Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marto - ja jak zwykle z zaległościami, ale jak tylko mam wolną chwilę, to zaglądam. :)

Przepiękne kwiaty!
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj Specjalistko przez duże "S" od hodowli storczyków :wit
Uwierzyć trudno w tak obficie oblepione pąkami kwiatów pędy storczyków i jeszcze piękniejsze kwitnienia-niesamowicie sympatyczny i piękny widok ;:138
Hippeastrum jak piszesz masz tylko jedno ale za to jakie piękne-wprost zjawiskowe ;:333
Pozdrawiam i miłego weekendu życzę ;:3
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Piękna hybryda Dendrobium Nobile ! Ależ ktoś miał gust. Zasypana kwieciem ;:180 a jak idzie Twoja reanimacja Thailand Black? Pozwoliłaś kwitnąć wiec chyba coraz lepiej ? :D
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Joanno, Arku dziękuję za miłe słowa i zapraszam ponownie.

Olu reanimacja podąża w bardzo dobrym kierunku. Nowe dwie Psb już pięknie w hydro się ukorzeniły i zapewne dzięki ich systemowi korzeniowemu jest zasilana cała roślina. Keiki kwitnie, korzenie rosną, więc na koniec kwitnienia oddziele ją i posadze obok matecznej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

zabkamarta pisze:Art Joanno a to mnie rozbawiłaś. Te Dendrobium typ Nobile to jest prezent, czyli nie moje kwitnienie, ale wiesz cieszę się, że we mnie wierzysz, że mogłabym takiego cudu dokonać
Marto, ja w amoku przedurlopowego pakowania nawet nie doczytałam, że to prezent, tylko jak ćma światłem
byłam zamroczona tak spektakularnym kwitnieniem ;:60
Nie ustawiam się w kolejce po keiki tej piękności, bo i tak by u mnie nie zakwitło.
Próbowałam już z co najmniej trzema osobnikami ;:199

Wciąż wracam za to do pięknej perełki Phal. Caribbean Sunset × minus ;:215

Czekam z niecierpliwością na kwitnienie Dtps. Tzu Charm Shappire. Tyyyyle pączków do rozkwitu !
Trzymam kciuki, żeby żaden nie opadł. Jak długo rozkwita, to może tak samo długo będzie utrzymywał kwiaty ??
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Joanno jak Szafiek się porządnie nie rozkręcić to nici będą z efektu wielu kwiatów naraz, bo zanim kolejne się otworzą to stare opadną ;:222

Ostatnio można by pomyśleć, że cisza i Marta już nic nie kupuje, bo pewnie zbankrutowała... :;230 No to fakt, ale zanim ogłosiłam upadłość to przez ostatni miesiąc kupiłam parę nowości. Ale to już naprawdę koniec, ostatnie zakupy. ;:333

Może zacznę w porządku chronologicznym. ;:172

Najpierw przez moją siostrę kupiłam nowe roślinki do orchidarium. ;:202
Pewnie nazwy niewiele mówią, ale kupiłam Angraecum didievii, Amesiella monticola i jeszcze na próbę do orchidarium Sedirea Japonica 4n (czym różni 4n od zwykłej nie dowiedziałam się ;:202 ) , która to będzie spędzać zimę poza orchidarium oraz jeszcze Plectrelminthus caudatus, która do czasu aż nie urośnie zbytnio będzie mieszkać w orchido. Wszystkie roślinki są bardzo młode i jeszcze długo poczekam na kwiaty.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wszystko zamontowane na podkładki poza ostatnim Plectrelminthus, który rośnie w koszyczku z podłożem z dużych kawałków kory i węgla drzewnego.


W dalszej kolejności kupiłam.

Neofinetia falcata Pink Shutenno -
mikrusek. Długo przyjdzie mi czekać na kwiaty, ale większa satysfakcja będzie. Posadziłam w prowozoryczny koszyczek z mchu i kawałków kory i będę podlewać podsiąkowo. Sposób sprawdza mi się z moją Neofinetia falcata.


Obrazek

Phalaenopsis (lindenii x equestris) Venus x lindenii. Bardzo chciałam mieć lindenii, ale bałam się, że możemy się nie dogadać, stąd stawiam na geny equestris, że będzie łatwiej. Roślinka (a raczej dwie w doniczce) przybyła do mnie z kwiatami. Jednak ich omdlenia i brak turgoru w niektórych liściach, sugerował problem z korzeniami. Niestety nie myliłam się. Maluszek miał tylko jeden korzeń powietrzny, mateczna (tak ją nazwijmy pomimo że to nie było basal keiki) sporo zdrowych powietrznych a znów te w doniczce praktycznie wszystkie zgnite. Obie trafiły do hydroponiki. Na następny dzień, po kilku godzinnym moczeniu w wodze i umieszczeniu w hydro, kwiaty się podniosły i nawet kolejny pączek się otworzył.
Jak dla mnie tak krzyżówka wygląda praktycznie jakby było to samo lindenii no i też o to mi chodziło.

Obrazek
Obrazek


I teraz przejdziemy do Dendrobiów.

Dendrobium Gatton Sunray
. Jeśli ktoś pamięta, to to już mój drugi zakup tej rośliny. Tym razem roślina piękna i zdrowa i tym samym zrealizowała swoje marzenie Po powrocie z wakacji wystawie ją na dwór.


Obrazek

Drugi zakup z którego jestem mega zadowolona to Dendrobium thyrsiflorum. Normalnie bycza roślina. Kupiłam ją taniej, bo w cenie rośliny mniejszej, ale za to moja jest w koszyczku o średnicy 14 cm bez podłoża. Będę powoli przyzwyczajać ją do rośniecia w podłożu, bez demontażu koszyczka. Ona też po urlopie wyląduje na dworze.



Obrazek

Dendrobium officinale i Dendrobium aphyllum. Oba małe, ale w dobrej kondycji.






Obrazek

Obrazek

I ostatnia roślina... Pewnie Was zaskocze... Encyclia radiata. Ostatnio się w niej zakochałam dzięki Reni od nas z forum, bo ostatnio pokazała kwitnienie swojej Encycli. Ma piękna kolorystykę w zielonych odcieniach z kontrastową warżką. Szkoda tylko, że przekwita zanim do mnie dotarła, ale ma dwa nowe przyrosty, więc jest szansa, że wieczności nie będę czekać.


Obrazek
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Sedirea Japonica 4n
O mamusiu, moja niespełniona miłość ;:167
4n oznacza, że roślina ma dwa jakby 4 zestawy podstawowych chromosomów, zamiast, tradycyjnie, dwóch. Takie organizmy nazywane są też tetraploidami. Przekłada się to na większą witalność rośliny, dłużej utrzymujące się, większe kwiaty w często większej ilości, łatwiejszej adaptacji do otoczenia i ogólnie więcej, lepiej, dłużej :D
Ekscytujący wątek, w wolnej chwili sobie podczytuje!
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Wow ;:oj Sandersk cóż za wiedzą i wiadomość też super :D bez kitu nie wiedziałam właśnie o co z tym chodzi a że była okazja, bo tania była to i wzięłam do testów do orchidarium ;:63
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Wow, ale fajne zakupy!

Ciekawa jestem tej sedirea 4n, moja zwykła sedirea zakwitła pierwszy raz jak była takiej wielkości jak ta Twoja, więc czekanie na kwiaty wcale nie musi być długie :)

Amesiella monticola- jestem bardzo ciekawa jak się sprawdzi w orchidarium. Ona pochodzi z gór i w letni dzień w naturze ma 23/24C, w nocy 16C, w orchidarium jest jednak trochę za ciepło. Z kolei w zimie dzień ma 20-21C i noc 13-14C, więc też nie orchidariowe temperatury. Ale kto wie, może się przystosuje, zwłaszcza że o niej piszą, że chociaż woli chłodniejsze warunki, to potrafi tolerować wysokie temperatury. Moją uprawiam od wiosny w ogrodzie (wyniosłam ją jak noce miały ok 12 stopnie), chronię ją przed wysokimi temperaturami i na razie jest zadowolona, choć maleńka jak Twoja. A to ponoć jedne z najwolniej rosnących storczyków, więc pewnie babcią zostanę zanim zakwitnie :)

Neofinetia falcata Pink Shutenno - ależ słodki maluszek ;:167
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Udane zakupy ;:138 (zdradzisz na PW gdzie?). Phalaenopsis (lindenii x equestris) Venus x lindenii, piękny, zwłaszcza liście.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Jest taka pasta do rozciagania but?w, rozumiem ze masz taką do parapet?w? ;:172
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Luiso właśnie z Amesiella monticola mam problem. Zawsze marzyłam o roślinie z kręgu Aerangis przez te białe piękne kwiaty z ostrogą. Jak zobaczyłam tą Amesielie no to stwierdziłam, że nie wiem jak ale da radę. Moją bolączką, jeszcze nie rozwiązanią, jest brak stanowiska takiego jak dla tej Amesieli. Jeszcze w lecie to wywale na dwór, ale w zimie w dzień 21 i noc 13 stopni - lipa nie mam takiego miejsca. Mam stanowisko w zimie dla Dendrobium i Cymbidium, czyli w nocy ok 8 stopni a w dzień w słoneczny dzień skoczy temperatura do 11 w pomieszczeniu a przy oknie południowym to się nagrzeje więcej.
Muszę coś wymyślić. ;:224 Myślałam nad orchidarium w ogrodzie wtedy też Masdevallie by się dało. Ostatecznie zostaje jeszcze lodówka, albo ogród zimowy. ;:223

Wracając do Amesiella monticola to pożyjemy zobaczymy. Liczę na to że zbyt wysoka temperatura skomentuje się z wysoką wilgotnoścą. Przekonało mnie do niej to, że nie potrzebuje okresu spoczynku, czyli musi się tylko zaadaptować. Ale i tak w pierwszej kolejności musi mi się przyjąć na podkładce, zważywszy to o czym Luiso pisałaś, czyli że jest powolna we wzroście, to istnieje ryzyko "odrzucenia przeszczepu". Cieszę się, że Ty też ją masz to jak coś, to wiem, gdzie udać się o poradę. ;:215


Aniu jeśli chodzi o pastę rozciągającą ;:306 , to tak jak Ci kiedyś mówiłam na priv, że miejsca jeszcze mam sporo. Żeby nie być gołosłownym kilka fot moich parapetów. Oczywiście parę roślin jest na dworze, ale to nie problem.



Obrazek

Obrazek

Obrazek


I żeby nie było nudno to coś z gatunku x finleyi

Phalaenopsis Donna's Delight


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis Carribean Sunset x minus



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Pustki na tych parapetach ;:215 Możesz robić zakupy ;)
Pozdrawiam - Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”