Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Cześć Irenko ;:196

Też dopiero niedawno się wybudziłam z zimowego snu i zatęskniłam za Wami. Patrząc na wpisy, nie tylko my pospałyśmy :wink:
Kilka słonecznych dni skutecznie przywróciły mnie do życia :wink: , zaczęłam zaglądać na forum a tu .... cisza jak makiem zasiał.
Dobrze, że zajrzałaś, razem raźniej ;:108 .
Hmmm, nie bardzo wiem co Ci poradzić, nie jestem specjalistką, co roku mam ten problem z cięciem, za każdym razem robię to z duszą na ramieniu. Dodatkowo wymienionych przez Ciebie róż nie mam i nie wiem jak one się krzewią.
Swoje angielki tnę raczej mocno, zwłaszcza te, które się słabo krzewią, nie lubię jak róża ma dwa, trzy silne pędy, wolę, kiedy róża ma zwarty, gęsty pokrój.
Nie zależy mi również na ogromnych krzewach, więc staram się je trzymać w ryzach, nie dotyczy to oczywiście róż pnących, chociaż i te w ubiegłym roku ogoliłam mocno, bo za bardzo poszalały.
Osobiście kieruję się zasadą, że pozwalam im osiągać rozmiary jakie chcę by miały docelowo. Takie cięcie sprawdziło się przy Queen of Sweden, przez dwa sezony cięłam delikatnie, bo niby tak trzeba ciąć angielki. Rosły badyle wysoko, zakończone kwiatuszkami, po którejś zimie musiałam je ściąć nisko do ziemi. Okazało się, że bardzo dobrze im to zrobiło, krzewy mocno się zagęściły, stworzyły naprawdę gęste krzewy z dużą ilością kwiatów. I takie właśnie lubię.
Teraz takie samo cięcie będzie czekało Wollerton Old Hall, wypuściła 3 długaśne badyle, które kwitły na końcach. Mimo, że bardzo ładnie przezimowała, nie będę jej szczędzić sekatora.
Myślę, że to wszystko zależy od tego co chcemy mieć w ogrodzie, bo róże i tak dadzą sobie radę, to wbrew pozorom, twarde zawodniczki.
Myślisz, że już można ciąć?. Ja jeszcze się wstrzymam, u mnie mimo słońca, w nocy są przymrozki, lepiej poczekać.
Różnie z tą zimą jeszcze może być.
Fajnie, że się wybudziłaś ;:333
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Daysy Dziękuję bardzo za Twoje spostrzeżenia co do cięcia. Ja chyba swoje w tym roku też mocno przytnę, myślę o tym już od jakiegoś czasu. Masz rację, po co wielkie krzaczory. Dzisiaj tak oglądałam róże i powiem Ci , że aż ręka świerzbi aby wziąć się za sekator. Ale poczekam chyba do marca na pewno. W zeszłym roku cięłam na poczatku kwietnia, ale ciepło się zrobiło dopiero w pierwszych dniach kwietnia , po świętach. Ale to zeszłoroczne cięcie nie było mocne. Na pewno mocno przytnę Summer songi. Porosły wysokie, a krzewy są raczej wąskiego pokroju. Już się nie mogę doczekać kiedy się za nie wezmę.
Patrząc na róże to większość ma już pąki i to wcale nie małe, ale jak pogoda się zmieni to co będzie. Niby powinno się ciąć w czasie gdy kwitną forsycje, ale zobaczę co będzie. Ostatnio obserwuję pogodę na takiej norweskiej stronie
Czesto się sprawdza to co podają. I jak na razie do konca lutego nie widać dużych mrozów. ;:138
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

U mnie zapowiadają na sobotę -8 też zaglądam na tę norweską stronkę.U mnie od strony podwórka pokazały sie nawet listki jednak Elmshorn jest tam osłonięty tujami .Irenko fajnie ,ze się już przebudziłaś z zimowego snu to samo Daysy ;:196 Brakowało waszych cudownych różanych krzewów.Też się zastanawiam nad cieciem Twiggy's Rose ona również wypuściła długaśne pędy .Jednego roku cięłam ja nisko ,żeby się rozkrzewiła i również wypuściła długaśne pędy .Chyba ciachnę ją na 1m i obadamy co z niej będzie The Poet's Wife cudowna uwielbiam żółci tak jak czerwienie. Też mnie juz swędzą ręce ale jeszcze trochę poczekam aż te przymrozki miną do końca miesiąca a potem zobaczymy :wink:Daysy nowe to Novalis ,LD Braitwaite i Princess of infinity ;:196 i Grace od koleżanki Sporo tych nowości będzie u mnie, a może i zakwitnie Amelia Nothomb chociaż jednym kwiatkiem
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Witaj Daysy - widzę ,że się obudziłaś z zimowego sunu - super ;:196 , piękne zakupy różane , i róże co będą pięknie rosły, większość z nich posiadam , ale pytasz o Emmę , napiszę Ci tak według mnie to za duża do donicy , kupiłaś mniejsze , ona jest śliczna rdzawo pomarańczowa , 2 lata temu przesadziłam ją , bo była duża z innego miejsca , cały ubiegły rok chorowała , na koniec zakwitła 1 kwiatem , ale żyje i krzaczek duży , myśle ,że w tym roku będzie lepiej, dlatego posadż ją od razu we właściwe miejsce , pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Daysy, nie tylko Ty popadłaś w senność zimową, ja mam to samo i niby wieczory długie i czas na buszowanie w sieci byłby, ale jakoś tak zmęczenie materiały chyba daje o sobie. Na szczęście już coraz blizej wiosna i trzeba będzie złapać grabie, szpadle oraz sekatory i zacząć ogrodowy fitness! :wink:
Zrobiłaś już u siebie rekonesans? Jak tam po zimie dziewczynki się prezentują? Moje mają różowe noski już, co mnie wcale nie cieszy, bo znając klimat, to jeszcze w marcu lubi postraszyć i śniegiem i mrrrozem...a póki co sekator głęboko w szafkę wchowałam - żeby nie kusiło.
Pozdrawiam ;:196
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Witam wiosennie ;:3

Nie wiem jak u Was, ale u mnie prawie wiosna :!: , co prawda w nocy jeszcze lekkie przymrozki, ale dni już naprawdę wiosenne a przecież to dopiero raczkujący marzec ;:224 . Może powtórka z ubiegłego roku?, oj chciałoby się ;:173 .
Na razie siedzę w domu ze zwichniętym stawem skokowym, jestem uziemiona, na razie nie wiem na jak długo, dopiero po prześwietleniu będę wiedziała czy to tylko staw, czy wiązadła również ucierpiały.
Od tego zależy, kiedy będę mogła aktywnie rozpocząć kolejny sezon ;:131 . Jestem dobrej myśli, że to już wkrótce, chociaż noga jak "bańka"

Basiu właśnie nie wiem, kiedy będę mogła za te wszystkie narzędzia chwycić ;:224 . Rekonesans tylko z daleka, niestety, ;:224 ,jestem jednak dobrej myśli, bo przecież mrozów wielkich nie było, tych co miały zmarznąć nie będę żałować bo nie ma czego, prawda?
Z sekatorem też bym jeszcze się wstrzymała, nawet gdybym mogła skakać po rabatach, to jeszcze moim zdaniem za wcześnie w naszych warunkach klimatycznych, może na zachodzie Polski by mnie łapki świerzbiły, ale nie u mnie.

Tereniu, obudziłam się, chyba jednak za wcześnie ;:306 . Widzisz obiecywałam sobie, że już koniec, więcej róż nie kupię i co? Klapa na całej linii.
Zmartwiłaś mnie ta Emmą, zaglądałam, czytałam i wydawało mi się, że będzie ok, trudno, zobaczymy jak się zachowa w donicy, jak będzie szalała, to jesienią pójdzie na rabatę. Zresztą jak większość kupionych w tym roku, chcę zaoszczędzić sobie kolejnego przesadzania.
Dziękuję Ci za opinię ;:196 Wszystkie rady są bezcenne ;:333 .

Jadziu potwierdziły się Twoje /norweskie/ prognozy, u mnie też są w nocy przymrozki a na dzisiejszą noc zapowiadają do -8, może i dobrze, bo i tak nie mogę się póki co ruszać. Poet's Wife nie mogłam się oprzeć ;:219 Wpadła m w oko również The Mill on the Floss, chociaż różowa, ale te ciemniejsze niteczki na końcach płatków mnie zauroczyły. Zobaczymy czy mnie nie rozczaruje.
No to Jadziu czekam na Twoje nowości, trzymam kciuki ;:215

Irenko, niestety nie wiem w jakim stanie są moje panny, o przezimowanie raczej się nie martwię, zimy praktycznie nie było, więc róże miały się dobrze. Sekator wezmę w rękę dopiero jak stanę na nogi a kiedy to będzie, to się okaże ;:131 .

Troszkę lata?




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mogłabym tak jeszcze długo, ale nie chcę Was zanudzać a poza tym mam wiele do nadrobienia w Waszych watkach ;:196
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Daysy mnie możesz zanudzać w ten sposób, bo takie cudne widoczki nigdy mi sie nie znudzą ;:167 ;:167 .Przymrozki są nadal chociaż dzisiaj nie było białych dachów.Jednak na jutro znów -5 zapowiadają nawet w dzień .Teraz juz czuć powiew mroźnego powietrza .Dlatego sekator na razie odpoczywa ,a ręce zajmują sie sprzątaniem pozostałości różanych liści, bo juz prawie wszystkie opadły :;230 kurcze juz chciałabym obejrzeć swoje nowości a powiedz mi proszę czy Novalisa ciąć nisko czy tylko kosmetycznie bo ma jakieś 0,5 m wysokości . Udanego weekendu ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Witaj Daysy :D . To prawda..jeszcze nieco śpimy po zimie, ja troszeczkę z innego powodu niemniej u mnie piękne słoneczko podpowiada mi aby w końcu ruszyć z wiosennymi pracami ;:oj . Co do różyczek, pięknie przezimowały ..niektóre z pięknymi listkami jak by zimy w ogóle nie było ;:108 . Problem będę mieć jak je ciąć bo aż szkoda.. ;:224 . Pozdrawiam ;:167
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Daysy - też uważam tak jak Jadzia napisała, że takie widoki, ja k u Ciebie to się wcale nie nudzą i można je wciąż oglądać.
Ja już połowę róż obcięłam, zobaczymy co będzie. Opole ma ciepły klimat, żadna róża mi nigdy nie zmarzła, a nigdy ich nie kopczykowałam.
Mały przymrozek im nie straszny. A na razie mrozu nie widać w prognozach. ;:185 ;:185 ;:185
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Wiosna już chyba z nami zostanie, powinno mnie to cieszyć, a jednak nie tym razem ;:131 . Dla mnie zdecydowanie za wcześnie, z prostego powodu, siedzę w domu i nie prędko do ogrodu wyjdę, najszybciej za 6 tygodni ;:145 Staw skokowy odmówił posłuszeństwa i noga w gipsie ;:145 .
Miałam nadzieję, że tylko skręcona, a rtg wykazało że złamana jest kostka prawa ;:223 . Noga w gipsie a ja oglądam ogród przez okna :( .


Irenko z braku zajęcia mogę Wam teraz serwować takie widoki częściej ;:224 . W moim regionie wiosna zawsze spóźniona o kilka dni, niemniej trawa zaczyna się już zielenić. Róże też pomalutku zaczynają się budzić, przynajmniej te, które rosną bliżej domu, na nich widzę, że zaczerwieniły się "noski" . Moje róże sekatora prędko nie zobaczą ;:145
Teraz mam na tapecie siew nasionek, też bardzo spóźniony, przynajmniej tyle mogę robić w domu, ;:131

Zuziu nie jest mi dane w tym roku wyruszyć wcześnie do ogrodu. Martwię się najbardziej różami, przecież one teraz potrzebują najwięcej uwagi i opieki a ja jak na razie jestem bezradna ;:185 No cóż, życie potrafi nam płatać figle ;:222 .
Zuziu, nie ma co żałować, sekator jak najbardziej wskazany, żeby utrzymać krzaczki w dobrej formie na długie lata.

Jadziu, do czasu wzmocnienia krzaczka, cięłabym go raczej krótko, nie wiem jak grube ma pędy, ale im mocniejsze, tym ładniejsze kwitnienie. Odwdzięczy się na pewno pięknymi kwiatami.

Teraz troszkę wspomnień ;:167

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba na dzisiaj starczy ;:215 Pozdrawiam wszystkich ;:167 ;:167 ;:167
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Achhhhhh ;:167 ;:167 O kurcze Daysy toś sobie biedy napytała ;:196 ;:168 Takie uziemienie w takim okresie nie działa na nas zbyt dobrze ;:174 Dziękuje za podpowiedź też tak sobie pomyślałam,żeby go nisko ciachnąć .Na razie nie ma zbyt grubych łodyzek więc niech się wzmocni, a jak będziesz cięła Muzykantów z miasta Bremy ???? Gillenia dodaje lotności Twoim różyczkom . Widzisz tym razem zapamiętałam :;230 Teraz będziesz miała chociaż okazje do częstszego odwiedzania forum i oby ten czas szybko minął ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Oj przykro Daysy, że Cię to spotkało i to kiedy? ;:131 ;:185 ;:145
Ale jakakolwiek choroba przeważnie się trafi w nieodpowiednim momencie. ;:222
Noga w gipsie to nic dobrego, a jeszcze kostka. Oby wszystko dobrze się skończyło. Będę trzymać kciuki. ;:3 ;:3 ;:3
Ja swoje róże już przycięłam. Przed domem posadziłam The Pilgrim w zeszłym roku, to teraz ma największe pąki. Będzie jako pnąca na ścianie, to zostawiłam jej 3 długie pędy, rozpięte na podporze. Swoją Artemis przycięłam krótko. Zresztą prawie wszystkie róże mocno skróciłam. Zobaczę co z nich wyrośnie w tym roku. ;:131
Duuuużo zdrowia życzę. :wit
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże i bajkowy świat ogrodów 2018

Post »

Witam miłe koleżanki ;:196

Trzeci raz podchodzę do pisania, oby ostatni ;:219

Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, trzeba wziąć się za bary z życiem :wink: . Wczoraj postanowiłam posiać pomidorki, bez których nie wyobrażam sobie swojego ogrodu. Kilka słoiczków jeszcze zostało, ale to już resztki :wink: .
Teraz trzeba pomyśleć o następnych ;:333
Nabałaganiłam niesamowicie, ale porządkami zajął się na szczęście mąż i tym sposobem już pierwsze roślinki rosną ;:215


Jadziu,niestety tak to bywa, mam jednak szczęście, że to nie kręgosłup, więc nie jest najgorzej. Tak naprawdę to nie wiem jak ciąć Muzykantów. W jednym roku cięłam je bardzo nisko, bo mocno przemarzły, ostatnio było mi szkoda, bo pięknie przezimował i cięcie było kosmetyczne. Nie widziałam jednak żadnej różnicy. To trudny krzew,u mnie rośnie na tyłach rabaty i nie przeszkadza mi, jego patykowaty pokrój, kwiatów ma zawsze dużo i cudownej urody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Irenko, tak bywa, mówi się trudno i trzeba mieć nadzieję, że wszystko się dobrze zrośnie i będę mogła cieszyć się resztą o sezonu.
Ciekawa jestem Twojego The Pilgrima, mój jest niewielkich rozmiarów, mam go od 2016 roku, posadziłam go na tyłach rabaty, jako pnącą, ale jak dotąd daleko mu do pnącej, na razie trochę się rozkrzewił i to mu się chwali, ale na wysokość to ma może 70, w porywach 80cm.
Zobaczymy co będzie w tym roku. Ledwie go widać zza kosodrzewiny ;:131

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje róże !”