt wciąga całą wodę i wszystko jest przemoczone. Ale czy może dobrze raz na jakiś czas b tak zrobić, żeby roślinę dobrze nawodnić?
Czy kierujesz się jakimiś zasadami w tej kwestii czy to porostu dopasowanie poprzez obserwacje potrzeb?

Pytam się bo ostatnio omal nie zabiłam Dendrobium Phalaenopsis i w sumie nie wiem czy zgnił mu korzenie czy wyschły ;:14 a i z Phalaenopsis nie wszystkimi umiem się jakoś dogadać w hydro.

Proszę o radę :uszy
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Odpowiem późnym wieczorem.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko spokojnie nic się nie pali ;:108 ;:136
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Z zainteresowaniem czytam o Waszych doświadczeniach w hydroponice. Jak już rozwieję wiele swoich wątpliwości, może
spróbuję z jakimiś pojedynczymi storczykami na początek. Może dzięki temu da się niektórym pomóc.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Ja na tą chwilę raczkuje :;230 zasada prób i błędów oraz obserwacji...
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Marto przepraszam ,że to tyle trwało ale wczoraj po jodze wróciłam padnięta i lapek to była ostatnia rzecz o której pomyślałam ;:108
Do rzeczy, ja moje wszystkie trzymam w osłonkach jak maluszki to osłonki plastik a pozostałe ceramiczne sa tez na podstawkach ale tych jest kilka. Wody wlewam do osłonki na oko tak ,żeby doniczka z kwiatem była zanurzona w wodzie (non stop) tak między 2 a 3 cm w zależności jakie dno ma doniczka). Zimą te storczyki które stoją na chłodnych parapetach a takich mam więcej tam ograniczam wodę tylko raz w m-cu przelewając, te na parapetach z kaloryferem maja wodę cały czas. Pomijam egzemplarze które wymagaja przesyszenia typu coelogyne itp.
w takich osłonkach mam storczyki, staram się ,żeby doniczka z roślina była trochę mniejsza od osłonki żeby była minimalna cyrkulacja.

Obrazek

Do takiego poziomu nalewam wody (na oko) końcówka fiszki

Obrazek

A tu przykład ,cattleya którą posadziłam 22.11, takie ma korzonki i przyrost

Obrazek


Po przeniesieniu do hydro stare korzonki gniją dlatego ważne jest przelewanie ,czasem wysypywałam kamyki usuwałam przegniłe korzonki zostawiając tylko te struny bo przez nie również pobierają wodę , obserwuję i działam tak żeby roślinka była zadowolona.

Nie wiem na ile Ci pomogłam, jeżeli jeszcze masz pytania pisz na ile będę umiała to podpowiem.

Asiu zachęcam Cię do tej metody :) nawet nie wiesz jak ja się bardzo bałam kiedy przesadzałam pierwszego mimo ,że była to hybryda to szalenie się bałam ale jak po jakimś czasie zobaczyłam ,że jej nie zabiłam a wręcz przeciwnie przenosiłam kolejne, wiadoma rzecz cenniejsze storczyki przenosiłam z jeszcze większymi oporami ale na dzień dzisiejszy poza wisielcami i kilkoma eksperymentalnie posadzonych do kory to w tejże właśnie korze mam chyba 5. Czyli ok 100 jest w hydro.
Coś mi podpowiada ,że wiosna będziesz mogła się przekonać o tej metodzie naocznie :)

Dendrobium Rainbow Dance w prawie pełnym rozkwicie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeden z dwóch pąków phal. Philadelphia

Obrazek

Obrazek


Kolejny pęd dendr. harveyanum

Obrazek


Taka ,,paszcza" phal. Malibu

Obrazek
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Mirki

Post »

Ło matko teraz to mnie zaskoczyłaś swoją odpowiedzią ;:oj bo ja myślałam i też tak robiłam, że doniczka nie może być znużona, bo mi wszystko pognije ;:oj tzn woda sobie tylko parowała i ewentualnie zamaczałam keramzyt jak dolewałam wody do doniczki lub raz w miesiącu namaczałam ten keramzyt ;:124 normalnie teraz jestem w szoku ;:306

OK to teraz nasuwa mi się kolejne pytanie. Jak przenosiłaś do hydro i nagle zmieniły się warunki tym korzeniom to czy one się przystosowały czy może wszystko/część zgniło i nowe które się pojawiły już były dostosowane.

Ależ jestem w szoku bez kitu :;230 jeszcze osłonki, które mam to wszystko z kominkiem i w dodatku dużo szersze od doniczek.

Barrrdzo Ci dziękuję za odpowiedź i naprostowanie moich procesów myślowych ;:306
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki Mirki

Post »

Mirko, pięknie kwitnie rainbow dance. ;:138 Harvyanum znow ma pęd, ale to pracowita roślinka.
Co do hydroponiki to te mam kilka i je bacznie obserwuje, większość się trzyma, najgorzej cambrie, te widze ze nie dadzą rady. Ale je to i w korze ciężko mi utrzymać. :roll:
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyki Mirki

Post »

Marto jak wcześniej napisałam stare korzenie nie są przystosowane do ciągłej wody więc obumierają, ale natychmiast albo równocześnie rosną nowe którym już te warunki odpowiadają.
Osłonki mogą być większe tylko wtedy wody myślę 2 cm max, sama zresztą zaobserwujesz.
Szok minie :;230 a storczyki poradzą sobie.

Kasiu u mnie oncidia/cambrie ani w korze ani w hydro podobnie jak u Ciebie.
Mam miltonie sunset , dostałam od Reni i ta ładnie przyrasta. Więcej nie mam.
Chodzi za mną oncidium miniaturka, ale nie wiem czy kupię.
Ty masz rainbow ? bo się gubię ;:7
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”