Storczykowo u Norberta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Witam również :)

Nie, na oknach nie ma żadnych konstrukcji jedynymi konstrukcjami są kraty, jedna podwieszona pod sufitem, druga na ścianie. W obu przypadkach zostały przeznaczone w głównej mierze oczywiście pod storczyki. Potem wrzucę parę zdjęć, jak to mniej więcej wygląda. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Mnie też w oko wpadła Ascocentrum curvifolium x rhynchostylis coelestis. Ciekawa kolorystyka. Widzę w koszyczku, czyli uprawiasz jak Vande? Coś w koszyczku jest oprócz korzeni?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Tajemnicze Paph. Maudiae Black ma ciekawy kolor i piękne liście. Szkoda, że takie niewyraźne zdjęcie :wink:

Dendrochilum filiforme, piszesz że tylko jeden pęd ;:88
Nie wolno tak narzekać, bo drugim razem nie zakwitnie wcale. To zdjęcie za to SUPER. Wygląda jak w buszu.

Ascocentrum curvifolium x rhynchostylis coelestis ma faktycznie bardzo ciekawy kolor.
Czy mógłbyś zrobić (jeśli to nie problem) zbliżenie pojedynczych kwiatów jednego i drugiego storczyka ?
Mogą pokazać ciekawe szczegóły np. u Ascocentrum piękną kontrastującą warżkę ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

No dobra, po kolei jeszcze raz wyraźniejsze zdjęcie kwiatu sabotka:
Obrazek

A poniżej specjalnie dla Ciebie zbliżenia kwiatu Ascocentrum i Dendrochilum (przy okazji dlaczego miałoby być jego ostatnie kwitnienie :wink: ), trochę się namęczyłem ze statywem i manualnym obiektywem - nie mam typowego obiektywu do makro. :wink:
Obrazek

Obrazek

Zapomniałbym wrzucić parę zdjęć z mojego storczykowego kącika. :wink:

Tak to wyglądało na samym początku... :wink:
Obrazek

Obrazek

A tak teraz... :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Nie no teraz zdjęcia są piękne ;:63 ja tez jestem fanka Ascocentrum śliczne kolorki , podoba mi się również dendrochilum, pięknie wygląda ta kaskada kwiatów.
Asia miała chyba na myśli to ,że ,,narzekasz" ,że ma tylko 1 pęd :)
Paphipedilum - zazdroszczę kwitnienia ja miałam dwa zostało jedno ale też wegetuje myślałam ,że przy drugim podejściu będzie lepsza współpraca ale ;:185 , słyszałam ,że niektórzy zasilają je dolomitem czy Ty tez praktykujesz ta metodę nawożenia.

Na koniec zostawiałam sobie zachwyt nad gąszczem który masz u siebie myślę sobie ,że tak może wyglądać raj .
Ciekawie sie zapowiada bo roślin masz ogrom więc będzie co pokazywać .
Takie kratki u mnie niestety by nie przeszły ale radzę sobie inaczej.
Napisz proszę czym doświetlasz, jaka moc świetlówek czy jakieś specjalne ?
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

A więc, sabotki nawożę tym samym nawozem co resztę storczyków - w tym sezonie nawozem do kwitnących. :)
Doświetlanie jest mieszane, część to świetlówki liniowe T5 o mocy 38, 24W dedykowane do roślin akwarystycznych o temperaturze barwowej 8500 oraz coś koło 6500K. Oprócz nich są świetlówki LED o mocy po 14W i temp barwowej 4000 - 6500K, tutaj to był eksperyment, bo generalnie niby się używa LED-ów niebieskich i czerwonych. U mnie jakoś sprawdzają się białe, które kupiłem w LM. W każdym razie falenopsisy pod nimi kwitną, więc wydaje się że są skuteczne. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Nooo, teraz to nawet u Sabotka widać jakby "światełko w tunelu" na samym środku. Pisałam, że tajemniczy jegomość :wink:

Dzięki za zbliżenia kwiatów :) Doceniam wysiłek, skoro piszesz, że nie masz typowego obiektywu do makro.
Szczerze mówiąc mi też takiego brakuje. Ale te kwiaty w zbliżeniu i tak wyszły super ;:215
Zawsze uważałam, że warto podglądać przyrodę w łączeniu kolorów.
U Ascocentrum curvifolium x rhynchostylis coelestis nie potrafię określić koloru płatków (miedziany, łososiowy brąz ?? ;:191 , może więcej nie próbuję), ale w połączeniu z tym kontrastującym fioletem warżki wygląda wspaniale :!:

Z kolei jednokolorowe kwiaty Dendrochilum mają ciekawy kształt gwiazdek z charakterystycznie opadającą warżką (zjeżdżalnia dla owadów :D ).

Mirka już Ci dobrze wyjaśniła o co chodziło z tym zagrożonym następnym kwitnieniem :)

A teraz jak to określiła koleżanka - Storczykowy Raj. W bloku to nierealne, a z tego co pisze Mirka, to pomimo mieszkania w domku
kratki też by nie przeszły. Tak więc masz bardzo tolerancyjną drugą Połówkę ;:215

Piękny, zielono-kolorowy busz. Ciekawa jestem, czy te duże drzewa za oknem zapewniają roślinom cieniowanie ?
I jeszcze pytanie, co rośnie w żółtych skrzynkach nad kaloryferem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Jeśli chodzi o kolor płatków u Ascocentrum, to jak większość facetów rozróżniam parę kolorów. :wink: Powiedzmy, że mogę zgodzić się, że to taki miedziano - pomarańczowy? :wink: :)
Mieszkam w bloku i kwiatki w sumie zajmują po części wszystkie trzy pokoje plus balkon, czego storczyki tylko jeden - największy. :) Za oknem niestety mam drzewa i uwzględniając że to wschodnia wystawa zabierają część słońca. W sumie i tak dobrze, bo na wiosnę jedno drzewo najbliżej okien wycięli. Małe pocieszenie. :wink: Stąd właśnie muszę doświetlać.
Na parapecie w skrzynkach są sansewierie, połowa z całej kolekcji tych roślin. :wink:

Tak, mam szczęście do drugiej połówki, zwłaszcza że jej też podobają się storczyki. ;:138
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Ooooo w mordę ale Ty masz w domu dżunglę. Podziwiam ludzi, którzy mają tyle roślin w mieszkaniu. Ja mam duży dom to inna bajka. Dobrze że Twoja druga połówka to wszystko akceptuje i jeszcze jej się to podoba ;:138
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Ano nie mam z tym problemu i nie muszę kryć się z zakupami, jak niektórzy. ;:224 :wink:
Ba! W przyszłości nawet planuję przeznaczyć nawet cały jeden pokój wyłącznie pod moją dżunglę. :heja
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Super busz wygląda :) Ja mam pokój, który bym mogła przeznaczyć na mini busz, ale on jest mały, ciemny, od północy, rośliny musiałyby bazować wyłącznie na sztucznym doświetalniu i nie wiem czy tak by dały radę ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Faktycznie, jeśli chodzi o uprawę storczyków na północnej wystawie to w zasadzie tylko parapet, ew. coś blisko niego. :roll: A tak to doświetlanie. Chyba większość falenopsisów dała by jakoś radę, kwestia tylko jak obfite mogły być kwitnienia. U mnie pod LED-em, tam gdzie ono głównie dominuje, na pędach mam do ok 6 - 7 kwiatów. ;:218 Ale kwitną. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

norbert76 pisze:Faktycznie, jeśli chodzi o uprawę storczyków na północnej wystawie to w zasadzie tylko parapet, ew. coś blisko niego. :roll: A tak to doświetlanie. Chyba większość falenopsisów dała by jakoś radę, kwestia tylko jak obfite mogły być kwitnienia. U mnie pod LED-em, tam gdzie ono głównie dominuje, na pędach mam do ok 6 - 7 kwiatów. ;:218 Ale kwitną. :)
Jedyne co u mnie wchodzi w gre to jakieś akwarium z dala od okna i wyłącznie sztuczne oświetlenie. Tylko właśnie, jakie będą te kwitnienia.... I czy rośliny mogą w ogóle bazować wyłącznie na sztucznym oświetleniu ;:218
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”