Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Agneska
 Tytuł: Agneska - kwiaty, kwiaty, mnóstwo kwiatów w ogrodzie
PostNapisane: 14 sty 2016, o 16:34 
1000p
1000p

1 szt.
Witam serdecznie w moim ogrodzie. :wit

Mój ogród jest bardzo mały i mieści się na terenie jednego z ROD w Warszawie. Działeczka jest długa i wąska - miałam wyzwanie jak ją zaprojektować aby nie wydawała się tak mała, i aby były w niej jednak jakieś nieodkryte na pierwszy rzut oka zakątki. Inspiracją dla mnie są angielskie ogrody, a zwłaszcza angielskie rabaty bylinowe, a także ogrody rustykalne. Kwiaty, mnóstwo kwiatów w ogrodzie - byliny, róże, cebulowe, jednorocze i kwitnące krzewy - to jest to co tygryski lubią najbardziej! Aby nie było chaosu ograniczam kolorystykę do różowego, niebieskiego, filoletów i bieli. Mało mam teraz żółci, głównie wiosną. Czerwieni i pomarańczu prawie w ogóle. Lubię rośliny o srebrzystych liściach.

W moich wpisach poniżej opisuję jak ogród zmieniał się w czasie, rabaty oraz rośliny i ich odmiany, które hoduję w ogrodzie, na balkonie oraz w domu.

JAK BYŁO, JAK JEST

Kiedy przejęłam mój ogród był on jednym wielkim gąszczem chwastów. Trzeba było wyciąć spróchniałe drzewa owocowe i krzewy, zerwać całą darń i od nowa założyć trawnik, rozebrać starą altanę i wybudować nową, no i założyć rabaty i posadzić nowe krzewy. To była praca od podstaw ale dzięki niej mam taki ogród jaki chciałam mieć. Tak to wyglądało w 2004 r. - to już jest i tak o wiele lepszy stan działki niż zastałam - bo po gruntownym wycinaniu i odchwaszczaniu ...
Obrazek

A tak jest teraz:
Obrazek

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć ilustrujących jak ogród zmieniał się w czasie - od pustych miejsc na rabatach do 'dżungli' roślin. Posadzone przeze mnie krzewy bardzo się rozrosły. Koncepcje nasadzeń na rabatach zmieniały się przez lata aby nie było nudy.

W frontowej części ogrodu, wzdłuż działkowej alejki, założyłam rabaty. Tak jedna z nich wyglądała rok-dwa po założeniu:
Obrazek

Tak jest teraz - oczywiście gąszcz roślin.
Obrazek

Do altanki prowadzi ścieżka wzdłuż której też jest, a jakże, rabata. Tak było w pierwszych latach po założeniu:
Obrazek

A tak jest teraz - krzewy się rozrosły, tulipany namnożyły, dosadziłam nowe krzewy i byliny.
Obrazek

Nowa altana stoi na fundamentach starego domku. Dzieli wizualnie ogród na dwie części.Wokół altanki rosną różne krzewy iglaste i liściaste (m.in. berberys Thunberga Atropurpurea), pachnące wiciokrzewy pomorskie Serotina i Graham Thomas oraz drobniejsze byliny i rośliny cebulowe: przywrotniki ostroklapowe, bodziszki korzeniaste, bergenia sercowata, konwalie majowe, barwinek, przebiśniegi, szafirki, liliowce. Piękny jałowiec przed altanką to najstarsza roślina w moim ogrodzie.

Przy altanie - jak było
Obrazek

Przy altanie - jak jest
Obrazek

W tylnej części ogrodu też jest kilka rabat. Główna rabata z tyłu ogrodu - jak było:
Obrazek

A tak ta sama rabata wygląda teraz:
Obrazek

Musiałam pozbyć się okrągłej rabatki na środku działki aby zrobić miejsce na drzewko i krzewy owocowe. Ta okrągła rabatka, a teraz jabłoń i krzewy porzeczek i agrestu, oraz altana, dzielą ogród wizualnie na dwie części. Inaczej wyglądałby niemal jak korytarz... Tę okrągłą rabatkę bardzo lubiłam:
Obrazek

Zagospodarowałam również miejsce pod orzechem. Tak to wyglądało na początku:
Obrazek

A tak jest teraz:
Obrazek

Agneska
 Tytuł: Re: Agneska - kwiaty, kwiaty, mnóstwo kwiatów w ogrodzie
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:10 
1000p
1000p

1 szt.
FRONTOWA CZĘŚĆ OGRODU

Na przodzie ogrodu założyłam dwie rabaty różano-bylinowe. Na pierwszej rabacie, wzdłuż alejki przy której położona jest działka, rosną róże okrywowe the Fairy, rabatowe Bonica i Kristall, pnące - climber Laguna i rambler Excelsa, oraz róża historyczna Louise Odier. Po zewnętrznej stronie siatki pnie się groszek szerokolistny. Oprócz tego na rabacie rosną jeżówki, rozchodniki okazałe i kamczackie, astry krzaczaste, chryzantemy zimujące w gruncie, liatry kłosowe, przetaczniki kłosowe, lilie i srebrzystoszara bylica. Wiosną kwitną tulipany, szafirki i cebulice. Rośnie tam też aronia, z której przez ostatnie lata zbieram wystarczającą ilość owoców na wyprodukowanie około 50 słoiczków pysznego i zdrowego soku.
Obrazek

Pod kątem prostym do tej rabaty jest druga rabata różano-bylinowa z całym rzędem róż the Fairy i różą parkową Elmshorn. Za różami rosną piwonie i wysokie astry nowobelgijskie, a między różami gęsiówka kaukaska, gipsówka i szafirki. Najpierw kwitnie gęsiówka i szafirki, potem piwonie, następnie róże, a na końcu podziwiam kaskadę astrów.
Obrazek

W/w rabatę "zamyka" piękny lilak Ludwig Spaeth, pod którym wiosną rosną łany przebiśniegów, krokusów, pierwiosnków i narcyzów. W lecie kwitną tam kosaćce bródkowe, goździki brodate i wiesiołki.
Obrazek

Te dwie rabaty rozdziela lekko zacieniony kącik. Pod srebrzysto-białymi liśćmi derenia białego Elegantissima posadziłam sporo niskich roślin cebulowych i skalnych - przebiśniegi, puszkinię cebulicowatą, rogownicę kutnerowatą, gęsiówkę kaukaską, zawciąg nadmorski i pierwiosnki. Tak to wygląda wiosną i jesienią:
Obrazek

ROŚLINY ROSNĄCE WE FRONTOWEJ CZĘŚCI OGRODU

Cebulowe Od lewej: śnieżyczki, śnieżniki, puszkinie, ranniki, szafirki, tulipany, czosnek złocisty, lilie (w środku lilia królewska)
Obrazek

Kolekcja krokusów, m.in. Blue Pearl, kremowy Romance, Barr's Purple, Yalta, Ruby Giant (m.in. duże zdjęcie), Grand Yellow, biały Miss Vain
Obrazek

Kolekcja narcyzów, m.in. Carbineer, Mount Hood, Dick Wilden (w środku), Thalia, Cheerfulness, Bridal Crown, Actaea
Obrazek

Jednoroczne: ubiorek, smagliczka, cynia wytworna, nagietek Pink Surprise, ślazówka, powój trójbarwny
Obrazek

Kosmosy Double Click
Obrazek

Byliny - Wiosna-lato: pierwiosnki, bergenia, fiołki, rogownica kutnerowata, kosaćce bródkowe, gęsiówka, piwonie
Obrazek

Jesień: astry krzaczaste i nowobelgijskie, rozchodnik wielki, chryzantemy zimujące w gruncie
Obrazek

Krzewy: bez lilak Ludwig Spaeth, aronia, pigwowiec japoński
Obrazek

Róże: od góry od lewej rabatowa Kristall, climber Laguna, rambler Excelsa, parkowa Elmshorn, w środku historyczna Louise Odier, po prawej rabatowa Bonica, po prawej na dole okrywowa the Fairy
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:25 
1000p
1000p

1 szt.
RABATA WZDŁUŻ ŚCIEŻKI DO ALTANKI

Od bramki wejściowej do altanki prowadzi wyłożona płytami ścieżka. Po lewej stronie tej ścieżki jest długa rabata w półcieniu, po prawej posadziłam niskie krzewy - tawuły, m.in. gęstokwiatowe, i pięciornik krzewiasty Abbotswood.

Na wiosnę na tej długiej rabacie rośnie rząd tulipanów mieszańców Darwina, od przodu strukturę rabaty tworzą bergenie sercowate. Środek i tył co jakiś czas wymieniam - a więc były tam omiegi w dużej ilości, potem rudbekie Goldsturm, potem czyściec wielkokwiatowy. W zeszłym roku dosadziłam więcej krzewów - niskie odmiany pachnących jaśminowców i hortensje bukietowe, a z bylin dodałam orliki, dzwonki brzoskwiniolistne i firletkę kwiecistą.

Rabata wzdłuż ścieżki wiosną, latem i jesienią
Obrazek

ROŚLINY ROSNĄCE WZDŁUŻ ŚCIEŻKI

Cebulowe: cebulice, tulipany botaniczne tarda, tulipany mieszańce Darwina, lilie m.n. Cocktail Twins i Night Flyer
Obrazek

Byliny i pnącza: niezapominajka, ułudka, barwinek, wilczomlecz złocisty, serduszka, szparag lekarski, goździk pierzasty, przylaszczka, orliki, dzwonek brzoskwioniolistny, bergenia sercowata
Obrazek

firletka kwiecista, liliowce, zawilec mieszańcowy, tawułka chińska, przywrotnik ostroklapowy, złocień Crazy Daisy, rudbekie, wiciokrzew pomorski Serotina i Graham Thomas
Obrazek

Krzewy: hortensja bukietowa Vanilla Fraise, tawuła szara Grefsheim, tawuła gęstokwiatowa, berberys Thunberga Atropurpurea, jaśminowiec panieński, tawuła japońska Anthony Waterer, pęcherznica kalinolistna Luteus
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:45 
1000p
1000p

1 szt.
RABATY W TYLNEJ CZĘŚCI OGRODU

Przechodząc do drugiej, tylnej części ogrodu - wzdłuż ogrodzenia po prawej stronie znajduje się kolejna rabata bylinowa, tym razem o nierównomiernym, podłużnym kształcie. Na rabacie tej rosną wysokie i niższe byliny znane z rustykalnych ogrodów: słoneczniczki szorstkie, przegorzan pospolity, chabry górskie, płomyki wiechowate, kosaćce syberyjskie, wiesiołek czworokątny, czosnki Purple Sensation, liliowce w kilku odmianach, astry krzaczaste, mnóstwo różnych odmian lilii, głównie drzewiastych, a także rośliny w Polsce jednoroczne - werbena patagońska.
Obrazek

Pod dużym orzechem włoskim, nadal owocującym, i posadzonymi przeze mnie krzewami: jaśminowcem wonnym, kalinami koralowymi, śnieguliczką, pęcherznicą kalinolistną Luteus rosną cieniolubne byliny. W tyle ogrodu za altaną jest kompostownik ukryty za pęcherznicą - bez własnego kompostu nie umiałabym uprawiać ogrodu. Pod orzechem i krzewami świetnie się mają bodziszek korzeniasty, konwalia majowa, dąbrówka rozłogowa, trzmielina Fortune'a, pióropusznik strusi, parzydło leśne, przywrotnik ostroklapowy, naparstnica i na wiosnę tulipany mieszańce Darwina. Po orzechu pnie się stary bluszcz. Dużą część zebranych orzechów pozostawiam miejscowym, zaprzyjaźnionym wiewiórkom.
Obrazek

ROŚLINY Z TYLNEJ CZEŚCI OGRODU

Byliny: kosaciec syberyjski, wiesiołki czworokątne, płomyki wiechowate, konwalia majowa, słoneczniczek szorstki, szałwia omszona, przegorzan pospolity, bodziszek korzeniasty Bevan's Variety, czyściec wielkokwiatowy, parzydło leśne i chabry górskie (duże zdjęcie)
Obrazek

Jesienią kwitnie mnóstwo astrów krzaczastych oraz astry nowoangielskie Barr's Pink
Obrazek

Liliowce: wcześnie kwitnący botaniczny liliowiec żółty (Hemerocallis flava), Sammy Wise, Siloam Bumblebee and NN
Obrazek

Cebulowe: czosnki Purple Sensation, szafirki, śniedki baldaszkowate, czosnek szczypiorek, tulipany mieszańce Darwina (głównie Golden Apeldoorn)
Obrazek

Lilie: od góry od lewej - hybryda orientalna Corvara, azjatycka Pink Giant, LA Eyeliner, lilia bulwkowata ("smolinos"), OT Palazzo, w środku OT Zambezi, OT Flashpoint, żółta OT Rococo, OT Salamanca, OT Forever, azjatycka Spring Pink
Obrazek

Jednoroczne i dwuletnie: nasturcje, od lewej: Whirly Bird Cherry Rose, Ladybird, Empress of India, Vanilla Ice; werbena patagońska, goździki brodate, naparstnica purpurowa Foxy, aksamitki wąskolistne, aksamitka Wysoka Kilimanjaro, czarnuszka damasceńska
Obrazek

Krzewy: azalie wielkokwiatowe m.in. Il Tasso, forsycje, jaśminowiec wonny, kalina koralowa Roseum, pęcherznica kalinolistna Red Baron, mahonia pospolita, bez lilak, śnieguliczka, kalina NN
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 17:58 
1000p
1000p

1 szt.
BALKON

Nie mogę pominąć w mojej wizytówce mojego miniaturowego balkonu gdzie upycham tyle roślin, ile się tylko da.

Różne 'odsłony' mojego balkonu

Głównie rośliny jednoroczne z własnego siewu
Obrazek

Wersja tradycyjna, zakupione sadzonki
Obrazek

Byliny
Obrazek

Rok 2017, znów głównie własny siew
Obrazek

Agneska
PostNapisane: 14 sty 2016, o 18:44 
1000p
1000p

1 szt.
ROŚLINY DONICZKOWE W DOMU

Na zakończenie mojej wizytówki - moje domowe doniczkowce. Gdyby nie one jak przetrwałabym zimę? Większość z nich wyhodowałam sama z małych sadzonek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję za wizytę w moim ogrodzie. Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości