Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Dawno mnie u Ciebie nie było, więc jestem z dwóch powodów:
I - zrobiłem sobie dzisiaj rajd po sklepach (czytaj marketach), żeby zorientować się co w 'trawie piszczy' pod kątem cebul i co... i przywiozłem coś takiego:

Obrazek

I tylko proszę nie wyciągać daleko idących wniosków, bo to to kosztowało tylko 6 zeta (chcieli 9, ale mam prawie niezawodny sposób na targowanie się w molochach) i grzech byłoby nie wziąć, a wiesz, że lubię wszystkie 'ciapate', a ponadto zrobiło mi się luzu na parapetach, bo wpadłem na genialny pomysł, (coś w rodzaju wynalezienia koła ;:306 ) żeby zainstalować półki na parapetach. (szczegóły w wątku o 'Hipkach'). Więc, proszę nazwać mi go, żebym nie musiał wołać na niego - 'hej Ty ciapaty' :;230

A po drugie zadaję kłam wszystkim pomówieniom na temat 'Sabotków', że trudne w uprawie... :D
Tak mimochodem mi wykwitł:

Obrazek

Tak do porównania z tykwą ok. 45-50 cm wysokości ;:224

A Twoje 'Cymbidium' już w domciu?, bo moje już, chociaż przymrozków nie widać i wszystko inne jeszcze na dworze jak datury, oleandry, pelargonie itp. i wszystko kwitnie (no powiedzmy, że wszystko... :D )
Nie doradzam innym takich podchodów z naturą, bo każda lokalizacja to inne mikroklimaty, no ale ja myślę własnymi ścieżkami... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Mirko Masdevallia coccinea jest przepiękna, więc życzę Ci, żeby szybko zakwitła. Nie będzie ona prosta w obsłudze, bo jest chłodnolubna i bardzo mi się one podobają, ale boję się, że nie sprostam wymaganiom. Jeszcze jak trafi się tak upalne lato jak to, co było w tym roku, to naprawdę ciężka sprawa.

Andrzeju i jak zawsze zaszalałeś ;:215 no ale 6 zł ;:136 z tym targowaniem się to rozumiem, że "jakąś bajere" wciskasz kasjerce i cyk 3 zł rabatu ;:108 odnośnie nazwy to zostanie jednak "Pan Mości Ciapaty", bo niestety one są w tylu ciapkowanych wersjach, że jest to nie do opanowania. A po drugie każde następne kwitnienie może być całkiem innaczej "popaprane" ;:215

Sabotek i Tykwa całkiem udana para. Ja w sumie do Sabotków nie umiem się przekonać, jakieś takie pokraczne te kwiaty są ;:306

A Cymbidium od tygodnia w domu, gdyż w związku z tym, że ja mieszkam w "innej strefie klimatycznej" to u mnie przymrozki były już z 7 razy i już parę razy lecę rano do auta a tam "zonk" i trzeba skrobać szybki ;:223
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto co tam słychać w orchidarium? Pokazałabyś jakieś zdjęcia, dla mnie to mega ciekawe :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Luisa w orchidarium niby cisza, ale czy na pewno. :?: Nie wiem dlaczego, ale rośliny poczuły wiosnę i wiele z nich wypuszcza nowe liście. Gastrochilus już skończył swoje kwitnienie. Aktualnie kwitnie hybryda tzw testowa. Była to pierwsza roślina, która dałam do orchidarium i pierwsza, którą samodzielnie zamontowałam na podkładce. Stwierdziłam, że mi jej nie szkoda i mogę ją poświęcić w imię nauki. No i skubana nie dała się zabić. Korzenie już dawno rozrosły się po całym tle. Generalnie wszystkie podkładki powoli stają się niemobilne, bo korzenie ochoczo z nich uciekają i chcą żyć własnym życiem.
Mech tu i ówdzie się pokazuje i zieleni. Nadal zero problemów z dnem.
PS sorry za fotki, ale z powodu anginy nie mam sił i chęć myć szyby w orchidarium a już widać (a raczej nic nie widać) że trzeba.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Mam problem z Phal (amabilis x tetraspis C#1) x tetraspis C#1. Mam dwie takie rośliny, kupione 2 szt w jednej doniczce tak samo duże. Rozdzieliłam i jedna jest w orchidarium a druga na parapecie. Obie jednoczesnie ok lipca wypuściły pęd i obie w połowie sierpnia go wstrzymały. Następnie obie teraz jesienią wypuściły drugi pęd i ta w orchidarium wstrzymała go na tym samym etapie wzrostu co ten pierwszy pęd, zaś ta na parapecie niedługo bedzie kwitła. O co chodzi to nie wiem. Zastanawiam się czy przypadkiem roślina nie jest wrażliwa na przesuszenie. Bo tą na parapecie specjalnie pilnuje wody bo jest w drobnej korze, zaś tą w orchidarium zdarzy mi się, że jeden dzień nie podleje, no i może stąd takie reakcje.


Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marta!, czapki z głów ;:138 ;:138 ;:138 Jestem pod wrażeniem! Piękne orchidarium!
Co do phalaenopsis- czytałam gdzieś, że są gatunki botaniczne są wrażliwe na przesuszenie- może to jest powodem?
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Marto, orchidarium przepiękne ;:oj . Moje niestety nie jest takie cudne i wiele mu do Twojego brakuje. Moje ma już sporo lat i także ścianki wyłożone są korkiem. Jak już pewnie sama zauważyłaś, minusem korka jest to, iż jeżeli wrosną tam korzenie, szczególnie phalaenopsis, to jest to już sprawa nie do ruszenia. W każdym razie nie masz szans wyciągnąć rośliny bez drastycznych uszkodzeń korzeni. Druga sprawa, po wielu latach panel korkowy zaczyna się rozpadać, u mnie wygląda to tak, jakby kurczył się od dołu i w tym miejscu mam już widoczne spore dziury, co nie wygląda za bardzo efektownie :? .
Co do Phal. tetraspis, twoja dedukcja Cię nie myli, należy do tej grupy, która powinna mieć stale wilgotne podłoże.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Odnośnie Phalaenopsis tetraspis to tak jak Reniu i Lucynko mówicie - najpewniej problemem jest brak wody. Pierwsze pędy wstrzymały wzrost jakoś mniej więcej po moim wyjeździe na wakacje. Orchidarium zostało przez tydzień bez podlewania a i doniczki mi przeschły, bo wtedy były upały. No a teraz przypilnowałam doniczek a orchidarium, zdarza mi się mieć skleroze rano przed wyjściem do pracy. ;:223 Moja skleroza może niestety przekreślać dobrą współpracę z tetraspis w orchidarium. ;:222

Lucynko masz aż 10 lat orchidarium. To musi być coś pięknego. Pal licho tło i dziury, rośliny pewnie nadrabiają. Musisz w chwili wolnej pokazać foto orchidarium, jak to u Ciebie wygląda po tylu latach. ;:215 Korek kupiłam 2 cm grubości właśnie ze strachu, żeby się nie rozpadł po latach. Mam nadzieję, że mi zaraz nie napiszesz, że masz 2 cm lub grubszy, bo ja nadal się łudzę, że to wytrzyma. ;:306
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto z tą grubością to teraz nie jestem pewna :lol: , nie chcę pisać, że właśnie taki, ale rano sprawdzę. Nie pamiętam, gdzie kupiłam wtedy panele korkowe. Prawdopodobnie to były Gady-Gady albo Orchid sklepik. Niestety lata świetności moje pseudoorchidarium ma już za sobą. Rotacja roślin w nim znajdujących się niestety jest prawie 100% ;:110 . Dużo brakuje mu do profesjonalizmu, który jest u Ciebie Martuś.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Lucynko jeśli Ty się zastanawiasz jaka była grubość tego korka to w takim razie nie była ona taka cieńka. No ale 10 lat to podejrzewam, że to wszystko u mnie też nie wytrzyma. Pewnie jeszcze wiele przede mną wymieniania roślin i wyposażenia. ;:222

A teraz chce Wam coś pokazać. Kwiaty w których bezgranicznie się zakochałam. ;:167 Właśnie takiej kolorystyki szukałam. Jest to bardzo młoda roślinka i aż nie mogę się doczekać aż oklei się kwiatem będąc większą.
Przedstawiam Phalaenopsis equestris var. blue x sib. Zakochałam się w tej warżce od pierwszego kwiatuszka. Wygląda jak ametyst :tan
Pędzą mi jeszcze dwie z rodziny equestris a mianowicie Phalaenopsis equestris Graz od Asi7480 oraz Phalaenopsis Patricia Lillian ;:215 już nie mogę się doczekać, bo uwielbiam equestris ;:215


Obrazek

Obrazek

A teraz coś co jest opisane na fiszce jako Phalaenopsis equestris x Anna Larati Soekardi. Zaznaczam, że nie będzie to to samo co Phalaenopsis Anna-Larati Soekardi x equestris, bo mamy innego dawce pyłku.
Podobno nie jest tym za kogo się podaję, bo equestris nie widać tylko podobno lindenii. Bądź tu mądry. Ale faktycznie te paski na płatkach są takie same jak w mojej (equestris x lindenii) x lindenii. Foto do porównania.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dendrobium typ Phalaenopsis Thailand Black
pięknie kwitnie.


Obrazek

Obrazek

Hybryda kupiona jakiś czas temu wypuściła nowy pęd i powtórzyła kolorystykę kwitnienia, więc jestem bardzo zadowolona.



Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis Black Swan ponownie kwitnie. Mam wrażenie, że tym razem ma większe kwiaty. Strasznie ciężko uchwycić jego kolor. To drugie zdjęcie jest z nałożony filtrem, ale najlepiej oddaje jego kolor.



Obrazek

Obrazek
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto zmierzyłam, mój ma także 2 cm :lol: , ale.... u mnie jest zdecydowanie bardziej sucho, nie ma nawadniania i być może to jest także przyczyna. Chociaż korek nie naciąga wilgocią, wiec nie wiem... :? .
Kwitnienia Martuś przecudne, equestris rzeczywiście powala i dla mnie to numer "1", ale oczywiście reszta tez przecudna ;:oj . W drugim także widzę lindeni, co jednak całości nie ujmuje urody ;:108.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Jakie ładne to dendrobium ;:167
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Co tam szyby-wszystko doskonale widać a orchidarium rewelacyjne ;:215
Pozdrawiam,życzę szybkiego powrotu do zdrowia i miłego weekendu :wit ;:3
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto, czujesz się już choć trochę lepiej ?

I ja się dołączę do fanów i fanek Twojego orchidarium. Widać, że stopniowo się naturalnie wypełnia - coraz większe liście, więcej
pięknie rozrastających sie korzeni. Nawet ten mech pomiędzy nimi jest ciekawy.
Jak patrzę na zdjęcie całości z tą różnorodnością roślin, kolorów i kształtów liści i gdzieniegdzie coś kwitnącego
to wciąż mam ochotę tam wracać ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”