Richie i Orchidee

Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Wszystko już widać ;:138

Art całkiem spora Twoja miniaturka. Daj jej czas, a najlepiej postaw w koncie i niech stoi. Często jest tak, że im bardziej staramy się dbać o rośliny, tym bardziej one kapryszą ;:14 Sogo Pearl naprawdę wyćwiczył moją cierpliwość, ale jakie było moje zadowolenie jak zakwitł ;:oj Rośnie w hydro i nie narzeka ;:224
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Powoli zaczyna kwitnąć Phragmipedium besseae Amazonas, Cieszy jeszcze bardziej, bo pączek roślina wytworzyła już u mnie ;:108
Tak wyglądał pączek rano
Obrazek

a tak jak wróciłem z uczelni
Obrazek

Roślina pochodzi z Ekwadoru i aklimatyzacja przebiegła bardzo szybko. Zajęło jej to około tygodnia. Poprzedni pączek zasechł, ale ten już urósł bez problemu. Co ważne roślina musi mieć stale lekko wilgotne podłoże. Ważne jest także by pod doniczką był ruch powietrza i dochodził on do korzeni :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Kupiłeś go może u Ecuagenery?

Praghmipedium chodzi za mną od jakiegoś czasu, z tego co czytałem warunki uprawy podobne jak u Sabotków, a te u mnie rosną bardzo dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Zgadza się. Roślinę nabyłem podczas sopockiej wystawy od Ecuagenera. Szczerze polecam, naprawdę mają tam bardzo dobrej jakości storczyki. Przetrwały taką podróż i świetnie się zaaklimatyzowały. Nie mam z nimi problemu :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Ja też ostatnio na wystawie we Wrocławiu kupiłem u niego rośliny. Ciekawi mnie, jak to jest z realizacją zamówienia bezpośrednio na jego stronie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Kiedy odbiera się rośliny na wystawie, to nie ma problemu. wystarczy to w mejlu napisać. Natomiast nie wiem jak to organizacyjnie wygląda jak chciałbyś kupić od nich bezpośrednio :roll: Nigdy nie robiłem zagranicznych zakupów storczyków na własną rękę :roll:
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Nadal kwitną i cieszą oko :heja

Blc. Waianae Leopard x C. Little Leopard
Obrazek
Obrazek

Phragmipedium besseae Amazonas
Obrazek
Obrazek

Miniaturki phalaenopsis
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Fakt cieszą oko. Widzę że Cattleyowate Ci nie straszne. Ja na razie odpuszczam je sobie. Może kiedyś ;:215
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Blc. Waianae Leopard x C. Little Leopard - cudna jest !

O Phragmipedium besseae Amazonas kiedyś marzyłam, ale mi przeszło jak poczytałam, że trzeba b.pilnować wilgotności
(wewnątrz i wokół). To prawda ?
Odpadają u mnie tego typu wymagania, czyli również 'podkładkowce'. Krótki byłby ich żywot ... :roll:
Na kwiaty ostatniej - miniaturki - popatrzę przynajmniej u Ciebie :)
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

zabkamarta, do cattleyito jest podejście "x do entej", bo mi też z nimi nie wychodziło. Teraz siedzi w keramzycie i jak na razie jej się to podoba ;:173
Art, wilgotności nie pilnuje, bo zawsze na dnie osłonki jest woda. Phragmipedium lubią mieć cały czas wilgotne podłoże. Dlatego do kory dodałem kawałki sphagnum. Także omijam rośliny na podkładkach bo one nadają się do terrarium. Dodatkowo powiem, że pięknie pachnie ;:167
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Dzisiaj ujawnię kilka moich nowości. Sam na nie czekałem w dużym stresie ;)

Brassia Maculata ma trzy pędy i pachnie obłędnie. chciałem ją przesadzić, ale nie mam takiej wielkiej doniczki. Przydała by się taka 15 centymetrowa
Obrazek

Dendrobium Jairak Firehorn Twist Dwie sadzonki w donice, możliwe, że niedługo zakwitnie ma wypuklenie na szczycie jednego przyrostu
Obrazek

Odontoglossum Rawdon Jester Jak widać roślina z pędem i aż 3 pączkami. Mam nadzieję, że niedługo pokaże swoje oblicze
Obrazek

Phalaenopsis Chia Shing Hot Kiss To dla mnie bardzo zaskakujący storczyk, jak zakwitnie to dopiero będzie show
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Sprawdziłem tego ostatniego falenopsisa w necie i na pierwszy rzut oka, kwiaty podobne trochę do Miltoniopsisów. Oczywiście po bliższym przyjrzeniu się widać różnicę. :wink:
Ciekawe czy zakwitnie taką ilością kwiatów, po ok 20 na jednym pędzie z tego co widziałem. Efekt daje po oczach. ;:215
Brassie mam, w zeszłym roku mi ponowiła kwitnienie, a w tym strajkuje. ;:218 Może to efekt zmiany stanowiska, miałem ją na parapecie wschodniego okna, to mi się plamki pojawiały na liściach od nadmiaru słońca, teraz dałem dalej od niego, ale pod lampę i chyba z kolei za mało światła. Za to ładnie poszła w zielone. :) Mam posadzoną w 15-stkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Jak bulwy są mniejsze to nie zakwitnie. Muszą być takie jak poprzednie lub większe. Wszystkie cambriowate lubią większą wilgotność i z tego co widzę potrzebują również sporo więcej wody. Dlatego chce swoją przenieść do hydroponiki :) Ewentualnie warto zimą postawić ją bliżej szyby by miała chłodniej o kilka stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”