Storczyki Darooola

Daroool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 gru 2018, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki Darooola

Post »

Cześć, może na początku się przedstawię i opiszę co ja tu w ogóle robię.
Jestem młodym hobbistą storczyków, ale dopiero od niedawna natrafiłem na to forum (jest świetnee! mnóstwo informacji) kiedy szukałem informacji o reanimacji storczyków.
Ten wątek chciałbym potraktować jak moje małe archiwum tego co dzieje się z moimi storczykami.
Zacznę nietypowo bo nie pokażę wam kwiatów w świetnej kondycji z powalającą ilością kwiatów, a trzy marne bidulki które bardzo zaniedbałem przez ostatnie 6 miesięcy.

Wygląda jak wygląda,został zalany, a kora którą miał w środku zrobiła się jedną wielką bryłą przez którą korzenie nie były się w stanie przebić. Naczytałem się wiele informacji na temat reanimacji. Przesadziłem go nowej świeżej kory (śródziemnomorskiej) i stosuję kompresy na liście. Może ktoś z was dopowie co mogę jeszcze dla niego zrobić? Dodam też że ma piękne fioletowe kwiaty.

Obrazek

Ten storczyk wygląda nieco lepiej, jego stan trochę szybciej się poprawił, ładnie wypuszcza korzonki i nawet łodyżkę z której niebawem pokażą się kwiaty, ale liście mimo wszystko są wiotkie i lekko zmarszczone (jak mogę pomóc tym liściom?). Ten natomiast jest koloru białego.

Obrazek


A ten to dendrobium phaleanopsis który jeszcze w moim mieszkaniu nie zakwitł ponieważ mam go od nie dawna. Jakoś sobie rośnie bez większego szału. On też został przesadzony bo wydawało mi się że kora była już dość "przerobiona"


Obrazek

Mile widziane sugestie, rady i krytyka!
Daroool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 gru 2018, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Darooola

Post »

Zdjęcie storczyka z pierwszego opisu.

Obrazek
Sorki za błąd ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Darooola

Post »

Jeśli storczyk miał mocno uszkodzone korzenie, to nie ratuje się go korze, ale w keramzycie.
Najlepiej jak poczytasz istniejące wątki w głównej sekcji:
Tutaj
viewtopic.php?f=29&t=85255
Tutaj:

viewtopic.php?f=29&t=35814

oraz inne wątki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daroool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 gru 2018, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Darooola

Post »

Nie chciałbym go ponownie przesadzać, czy w korze mimo wszystko jest w stanie odżyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Darooola

Post »

Nie, poczytaj chociaż wątek z drugiego linku to sam zobaczysz dlaczego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Darooola

Post »

Witaj Daroool :wit

Cieszę się, że walczysz o rośliny, jednak jeśli mogę coś doradzić to:
- pierwszy z opisu ma na bank zbyt dużą doniczce w stosunku do ilości korzeni - po stanie liści domniemuje, że bardzo ich mało a jeszcze żadnego nie widzę od boku doniczki.
Możesz zwiększyć jeszcze wilgotność powietrza poprzez postawienie na tacce z wodą, tak aby doniczka nie stała w wodzie
Zalecam reanimacja w keramzycie.

- ten drugi Phalaenopsis no to jako tako ;:333 też doniczka za duża, przez co będzie problem z jej przesychaniem jak mało korzeni w środku. Zrób dziurki po bokach doniczki, będzie większy przewiew.
Może da radę w tej korze.

- Dendrobium Phalaenopsis raczej ok, ale to zależy ile mu korzeni zostało.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki Darooola

Post »

A ja zapytam o jakich kompresach piszesz w przypadku 1 storczyka bo to dla mnie nowość. :)
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Darooola

Post »

Chodzi zapewne o okładanie liści wilgotnymi wacikami, chociaż u mnie ten zabieg w ogóle nie pomógł.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Storczyki Darooola

Post »

Witamy w storczykowozakręconych :heja
Moje storczyki
Daroool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 gru 2018, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Darooola

Post »

Witam serdecznie po bardzoooo długiej przerwie..
Nie odzywałem się nic ze względu na to że storczyki przez bardzo długi czas nie mogły się pozbierać po tak mocnym zaniedbaniu, na szczęście nie straciłem nadziej na ich uratowanie i udało się :heja
spośród tych trzech storczyków pokazanych ubiegłego roku uratowały się dwa, jeden niestety nie przetrwał.
Kondycja liści jest w porządku (bynajmniej mi się tak wydaje), i udało mu się nawet zakwitnąć dwoma skromniutkimi ale za to jakże pięknym kwiatkami
Obrazek

A to drugi któremu przyrosła masa liściowa, ale nadal nie zdołał zakwitnąć, ma mały pędzik ale nie widzę jego przyrostu, może podpowiecie co zrobić by pomóc mu zakwitnąć?
Obrazek

Storczyki podlewam od czasu do czasu wodą z biohumusem i spryskuję liście mgiełką z biohumusu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki Darooola

Post »

Po pierwsze jak ma zakwitnąć skoro raz nawozisz od czasu do czasu, a dwa używasz Biohumusu? Biohumus się nie nadaje, to praktycznie brudna woda.
Kup normalny mineralny nawóz albo do storczyków, albo do kwitnących i do końca września, połowy października stosuj regularnie przez trzy kolejne namaczania połową zalecanej dawki, za czwartym w samej wodzie.
W ogóle to jest Dendrobium falenopsis, żeby zakwitło psb musi być wpierw dojrzałe. Kwitnie zwykle tylko raz na jednym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki Darooola

Post »

Norbercie Dendrobium Phalaenopsis u mnie znów zwykle parę razy kwitnie na tej samej psb. Rekordzista kwitł trzy razy. Ale to chyba zależy od egzemplarza, bo mam takie co to leniwe są strasznie.

Daroool pokaż ten pędzik na tym Dendrobium? Pędy szybko rosną na nich...
Daroool
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 gru 2018, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki Darooola

Post »

Wielkie dzięki za odzew, wydawało mi się że stosowanie biohumusu daje dobry efekt ale jeśli twierdzisz że warto zastosować nawóz mineralny to na pewno spróbuję i odstawię biohumus/
a to zdjęcie pędzika:
(sorki za jakość, zdjęcie robione telefonem)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”