Storczykowo u Norberta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Ło matko storczykowy zawrót głowy :shock: w mordeczke jak Ty tak będziesz raz na jakiś czas wrzucał aż tyle fotek, to mi będzie się ciężko pozbierać po tak dużym szoku ;:oj

Z tym Śpiochem to ciekawa sprawa, bo totalnie mu się pomieszało, ale w sumie na plus :tan
Zastanawiam się dlaczego ja przeoczyłem tą złotą hybrydę we Wrocławiu ;:124 już odliczam dni do kolejnej wystawy w przyszłym roku ;:215

Tyle tego, że aż nie wiem co pierwsze chwalić ;:306 Timothy super, lubię takich dystansowców. I ten bordowy perolic też sympatyczny. A znów Cymbidium to ogromniaste masz ;:202 czym Ty je pasiesz ;:215

Z hybryd to obie w typie Celopatry mi się podobają i jeszcze 44 i 57 ;:215 dużo masz tego towarzystwa i jeszcze wszystko w korze, to podziwiam podwójnie ;:202
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Cymbidium podlewam zwykłym nawozem do kwitnących. :)
Wszystko w korze, błąd zrobiłem na samym początku, bo kupowałem gotowe podłoże do storczyków w marketach, które u mnie średnio albo w ogóle się nie sprawdziło. :roll: Dlatego teraz kupuję i stopniowo wymieniam na samą korę śródziemnomorską. Frakcję dobieram wg wielkości korzeni oraz w czym rosło przed zakupem. Jeśli rosną w mieszance torfu to daję mniejszą frakcję, żeby korzeniom nie robić terapii szokowej. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Wow, tak patrzę na zdjęcia Twoich storczyków i to jak dużo ich masz to jestem w szoku :shock:
Czy uprawiasz może któreś z nich w hydroponice? Jeśli tak to jak efekty?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Drugie zdanie poprzedniego postu, wszystkie uprawiam w korze. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Super kolekcja ;:215 Nawet się nie wysilam, żeby wyróżniać któreś. W takiej gromadzie są najpiękniejsze.
Różnorodność kolorów i wzorków wzajemnie się przeplata i ciekawie komponuje.
Kora śródziemnomorska widać spełnia swoje zadanie. Na pewno to lepszy i bezpieczniejszy wybór niż te mieszanki sklepowe
z rozkruszoną na miał korą.
Ja lubię dodawać jeszcze (w przypadku storczyków o słabych korzeniach) na dno warstwę bryłek skały wulkanicznej.
A mchem sphagnum otulam delikatnie trzon, żeby młode korzenie miały warstwę przytulnej 'kołderki' :)
Ale to oczywiście moje eksperymenty, niekonieczne do stosowania przez innych.

Pełna podziwu jestem dla Cymbidium, bo roślina wygląda na okaz zdrowia. U nich często liście maja jakieś historie po
szkodnikach lub błędach w nawożeniu. Czekam na kwiaty ;:65
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Witam Joanno i dziękuję. :wit
Ze spagnum mam niewielkie doświadczenia, mam je w zaledwie dwóch doniczkach, w jednej małej gdzie mam posadzone są phal. celebensis x mariae i schilleriana i w jednym dendrobium subclasum x violacea. Pociąłem trochę spagnum i zmieszałem z korą. Kiedyś pisałem, że oba phal. słabo rosną, bo dałem zbyt duże kawałki i korzenie za bardzo przesychały. Co prawda schilleriana dalej wolno rośnie, ale celebensis wypuścił ładnego dużego liścia i nie muszę tak często namaczać. :)
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Norbercie na tym ostatnim zdjęciu, to mam wrażenie że te rośliny w jednej doniczce, walczą o miejsce. W dodatku jedna mała a druga duża i jak to w naturze słabszy przegrywa o byt. Długo planujesz je tam razem trzymać? Nie boisz się tej walki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Posadzone razem do jednej małej doniczki, bo jak kupiłem to miały mały system korzeniowy. Przez rok co prawda nieco się powiększył, ale posadzenie osobno na tym etapie nie wiem czy by miało sens, bo storczyki lubią ciasne doniczki. Posadzone pojedynczo miałyby zbyt dużo miejsca. Nadmieniam, że ta doniczka to bodajże w okolicach 8 cm. :wink:
Zresztą mam parę storczyków posadzonych razem, m.in. sabotki, falenopsisy, dendrobium falenopsis. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Brak punktu odniesienia i wydaje mi się od razu, że to duża doniczka :wink:
Ale tak patrząc to, któryś z nich ma wiele korzeni powietrznych, zawsze można było by je przekonać do innej współpracy. No do czasu, aż mocno się nie boją o przestrzeń ;:134 to mogą sobie razem rosnąć, ale celebensis jest mała z natury, to zostanie pokonana ;:134
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Byłem ostatnio w LM i nie tylko i wpadło parę storczyków. :) Wpadło parę hybryd falenopsisów, oraz Vuylstekeara z grupy Cambria oraz Epidendrum centrpetalum.

63. Phal.
Obrazek
64. Phal.
Obrazek

Obrazek
65. Phal. 'Perolic'
Obrazek

Obrazek
66. Phal.
Obrazek

Obrazek
67. Phal.
Obrazek

Obrazek

Epidendrum centropetalum

Obrazek

Vuylstekeara

Obrazek



Ze starszych zakwitła Anguloa ruckerii


Obrazek

Obrazek


Jeśli chodzi o inne storczyki, to nie widać żeby miały odpocząć od kwitnienia, więc zima zapowiada się kolorowo. :) Będzie kwitł między innymi mini mark :)

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

W końcu zaczęło się kwitnienie u cymbidium. :) Kolor kwiatów był niespodzianką, bo dostałem po kwitnieniu. Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Też byłam w LM i kupiłam Masdevallie. Myślałam też nad
Epidendrum centropetalum, ale jednak zrezygnowała.
A Cymbidium zapowiada się ładny kolor ;:138
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18707
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Storczyków było trochę, jedno co mnie trochę zdziwiło to słabszy wybór hybryd falenopsisów, ale jak widać coś tam wybrałem. Było dużo miltoniopsisów i innych z grupy cambrii, ale jakoś się nie zdecydowałem. Wybrałem tylko jedną. Epidendrum mam teraz trzy: radicans, parkinsonianum i centropetalum. To pierwsze bardzo ładnie rośnie, drugie za to słabo, zobaczymy jak będzie rósł najnowszy nabytek. :)
Co do cymbidium, to już jestem zadowolony z tego, że zakwitło. Już liczę, że w przyszłym sezonie wypuści dwa pędy. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”