Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Martuś, mam zaległości również u Ciebie. Mam 'młyn' teraz jak Ty... ;:60

Prześliczna Neofinetia falcata i wszystkie pozostałe.
Orchidarium pełne kolorów i różnorodnych kształtów kwiatów i liści. Kwiat Masdevallii w niesamowitym kolorze.
Czekam aż będzie ich cała gromadka ;:65
Dtps Anna Larati Soekardi uprawiasz w hydro ? Moja coś mi podupada..
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Mirko też z początku z Masdevalliami nie mogłam się dogadać, ale w sumie teraz w uprawie paraoetowej to najlepiej mi rosną w mchu. W korze omal nie ubiłam a to co przeżyło dałam do orchidarium a tam dostało drugie życie ;:215

Asiu Art Dtps Anna-Larati Soekardi jest w keramzycie i bardzo dobrze sobie radzi. Zauważyłam, że wszystkim Dtps keramzyt bardzo służy.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

W ten upalny dzień ;:3 stwierdziłam, że nic już mi się nie chce, ale na storczyki zawsze znajdę jakieś pokłady energi.

Parę fotę ostatnich kwitnień.

Mój ostatni nabytek z wystawy z Wrocławia. Już doskonale zadomowił się w hydroponice. Jestem zauroczona jego kształtem i wybarwieniem. ;:167 Phalaenopsis mannii Black x lindenii.


Obrazek

Obrazek

Swój spektakl rozpoczyna Dtps Tzu Chiang Sapphire. W tym roku znów dwa pędy, ale bez niespodzianek pod postacią wciornastków, tak jak było to w zeszłym roku. ;:219



Obrazek

Obrazek

Kwitnie również Phalaenopsis Biondoro DUFT. Taki Fun Plastic, ;:306 ale mi się podoba. Kwitnie często, więc tylko się cieszyć.



Obrazek

Pierwsze kwitnienie Phalaenopsis speciosa x equestris zwany jako Hiroshima Tetratris.
Kwiat daje rade, ale niczego mi nie urywa. Dam mu jeszcze szansę. Jedyny plus, że intensywnie pachnie, chociaż nie do końca w moim stylu ten zapach.


Obrazek

No i parę hybryd.


Obrazek

Obrazek

Obrazek



A teraz pochwalę się moją porażką. ;:223 W końcu jak się nie ma czym chwalić to nie pozostaje nic innego, jak pokazać, jak się "dało ciała". ;:306
Mowa o Dendrobium hydrydach sztuki dwie.
Zastanawiam się gdzie zrobiłam błąd. ;:88
W październiku młode tegoroczne psb jeszcze nie skończyły przyrastać. Wydawało mi się, że jeszcze nie są dojrzałe. W listopadzie stwierdziłam, że to już czas na spoczynek mimo wszystko. Zaczęła ograniczać wodę, wyniosłam do zimnego pomieszczenia, gdzie na początku temperatura była max 14 min 10. W okresie przełomu grudzień i styczeń temperatury były max 11 min 8. Cały ten czas były doświetlane ledami z przewagą (skleroza) takich na kwitnienie czyli jak dobrze pamiętam to czerwonych, bo światło, było jak domu publicznym. ;:131
Rośliny czasem delikatnie, dosłownie kapke na przeżycie podlałam i czasem zrosiłam. Roślina w styczniu były już tak pokurczona, że aż szkoda było patrzeć. W połowie stycznia nadal brak pąków. Pod koniec stycznia zlitowałam się i wynosłam no chłodnego pokoju, ale temperatury już jak na Dendrobium były wysokie. Zaczęłam coraz więcej podlewać.
Stwierdziłam, że chyba faktycznie te psb nie osiągły dojrzałości, bo rok wcześniej pąki pokazały się już w listopadzie (z tym, że szybciej psb dojrzały i mogłam szybszy spoczynek zrobić).
Wczesną wiosną bo już pod koniec marca wyniosłam do szklarenki. Psb zrobiły się grubiutkie i ładne, takie dojrzałe.
Miesiąc temu pokazały się wypustki a teraz już doskonale widać (ku mojej rozpaczy :cry: ), że moje Dendrobium pokazało mi środkowy palec a dokładnie sztuki 40 keiki .... :wink:



Obrazek

Obrazek

Podsumowując, albo za szybko przerwałam spoczynek, albo za późno go zaczęłam.... Inne Dendrobia jak Dendrobium pierardii x loddigesii zakwitło i tak samo thyrsiflorum, choć tylko jednym pędem a miało, więcej możliwości...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Nie rozumiem, gdzie ta porażka z tym dendrobium?
Wypuściło pąki i będzie niedługo kwitnąć i to w takiej ilości, to co nie tak? :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Fakt nie napisałam dokładnie - już edytuj i poprawiam. To jest 40 keiki ;:223 trzy psb keiki ;:145 jakby to były pąki, to bym skakała pod sufit ;:124
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

40 keiki, watpię. Miałem taką sytuację, że jeden taki pęd wypuścił korzenie powietrzne, więc myślałem że to keiki, a później otworzyły się dwa kwiaty. Dlatego obstawiam, że to bedą kwiaty, poczekaj jeszcze na rozwój sytuacji a sama się przekonasz. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Norbercie obstawiam, że na drugie imię masz Tomasz :;230
Patrz na foto. Nie ma bata, żeby tu wyszły pąki.
Też miałam takie sytuacje o której piszesz, ale tu niestety tak wesoło nie będzie ;:14

Teraz pytanie co poszło nie tak...
Obrazek

Obrazek
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Marto zauroczył mnie Twój Phal.Biondoro ;:111 Jest piękny!

Pozdrawiam ;:3

Zmoderowano, kwestie kupna/sprzedaży proszę załatwiać na PW/regulamin. N.
Pozdrawiam Czarna :-)
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Biondoro cudowny. Kocham takie kształty.. A z tym dendrobium, wcale nie jest aż tak źle, ja bym skakał do sufitu przez same keiki :;230
Moje storczyki
sibelius
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Hej Marto!

Przy dendrobium za błąd obstawiam szklarenkę. Za ciepło przez nią miało. Moje, jeśli nie ma przymrozków, stoi na dworze ile może i kwitnie niezawodnie, a zimą ma jak u Ciebie. Na parapet z nim albo w zacieniony kąt.
Pozdrawiam

Paweł
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Pawle,

Czyli obstawiasz (o ile dobrze rozumiem) że okres spoczynku było ok a błąd zrobiłam wynoszący wiosną do ciepłej szklarni?
Fakt tego w zeszłym roku nie robiłam i mi kwitły obficie. A stały wiosną w domu na parapecie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Nie zgodzę się z tą teorią.
W pierwszych dwóch latach trzymałem dendrobium przez cały rok w temperaturze pokojowej i nie wypuściło mi żadnych keiki z psb.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Marto :D
I u Ciebie mam zaległości..
Zacznę od zakeikowanego Dendrobium nobile. Nie wiem jaki błąd popełniłaś, bo już dawno się z tym rodzajem
poddałam. Natomiast chciałam spytać, czy zakładasz sklep do sprzedaży 40-tu keiki ;:306
Wcześniej oczywiście 'szkółkę' trzeba założyć i wychować te dzidziusie do stanu młodzieżowego ;:194 ;:74 ;:42
zabkamarta pisze:Pierwsze kwitnienie Phalaenopsis speciosa x equestris zwany jako Hiroshima Tetratris.
Kwiat daje rade, ale niczego mi nie urywa. Dam mu jeszcze szansę. Jedyny plus, że intensywnie pachnie, chociaż nie do końca w moim stylu ten zapach.
Obrazek
"Niczego Ci przy nim nie urywa" ? A u mnie wprost przeciwnie. Najpiękniejszy z pokazanych.
Gdybyś kiedyś chciała się go pozbyć, to chętnie przygarnę ;:226

Przepięknie prezentuje się Dtps Tzu Chiang Sapphire. Ileż on ma u Ciebie pączków !!!
u mnie też pierwszy raz zakwitł i zupełnie mi nie przeszkadza, że sporo osób go kupiło. Jest niezwykle uroczy.

A jak Twoje roślinki w Orchidarium dają radę w te upały ;:3 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”