Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Chyba muszą pędzić te kwiaty mocno oprócz zmiany temperatury. Ja raz miałam takiego falka że myślałam,że mu korzenie pękną..z czasem wróciły do normy.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Kasiu, Luiso to już odnotowuje w kolejność kolejki po keiki. ;:215

Kasiu Phal San Shia Appendo mieszka na stałe w orchidarium i jak nie przepadam za różowym kolorem, tak on swoją wyrazistością barw bardzo ładnie rzuca się w oczy i to pomimo swojej małej wielkości. ;:215
Odnośnie Dtps. Tzu Charm Shappire to prawidłowo, że nie chce Ci się wierzyć ;:333 , bo... I to smutna historia ;:145 .... Dwa najstarsze pąki straciłam. ;:145 Jeden z niewiadomych przyczyn wcale się nie wykształcił, po prostu zmarł w zarodku, zaś drugi jako już duży opadł, prawdopodobnie dlatego, że na półtora dnia obróciłam doniczke o 180 stopni, bo chciałam, żeby przed namaczaniem obeschła doniczka z drugiej strony. No i za karę czekam dłużej. ;:145 Może też to wolniej idzie, bo zaczął po paru tygodniach wypuszczać drugi pęd i dodatkowo odbijać z kilku oczek na tym pierwszym pędzie. Pewnie to obciążyło roślinę.

Ale już tuż tuż ;:138 może jutro ;:138

Obrazek

Luisa właśnie często jest tak, że czeka się na jakąś krzyżówke i jej nie ma a jak już się pojawi, to zalewa rynek jak ciepłe bułeczki. Ja tak czekam na parę i nie produkują chyba, tak więc pożyjemy zobaczymy. Luisa musisz pochwalić się nam swoimi storczykami, my też się chętnie pozachwycamy. ;:215

Luiso, Aniu a te sklepowe kwitnienia to raczej nie jest naturalna sprawa. Pewnie jakieś hormony dostają i stąd mają takiego "kopa" a później często to "odchorowywują". ;:222
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto - ja jak zwykle z zaległościami, ale jak tylko mam wolną chwilę, to zaglądam. :)

Przepiękne kwiaty!
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Specjalistko przez duże "S" od hodowli storczyków :wit
Uwierzyć trudno w tak obficie oblepione pąkami kwiatów pędy storczyków i jeszcze piękniejsze kwitnienia-niesamowicie sympatyczny i piękny widok ;:138
Hippeastrum jak piszesz masz tylko jedno ale za to jakie piękne-wprost zjawiskowe ;:333
Pozdrawiam i miłego weekendu życzę ;:3
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Piękna hybryda Dendrobium Nobile ! Ależ ktoś miał gust. Zasypana kwieciem ;:180 a jak idzie Twoja reanimacja Thailand Black? Pozwoliłaś kwitnąć wiec chyba coraz lepiej ? :D
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Joanno, Arku dziękuję za miłe słowa i zapraszam ponownie.

Olu reanimacja podąża w bardzo dobrym kierunku. Nowe dwie Psb już pięknie w hydro się ukorzeniły i zapewne dzięki ich systemowi korzeniowemu jest zasilana cała roślina. Keiki kwitnie, korzenie rosną, więc na koniec kwitnienia oddziele ją i posadze obok matecznej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

zabkamarta pisze:Art Joanno a to mnie rozbawiłaś. Te Dendrobium typ Nobile to jest prezent, czyli nie moje kwitnienie, ale wiesz cieszę się, że we mnie wierzysz, że mogłabym takiego cudu dokonać
Marto, ja w amoku przedurlopowego pakowania nawet nie doczytałam, że to prezent, tylko jak ćma światłem
byłam zamroczona tak spektakularnym kwitnieniem ;:60
Nie ustawiam się w kolejce po keiki tej piękności, bo i tak by u mnie nie zakwitło.
Próbowałam już z co najmniej trzema osobnikami ;:199

Wciąż wracam za to do pięknej perełki Phal. Caribbean Sunset × minus ;:215

Czekam z niecierpliwością na kwitnienie Dtps. Tzu Charm Shappire. Tyyyyle pączków do rozkwitu !
Trzymam kciuki, żeby żaden nie opadł. Jak długo rozkwita, to może tak samo długo będzie utrzymywał kwiaty ??
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Joanno jak Szafiek się porządnie nie rozkręcić to nici będą z efektu wielu kwiatów naraz, bo zanim kolejne się otworzą to stare opadną ;:222

Ostatnio można by pomyśleć, że cisza i Marta już nic nie kupuje, bo pewnie zbankrutowała... :;230 No to fakt, ale zanim ogłosiłam upadłość to przez ostatni miesiąc kupiłam parę nowości. Ale to już naprawdę koniec, ostatnie zakupy. ;:333

Może zacznę w porządku chronologicznym. ;:172

Najpierw przez moją siostrę kupiłam nowe roślinki do orchidarium. ;:202
Pewnie nazwy niewiele mówią, ale kupiłam Angraecum didievii, Amesiella monticola i jeszcze na próbę do orchidarium Sedirea Japonica 4n (czym różni 4n od zwykłej nie dowiedziałam się ;:202 ) , która to będzie spędzać zimę poza orchidarium oraz jeszcze Plectrelminthus caudatus, która do czasu aż nie urośnie zbytnio będzie mieszkać w orchido. Wszystkie roślinki są bardzo młode i jeszcze długo poczekam na kwiaty.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wszystko zamontowane na podkładki poza ostatnim Plectrelminthus, który rośnie w koszyczku z podłożem z dużych kawałków kory i węgla drzewnego.


W dalszej kolejności kupiłam.

Neofinetia falcata Pink Shutenno -
mikrusek. Długo przyjdzie mi czekać na kwiaty, ale większa satysfakcja będzie. Posadziłam w prowozoryczny koszyczek z mchu i kawałków kory i będę podlewać podsiąkowo. Sposób sprawdza mi się z moją Neofinetia falcata.


Obrazek

Phalaenopsis (lindenii x equestris) Venus x lindenii. Bardzo chciałam mieć lindenii, ale bałam się, że możemy się nie dogadać, stąd stawiam na geny equestris, że będzie łatwiej. Roślinka (a raczej dwie w doniczce) przybyła do mnie z kwiatami. Jednak ich omdlenia i brak turgoru w niektórych liściach, sugerował problem z korzeniami. Niestety nie myliłam się. Maluszek miał tylko jeden korzeń powietrzny, mateczna (tak ją nazwijmy pomimo że to nie było basal keiki) sporo zdrowych powietrznych a znów te w doniczce praktycznie wszystkie zgnite. Obie trafiły do hydroponiki. Na następny dzień, po kilku godzinnym moczeniu w wodze i umieszczeniu w hydro, kwiaty się podniosły i nawet kolejny pączek się otworzył.
Jak dla mnie tak krzyżówka wygląda praktycznie jakby było to samo lindenii no i też o to mi chodziło.

Obrazek
Obrazek


I teraz przejdziemy do Dendrobiów.

Dendrobium Gatton Sunray
. Jeśli ktoś pamięta, to to już mój drugi zakup tej rośliny. Tym razem roślina piękna i zdrowa i tym samym zrealizowała swoje marzenie Po powrocie z wakacji wystawie ją na dwór.


Obrazek

Drugi zakup z którego jestem mega zadowolona to Dendrobium thyrsiflorum. Normalnie bycza roślina. Kupiłam ją taniej, bo w cenie rośliny mniejszej, ale za to moja jest w koszyczku o średnicy 14 cm bez podłoża. Będę powoli przyzwyczajać ją do rośniecia w podłożu, bez demontażu koszyczka. Ona też po urlopie wyląduje na dworze.



Obrazek

Dendrobium officinale i Dendrobium aphyllum. Oba małe, ale w dobrej kondycji.






Obrazek

Obrazek

I ostatnia roślina... Pewnie Was zaskocze... Encyclia radiata. Ostatnio się w niej zakochałam dzięki Reni od nas z forum, bo ostatnio pokazała kwitnienie swojej Encycli. Ma piękna kolorystykę w zielonych odcieniach z kontrastową warżką. Szkoda tylko, że przekwita zanim do mnie dotarła, ale ma dwa nowe przyrosty, więc jest szansa, że wieczności nie będę czekać.


Obrazek
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Sedirea Japonica 4n
O mamusiu, moja niespełniona miłość ;:167
4n oznacza, że roślina ma dwa jakby 4 zestawy podstawowych chromosomów, zamiast, tradycyjnie, dwóch. Takie organizmy nazywane są też tetraploidami. Przekłada się to na większą witalność rośliny, dłużej utrzymujące się, większe kwiaty w często większej ilości, łatwiejszej adaptacji do otoczenia i ogólnie więcej, lepiej, dłużej :D
Ekscytujący wątek, w wolnej chwili sobie podczytuje!
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Wow ;:oj Sandersk cóż za wiedzą i wiadomość też super :D bez kitu nie wiedziałam właśnie o co z tym chodzi a że była okazja, bo tania była to i wzięłam do testów do orchidarium ;:63
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Wow, ale fajne zakupy!

Ciekawa jestem tej sedirea 4n, moja zwykła sedirea zakwitła pierwszy raz jak była takiej wielkości jak ta Twoja, więc czekanie na kwiaty wcale nie musi być długie :)

Amesiella monticola- jestem bardzo ciekawa jak się sprawdzi w orchidarium. Ona pochodzi z gór i w letni dzień w naturze ma 23/24C, w nocy 16C, w orchidarium jest jednak trochę za ciepło. Z kolei w zimie dzień ma 20-21C i noc 13-14C, więc też nie orchidariowe temperatury. Ale kto wie, może się przystosuje, zwłaszcza że o niej piszą, że chociaż woli chłodniejsze warunki, to potrafi tolerować wysokie temperatury. Moją uprawiam od wiosny w ogrodzie (wyniosłam ją jak noce miały ok 12 stopnie), chronię ją przed wysokimi temperaturami i na razie jest zadowolona, choć maleńka jak Twoja. A to ponoć jedne z najwolniej rosnących storczyków, więc pewnie babcią zostanę zanim zakwitnie :)

Neofinetia falcata Pink Shutenno - ależ słodki maluszek ;:167
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Udane zakupy ;:138 (zdradzisz na PW gdzie?). Phalaenopsis (lindenii x equestris) Venus x lindenii, piękny, zwłaszcza liście.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Jest taka pasta do rozciagania but?w, rozumiem ze masz taką do parapet?w? ;:172
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”