Ogród i róże Ireny

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TROJA
500p
500p
Posty: 906
Od: 6 kwie 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko piszesz, że dopiero od dwóch lat cierpisz na "różycę" (lub jak kto woli różomanię :wink: ) a masz niesamowitą kolekcję i wiedzę o nich. Powiedz kiedy najlepiej podcinać bukszpan i zrobić z tego sadzonki? Bo mam w planie zrobić mały żywopłot z bukszpanu i chcę przygotować własne sadzonki (mam jeden spory krzaczek do przycięcia).
Pozdrawiam Ania
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=100470" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki viewtopic.php?f=11&t=117198" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko bukszpanowy płotek zajmuje sporo miejsca, a u mnie go brak, wiec mam tylko takie niziutkie krzewinki bukszpanowo- trzmielinowe jako wykończenie jednej strony rabatki. Wiosna tnę je niziutko na pół okrągło. Masz mnóstwo formowanych iglaków mnie z nimi nie po drodze, jednak w zimie dają ładny efekt i ogród nie jest pusty
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Ewo -ewka36jj - wg katalogu Rosen Tantau - róża Blue Moon to inaczej też Mainzer Fastnacht. NIe pamiętam jej zapachu, a nawet czy pachnie. Przypilnuję jej w tym roku, a na razie rośnie w donicy. Blue for you jest u mnie przez 2 sezony. W drugim roku się rozrosła do 3 pędów, na wysokość ok. 70cm i miała mnóstwo kwiatów na tych pędach.


Obrazek

Aniu - Troja z bukszpanu najlepiej robić sadzonki z przyciętych pędów. Ja przycinam je raz pod koniec maja, jak już pędy nowe podrosną i wtedy takie sadzonki tochę zdrewniałe, obrywam z dolnych liści i wsadzam do ziemi, najlepiej w trochę zacienionym miejscu. Ziemię trzeba podlewać aby bardzo nie wyschła. Na drugi rok już powinny mieć korzonki. Aby bukszpan się rozkrzewiał, to trzeba mu przycinać wierzchołki jak najwcześniej, wtedy się zagęszcza. W zeszłym roku w jednym miejscu obcięłąm częściowo bukszpany aż do zdrewniałych patyków, a za jakiś czas zrobił się zielony. Nie bać się i ciąć. ;:173 ;:173 ;:173 Na tym poniższym zdjęciu widać na dalszym planie bukszpan taki trochę brązowy, a ten bliżej zielony, jeszcze nie do końca przycięty.


Obrazek

Jadziu część tych formowanych iglaków to wynik konieczności. Dawniej sadziliśmy małe iglaczki na granicy ogrodu, z biegiem czasu się rozrosły i trzeba było coś zrobić. Albo je wykopać albo przyciąć i to drastycznie. Wybraliśmy tą drugą wersję. teraz już nieźle wyglądają , takie maczugi. Generalnie lubię wszystko ciąć i jak coś jest za duże to biorę się za sekator.



Chopin
Obrazek

Obrazek

Poniżej zeszłoroczna marketówka - chyba Comte de Chamboard

Obrazek

Obrazek

Byłam dzisiaj w ogrodzie i przyglądałam się różom, chyba nieźle się mają. Po świętach chyba nie wytrzymam i wezmę sekator do ręki, tym bardziej ,że ma być ciepło. Różyczki przycięte chyba wezmą się do rośnięcia, bo za 2,5 miesiąca mają się pokazać w pełnej krasie. :tan :tan :tan

Czy ktoś z Was może rozpoznaje co to za róża? Czerwono-różówa, kwiaty bardzo duże, wysokie proste pędy...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych świąt oraz w następnych dniach ładnej pogody przy pracach ogrodowych
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko czy to jedna i ta sama róża czy dwie różne. Pytanie czy pachnie??? Iglaczki też tnę, bo nie chcę ,żeby wyrosły ponad stan jednak tylko je skracam .Nie mam ręki do formowania . Radosnych Świąt
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko - tak sobie myślę, że nie będziesz odosobniona w cięciu róż tuż po świętach ;:162 Sądziłam, że w dniu dzisiejszym troszkę porobię w ogródku, bo wczoraj z mamuśką szalałam w kuchni i dziś niewiele już mam do zrobienia. Ale prognozy są takie, że za kilka godzin będzie padać, więć ciąć nie mogę.
Z okazji Świąt życzę Ci Irenko samych dobrych chwil!
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko
Życzę radosnych i miłych
Świąt Wielkanocnych,
smacznego święconego
oraz mokrego dyngusa no i pogody tak za oknem jak i ducha ;:168
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko, ale masz piękny ogród!!! ;:oj Zachwycająco! ;:167
Właśnie ukorzeniam dwa badyle bukszpanu, a swój jeden, jedyny egzemplarz tnę właśnie w kulę.... trochę koślawą, ale na okrągło ;:306 I dzisiaj mu trochę górę ścięłam... "na pazia" ;:306
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Witaj Jadziu tak ta czerwona róża, a raczej zdjęcia to ten sam krzew, róźyczka pachnie, tworzy wysokie proste pędy i kwiaty wielkosci prawie, mojej dłoni. Tak się zasranawiałam czy nie jest to róża Parole, ale zobaczę latem podczas kwitnienią do robotya. Co do cięcia iglaków czy innych krzewów, to z obserwacji widzę, że im więcej tnę, przycinam krzewy to one lepiej rosną.

Ewo - Ewka36jj ja poprzycinałam zdecydowaną większą część moich różyczek, pogoda zachęcała do prac ogrodowych to wzięłam sekator i do dzieła. Co prawda forsycje u mnie jeszcze nie kwitną, ale niewiele im brakuje... :heja . Później róże dostaną jeść i niech się biorą do roboty.

Basiu tnij jak masz ochotę, na pewno wyjdzie wyśmienicie. Przecież trening czyni mistrza. ;:215 . Po kilku latach będziesz miała pięknie uformowany bukszpan.

Święta się skonczyły , sloneczko zaświeciło to i nareszcie można było zabrać się za roboty ogrodowe. Jeszcze przed świętami zaczęłam a teraz dalej przygotowywałam miejsce pod nowe różyczki. Do wycięcia poszła 1 krzewuszka, ognik, zlotlin japoński i trochę innych różności. A w donicach na swoje miejsce już czekają 3 krzewy Abraham Darby i 3 James Galaway. ;:65 ;:65 ;:65 Zimę przezyły zakopane w donicach.
A teraz kilka zdjęć angielek z zeszłego sezonu
Boscobel
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Clair Austin


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Crocus Rose

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

CPM

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Falstaff

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gertrude Jekyll

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze Grace


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Cudna Grace i reszta również wszystkie bujnie kwitnące ;:167 http://www.rosebook.ru/roses/tea-hybrid/parole/ Irenko tu masz tę różę. Nie wiem czy znasz te stronkę .Lubię u nich identyfikować róże .Niby wygląda tak samo i opis który dałaś też by pasował do tej róży Parole
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Dziękuję Jadziu za link do tej strony. Jakoś do tej pory jej nie znałam. Będę tej róży przyglądać się wczasie kwitnienia i robić notatki, bo do tej pory jakoś o tym nie pomyślałam, a czasami dobrze wspomóc swoje wspomnienia notatkami. Dziękuję i pozdrawiam :wit
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

właśnie skończyłam przycinanie róż. Ufff :tan ;:108 , teraz dostaną jeść i trzeba się brać za resztę prac ogrodowych.
Moje pomidorki już są takie
Obrazek

Na dwóch już dzisiaj zobaczyłam pierwsze zawiązki kwiatów. Wiosna w pełni, kwitną wiosenne kwiaty, przekwitły już przebiśniegi, kwitną krokusy, pierwsze narcyzki i prymule.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piwonie też już nosy wystawiają do słońca

Obrazek

Barwinek też już nieśmiało pokazuje kwiatuszki


Obrazek

No a teraz jeszcze kilka różyczek
Golden Cecebration z wiosny 2016 , trochę chorowały w zeszłym roku, ale długo kwitły

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Graham Thomas
Obrazek

Obrazek

James Galaway

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jubilee Celebration - z jesieni 2016 - jeszcze nie rośnie na docelowym miejscu tylko w donicy. Teraz dostanie nowe miejsce i będzie to drugie kwitnienie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Judy the Obscure
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

L.D.Braitwaite - krzewy na razie nieduże, ale za to kwiaty cud - miód

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oj coś dwa razy wskoczyło. Nie wiem czy udało mi się usunąć. jak podejrzałam - udało się. Pozdrawiam.
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Irenko taki piękny post, że nawet nie przeszkadza jego podwójne wklejenie ;:333 A pomidory to masz jakieś wyścigowe ;:215
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
irpam
500p
500p
Posty: 541
Od: 10 lip 2017, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opole

Re: Ogród i róże Ireny

Post »

Ewuś - pomidorki siane były 20 stycznia i teraz stoją za szkłem, mają dużo słońca i idą jak burza. w zeszłym roku około połowy czerwca mieliśmy już swoje pomidorki. mniam, mniam :tan
Pozdrawiam i zapraszam, Irena
Ogród i róże Ireny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje róże !”