Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1744
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Dorotko
Piękne te Twoje panny, dobrze , że ładnie przetrwały.
U mnie w zeszłym roku przemarzła Edenka ta wysoka , potem odbiła jednym pędem, zobaczymy czy przetrwa tą zimę.
Dobrze, że mam drugi mniejszy krzaczek.
Patrząc na Twoje królowe dostałam amoku i dziś zakupiłam 6 woreczkowanych róż w Au...n. ;:223
Właściwie pojechałam po angielki i francuskie ale na miejscu okazało się, że ich nie mają i pocieszyłam się woreczkowymi. ;:306
Na razie będą przez ten sezon w donicy aby sprawdzić jaki będzie ich kolor a na jesień będą wsadzone do gruntu.
No chyba, że eM wykopie mi wiosną jukki dość znacznych rozmiarów, które pójdą na działkę ROD.
Życzę miłego weekendu.
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Dorotko, przyjemności cała masa z zakupów, ale miejsca za bardzo nie mam. Ogród staje się coraz bardziej cienisty,
Powinnam raczej poprzesadzać te róże, które już rosną w coraz większym cieniu.
A za bardzo nie mam gdzie
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11687
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Dorotka jakie różyczki zamówiłas? Pochwal się :D
Ja mam ochotę na pienną o żółtych kwiatach .
U mnie zimno i nie mam jak posprzątać rabat . Zimne powietrze pomimo słonka brrrr

Pozdrawiam miło :D
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Doroto proszę przypomnij nam jak przycinać róże, tak pięknie to opisałaś w jednym ze swoich wątków. Na pewno wiele osób z tych instrukcji skorzysta.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Witam miłych gości i dziękuję za cierpliwość! :wit

Marzec będzie mi się kojarzył z zamarzniętą ziemią i nocnymi przymrozkami. Kiedy myślałam, że już najgorsze za nami, nastał kwiecień, a wraz z nim zrobiło się jeszcze gorzej ;:222 Spadł śnieg, zrobiło się okropnie zimno, a wiosna wycofała się gdzieś w cieplejsze rejony Europy. Dzisiaj co prawda świeci słońce i temperatura jest na lekkim plusie, ale przez kilka kolejnych nocy będą przymrozki.
W tygodniu miałam zająć się cięciem róż, ale choroba mnie zmogła i siedzę w domu. Róże muszą poczekać.

Jadziu, mrozy jakoś nie chcą nas opuścić, a wiosna zawitała na chwilkę i gdzieś się schowała. Musimy jeszcze poczekać jakiś czas na cieplejsze dni.
Elżbietkę chętnie bym przygarnęła, jeśli to nadal aktualne? ;:196

Jelizawieto, z granulowanego obornika też można przygotować gnojówkę. Trzeba go namoczyć aż się rozpuści ;:108 Tylko nie podam Ci proporcji, bo sama z granulowanego nie robiłam. Uważam, że zawsze lepiej rozcieńczyć mocniej i częściej podlać, niż jednorazowo podać zbyt mocny roztwór.

Daysy, dziękuję za życzenia zdrówka ;:196 Ono zawsze się przyda, a szczególnie ostatnio.
Czytałam, że Twoje róże już przycięte. To dobrze, nie musiały się zbytnio wysilać. Moje muszą czekać, chociaż niektórym brakuje bardzo mało do wypuszczenia nowych listeczków. Na szczęście trochę pogoda je przystopowała, więc może nie będą się zbytnio wysilały na wypuszczanie liści, które i tak byłyby do ścięcia.
Zamówiłam : Mortimer Sackler, Tottering by Gently, Spirit of Freedom, Port Sunlight. Spirit of Freedom nie zabrałam ze starego ogrodu i postanowiłam odkupić, a Port Sunlight mam, ale po przeprowadzce jest dość słaba i postanowiłam kupić drugą. Tę nową posadzę jako soliter na rabacie, gdzie jeszcze nie rośnie żadna róża. Ta słaba jeszcze zostanie i będę ją obserwować. Jeśli w tym roku się ogarnie, to zostanie. Jeśli coś będzie z nią nie tak, to podmienię na nową. Na mojej liście jest jeszcze kilka odmian, które na pewno odkupię, ale niestety nie wszystkie są u nas dostępne i trzeba będzie te najbardziej pożądane ściągnąć z zagranicy. Ale to już na jesieni....

Ewo-ewita
, jak ja dobrze znam ten amok, który nas ogarnia na widok róż… :;230 Też tak mam, że nie umiem przejść obojętnie obok żadnego krzaczka. Szczególnie mocno się to udziela po obejrzeniu zdjęć z pełni sezonu i wtedy wczesną wiosną ogarnia nas szaleństwo zakupowe. Chociaż muszę przyznać, że w tym roku nieco mniejsze, bo skupiłam się na innych roślinach, którymi chcę obsadzić ogród. Pomimo wszystko, to róże zawsze najbardziej przyciągają moje oczy i to właśnie one grają pierwsze skrzypce w ogrodzie ;:167
Też byłam w Au…n, ale kupiłam tylko dwie kartonikowe angielki. Wsadziłam je do doniczek i zostały w ogrodzie. Stoją biedne na zewnątrz i zastanawiam się czy dadzą radę, bo jednak u nas temperatury spadają do -4* w nocy? Mam nadzieję, że jednak uda im się przetrwać te nocne spadki temperatur. Nic już nie zrobię, bo powinnam zabrać je pierwszej nocy, ale złożona chorobą zupełnie o nich zapomniałam, a teraz to już musztarda po obiedzie i co ma być, to będzie.

Gosiu-Margo, a może warto trochę poprzycinać coraz bardziej rozrastające się drzewa, żeby uzyskać trochę więcej słonecznej przestrzeni? To byłoby z pożytkiem nie tylko dla róż, ale też innych słońcolubnych roślin. Ogród coraz mocniej zacieniony, to wkrótce na trawniku będziesz miała mech. Tak jest u mojej przyjaciółki, która ma mnóstwo wielkich drzew i latami rosły sobie nie przycinane, zacieniając coraz większą powierzchnię działki. A pamiętam jaki trawnik był u nich zjawiskowy. Gęsty, zieloniutki, mięciutki jak dywan i zawsze wzbudzał zachwyt ;:oj

Aniu-Annes, zamówiłam cztery Austinki: Mortimer Sackler, Tottering by Gently, Spirit of Freedom, Port Sunlight. Mają przyjść we wtorek :)

Dorotko, nie chcę tutaj robić wykładów na temat cięcia róż, bo na forum są bardziej doświadczone osoby ode mnie. Z mojego skromnego jeszcze doświadczenia, podpowiem jedno – Róże lubią cięcie ;:108
Generalnie wszystkie róże rabatowe tnie się bardzo nisko – krótko mówiąc, na wysokość dłoni mniej więcej, a nawet krócej. Na trzy do pięciu oczek maksymalnie.
Róże parkowe, młode np. roczne można przyciąć o 1/3 długości o ile krzaczek jest dobrze rozkrzewiony, ma ładny pokrój. Wszystkie pędy wyrastające mocno ponad pozostałe skracamy na podobną wysokość. Róże starsze, trzyletnie można spokojnie przyciąć o połowę, a nawet więcej. Wszystko zależy jaki efekt chcesz osiągnąć? Jeśli róża ma być wyższa i zachować wysokość z poprzedniego sezonu, to wtedy tnij o 1/3. Jeśli chcesz ją utrzymać w ryzach, tnij niżej. Najważniejsze aby krzaczek miał ładny kształt. Niskie cięcie powoduje również zagęszczenie się krzaczka od dołu. Ja przez kilka pierwszych lat robiłam duży błąd, oszczędzając róże przed mocnym cięciem. Spowodowało to, że krzaczki od dołu nie wypuszczały listków i były łyse. Nie wyglądało to ładnie. Wreszcie dojrzałam do radykalnego cięcia i to się opłaciło. Po takim cięciu róże wypuściły nowe pędy i ładnie się zagęściły. Nie były już dołem łyse. Co prawda kwiatów po takim cięciu było trochę mniej, bo pędy były już stare i grube. Długo czekałam aż cokolwiek wypuszczą i stąd późniejsze i skromniejsze kwitnienie, ale coś – za coś! Oczywiście wycinamy wszystkie przemarznięte, krzyżujące się i cienkie pędy. Co kilka lat warto różę odmłodzić i wyciąć najstarsze pędy. Ja to robię nieco ostrożnie. Nie wycinam więcej niż dwa, trzy pędy jednorazowo.
Trochę inaczej jest z różami pnącymi. Pnące nie potrzebują takiego corocznego cięcia, chyba, że podmarzną albo stare, kilkuletnie pędy nadają się już do wycięcia, co odmłodzi różę. Taką różę po posadzeniu można zostawić na 3-5 lat w spokoju. Chyba, że coś zmarznie lub wymaga użycia sekatora. Pnące kwitnące na pędach jednorocznych można przyciąć, żeby trochę prześwietlić krzew. One i tak zakwitną. Natomiast pnące kwitnące na pędach dwuletnich przycinamy zaraz po kwitnieniu. Na wiosnę nie tniemy, bo nie będzie kwiatów. Ewentualnie usuwamy pędy przemarznięte, nadmiernie zagęszczające cały krzew. Ale ja wiosną swoją Francois Juranville zostawiałam w spokoju. Cięłam, prześwietlałam dopiero po kwitnieniu.
Wielkokwiatowe też tnę raczej nisko na maks. 5 oczek w zależności od pokroju i tempa wzrostu danej odmiany. Mam nadzieję Dorotko, że troszkę Ci pomogłam? ;:196

Limit zdjęć z 2021 roku już wyczerpałam, ale ponieważ to różany wątek, a bez zdjęć jakby nie istniał, więc pozwólcie, że przypomnę kilka fotek z 2020 roku...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wisley2008 jest kolejną na liście do odkupienia

Obrazek

Jak można było nie odkupić takiego cuda?

Obrazek

Obrazek

Obyśmy jak najszybciej mieli takie obrazki w realu

Obrazek
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Doroto dziękuję za instrukcję cięcia. Widzę, że dużych błędów nie popełniłam. Oby kwitnienia mi to mocne cięcie wynagrodziło. Z jedną różą pnącą mam problem, każdego roku zasychają jej łodygi, już widzę kropki na najstarszych gałęziach. A tak ładnie kwitnie. Wprawdzie daleko jej do Twoich róż.
Na zdjęciach pokazujesz same cudowności ;:215
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Jelizawieta
200p
200p
Posty: 206
Od: 23 sty 2021, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Uznam

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

dorotka350 pisze:Jelizawieto, z granulowanego obornika też można przygotować gnojówkę. Trzeba go namoczyć aż się rozpuści ;:108 Tylko nie podam Ci proporcji, bo sama z granulowanego nie robiłam. Uważam, że zawsze lepiej rozcieńczyć mocniej i częściej podlać, niż jednorazowo podać zbyt mocny roztwór.
Dobry wieczór.
Dziękuję za odpowiedź, na temat gnojówki :D Ze swojej strony podzielę się wiedzą uzyskana z internetu.
****Obornik rozpuszcza się w ciepłej wodzie przez kilka do nawet kilkunastu dni. Uzyska się półpłynną masę - nie rozpuszcza się całkowicie. Normalnie obornik rozpuszcza się w wodzie w proporcji 1:3, 1:4, itp. Granulowana forma jest bardziej stężona, dlatego rozcieńczenie powinno być jeszcze większe, np: 1:8, 1:10. Częstotliwość zabiegu zależy od konkretnej grupy roślin. Średnio zieleń dokarmia się co 2-3 tygodnie. Generalnie nie zaleca się stosowania płynnego formy granulowanej. Lepiej jak jest wyłożony i systematycznie uwalnia składniki pokarmowe.****
Pozdrawiam, Jelizawieta.
Pozdrawiam, Jelizawieta
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Witaj Dorotko wracam do twojego różanego ogrodu ;:196
Życzę udanego sezonu tobie, z niecierpliwoscią czekam na to, co nowego u ciebie się dzieje.
"Spirit of Freedom" niesamowita, choć podobno kwiatuszka ciężkie i bardzo obciążaja pędy, czy to prawda ?

U mnie już pierwsze kwitnienia rozpoczęte. Zastanawiałam się czy powinnam im dać coś do jedzenia.. :roll:
Wspominałaś kiedyś o "końskim złotku" - mogłabyś powiedziec mi jak coś takiego przygotować?

Przygotowywałam dużo róznych gnojówek z pokrzywy, z wrotyczu , ale o tym nie słyszałam.

Zawsze lepiej podpytać bo wiem, że łatwo zamienić takie cudo - w zupę koszmarów :lol:
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Witam różane koleżanki! :wit

Czerwiec, a więc czas odkurzyć nieco zapomniany i zaniedbany wątek i pokazać, co w tym roku już rozkwitło. Pierwsza rozpoczęła Sophy’s Rose, druga Mary Rose, a potem to już lawinowo. Codziennie kwiatów jest coraz więcej i więcej. Niektóre róże dopiero się szykują do kwitnienia, ale za to jak zakwitną… ;:167 Np. takie The Mill on The Floss, czy Royal Jubille, że o Judy de Obscure nie wspomnę. Oj, będzie się działo. Oby pogoda była łaskawa, to będzie na czym oko zawiesić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz czas na spóźnione odpowiedzi…

Dorotko ;:196 , myślę, że moja instrukcja nie była wcale Ci potrzebna, bo jesteś bardzo doświadczoną ogrodniczką. Ale miło, że zechciałaś podpytać temacie róż.

Obrazek

Obrazek

Jelizawieto, sama stosuję obornik koński, który rozpuszczam w wodzie. Z granulowanym nie mam doświadczenia, ale dziękuję za instrukcję z internetu. Na pewno wielu osobom, które nie mają dostępu do stadniny, taka instrukcja się przyda. Wiedzy i dobrych rad, nigdy dosyć ;:108

Obrazek

Obrazek

Moniko, Spirit of Freedom ma ciężkie, bardzo pełne kwiaty i dlatego główki nieco opadają. Ale jak już zmężnieje po kilku latach, to radzi sobie całkiem dobrze. Kolor ma niesamowity ;:167 Taki lila róż w delikatnym odcieniu, a zapach… Wręcz upajający jak to u większości angielek.
Róże muszą już wczesną wiosną dostać jedzonko, żeby mieć siłę na tworzenie pąków. Jeśli chcesz zastosować obornik koński to podaję Ci przepis, który stosuję od kilku lat:
Do beczki 60l wrzucam końskie pączki ok. 1/3 jej pojemności. Dolewam wody do pełna i mieszam codziennie. Po ok. tygodniu, 10 dniach gnojówka jest gotowa. Teraz jest ciepło, więc tydzień powinien wystarczyć. Do 10 l wiadra wlewam 1l gnojówki i dolewam wody prawie do pełna. Co daje rozcieńczenie 1:8, 1:9 i tym rozcieńczonym roztworem podlewam każdą różę. Krótko mówiąc, jedno wiadro pod jedną różę. Beczki mam trzy, więc śmiało wystarczają nie tylko na wszystkie róże, ale też większość moich roślin. Podlewam tak trzy, cztery razy w odstępach tygodnia, 10 dni jak mam czas. W tym tygodniu podleję ostatni raz. Trochę już późno, ale nie miałam czasu. Zazwyczaj staram się kończyć takie zasilanie gnojówką z końcem maja. Ale różnie to wychodzi. Potem stosuję nawóz do róż. One muszą przecież mieć siły na kolejne kwitnienia, więc zasilam nawozem do róż, dwa razy. Pod koniec czerwca i pod koniec lipca.

Obrazek

Obrazek

Zapraszam na kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Dorotko ja tylko powzdycham patrząc na te cudnie ukwiecone krzewy ;:167 ;:167 .W razie czego wpisałam sobie przepis ,który podpowiedziałaś Monice .Abraham cudnie zakwitł wielgachnymi kwiatami jak nigdy dotąd ,a po deszczu wszystkie kwiaty się połamały ;:145 Udanego sezonu będzie co podziwiać ;:196 bo to dopiero wstęp
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Świetnie wyglądają Twoje róże, takie bujne, soczyste i zdrowe. U mnie kwitnień jeszcze brak dlatego z podziwem oglądam Twoje.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

O tak, Dorotko, takie widoki to coś na co człowiek czeka cały rok. Niezmiennie podziwiam Twoją różankę, bo masz zdrowe i super dobrane róże. Ja muszę się pochwalić nieskromnie, że udało mi się rozmnożyć już kilka róż z patyczków. Kilka znalazło już miejscówki u znajomych, a ja zacieram łapki, bo niedługo czas cięcia i kolejnej przygody z patyczkami.
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże u Doroty - angielskie piękności w moim ogrodzie

Post »

Wow, piękne krzaczyska masz w swoim nowym ogrodzie, kwitną ;:215 . Co to znaczą zielone łapki i miłość do róż ;:224 , ogród nowy a krzaczki jakby miały po kilka ładnych lat, super ;:138 .
Dziękuję za przepis nawozu z końskiego obornika dla róż, co prawda ja stosuję obornik granulowany, z konieczności oczywiście. W mojej okolicy trudno taki nabyć, niestety ale gdyby co, to gotowca już mam ;:215 :)
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje róże !”