Storczykowe fiksacje Marty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Witaj
Piękna i ciekawa kolejna kolekcja mini storczyków-liodoro jest ekstra ;:333
Gratuluję osiągnięć w hodowli hydroponicznej ;:138
Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Joanno, Kasiu Bee Sting też mi się ogromnie podoba. Ma bardzo oryginalne wybarwienie i również jestem skłonna wybaczyć mu te skromne kwitnie, tym bardziej, że postanowił przedłużyć jeszcze pęd ;:215

Iskra ja wchodzę do marketów o szukam perełek. Biorę tylko oryginalne wybarwienia ;:138 miejsca coraz mniej i trzeba jakąś selekcję wprowadzić ;:209
Kora już się moczy w domu. No nie było innego wyjścia niestety. ;:222 ale przynajmniej w taki sposób szybciej ją wymocze z garbników, bo zalewam ją ciepłą wodą z kranu ;:333
Arkadiuszu dziękuję za odwiedziny i miłe słowa ;:333
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Ale, ale, słyszałem, że kupiłaś ostatnio piękne 'Cymbidium' i dlaczego się nim nie chwalisz, taki brzydki czy co, czy jak? ;:306
Moje nie kwitną to może oko nacieszę Twoim okazem, bo chyba zmieścił się na eksponowanym miejscu. No chyba, że stoi biedak gdzieś w kącie zasłonięty 'Phalkami' i go nie widać.Obrazek
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Hehe Andrzeju spokojnie Cymbidium jest i żyje tylko po prostu staram się nie chwalić sklepowy kwitnieniem a jak wiadomo z tym sklepowy bywa różnie. ;:202 Z trzech pędów już jest tylko jeden. Reszta albo przekwitła albo dostała po "dupi.. ." ode mnie, bo okazało się że z Cymbidium kupiłam też wiciornastki, no i po pierwszym oprysku, kwiaty zrobiły focha.
Ale widzę, że okno południowe mu służy. Młoda kupiona bulwa (czy jak to się nazywa u Cymbidium) rośnie dalej a obok niej pojawił się całkiem nowy przyrost. W najbliższym czasie go przesadze do nowego podłoża.
Obrazek

Obrazek

Z nowości zaczął kwitnąć Phalaenopsis Manhattan.

Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Piękne.
Wstyd przyznać , ale ja moich cymbidium jeszcze nie przesadzałam :oops:
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Może Ty nie musisz Justyno. ;:333 U mnie mój nos sugeruje, że trzeba, bo po podlaniu jak dobrze się zaciągnę :wink: :wink: to czuć pleśń w doniczce a to nie wróży nic dobrego. ;:174
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Piękne kwiaty.
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Hej Marto, prosiłaś o zdjęcia, orchidarium. wreszcie uało mi sie je zrobić, mam nadzieję że się nie obrazisz ze w Twoim watki je wstawię :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjeciach widoczne sa też fitonie które dzięki temu ze są w różnych kolorach to ożywiaja całość.
Razem ze storczykami rośnie też paprotka i tillandsja

Orchidarium to nie jest wielkie, gdyż jest przerobione z szafki pod telewizor
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marta z tym przesadzaniem Cymbidium na razie proponował bym się nie spieszyć. Zrób to w połowie kwietnia, albo nawet w maju. On tyle co się zaaklimatyzował, ruszyły nowe pseudobulwy i niech okrzepną, podłoże jest ok, miejsca na rozrost też ma, więc tylko podlewać, raz na miesiąc zasilić i czekać wiosny, bo wtedy więcej światła i każda roślina szybciej się regeneruje. Po drugie przy przesadzaniu jakby się nie uważało korzenie mogą się uszkodzić, a ogólnie te storczyki nie lubią naruszania bryły korzeniowej.
No, muszę dbać o niego, wiadomo... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

No właśnie z tym podłożem to różnie bywa, ja miałem posadzone w tak złe podłoże że musiałem usunąć część korzeni, bo pogniły. Zawsze po zakupie warto sprawdzić stan korzeni, to podstawa. A storczyki jak muszę to przesadzam nawet teraz i jakoś mi z tego powodu nie padają. :wink:
Wracając do cymbidium powinny mieć co dwa, trzy lata i tak przycinane korzenie że względu na bardzo silny system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Kasia bardzo dziękuję Ci za reakcję foto i całkiem nie przeszkadza mi to, że w moim wątku. Faktycznie fitonie bardzo ładnie się prezentują. ;:333 A powiedz mi jaką masz wilgotności w takiej szafce? Ona jest zamykana od przodu jakimś szkłem czy taki swobodny przepływ powietrza? Ciekawu pomysł na wykonanie orchidarium z wykorzystaniem szafki. A niektóre storczyki bezpośrednio na pniu są posadzone?

Ja aktualnie walczę dalej ze swoim w części technicznej. Chyba wszystkie sprzęty już mam tylko jednak muszę prosić męża o pomoc w instalacji wentylatorów. I cały czas drapie się po głowie jakie rośliny kupić. ;:306
Aktualnie robię test z mocowaniem storczyka do podkładki. Wzięłam takiego z pokroju botanika, na którym zbyt mi nie zależy i wykonałam instalacje na kawałku kory dębowej wspomagając się drucikiem miedziany oraz sphagnum. Korę ze storczykiem namoczyłam w wodzie. Zobaczymy czy przeżyje ;:209

Obrazek

Obrazek


Andrzeju odnośnie Cymbidium spóźniłeś się parę godzin, :;230 bo właśnie jestem w trakcie przesadzania. Odnośnie tego czy to dobry moment. No ja znawcą na Cymbidium nie jestem i pomijam to, że moje Cymbidium rosło w ziemi ogrodowej z domieszką kory i też tego, że od dołu do połowy doniczki korzenie były zgite, ale poza tym wydaje mi się, że to dobry moment na przesadzenie. ;:218 No bo tak pomyślałam, że jesteśmy na przedwiośniu i zaraz ruszą korzenie (już pierwsze widać) i zauważyłam, że rosną jeszcze 3 nowe przyrosty, które też zaraz wypuszczą korzenie, więc przesadzanie później wiązało by się z możliwością uszkodzenia tych nowych korzeni a tak to sobie już będą rosły w nowym podłożu. No taką miałam myśl... Czy dobrze to się okaże. ;:333

Norbercie przycinane korzenie ;:oj naprawdę? I to im nie zaszkodzi? A jak to przycinasz?
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

Marta, tak ta szafka ma drzwiczki szklane, dzięki temu mam łatwy dostęp do storczyków. Zgadza się większość storczyków jest posadzona właśnie na tym pniu. Bezpośrednio na pniu jest mech, a na mchu posadzone storczyki, na poczatek trzeba było je nitką przywiązać, ale teraz po kilku latach korzenie poprzyrastały do pnia i tworzą całość.
Jaka jest wilgotność nie wiem, bo mi bateria w higrometrze padła i przez brak czasu wciąż nie pamiętam o jej wymianie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczykowe fiksacje Marty

Post »

W kwestii Cymbidium i przesadzania storczyków po zakupie, no właśnie widzisz Andrzeju, gdyby Marta zostawiła w tym podłożu do kwietnia, maja to z korzeni niewiele by zostało. :(
Marto, nawet czytałem o przycinaniu korzeni na jakimś zagranicznym forum poświęconego storczykom. Sama zobaczysz po dwóch, trzech latach jak silny system korzeniowy może mieć cymbidium. :wink: Gdyby zostawić korzenie, to za jakiś czas musiałabyś posadzić do wiaderka. :wink:
Ja ciąłem najdłuższe korzenie wysterylizowanym nożem, a potem końcówki posypałem cynamonem (można też sproszkowanym węglem).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”