Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Te dofinansowania to pic na wodę fotomontaż, byłem na tym spotkaniu i ukryte koszty są na każdym kroku: Projekt: 500 PLN (nie wiem po co on komu, bo ja nie potrzebowałem), ubezpieczenie PV przynajmniej 300 PLN/rocznie, 2 serwisy w roku każdy po 250PLN, 19% podatku od dofinansowania choć nie zawsze.
I cena jak zwykle 46000 PLN za 4,3kWp a później mówią że do zapłacenia 23000 PLN czyli cena rynkowa i wszyscy szaleją bo ktoś im cene z 2x wyższej obniżył na standardową.
Jeszcze paneli nie ma na dachu a już trzeba zapłacić więcej niż zyski z tej instalacji.

Rozpisał bym się więcej ale jestem po nocce w robocie i najzwyczajniej w świecie mi się nie chce. Zresztą bardzo wiele zostało już w tym temacie przeze mnie napisane wystarczy się wczytać.

Mi wczoraj przysłali FV z Energa do zapłacenia 47 PLN w magazynie energii pozostało 890kWh do pobrania starczy na kolejne 4 miesiące grzania klimą, bo od marca PV już nieźle produkują.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

No właśnie byłem wczoraj i się dowiedziałem paru rzeczy:
- koszt ok 5000 za 1kWp
- projektu nie ma - opłata ok 90zł za audyt energetyczny (ale do zwrotu jeśli instalacja nie będzie możliwa)
- okazuje się, że nie jest to darowizna więc nie będzie podatku od dofinansowania (te 19%)
- nie jest to kredyt więc brak ubezpieczenia, prowizji i odsetek

Jedyny problem to VAT 23 % jeśli bym chciał na ziemi a nie na dachu (wtedy 8%) - do opłacenia po stronie klienta.

Poczekam, zobaczę - na razie jestem zainteresowany.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

za mniej niż 5000 PLN/kWp to nawet ja Ci zainstaluje panele bez dodatkowych opłat pod klucz. Śmieszna cena
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Witam,

Przeczytałem cały temat, dużo dobrych informacji, możliwe że w przyszłości skorzystam z takiego rozwiązania, ale teraz mam inne pytanie.
Ktoś już wspominał o imnstalacji na 12V ale potem dyskusja przeniosła się na temat kosztów i jeszcze bardziej off topic.
Więc wracam do pytania o instalację 12V.
Stawiam szklarnie i chcialbym mie cinstalacje tak żeby ona zasilała mi kilka urządzeń - pompkę która bedzi służyła do podlewania roślinek, wentylator i może klika lampek LED żeby teraz w zimie coś tam widzieć.
Nie mam żadnych dodatkowych oczekiwań.
Do końca nie wiem jak się do tego zabrać, sprawdzałem aledrogo i jest kilka pompek co działaj na baterie słoneczne ale wygląda to mniej więcej jak lampki ogrodowe.
Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś byłby w stanie mi coś doradzić, co kupić i jak zainstalować?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Kup sobie pompkę wody do kampera coś takiego:
Obrazek
Koszt około 35 PLN.
Do tego potrzebujesz panel słoneczny, regulator ładowania i akumulator najlepiej żelowy.

Odnośnie kosztów... panel proponował bym przynajmniej 20W około 150 PLN, regulator ładowania powiedzmy 50 PLN, no i pozostaje akumulator najmniejszy 7Ah to koszt około 40 PLN.
Pompka weźmie około 15W czyli a w akumulatorze "upchniesz" około 7 * 12 = 84Wh czyli teoretycznie będziesz mógł podlewać przez około 5h, ww. pompka ma wydajność około 12l/min tj. około 700l na godzinę.
Oświetlenia diodami led 12V w zależności od ilości niezbędnego światła musisz przeliczyć sam. Dioda 5W przez godzinę weźmie 5Wh i jedna będzie mogła świecić nieprzerwanie przez 84Wh / 5Wh = 16h.
Oczywiście założyłem 100% sprawność wszystkich urządzeń realnie należało by liczyć 70%.

W garażu mam 2 panele 20W i 40W które czekają na jakiś pomysł ponownego ich użycia, ale przy 5kW paneli na dachu pewnie poleżą jeszcze:)

EDIT: sprawdziłem na alledrogo zestaw panel + jakiś marny regulator ładowania to około 165PLN lepszy regulator ładowania z panelem 170 PLN.
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Dziękuję za odpowiedź,

Pomka to będzie działała w systemie podlewania kropelkowego, muszę jeszcze tylko sprawdzić jaką mają przepustowość w porównaniu z taka do kampera.
Co do oświetlenia to nie będzie ono służyć do doświetlania roślin tylko jako światło, jak będę w niej pracował to chciałbym mieć możliwość zapalenia światła żeby oświetlić przestrzeń roboczą.

Powiedz mi jeszcze czy to jest łatwo podłączyć ?

A takie przenośne panele to są coś w ogóle warte ? Bo jak patrzę to ten 20W to całkiem spory jest a ja chciałem go powiesić w szklarni w środku:( chyba będę musiał go przenieść na płot tylko wtedy będzie pod kątem prostym do podłoża i nie wiem jak to się sprawdzi.

aha, a mogę użyć stary akumulator z samochodu ?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Nie patrz na te "przenośne" panele ponieważ one służą do ładowania telefonów komórkowych i mają złącze TYLKO USB a ono się Tobie do niczego nie przyda. Musi być zwykły panel 12V.
Podłączenie tego banalnie proste, w regulatorze masz 3 wejścia (+ i - ) najczęściej od lewej panel słoneczny, środek urządzenia które pobierają prąd (pompka, diody led) i prawa strona akumulator i to wszystko. Wszystko tam jest rozrysowane.
Podlewanie kropelkowe musisz sprawdzić jakie ciśnienie wody jest niezbędne do jego prawidłowego działania taka pompka robi tylko 0,5-0,6 bara moja wstawiona do miski robiła fontannę wysokości 2,5m ale brała wodę z powierzchni ziemi a nie np. ze studni.

Światło do prawy 5W może być trochę za mało przynajmniej 15W aby było cokolwiek widać.
Panel może i leżeć na ziemi byle był skierowany w stronę słońca i pod odpowiednim kątem. Możesz go przyczepić np.
kero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 lut 2017, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Czy będzie podsumowanie roku 2018 ? W mojej gminie były plany na zakładanie paneli i oczyszczalni ale jak na razie wszystko się rozmyło i nie wiadomo czy po tych zmianach personalnych powrócą do zakładania ;:219 Niemniej jednak to bardzo interesujący temat jest i może kiedyś uda się to zrealizować.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Podsumowanie roku powiadasz... OK może być i podsumowanie.

Tak więc zaczynając od większej instalacji 3,3kW: 3560kWh
Mniejsza instalacja 1,6kW: 1734kWh

Co w sumie daje 5294kWh
Jeśli chodzi o rachunki za prąd nic się nie zmieniło około 45 PLN/2 m-ce na koniec listopada przysłali rozliczenie i do odebrania z sieci miałem jeszcze 990kWh. Na dzień dzisiejszy pewnie zostało około 400kWh do odebrania z magazynu.
Plany na ten rok w lutym dostawiam kolejne 1,8kW na którymś dachu i będzie w sumie z 3 instalacji około 7kW ;)
Później wrzucę wykresy z całego roku
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

EDIT:
Obiecane uzyski w skali miesięcznej (listopad i grudzień przekłamane bo reorganizowałem całą serwerownie i nie było internetu w budynku gospodarczym ).
Obrazek

Generalnie bardzo polecam ceny instalacji spadły dość znacząco UE zdjęła cła z paneli z Chin i cena 1kW pod klucz oscyluje w granicach 4000PLN/kWp. O dofinansowaniach się jak zwykle nie wypowiadam bo tam ceny są wyższe o około 50% i klient skuszony magicznym słowem "dotacja" wydaje dużo więcej niż ta instalacja jest warta. Więc z dotacją wydacie około 50% więcej niż robiąc to w 100% z własnej kieszeni.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Nie wiem jak planujecie swoje instalacje, ale nawiązując do instalacji na 12V - proszę pamiętać, że na dłuższych odległościach przewodów występują spadki napięć. Przy prądzie przemiennym mniejsze jak przy stałym, ale są. Może się okazać, że po kilkunastu metrach przewodu na końcu odbierzemy np. 8V co nie wzbudzi np. wentylatora na 12V.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Zakład energetyczny przysłał ostatni rachunek za najgorszy okres grudzień i styczeń kiedy słońca praktycznie nie było. Do zapłacenia 28,08 PLN ;) Przywiozłem już kolejne panele fotowoltaiczne i z 5kW za jakiś czas zrobi się 7kWp, będzie można zacząć myśleć o grzaniu prądem.
W sumie klimatyzator do tunelu foliowego też już przygotowany ciekawe jak to będziegrzało.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Jeśli robić fotowoltanikę to gdzie szukać dobrej oferty bez tych całych dofinansowań? Wiem, że Ikea ma teraz w ofercie również budowę paneli na dachu, ale kompletnie nie wiem czy to dobra oferta i czy są warte pieniędzy. Dach mamy podobno dobry :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”