Storczykowe fiksacje Marty

Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Martuś, ale miło mi Ciebie odwiedzić w Twoim "ogrodzie w ogrodzie" - mam na myśli oczywiście zielony tunel, który chyba teraz
dobrze spełnia swoją rolę. W nocy jednak pewnie jest w nim zimno, wiec trzeba uważać. Ale Ty o tym wiesz :)

Zacznę od dendrobiowego, zakeikowanego krzaka - nie mogę się już doczekać na to co sobie wymyśliłaś - niech w przyszłości
zakwitnie i mamusia i jej przyczepione dzieciaki. To będzie widok ;:303

Sedirea japonica - cudowna !!! Znam też jej zapach, bo kupiłam kwitnącą w ub.roku na wystawie w Dreźnie.
I za swoje lenistwo dostałam teraz w swoje 4 litery. Nie chciało mi się poczytać o jej wymaganiach i mam teraz to, co mam:

Obrazek

Piękne liście i korzenie, ale.... bez kwiatów ;:131 Nie zrobiłam żadnego suchego i chłodnego spoczynku.
Czas nadrobić lekturę ;:132 W jakich miesiącach (tygodniach) zrobiłaś 'czas spoczynku' ?
Lucynka (Lana) mówiła mi, że ważna jest też różnica temp. między dniem i nocą.

Wielkie gratulacje za przytomność umysłu i odratowanie Dendrobium Hibiki x bracteosum ;:63 ;:63 ;:63

Pięne kwitnienie ! Fotografowane w słońcu wychodzą różowo-perłoweS :) Szkoda by było takiej uroczej rośliny.
Widać, że orchidarium to dla niego sanatorium :D

Marto, czekam na więcej ;:333
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Ależ białas zasypany kwieciem! Normalnie nie mogę się napatrzeć! ;:167
Jak tylko znajdę chwilę czasu to muszę ten Twój wątek przeczytać cały bo jestem bardzo w tyle ;:108 tylko że tyle tego masz że kilka dni mi chyba zejdzie :;230 jak ty znajdujesz czas na to wszystko? Podziwiam i zbieram szczękę z podłogi. Ja z moimi kilkunastoma ledwo daje radę
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Weszłam dzisiaj na nasze forum, bo dawno mnie nie było... A tutaj od samego początku juz widze ze sporo się dzieje :) Co dam rade to napisze dziś a co nie, to jutro wróce i dokończę.

Phal japonica super wygląda :lol: I jeszcze jak zobaczyłam, że ma cytrusowy zapach to już naprawdę trzeba się poważnie zastanowić nad nią :wink:

Tą szklarenke to masz świetną. Dendrobia czują się lepiej na zewnątrz, a Ty masz luźniej w domu. Ja swoje dendrobia też wynoszę, ale mam taką jedną małą zasade. Zawsze po pierwszej wiosennej pełni. Od lat tak robię i się nie martwię, o to że będzie im za zimno w nocy.

Pomysł z zostawieniem maluchów z mama jest najlepszy na jaki mogłaś wpaść. Jak zakwitną wreszcie to będzie cudownie. Kwiat na kwiatku ;:167 Chociaż teraz już sama roślina bez kwiatków jest strasznie duża.

I na końcu orchidarium przychodzi z pomocą :lol: Dobrze że je masz, bo coś czuję że jeszcze nie raz uratuje jakieś roslinki.

Dziękuje za życzenia ;:196 Trochę za pózno zajrzałam, ale życzyć można w każdy dzień. Niekoniecznie tylko w święta :)
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Japonica jest przepiękna, od dłuższego czasu się do niej przymierzam.... kiedyś ją dopadnę, życzę żeby towarzystwo w szklarence zakwitło tak jak Ci się marzy ;:215
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Asiu no faktyczbie piękna Sedirea japonica, szkoda tylko, że nie kwitnie. Z tym okresem spoczynku to z tego co czytałam on jest obowiązkowy nawet dla samej zdrowotności rośliny. Podobno jak nie będzie się tego robić, to roślina długo nie pociągnie.

Ola ja nie znajduje czasu na to wszystko. Robię te wszystkie rzeczy z doskoku i w tak zwanym międzyczasie. Trochę ograniczyłam wielkość kolekcji o hybrydy. Trochę rozdałam, trochę uśmierciłam z zaniedbania. Niestety i takie historie mi się przydażyły.

Monia nie wiem czy już pierwsza wiosenna pełnia była, ale ostatnie dwie noce rośliny znów stoją całą dobę na zewnątrz. Oczywiście okrywam je agrowłókniną na noc, zaś na czas wcześniejszych nocy wnosiłam rośliny do domu.
A w orchidarium mam jeszcze wiele roślin, które reanimuje. Lepszego sposobu nie ma.

Doroto polecam Sedirea ale pamiętaj o jej okresie spoczynku, który jest bardzo ważny.

A teraz parę moich kwitnień. Tym razem sesja zapachowa.

Sesja Oncidium Jasmin. Co roku o tej samej porze kwitnie na bogato. Dwie rośliny. Zapach intensywny i jak dla mnie jakiś duszący.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Neofinetia fasciata w tym roku szykują się w sumie 3 pędy. W zeszłym roku był tylko jeden. Zapach konwalii bardzo intensywny.



Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolejne kwitnienia Phal Liodoro. Też kolejny zapachniacz.


Obrazek


Phal Caribbean Sunset × minus. Omal nie ubity przeze mnie rok temu, ale dogadaliśmy się z mchu. Zapach delikatny.


Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto, piękna sesja u Ciebie ;:138 Oncidium jak biały wodospad :) Neofinetia delikatna i też pachnie :) Carribean ma bardzo ciekawy kształt kwiatków ;:3
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

No Neofinetia zaszalała ilością. Gratuluję.
Grzegorz
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

zabkamarta pisze:Asiu no faktyczbie piękna Sedirea japonica, szkoda tylko, że nie kwitnie. Z tym okresem spoczynku to z tego co czytałam on jest obowiązkowy nawet dla samej zdrowotności rośliny. Podobno jak nie będzie się tego robić, to roślina długo nie pociągnie
Ale mnie pocieszyłaś...no tak, pewnie długo nie pociągnie bo jej darowałam okres spoczynku ;:145 ;:306
Nie napisałaś kiedy TY go stosowałaś (jak długo i w jakim okresie ?)

A teraz CHWALIMY ;:138 ;:138 ;:138

Oncidium Jasmin, REWELACJA ;:224
Przypomniało mi moje oncidium w najlepszym czasie. Już go nie ma. Nawet nie pamiętam jak się ze mną rozstało ??
Czy Twoje rośnie w hydro ? Bardzo obfite, cudowne wiosenne kwitnienie !

Neofinetia fasciata, kolejne kwitnienie przyprawiające o szybsze bicie ;:167 Fajny efekt z tymi zielonymi pączkami
na tle białych kwiatów.
I pozostałe PIĘKNE, w dodatku pachnące ! W czasach izolacji możesz sobie dzięki temu darować wizyty w perfumeriach :D
Awatar użytkownika
Asia7084
200p
200p
Posty: 395
Od: 16 lut 2015, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Kontakt:

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Marto. Dzieje się u Ciebie, dzieje.
Piękne Oncidium - chmura kwiatów ;:215
Neofinetia fasciata gratuluję trzech pedzików! Tak sobie myślałam że wyleczyłam się już z chęci kupowania kolejnych roślin a tu wyszłam wkoncu na forum i.... ;:223
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marta oncidium fajna chmurka. Neofinetia już Ci kwitnie, moje zawsze latem mają kwiaty. Czy Ty swoją zimą przechładzasz czy nie. Mam wrażenie że te zimujące kwitną latem dlatego że potrzebują wybudzenia. Moim właśnie rosną nowe korzenie na kwiaty trzeba poczekać. I tu sprostowanie : neofinetia falcata nie fasciata.
Phal. Caribbean Sunset x minus też bardzo mi się podoba. To raczej z tych mniejszych storczyków prawda?
perla
500p
500p
Posty: 560
Od: 18 lis 2007, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Marcinkowo

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Ale cudowna ta Neofinetia fasciata, mam ją na liście do zdobycia. Może sie uda kiedyś ;:167

Twoje Oncidium zaszalało, uwielbiam je za tą ilość kwiatków i zapach ;:3
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Dżoana a co u Ciebie bo ciszzza straszna.

Pomidorki sadzisz bo pora?
Grzegorz
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto- znalazłam w Twoim wątku dendrobium amabile. Czy kwitło u Ciebie? Moje jest dorosłe i chętnie przyrasta, ale kwiatów brak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”