Richie i Orchidee

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Mogę polecić takie rozwiązanie, np. w jednej doniczce mam posadzone bodajże z 6 sabotków, w dwóch po dwa falenopsisy, a w jednej dwie katleje. Dziś trochę żałuję że w ten sposób reszty nie posadziłem, miałbym więcej wolnego miejsca. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Hmmm no patrzcie a ja kiedyś nad tym myślałam, ale poszłam w złym kierunku. Może też coś tak w przyszłości posadze 8-) kiedyś próbowałam coś takiego, ale moim błędem było zastosowanie zbyt dużej zbiorczej doniczki. Wygladało to ładnie, ale skończyło się reanimacją paru sztuk. A oto mój błąd

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Jak dla mnie to jest za duży pojemnik. Nie zapominajmy że storczyki lubią ciasne doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Najlepiej posadzić najpierw w jedną przezroczystą doniczkę i zrobić w niej dodatkowe dziurki, by była lepsza wentylacje powietrza w podłożu i korzeniach. Potem dopiero wsadzić do osłonki :wink:
Taże Marto możesz działać z przesadzaniem kilku roślin do jednej doniczki, zwłaszcza, że chcesz jeszcze zabrać się za hydroponikę :wink:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

norbert76 pisze:Jak dla mnie to jest za duży pojemnik. Nie zapominajmy że storczyki lubią ciasne doniczki.
Tak Norbercie to była znacznie za duża doniczka, przez co mój pomysł nie miał szans na powodzenie.
RichardK pisze:Taże Marto możesz działać z przesadzaniem kilku roślin do jednej doniczki, zwłaszcza, że chcesz jeszcze zabrać się za hydroponikę :wink:
No będę musiała spróbować, ale pierw testy singiel-hydro zrobię. Żeby nie mieć od razu dwóch storczyków na sumieniu. ;:124
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Nie ma szans by w hydro ubić rośliny, keramzyt dopuszcza do korzeni powietrze, a jak jeszcze dorobisz kilka dodatkowych dziurek to nie ma mowy byś któregoś ubiła ;:306 :;230 ;:224
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Oj nie znasz moich możliwości ;:306 ale faktycznie keramzyt da większy przepływ powietrza, więc powinno być mi trudniej dokonać dzieła zniszczenia :twisted:
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Nie podpuszczam Cię, ale nie dokonasz zniszczenia swoich podopiecznych ;:204 ;:224 :;230 ;:306
Tak naprawdę to hydroponika, albo pseudohydroponika, jest bezpieczna. Nawet dla amatorów i jest polecana jako forma reanimacji storczyków przez ich właścicieli. Którzy najpierw prawie ich zabili :;230 ;:306
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

No żebyś wiedział wczoraj zrobiłam swoje pierwsze celowe hydro właśnie takiemu co to go prawie zabiłam ;:222 tzn dostałam go w prezencie i korzenie miał w kiepskim stanie no i nie dał rady pod moją czułą opieką ;:219 i teraz się reanimuje :?
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Także musisz zdawać relację z jego "wychodzenia na prostą" ;:108 Zobaczysz, że szybko się zregeneruje i wróci do żywych ;:333
Też mam takiego jegomościa, co miał mało korzeni i wsadziłem do keramzytu. Szybko zarósł korzeniami doniczkę i właśnie w tym roku zakwitł po 5 latach oczekiwania ;:218 ;:202
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

A powiedz mi jeszcze w hydro jest jakiś miment kiedy wymagana jest wymiana podłoża tak jak w korze ? Czy po prostu czekasz jak doniczke trzeba większą dać to dopiero wtedy wymienisz?
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Jeżeli nawozisz często, to może dojść do osadzania się soli na keramzycie. Dlatego do nawożenia najlepsze są nawozy typu żel. Rozpuszczają się i nie osadza się sól. Natomiast kiedy już dojdzie do zasolenia keramzytu, to trzeba go wymienić. Przed wymianą podłoża najlepiej storczyki namoczyć z 15 minut i potem delikatnie wybrać wszystkie kulki. Potem wsadzić do nowej doniczki z nowym wyparzonym keramzytem. Natomiast, jeżeli podłoże jest dobre, a roślina już się nie mieści, to całość wyjmujemy dajemy do nowej doniczki i obsypujemy wyparzonym keramzytem :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witaj :)
Jak masz właściwie na imię? (nie lubię się zwracać do kogoś nickiem)

Byłam już wiele razy w Twoim ciekawym wątku ;:215 choć bez pozostawiania śladu (głównie z braku czasu).
Podobnie jak Ty bardzo lubię wszelkie botaniczne i szlachetne odmiany Phalaenopsis. Hybrydy też potrafią mi zamącić w głowie.
Szkoda, że Vandy już zniknęły z Twojej kolekcji, bo te co pokazałeś były naprawdę piękne.

Ciekawa cała kolekcja i jak już napisałam u mnie, bardzo fajnie, że założyłeś tu swój wątek. Trochę się ożywiło :D

Napisałeś gdzieś wcześniej, że podobają ci się rośliny posadzone razem.
Ja osobiście nie ryzykowałabym w ten sposób. Kupiłam kiedyś na wystawie dwie Phal. mannii posadzone w jednej doniczce.
Niezbyt dobrze rosły. 'Dostały skrzydeł' gdy je rozdzieliłam.
Jest też niebezpieczeństwo zarażenia jednej od drugiej gdyby któraś zachorowała, bo przecież będziesz je wspólnie podlewał.

Podobny efekt można uzyskać w bezpieczniejszy sposób - podglądając jak to robią na wystawach. Kilka roślin w jednym koszyczku,
czy jakimś ozdobnym pojemniku itp.
Znajdę kiedyś zdjęcie, jak ja zrobiłam mając kilka kwitnących storczyków w różnych odcieniach żółtego koloru.
Dziś już późno, więc uciekam ;:217 i ;:41
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”