Storczykowo u Norberta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

U mnie w kolekcji to większość hybryd :uszy pewnie ich się nigdy nie pozbęde na rzecz botaników, właśnie za ich kwiaty. Tylko, że już ich fotografować mi się nie chce ;:222 kwitną bo kwitną, ale już przestało mnie to tak kręcić jak przy botanikach. Człowiek podąża za wyzwaniami ;:172
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

No niby racja, ale u mnie nie zawsze kolejne kwitnienia są takie same, czasami wyskoczy drugi pęd, czasami nieco inna ilość kwiatów. :)
Wiem, że człowiek idzie za wyzwaniami, ale jak czytam jak na kwiaty niektórzy czekają po 2 - 3 lata, albo trudniej rosną, to dla mnie trochę frustrujące. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Jedni lubią gonić zajączka a inni już go mieć ;:306
Ale jak widzę w sprzedaży rośliny, które mogą zakwitnąć dopiero za 3 lata to mnie to przeraża ;:306 albo jak ktoś bawi się od siewki wyciągniętej ze słoika ;:219
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

A mnie zabawa z siewkami nie przeszkadza. Lubię takie wyzwania, bo uczą cierpliwości a ja zawsze niecierpliwa byłam. Mam sporo phali które kilka lat temu miały liście wielkości paznokcia. Teraz są sporymi roślinami.
Czekanie 2-3 lata to i tak wcale nie jest długo. Zwłaszcza jak się ma sporo roślin i zawsze coś kwitnie. Wystarczy te maluchy pielęgnować i ani się człowiek obejrzy a one już dorosłe i kwitną.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Zgadzam się z Kasią.

A jaka potem radocha jest jak się coś zapyli na krzyż i po kilku latach widać skutki :)
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Z małymi sadzonkami to zależy jak długo rosną, z moim małym schilleriana męczę się, strasznie wolno rośnie, wypuścił zaczątek liścia, ale o kwiatach to nawet nie myślę. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

:wit Norbercie, czekamy na aktualizację :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Fajerwerków specjalnych nie będzie. :wink:
Robiąc ostatnio obchód na balkonie, gdzie w tym sezonie trzymam prawie wszystkie katleje, u trzeciej nagle zauważyłem 3 pąki. :)
U pozostałych pochewki też się powiększają, tylko u Mossiae trwa to bardzo wolno. :wink:
Przy okazji mam takie wnioski z ich uprawy.
Jako, że większość w samych doniczkach mi się przewracały, powstawiałem je w cięższe osłonki.
Wykorzystałem je przy okazji oczywiście do namaczania. Jako, że na balkonie podłoże szybciej przesycha, namaczam je nawet po kilka godzin. Efekt? O wiele zdrowszy i bardziej rozbudowany system korzeniowy. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poza tym oba dendrobium będą kwitły, pobyt na balkonie im też służy. :)

Obrazek

Obrazek

Na koniec pełne kwitnienie dwóch hybrydek:
u Timothy Christopher prawie 50 kwiatów. :)

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

:wit Pięknie Ci kwitną. Może ja też swoje wyniosę pod "chmurkę" ?... ;:224 .
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Norbercie, czy to pierwsze zdj. to właśnie pochewka u katlei Mossiae ?

Co do cięższych osłonek na balkonie, robię dokładnie tak samo - inaczej potrafi przewracać je wiatr.
I też wykorzystuję je do namaczania, trzymając je tak po kilka godzin. Uważam, że to im służy.
Teraz dodatkowo obserwuję na balkonie katleje posadzone do hydro. Posadziłam tak wszystkie miniaturki, które w korze
stopniowo podupadały.
U wszystkich pojawiły się wreszcie młode przyrosty, których nie mogłam się od miesięcy doczekać...

Gratuluję pąków na Dendr. nobile (?) i zjawiskowego dla mnie kwitnienia na Phal. Timothy Christopher ;:224
Druga hybryda też super.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Dziękuję za odwiedziny. :)

Niestety, gdyby pierwsze zdjęcie dotyczyło mossiae byłbym w siódmym niebie. :wink: U niej może długość pochewki jak na razie gdzieś z 1/3 tej co na tym zdjęciu.
Tak się zastanawiam o wpływie hydro o którym piszesz w porównaniu do dłuższego namaczania. Myślę, że jedno z drugim można łatwo powiązać i wywnioskować, że katleje lubią większą wilgotność podłoża niż np. w przypadku innych nadrzewnych storczyków. Z jednej strony mamy teraz odpowiednie warunki, jest ciepło i trwa okres wegetacji. Jak to teraz przenieść na warunki okresu jesienno - zimowego i niższej temperatury? Np na parapecie gdzie temperatura oscyluje wokół 16 - 18 stopni u jednej katlei wszedł mi grzyb i straciłem chyba z trzy nowe psb. W dalszej odległości problemu nie ma - mam je podwieszane pod sufitem. Ale korzenie rozwijały się słabo. Zastanawiam się jak znaleźć złoty środek, żeby korzenie utrzymać w dobrym stanie, bo dotychczas ze względu na niższe temperatury ograniczałem częstotliwość namaczania, ale schły mi korzenie. Z drugiej strony mam obawy, żeby nie gniły od nadmiaru wody, gdyż w temperaturze około góra 20 stopni, podłoże wolniej przesycha.
Z falenopsisami nie mam tego problemu, a katleje są wg mnie bardziej problematyczne w uprawie.
Jaką masz Joanno, minimalną temperaturę w zimie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1483
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

Norbercie zapowiedzi na dendrobiach wskazują ,że będzie ładne kwitnienie, ale to co pokazałeś z phal. Timothy Christopher powaliło mnie na kolana , coś pięknego móc oglądać na żywo tyle kwiecia , zazdroszczę i gratuluję . Druga mimo sporej ilości kwiatów wygląda ubogo co nie?
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowo u Norberta

Post »

:wit Mirko
No cóż, kilkanaście kwiatów do 50-ciu robi różnicę. :wink: Ale i tak, jak typową hybrydę nie jest mało. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”