Ustawa (nowa) o ustroju rolnym

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa ustawa o ustroju rolnym

Post »

Ciekawe, bo jak się zmieni władza, to agencja spokojnie sprzeda komu chce :D, już bez problemu.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kurs rolniczy

Post »

Nie wiem czy tak do końca jest bo pytałem na innym forum i tam odpowiedziano mi że:

" w zeszłym roku od maja weszły przepisy które.

1. Zablokowaly sprzedaży działek od 3000m2 które nie miały wydanych WZ do końca kwietnia 2016. Oczywiscie właściciel działki może uzyskać WZ na tą działkę po 04/2016 ale takiej działki nie będzie mógł sprzedać a jak już to tylko rolnikowi/skarb państwa/lasy państwowe i kościół.
Będzie mógł za to właściciel na tej działce się wybudowac ale kiedyś w razie ewentulanej chęci sprzedaży działki lub działki z domem sprzeda ją tylko rolnikowi lub w/w podmiotom.

2. Jak są WZ z datą 04/2016 lub wczesniejszą to obrót takimi działkami jest możliwy."

Oraz że:

"Jeśli działka jest rolna a wydane są WZ po 04/2016 to jest problem jeśli działka ma ponad 3000 metrów kwadratowych. Można wtedy próbować podzielić na mniejsze, ale to zależy od gminy, a sam proces trochę trwa. No i wątpię, aby kursy rolnicze i jakiś egzamin pomogły.

Działki mniejsze niż 3000 metrów możesz kupować śmiało - o ile mają albo MPZP albo mogą być/są wydane dla nich WZ (czyli dobre sąsiedztwo, przyłącza itp.)

A jeśli działki mają MPZP i są przeznaczone na budownictwo w planie to możesz śmiało kupować każdą wielkość - ustawy się do takich działek nie stosuje."
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Kurs rolniczy

Post »

Prawo pierwokupu miał rolnik ,który posiada ziemię obok tej która jest na sprzedaż .Też o tym słyszałam ,ale miesiąc temu, znajomy w trakcie rozmowy tel.poinformował mnie , że teraz Ksiądz jest na pierwszym planie,następnie izba i agencja .Jeśli zrezygnują z możliwości zakupu , każdy wystawia rolnikowi zezwolenie .Jeśli faktycznie tak jest ,na jakiej podstawie ksiądz ma możliwość zakupienia ziemi ,przecież nie jest rolnikiem ? Teraz nawet "Syn rolnika " nie jest rolnikiem .
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kurs rolniczy

Post »

Byłem właśnie w urzędzie i o to samo pytałem i prawo pierwokupu ma faktycznie rolnik z gminy bądź sąsiedniej, agencja rolna bądź chyba też lasy państwowe ale to jest na zasadzie że jeśli nie wyrażą chęci w przeciągu chyba dwóch tygodni to wtedy można to kupić. I też mają przypadek jednej osoby która ukończyła kurs na rolnika i wtedy zobaczą czy uda mu się to kupić.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kurs rolniczy

Post »

Kościół jest chyba na ostatnim końcu i z tego co mi mówiono w urzędzie to nie wypisują zezwoleń tylko działa to na zasadzie chyba przetargu, jeśli w ciągu 2 tygodniu się nie zgłosi żaden rolnik z gminy albo z gminy sąsiedniej, później chyba agencja rolnicza i na końcu kościół to wtedy może to kupić rolnik z dowolnej gminy. Wydaje mi się że ten kurs ma sens bo wtedy mamy prawo pierwokupu w swojej gminie i w gminach sąsiadujących. Ale to trzeba się dowiedzieć. W mojej gminie jest już taka jedna osoba po kursie z zamiarem kupna ziemi i w urzędzie też są ciekawi czy uda jej się kupić pole.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Kupno działki/ziemi powyżej 30ar

Post »

Witam. W nawiązaniu do poruszanego przeze mnie tematu "Kurs rolniczy" chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat kupna ziemi rolnej dla osób nie będących rolnikami (chyba że był już gdzieś poruszany więc proszę o przeniesienie). Z tego co mi wiadomo w świetle przepisów jakie weszły na początku 2016 roku nie będzie już można kupować ziem powyżej 30 arów ani ziemi rolnej nie będąc rolnikiem. Są tylko pewne niejasności. W internecie znalazłem że:
"Zgodnie z nowym prawem, od minionej soboty (czyli to chyba był 30 kwietnia 2016) ziemię rolną może kupić tylko rolnik indywidualny. Zgodnie z przepisami to osoba, która nie tylko posiada kwalifikacje rolnicze, ale oprócz tego jest właścicielem maksymalnie 300 hektarów użytków rolnych i mieszka w gminie, w której chce kupić gospodarstwo."
Czyli rolnik, który nie posiada tych 300ha to nie może już nic kupić? Trochę to dla mnie dziwne
"Ten przepis nie dotyczy niedużych nieruchomości (do 2 hektarów) oraz tych, które są przeznaczone na cele nierolne, takie jak budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe."
Czyli "nie rolnik" może jednak kupić 2ha, ale czy owe nieruchomości to np. działki budowlane czy pola orne?
Żeby uniknąć wystawiania tzw. słupów, czyli podstawionych rolników wykorzystywanych do zakupów ziemi, nabywca gruntu będzie miał obowiązek przez 10 lat prowadzić na tej ziemi gospodarstwo rolne.
Ale czy to się tyczy każdej powierzchni czy tylko tych większych gospodarstw?

W moim rejonie jest sporo ogłoszeń ze sprzedażą ziemi wielkości 1ha, albo trochę ponad 2ha. Nie jestem rolnikiem, ale zastanawiam się nad zrobieniem kursu R.3. tylko dziwią mnie te informacje znalezione w internecie. Z kolei pocieszającym jest fakt że jeśli ANR wyda pozwolenie na kupno ziem rolnych to wtedy można śmiało je kupować nie będąc rolnikiem.

Czy jest ktoś w temacie?

Cytaty pochodzą z http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 70734.html
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ustawa (nowa) o ustroju rolnym

Post »

Do 300ha jest się rolnikiem, powyżej przedsiębiorcom rolnym. Dlatego wieeeelu posłów i znajomych królika ma 290ha swojego, 290 ma żona, a dzieci po skromne 250ha każde ;).
Całe te przepisy to bubel i mam nadzieję że jak tylko zmieni się rząd pójdą na śmietnik i będzie można normalnie obracać ziemią. Nie dziw się że kościół ma prawo pierwokupu, oni są największym posiadaczem ziemskim na terenie pomrocznej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ustawa (nowa) o ustroju rolnym

Post »

Jak zwykle wśród dyskutantów prawda leży gdzieś po środku :wink:


"Nie będąc rolnikiem też można kupić ziemię"

http://prawicowyinternet.pl/nie-bedac-r ... ic-ziemie/
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”