Richie i Orchidee

Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Bardzo proszę tak wyglada Fredciarkeara After Dark 'SVO BlackPearl', przyrost jest mniejszy bo źle przeprowadziłem okres spoczynku.
Obrazek

Miniaturkę mamy taką samą ;:167
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Piękny przyrost :!: Oj, cieszę się że roślina trzyma się zdrowo i rośnie.
Bardzo Tobie i jej sekunduję, bo jak się uda, to będzie spektakularne kwitnienie :D

Moja miniaturka od tamtego czasu bardzo wolno przyrasta, a o kwiatkach na razie nie myśli :?
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Heh dla mnie już sam fakt,że taka roslina żyje i ma przyrost to sukces :) (choć dla mnie sukcesem jest każda oznaka życia ;) ) Mam nadzieję,że jak zakwitnie to pokażesz zdjecia :)
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Dziękuję wam za miłe słowa ;:196 Naprawdę nie nastawiam się, że roślina zakwitnie. Jeżeli już to może pod koniec przyszłego roku. Przy tzw. "śpiochach" ważny jest okres spoczynku. Kiedy ją dostałem w październiku zeszłego roku miała kilku lokatorów i jakąś chorobę. Teraz jak widać trzyma się już dobrze. Zastosowałem tak naprawdę jeden środek - agricolle spray. Jako oprysk, ale także delikatnie podlałem nią roślinę. Wszystko po to by zlikwidować przędziorki i wciornastki, one lubią rośliny o miękkich liściach.

Art możesz potem pokazać swoją miniaturkę, może coż poradzimy razem w tym temacie :wink:

iskraiskra Z tymi przyrostami nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli. Sam walczę z cattleyami po raz enty do kwadratu. Nie potrafię się z nimi porozumieć i przyrosty były coraz mniejsze. To dawało mi do myślenia. Dlaczego tak się dzieje? JEstem uparty i teraz właśnie przeniosłem Blc. Waianae Leopard x C. Little Leopard do hydroponiki za sprawą znajomej. Chciałbym wreszcie doczekać momentu, w którym powiem, że potrafię uprawiać storczyki z rodzaju cattleya i pokrewne. Bo storczykami zajmuje się dwanaście lat ;:224
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Catleye mam krótko i jak napisałem w swoim wątku czekam na pierwsze ponowienie kwitnienia, natomiast z zielonymi przyrostami jak na razie nie mam problemu. Jedna wypuściła aż trzy. Co do wielkości są jak na razie podobnej co mateczne. Jeśli chodzi o Twoje problemy mam taką jedną hipotezę, jeśli jest bardzo dużo przyrostów w jednej doniczce czy ten fakt może wpływać na wielkość nowych? Wiadomo, że w doniczce masz ograniczoną przestrzeń w porównaniu do warunków naturalnych, im więcej przyrostów tym więcej jest do wykarmienia i dla wszystkich - w tym wypadku dla najmłodszych które nie mają w pełni rozwiniętych korzeni papu nie starcza. Dlatego może trzeba taką grupę rozdzielić, może to pomoże? :)
Albo może spróbować używać, dopóki nie rozwinie się nowy przyrost, nawozu z większą ilością azotu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

O..a to agricolle zadziałało u Ciebie? Bo u mnie po wciorniastkach spłynęło to jak po kaczce :/
Ja doświadczenie mam zerowe w sumie w uprawie roślin i wszystko robię na czuja ale przyuważyłam, że czasem
metoda "olewam Cię i wywalam na balkon" indukuje to i owo ;)
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Richie i Orchidee

Post »

RichardK pisze:Bardzo proszę tak wyglada Fredciarkeara After Dark 'SVO BlackPearl', przyrost jest mniejszy bo źle przeprowadziłem okres spoczynku.
Jak mniejszy, według mnie jest bardzo duży, biorąc pod uwagę, że okres wegetacyjny dopiero się zaczął. Moja Fredclarkeara dopiero 2 miesiące temu się obudziła i nowy przyrost jest mniejszy niż Twój.
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Norbercie wiem z obserwacji, że każdy kolejny przyrost był mniejszy od poprzedniego, pomimo karmienia i systematycznego podlewania. Przeważnie potrafiłem uśmiercić w ten sposób storczyki. Starałem się także w czasie zimy przeprowadzić spoczynek ale to też nie dawało rezultatów pozytywnych :roll:

iskraiskraBo ten środek należy stosować przed wschodem słońca i po zachodzie. Wtedy owady są mało aktywne. Dlatego da się wytępić. Plagę wciornastków i przędziorków miałem na jesieni i to pomogło :)

LuisaFredclarkeara u mnie obudziła się na przełomie stycznia i lutego
06.02.2018
Obrazek

16.02.2018
Obrazek

25.02.2018
Obrazek

03.03.2018
Obrazek

13.04.2018
Obrazek

13.05.2018
Obrazek

27.05.2018
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Hmmm, no to spróbuj albo je rozdzielić, albo na razie nawozić nawozem o przewadze azotu. Może któreś rozwiązanie pomoże. W sumie to niewiele masz do stracenia. :wink:

Jaką docelową wysokość osiągnęła ta Fredclarkeara?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Richie i Orchidee

Post »

RichardK pisze:
LuisaFredclarkeara u mnie obudziła się na przełomie stycznia i lutego
A to rzeczywiście wcześnie. Ale rozmiar ma bdb, przecież jeszcze parę miesięcy sezonu rośnięcia przed nią.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Właśnie pryskałam głównie wieczorem. Na trzech roślinach było ok a na czwartej wylazło znowu po jakimś czasie. A fajny ten środek bo mało chemiczny w sumie.

a te ostatnie zdj3cia..uou jakie tempo !
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Richie i Orchidee

Post »

RichardK pisze:Art możesz potem pokazać swoją miniaturkę, może coż poradzimy razem w tym temacie :wink:
Proszę bardzo :)

Obrazek

Obrazek

W moim odczuciu wygląda zdrowo, ale w ub.roku na przełomie IV/V już kwitła.
Od tego czasu cisza. Nic się tam dotąd (nawet po kryjomu) nie kluje :?
Chyba ją powinnam przestawić na jaśniejsze stanowisko, bo rośnie na północno wschodnim parapecie...
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Norbercie postaram zastosować się do Twoich rad, dziękuje Ci za nie. Fredclarkeara od podstawy bulwy do końca ostatniego liścia ma +/- 30 cm :)

Luisa Co kilka dni zaglądam do niej i faktycznie widać, że przybiera na masie. Zauważyłem, że podjęła szybszy wzrost korzeni oraz masy zielonej po tym jak w osłonce ma stale wodę :wink:

iskraiskra Środek fajny bo ekologiczny. U mnie pomogło, ale zużyłem około 1,5 opakowania. Nawet kiedy nie było oznak i tak jeszcze przez dwa tygodnie pryskałem. Średnio co 3-4 dni, rano i wieczorem. Jeżeli nie pomaga, to możesz roślinę podlać delikatnie preparatem na szkodniki. Wtedy ta substancja będzie krążyć w roślinie, a owady wysysające soki ją pobiorą i zdechną ;:14

Art Twoja miniaturka wyglada jak normalnych rozmiarów hybryda. Jeżeli korzenie są w porządku, to może warto ją podkarmić. Czasem zdarza się tak, że rośliny długo nie kwitną, bo są wypędzone. Musza wtedy odpocząć i "dorosnąć". Przerabiałem to już na przykładzie Phal. Sogo Pearl. Od zakupu minęło 5 lat zanim zdecydował się ponownie zakwitnąć. Kubpiony był w 2012, zakwitł w 2017r. Oto fotki jak wygląda :)
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”